Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (عصر یخبندان ۳: ظهور دایناسورها)

 

کارگردانان : Carlos Saldanha, Mike Thurmeier

نویسندگان : Peter Ackerman, Michael Berg, Yoni Brenner , Mike Reiss

صداپیشگان : Ray Romano, John Leguizamo, Denis Leary

جوایز :

نامزد ۲ جایزه از Annie Awards

هزینه تولید: ۹۰ میلیون دلار

فروش کل: ۸۸۷ میلیون دلار

خلاصه داستان : سید که سرپرستی سه تخم دایناسور را بر عهده گرفته، تصادفا از دنیای گمشده زیرزمینی دایناسور ها سر در می آورد و گرفتار مادر واقعی تخم‌ها میشود. از این رو دوستانش تصمیم میگرند او را نجات دهند و…

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

منتقد: راجر ایبرت (Chicago Sun-Times) – امتیاز ۸.۸ از ۱۰ (۳.۵ از ۴)

 

 

«عصر یخبندان۳: ظهور دایناسورها» بهترین قسمت در بین سه قسمت این مجموعه است. این قسمت شامل برخی از بهترین کاربردهای سینمای سهبعدی است که در یک فیلم انیمیشن دیدهام. همچنین، شاهکار معرفی شده، در این فیلم اجازه میدهد که مجموعهای از حوادث در هر نقطهای روی دهد: همانطور که میبینید که این سرزمین زیر سطح زمین قرار دارد…

خوب، اگر چنین سرزمینی وجود داشته باشد، پس نه تنها این سرزمین، بلکه تعدادی از این نقاط میتواند وجود داشته باشد که در آن دایناسورها هنوز پرسه میزنند. اما شاید این سرزمین دروازهای از حال به آینده و یا از فضا به سیارهای دیگر باشد. می توان انتظار داشت که مانی و الی در وگاس باشند یا “اسکرت” در مریخ باشد. به نظر میرسد که این سرزمین خاص اگر دارای آبشارهای گدازه و آبشارهای آب باشد، مانند یک جنگل بسیار کهن باشد. همانطور که قنات دارد، سقفهای سنگی نیز دارد، اگر چه نورپردازی غیرمستقیم به گونهای است که پوشش گیاهی سبز را تقویت میکند.

همه دوستان ما بازمیگردند. بعضی از آنها جدید هستند از جمله تیرکس وحشی و معشوقه سنجاب اسکرت به نام اسکرته (با صدای بمè ). از آنجایی که این سرزمین به ماقبل تاریخ تعلق دارد، اسکرت و اسکرته سنجابهای دندان شمشیری هستند. جای تعجب نیست که دندانهای بزرگ از بین رفتهاند. این نوع دندانها بیشتر توسط گوشتخواران مورد استفاده قرار میگیرند تا گیاهخواران. اما این منطق در فیلمی که در آن سید وراج (با صدای ژان لگوزامو) سه تخم دایناسور را به فرزندی میپذیرد و قصد دارد نوزادان را بزرگ کند بلااستفاده است.

به این ترتیب همه حوادث در زیرِزمین در یک زمین توخالی پایان مییابند، سرزمینی که ادگار رایس باروز پلوسیدار(Pellucidar) مینامد، و گمان میکنم میتوانید هر نامی را که بخواهید بر چنین مکانی بگذارید. دایناسور مادر میآید و دنبال بچههایش میگردد، سید و بچهها را برمیبردارد، و زیر سطح زمین ناپدید میشود. روح همه برای یکی، یکی برای همه در میان دوستانمان رشد کرده است: مانی و الی ماموتهای پشمالو (با صدای ری رومانو و کوئین لطیفه)، دیه‌گو ببر دندان شمشیری (با صدای دنیس لیری)، و صاریغها ادی و کِرَش (با صدای جاش پک و شان ویلیام اسکات). آنها باک راسو (با صدای سایمون پگ) را ملاقات میکنند، کسی که به جای پای مصنوعی یک چشمبند دارد و در جستجوی یک دایناسور سفید بزرگ، که متاسفانه نامش موبی دینو نیست مشقتهایی را متحمل میشود.

در سری فیلمهای عصر یخبندان ببر همزیستی با گونههای خوراکی مانند تنبلها(Sloths) و آهوها را یاد گرفته است، اما دایناسورها تحت شرایط آتشبس قرار نمیگیرند، و این یکی به قدری بزرگ است که می‌تواند حتی یک ماموت پشمالو را یکباره ببلعد. این ما را برای عنصر اصلی سری فیلمهای عصر یخبندان یعنی صحنههای تعقیب و گریز که شامل سقوطهای گیجکننده، پرتاب به سوی آسمان، فرار و… است آماده میکند. این یک ابتکار ناب است، و بر خلاف صحنههای خستهکننده تعقیب و گریز در برخی انیمیشنهای مشابه، «عصر یخبندان۳: ظهور دایناسورها» کسلکننده نبوده و از لحاظ بصری مبتکرانه است.

کارلوس سالدانا، نویسنده فیلم «عصر یخبندان۱» (۲۰۰۲) و کارگردان همکار انیمیشن ناامیدکننده «عصر یخبندان۲: عصر آب» (۲۰۰۶)، کارگردان این قسمت از سری عصریخبندان است، و بسیاری از صحنه‌های فیلمش یادآور صحنه درخشان سنجاب اسکرت و بلوط به عنوان صحنه افتتاحیه اولین انیمیشن از سری فیلمهای”عصر یخبندان” است، صحنهای که در آن اسکرت، اسکرته و بلوط داخل حبابهای شناور گیر افتادهاند. با این حال، این یک بلوط بااستعداد است که نغمهای از کتاب سرود گیلبرت اوسالیوان را میخواند تا احساسات یک بلوط تنها را بیان کند. شما هیچ وقت یک بلوط هوشمند را یکدفعه نخواهید خورد.

فکر میکردم شبیهسازی سهبعدی به خوبی انجام شده باشد. فرایند مرا متقاعد نکرد. شما با این عینک احمق جلوه خواهید کرد، روشنایی پوشیده است، و غیره. اما شگفت زده شدم که چگونه «ظهور دایناسورها» آن را اجرا میکند. این باعث بوجود آمدن بعد اضافی منحرف بسیار کمتری میشود، و به طرز ماهرانهتری باعث میشود که کل تصویر متعلق به یکدیگر به نظر برسد. این فیلم نیز به طور گسترده در سینماهای دوبعدی نمایش داده شده است، و اگر میخواهید چند دلار صرفهجویی کنید میتوانید به تماشای نسخه دوبعدی آن بنشینید.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: Queen

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

2
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Ali-ilAمالک Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Ali-ilA
Guest
Member
Ali-ilA

جز انیمیشناییه که دوبله شدش خیلی قشنگتره!!! مخصوصا اون تک چشمه 🙂

مالک
Guest
Member
مالک

الان چه وقت نقد این مجموعه است؟؟نه سری جدیدی اومده و نه هیچی؟چرا الان نقد ها این مجموعه رو گذاشتید؟