نقد و بررسی فیلم Hunger Games (مسابقات کشتار)

کارگردان : Gary Ross

نویسنده : Suzanne Collins

 

 

 

 

بازیگران: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson ,Liam Hemsworth

خلاصه داستان :

داستان فیلم در آینده و در جایی که در حال حاضر تحت عنوان آمریکای شمالی از آن یاد می شود و «پنم» نام گرفته است می گذرد. ۷۵ سال پیش از زمان فیلم، معاهده ی صلحی (بعد از یک شورش) تنظیم شد که طبق آن،سالی یکبار دو نفر از شهروندان هر بخش از این کشور (یک دختر و یک پسر بین سنین ۱۲ تا ۱۸ سال) به قید قرعه انتخاب می شوند تا به عنوان خراج به پایتخت فرستاده شوند و در نبردهای تا پای مرگی که به شیوه ی مبارزات گلادیاتوری روم باستان برگزار می شود، شرکت کنند.

در هفتاد و چهارمین دوره ی «Hunger Games/ مسابقات کشتار»، پریمرُز اوردین ۱۲ ساله (Willow Shields) به عنوان نماینده ی مؤنث بخش ۱۲ انتخاب می شود و ..

 

 

 

 

جیمز براردینلی (امتیاز ۳ از ۴) ————————– نقد فیلم

 

به نظر می رسد فیلم Hunger Games با مأموریتی مهم وارد گود شده است. حالا که مجموعه فیلم های هری پاتر به پایان رسیده اند و مجموعه ی گرگ و میش هم در شرف به اتمام رسیدن است، این فیلم قصد دارد خلأ به وجود آمده در دنیای طرفداران این نوع آثار سینمایی را پر کند. طبق آمار مجموعه کتاب های Hunger Games میان گروه سنی جوانان و نوجوانان از محبوبیت مناسبی برخوردار است اما مانند آثار جی.کی رولینگ یا استفنی میر فروش خیره کننده ای نداشته است. با این وجود از نظر کلی، فیلم Hunger Games در مقایسه با اولین نسخه های اقتباس شده از هر یک از این مجموعه کتاب ها، در جایگاه برتر قرار می گیرد. این فیلم با اندک اختلافی فیلم «هری پاتر و سنگ جادو» ساخته ی کریستوفر کلمبوس را پشت سر می گذارد و برتری آن نسبت به «گرگ و میش» ساخته ی کاترین هاردویک قابل ملاحظه تر است. فیلم Hunger Games ریتم تندی دارد و جزئیات داستان آن در نهایت ظرافت و دقت کنار هم چیده شده اند، و مهم تر از آن مانند سایر فیلم های برتر ژانر علمی- تخیلی، در زمینه ی داستانی فیلم به موضوعات مهمی اشاره می شود. برخی از نکات داستان تقلیدی به نظر می رسند و بعضی از عناصری که برای پیشبرد طرح قصه به کار رفته اند از داستان های دیگر وام گرفته شده اند، با این وجود نتیجه جذاب و دیدنی از کار درآمده است. طرفداران این نوع فیلم ها مشعوف خواهند شد. آنهایی هم که زیاد اهل این مجموعه ها نیستند، بد نیست فرصتی به این فیلم بدهند، شاید خوششان بیاید.

Hunger Gameshttp://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hunger/fxbg.jpgرا بایستی در رده ی فیلم های ژانر پسا-آخرالزمانی دانست که وقایع آن در آینده ای نامعلوم رخ می دهند. روزی روزگاری در آینده، جایی که در حال حاضر تحت عنوان آمریکای شمالی از آن یاد می شود، «پنم» نام گرفته است. کشور پنم به ۱۳ بخش تقسیم می شود که دورادور پایتخت مرکزی قدرتمندی را گرفته اند. ۷۵ سال پیش از زمانی که داستان فیلم در آن رخ می دهد، بخش ها بر علیه حکومت مرکزی مستقر در پایتخت شورش کردند، اما این طغیان با شکست مواجه شد. بخش سیزدهم به طور کل از بین رفت و معاهده ی صلحی تنظیم شد که یکی از مفاد آن، تک تک ۱۲ بخش باقیمانده را مجبور ساخت تا در «Hunger Games/ «مسابقات کشتار» شرکت کنند. سالی یکبار دو نفر از شهروندان هر بخش (یک دختر و یک پسر بین سنین ۱۲ تا ۱۸ سال) به قید قرعه انتخاب می شوند تا به عنوان خراج به پایتخت فرستاده شوند و در نبردهای تا پای مرگی که به شیوه ی مبارزات گلادیاتوری روم باستان برگزار می شود، شرکت کنند. این نبردها مهمترین واقعه ای هستند که هر ساله در سراسر پنم پخش زنده ی تلویزیونی دارند. بعد از کشته شدن ۲۳ نفر از مبارزین، آن یک نفری که جان سالم به در برده، عنوان قهرمانی را کسب می کند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hunger/jhrsmny.jpgدر هفتاد و چهارمین دوره ی «Hunger Games/ مسابقات کشتار»، پریمرُز اوردین ۱۲ ساله (Willow Shields) به عنوان نماینده ی مؤنث بخش ۱۲ انتخاب می شود. خواهر ۱۶ ساله ی او کاتنیس (Jennifer Lawrence) داوطلب می شود تا به جای او در مسابقات شرکت کند و او را از مرگ تقریباً حتمی نجات دهد. همتای مذکر او، پیتا (Josh Hutcherson) او را در سفر به پایتخت همراهی می کند. بعد از رسیدن به مقصد، کاتنیس زیر نظر هیمیچ ابرنتی (Woody Harrelson) به تمرین می پردازد. هیمیچ دائم الخمر تندخویی ست که ۲۰ سال پیش موفق شده عنوان قهرمانی مسابقات را کسب کند. ایفی ترینکت (Elizabeth Banks) و چینا (Lennie Kravitz) هم با حمایت های خود به او روحیه می دهند و در انتخاب نوع پوشش ظاهری او را راهنمایی می کنند. جسارت و جلوه نمایی کاتنیس باعث می شود به زودی محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کند. این موضوع خشم فرمانده اسنو (Donald Sutherland) را برمی انگیزد و در عین حال موجبات خرسندی مسئول مسابقات (Wes Bentley) و گزارشگر زنده (Stanley Tucci) را فراهم می کند. با شروع مسابقات، کاتنیس به پشتوانه ی اندرزهای هیمیچ موفق می شود از «حمام خون» مراسم افتتاحیه جان سالم به در برد و بعد از آن با تظاهر به دوست داشتن پیتا، سعی در پالایش تصویر خود در اذهان عمومی دارد. گرچه در انتها، او واقعاً به پیتا علاقه مند می شود و همین موضوع خود مشکلی بر سر راه اوست، زیرا برای اینکه کاتنیس برنده ی مسابقات شود، مرگ پیتا ضروری ست.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hunger/yhbd.jpg

داستان Hunger Games سرشار از عناصری ست که از منابع دیگر وام گرفته شده اند. از ماجرای تسئوس در اساطیر یونان گرفته تا نبردهای گلادیاتوری در تاریخ روم باستان و حتی مجموعه ی تلویزیونی Doctor Who و مجموعه ی تلویزیونی Star Trek. ایده ی پخش سراسری مسابقات خشونت آمیز برای فرو نشاندن خشم توده ی ملت از اپیزود “Vengeance on Varos” مجموعه ی اول گرفته شده و مبارزه ی تا پای مرگ هم به اپیزود “Amok Time” مجموعه ی دوم اشاره دارد. شاید نزدیکترین فیلم با این مضمون فیلم The Running Man محصول ۱۹۸۷ باشد. در Hunger Games هم مبارزین مجبورند برای سرگرمی جمعیت تشنه به خون بجنگند و سعی کنند زنده بمانند، اینجا هم هر کس هم گروهی دارد و مسابقات به صورت حذفی برگزار می شوند، اما اینجا دیگر نمی شود برای معاف شدن از مجازات حقه ای سوار کرد و از شورای محلی هم خبری نیست. سرنوشتی هم که در انتظار بازنده هاست نسبت به تبعید شدن از جزیره ی محل سکونت، بسیار مهلک تر است. فیلم Hunger Games انتقاد تلخ و گزنده ای ست نسبت به علاقه و استقبال عموم مردم از جنبه های خشونت آمیز مسابقات و برنامه های زنده و حقیقی رسانه ها و تصویر کریهی از اشتیاق انسانها برای جشن گرفتن رنج کشیدن و مرگ دیگران ترسیم می کند. حکومت مرکزی از «Hunger Games/ مسابقات کشتار» مانند ماده ی مخدری بهره می جوید تا به واسطه ی آن افکاری عمومی را از مشقت و ظلم زندگی روزمره ی جامعه منحرف سازد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hunger/trzshg.jpgاستفاده از شیوه ی روایت اول شخص از دید یک شخصیت مؤنث قوی و مستحکم، محبوبیت مجموعه کتابهای Hunger Games میان دختران جوان را توجیه می کند. شاید بتوان به همین شیوه درباره ی محبوبیت عجیب و غریب مجموعه ی گرگ و میش میان پسران جوان نیز سرنخی پیدا کرد، اما نمی توان این الگو را برای مجموعه ی هری پاتر هم به کار بست. کاتنیس شخصیت جالب توجهی ست که به راحتی میتوان با وی ارتباط برقرار کرد. نقش آفرینی فوق العاده ی Jennifer Lawrence نیز باعث شده مخاطب فوراً نسبت به او احساس نزدیکی کند. جنیفر لارنس با گیسوان بلوندش که در این فیلم تیره رنگ شده اند، عنصر کلیدی موفقیت فیلم تا حد حاضر است. او شخصیتی را شکل می دهد که ارزش تشویق کردن و اهمیت دادن را دارد و به راحتی میتوان بازی وی را برجسته ترین نقش آفرینی این فیلم دانست.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hunger/ynjdsxbdxb.jpgهمبازی هم سن و سال لارنس، Josh Hutcherson است که در کارنامه ی هنری اش آثار متفاوتی مانند فیلم «حال بچه ها خوب است/ The Kids are All Right » و «سیرک موجودات عجیب الخلقه: دستیار خون آشام/ Cirque du Freak: The Vampire’s Assistant» دیده می شوند. حضور او مقابل دوربین به اندازه ی لارنس نیست اما نوعی معصومیت دوست داشتنی در او دیده می شود که احساسات ما را درگیر می کند. از نظر تقابل و تضاد بین خصوصیات نقش ها، او شخصیتی ناتوان و در مخمصه است که در مقابل جسارت و حالت تهاجمی لارنس قرار دارد. در میان بازیگران نقش های فرعی نام های معروفی دیده می شود: وودی هارلسون، الیزابت بنکس، استنلی توچی و دانلد سوترلند. با اینحال خیلی مانده تا Hunger Games از نظر حضور بازیگران مشهور و برجسته به پای مجموعه ی هری پاتر برسد.

Gary Rosshttp://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hunger/ndbx.jpgکارگردان فیلم به گزیده کاری و دقت در انتخاب پروژه های خود شهرت دارد. طی ۱۵ سال فعالیت، این فیلم سومین تجربه ی او در مقام کارگردانی ست که پس از Pleasantville و Sea Biscuit ساخته شده است. او در فیلم Hunger Games، علاقه ی زیادی به استفاده از روش (دوربین روی دست/ تصویربرداری آزاد/ shaky-cam) برای تصویربرداری صحنه های اکشن نشان می دهد، هرچند که به نظر می رسد تفکری پشت این نوع تصویربرداری جنون آمیز باشد. با این نوع تصویربرداری او صحنه های به شدت خشونت آمیز فیلم را تاحدی گنگ و محو جلوه می دهد تا از تأثیر آنها کاسته شود. امکان داشت افرادی بگویند فیلم Hunger Games به دلیل خشونت بالا بایستی در رده ی R دسته بندی شود، اما گری راس در فیلمبرداری کار سبکی در پیش گرفته که تا حد قابل توجهی از جنبه های آزاردهنده ی صحنه های خشونت آمیز می کاهد و موفق می شود فیلم را با اختلاف سطح جزئی در رده ی PG-13 جای دهد.

فیلم Hunger Games اقتباس قابل قبولی از منبع اصلی به شمار می رود، با این وجود سینمایی شدن اثر ایجاب می کرده تا بخش زیادی از پیش زمینه ی داستان فشرده یا حذف شود. البته سرنخ های لازم برای تماشاگران فراهم شده تا به نوعی به پیچیدگی های داستان اصلی پی ببرند. بخش عمده ی نگارش فیلمنامه توسط نویسنده ی کتاب، Suzanne Collins صورت گرفته است. کالینز بر خلاف جی.کی رولینگ و استفنی میر، در شکل دهی تصویر و حال و هوای سینمایی دنیایی که خلق کرده بود، نقش فعالی بر عهده داشت. یکی دو مورد تلاش نافرجام برای بازنمایی فیلم های مشهور هم صورت گرفته است. جمله ی “بخت و اقبال به نفع ات باشد” که چندین بار تکرار می شود، ظرافت و نکته سنجی “نیروی بزرگ همراه شما باشد” جنگ ستارگان را ندارد. یک تم موسیقیایی چهار نتی هم در فیلم وجود دارد که به شکلی مبهم یادآور آن علامت پنج نتی فیلم “برخورد نزدیک از نوع سوم” است.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hunger/hdbg.jpgدر فیلم Hunger Games موقعیت هایی وجود دارد که راه حلی آسان پیش پای قهرمان داستان گذاشته می شود تا او را از قرار گرفتن در معرض تصمیم گیری های دشوار و چالش های اخلاقی معاف کنند. این موارد قابل چشم پوشی هستند زیرا آنها در کنار ماجرای عاشقانه ی معمولی که در داستان وجود دارد، اجازه نمی دهند فیلم تا آن حدی که امکان دارد غم انگیز و دهشتناک پیش رود. فیلم در ایجاد تعلیق موفق عمل می کند. از ابتدا تشخیص می دهیم که قرار است کاتنیس زنده بماند، اما تنش و هیجان در پی بردن به چگونگی این امر شکل می گیرد. بیش از نیمی از مدت زمان طولانی و ۱۴۰ دقیقه ای فیلم به نمایش مسابقات می گذرد، بنابراین حقه ای در کار نیست که قرار باشد تنها در جریان نتیجه ی رقابت ها قرار بگیریم. خودمان شاهد سیر ماجرا هستیم.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hunger/wnbgx.jpgنکته ای مطرح شده که شباهت میان کتاب Hunger Games و کتاب Battle Royale که سال ۱۹۹۹ منتشر شد، چیزی بیش از تشابهات گذراست، اما صرفنظر از اینکه کالینز تا چه حد از آن کتاب تأثیر گرفته باشد (و شاید هم نگرفته باشد)، Hunger Games هویت خاص خودش را دارد. با وجود اینکه بارزترین پیام های فرهنگی داستان – تأثیر فراگیر استفاده از خشونت به مثابه سرگرمی و قدرت «برادر بزرگ/ چشمی که همه ی شهروندان را زیر نظر دارد» در حکومتی خودکامه/ توتالیتر در دوره ای که تکنولوژی بر همه چیز سایه انداخته است- از منابع دیگر اقتباس شده اند، این واقعیت که کتابی که برای نوجوانان نوشته شده، توانسته این پیام را به گوش مخاطبش برساند، خود از ارزش بالایی برخوردار است.

هنوز تصمیمی برای ساختن فیلم از روی دو قسمت دیگر کتاب های سه گانه ی Hunger Games گرفته نشده است. این موضوع تا حد زیادی به میزان فروش فیلم و موفقیت آن در گیشه بستگی دارد که با توجه به نکات مطرح شده در این نوشته می توانید حدس بزنید فروش خوبی خواهد داشت.. البته این فیلم از نوع آثاری نیست که حتماً به ادامه نیاز داشته باشند. داستان آن مستقل به نظر می رسد و با وجود اینکه قلاب هایی در داستان تعبیه شده اند تا برای ربط آن به فیلم دیگری به کار گرفته شوند، فیلم The Hunger Games می تواند به تنهایی روی پای خود بایستد. نباید این فیلم را در کنار فیلم هایی مانند گرگ و میش طبقه بندی کرد. چنین کاری به نوعی توهین حساب می شود، زیرا برتری The Hunger Games واضح است. این فیلم در کنار سرگرم کننده گی تفکر و اندیشه ای در خود نهان دارد و می تواند مورد پسند بسیاری از مخاطبان قرار بگیرد.

مترجم: الهام بای

اختصاصی نقد فارسی

کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق “منبع: سایت نقد فارسی مخالف قانون بوده و شرعا حرام می باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

98
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
98 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
60 Comment authors
سید علیدیاکوحامد1محمد امینناشناس Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

siyavosh:قابل توجه bardia.s : منم بات موافقم که رمانها ان برابر بهتر از فیلماش بود.و فیلما به هیچ وجه پاسخ گوی خوانندهها نبود.اما من به هیچ وجه با توجه به هری پاتر نقدش نکردم.هری پاتر فقط مثالی بود از منظوری که داشتم. چون در خلق دنیای جدید والبته غنی وزیبا نه هر دنیایی فوق العاده بود.من ازرمان پرسی جکسون هم زیاد خوشم نیومد چون دنیایی که ساختن تقلید غیر حرفه ای از هری پاتر توش بیداد میکرد.اما حداقل یه محوری داش.یه داستانی داش فیلمش سر وته داش وهدفش شناسوندن اسطورشون بود.یا مثلا رمان پسر ازدها سوار که تقلید غیر حرفه… ادامه »

n n.
Member
Member
n n.

قابل توجه barney swyer :
من هرچی که باید میگفتم گفتم هرکی در حد خودش برداش میکنه .کوچولوها کم بزگا زیاد!طنز پرداز نیستی تیکه نپرون کوچولو.ولی هنو نگفتی چن سالته گوگولی ؟؟
در هر صورت دیگه مایل به این بحث باتو ادامه بدم.از اون حد که فک میکردم بچه تری

frank castle
Member
Member
frank castle

siyavosh:قابل توجه bardia.s : منم بات موافقم که رمانها ان برابر بهتر از فیلماش بود.و فیلما به هیچ وجه پاسخ گوی خوانندهها نبود.اما من به هیچ وجه با توجه به هری پاتر نقدش نکردم.هری پاتر فقط مثالی بود از منظوری که داشتم. چون در خلق دنیای جدید والبته غنی وزیبا نه هر دنیایی فوق العاده بود.من ازرمان پرسی جکسون هم زیاد خوشم نیومد چون دنیایی که ساختن تقلید غیر حرفه ای از هری پاتر توش بیداد میکرد.اما حداقل یه محوری داش.یه داستانی داش فیلمش سر وته داش وهدفش شناسوندن اسطورشون بود.یا مثلا رمان پسر ازدها سوار که تقلید غیر حرفه… ادامه »

frank castle
Member
Member
frank castle

siyavosh:قابل توجهbarney sawyer : ببین هری پاتر وارباب حلقه ها مثالی بودن از منظوری که داشتم که همون ساختن دنیای درس ومنطقی در عین تخیلی بودن بود.در ضمن اگه بخوایم از همون ایده ی کلیشه ای شماپیش بریم باس بگم منتقدا گفتن رمان هانگر گیم اومده تا خلا ایجاد شده بعد هری پاترو پر کنه مثلا.چه قدم که پر کرده!!!!!من نگاهم از کل به جزه تو نگاهت همش از جز به کله.شما چن سالته عمو جون ؟!برو بزرگتر شو بعدا بیا باهم حرف بزنیم! وای وای خودت چند سالته گنده ؟؟ آفرین برو پیش حضرت نوح بهت جایزه بده اولا… ادامه »

n n.
Member
Member
n n.

قابل توجه bardia.s : منم بات موافقم که رمانها ان برابر بهتر از فیلماش بود.و فیلما به هیچ وجه پاسخ گوی خوانندهها نبود.اما من به هیچ وجه با توجه به هری پاتر نقدش نکردم.هری پاتر فقط مثالی بود از منظوری که داشتم. چون در خلق دنیای جدید والبته غنی وزیبا نه هر دنیایی فوق العاده بود.من ازرمان پرسی جکسون هم زیاد خوشم نیومد چون دنیایی که ساختن تقلید غیر حرفه ای از هری پاتر توش بیداد میکرد.اما حداقل یه محوری داش.یه داستانی داش فیلمش سر وته داش وهدفش شناسوندن اسطورشون بود.یا مثلا رمان پسر ازدها سوار که تقلید غیر حرفه… ادامه »

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

siyavosh:قابل توجهbarney sawyer : ببین هری پاتر وارباب حلقه ها مثالی بودن از منظوری که داشتم که همون ساختن دنیای درس ومنطقی در عین تخیلی بودن بود.در ضمن اگه بخوایم از همون ایده ی کلیشه ای شماپیش بریم باس بگم منتقدا گفتن رمان هانگر گیم اومده تا خلا ایجاد شده بعد هری پاترو پر کنه مثلا.چه قدم که پر کرده!!!!!من نگاهم از کل به جزه تو نگاهت همش از جز به کله.شما چن سالته عمو جون ؟!برو بزرگتر شو بعدا بیا باهم حرف بزنیم! اتفاقا به نظر من اگرچه رمان های هری پاتر کتاب های فوق العاده خوبین اما از… ادامه »

n n.
Member
Member
n n.

قابل توجهbarney sawyer :
ببین هری پاتر وارباب حلقه ها مثالی بودن از منظوری که داشتم که همون ساختن دنیای درس ومنطقی در عین تخیلی بودن بود.در ضمن اگه بخوایم از همون ایده ی کلیشه ای شماپیش بریم باس بگم منتقدا گفتن رمان هانگر گیم اومده تا خلا ایجاد شده بعد هری پاترو پر کنه مثلا.چه قدم که پر کرده!!!!!من نگاهم از کل به جزه تو نگاهت همش از جز به کله.شما چن سالته عمو جون ؟!برو بزرگتر شو بعدا بیا باهم حرف بزنیم!

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

darklight:من این فیلم رو چند روز پیش (و بعد از دیدن کل سری هری پاتر برای چهارمین بار) دیدم. نکته اصلی قوت این فیلم اقتباس بسیار زیباش از کتابه. من بعد از دیدن فیلم رفتم توی سایت imdb و حدود بیش از صد نظر کاربران و ۳ نقد رو خوندم و بعد رفتم و کتابهای این فیلم رو دانلود کردم و هنوز دارم میخونم و لذت میبرم اما باید بگم که حفظ اصالتی که در این فیلم نسبت به کتاب شده برای من بی نظیر بود و اصلا فکر نمی کردم فیلمی بتونه تا این حد به کتابی وفادار باشه.… ادامه »

پارسا صالحی
Member
Member
پارسا صالحی

من این فیلم رو چند روز پیش (و بعد از دیدن کل سری هری پاتر برای چهارمین بار) دیدم. نکته اصلی قوت این فیلم اقتباس بسیار زیباش از کتابه. من بعد از دیدن فیلم رفتم توی سایت imdb و حدود بیش از صد نظر کاربران و ۳ نقد رو خوندم و بعد رفتم و کتابهای این فیلم رو دانلود کردم و هنوز دارم میخونم و لذت میبرم اما باید بگم که حفظ اصالتی که در این فیلم نسبت به کتاب شده برای من بی نظیر بود و اصلا فکر نمی کردم فیلمی بتونه تا این حد به کتابی وفادار باشه.… ادامه »

frank castle
Member
Member
frank castle

siyavosh:قابل توجه barney swyer :چرا این قد کلیشه ای فک میکنی؟گذشته از همه ی این حرفا دلیل نمیشه تو بین دو فیلم رقیب الزاما از یکی اگه بدت طرف اون یکی باشی این طرز فکر دیگه جدیده و البته خنده دار و کلیشه ای. این اصن منطقی واسه دنیاش نداش. یه دنیای خیالی بود اما از نوع بی منطق مثلا وقتی هری پاتر یا ارباب حلقه ها رو میبینی دقیقا با منطق دنیاش اشنایی و میشناسیش دنیاشون باورپذیر عظیم و غنیه در عین تخیلی بودن محض.اما این دنیا بی منطق و متشکل از یه مشت انسانهای احمق و خونخوار و… ادامه »

n n.
Member
Member
n n.

قابل توجه barney swyer :چرا این قد کلیشه ای فک میکنی؟گذشته از همه ی این حرفا دلیل نمیشه تو بین دو فیلم رقیب الزاما از یکی اگه بدت طرف اون یکی باشی این طرز فکر دیگه جدیده و البته خنده دار و کلیشه ای. این اصن منطقی واسه دنیاش نداش. یه دنیای خیالی بود اما از نوع بی منطق مثلا وقتی هری پاتر یا ارباب حلقه ها رو میبینی دقیقا با منطق دنیاش اشنایی و میشناسیش دنیاشون باورپذیر عظیم و غنیه در عین تخیلی بودن محض.اما این دنیا بی منطق و متشکل از یه مشت انسانهای احمق و خونخوار و… ادامه »

frank castle
Member
Member
frank castle

siyavosh:قابل توجه barney swyerاین فیلم قشنگ نبود و دلیل نیشه توایلایتم قشنگ باشه اصن چه ربطی به اون داش زدی کوچه علی داش.خب این ینی تو زندگیت دوتا فیلم دیدی یکی توایلات و یکی دیگه هانگر گیم.اخه این فیلم سر داش یا ته یا مفهوم یا اصن جذابیت؟ ربطش اینه که سر تین چویس به بعد همه این دوتا رو رقیب هم می دونند جناب برای همینه الان دقیقا شده مثل بحث بتمن و آونجرز کسی از آونجرز بد بگه یعنهی ۹۹ در صد بتمنیه و همین طور بر عکس محض اطلاعتون توالت رو نتونستم تحمل کنم فقط این دوتا… ادامه »

فرشاد کریمی
Guest
Member
فرشاد کریمی

این شهر در منطقه ی اوشلیم امروزی واقع شده و مهمترین مشخصه ی شهر که فقط در یک سکانس نشونش میده مسجدالاقصی هست که در مرکز شهر به همون شکل امروزی پابرجا مونده، و از زمانی صحبت میکنه که فقط ۱۳ تا ملیت روی زمین باقی موندن و یکی از این ملیت ها که همون فراماسون هست (با استناد به نمادگرایی شدید در فیلم) بر ۱۲ ملیت دیگه حکومت میکنه. از بزرگترین نماد گرایی ها در فیلم می توان به ساختن یک هرم از مهمات اشاره کرد که در گفتگوی دو دختر منطقه های ۱۲ و ۴ از آن به… ادامه »

n n.
Member
Member
n n.

قابل توجه barney swyerاین فیلم قشنگ نبود و دلیل نیشه توایلایتم قشنگ باشه اصن چه ربطی به اون داش زدی کوچه علی داش.خب این ینی تو زندگیت دوتا فیلم دیدی یکی توایلات و یکی دیگه هانگر گیم.اخه این فیلم سر داش یا ته یا مفهوم یا اصن جذابیت؟

frank castle
Member
Member
frank castle

siyavosh:عجب فیلم مز خرفی بود.همه روانی بودند.

آره دیگه این فیلم ها مال آدم های مریضه تویلایت خوبه همه هم توش از سلامت کامل عقلی و روانی برخوردارند و فیلمش شاهکاره نه؟؟

n n.
Member
Member
n n.

عجب فیلم مز خرفی بود.همه روانی بودند.

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

چند روز پیش نسخه بلوری این فیلم رو دیدم که واقعا غافلگیرم کرد.تا قبل از دیدنش و فقط با قضاوت از روی تریلرش فکر می کردم یک رمانس تینیجر پسند با چاشنی های پساآخرالزمانی باشه ولی بعد از دیدنش متوجه خلاقیت نویسنده رمان(سوزان کالینز) و همچنین کارگردانش شدم که صرفا قصد نداشت روی موج محبوبیت رمان سوار بشه و یه اقتباس تر و تمیز و منسجم ارائه داده که مورد پسند افراد بزرگسال هم هست. در حقیقت عاملی که این فیلم رو از بقیه فیلم های نوجوون پسند متمایز می کنه لایه های انتقادی و ارجاعاتیه که به دنیای امروزی… ادامه »

Mojtaba Bahremand
Member
Member
Mojtaba Bahremand

نقد خوبی بود اما به نظر من …
فیلم کاملا متوسطی بود . حالا معلوم نیست قسمت های دیگش چه جوری از آب دربیاد اما توایلایت حداقل قسمت اولش نسبت به این فیلم ، قابل قبول تر بود .

meraj bahrami
Member
Member
meraj bahrami

من این فیلم رو دیدم و خوشم اومد اما سبکش و نصف بیشتر داستانش تقلیدی بود اما به هر حال فیلم خوبی بود

ehsan saeedy
Member
Member
ehsan saeedy

به نظر من از هری پاتر که تنها یک فیلم سرگرم کننده و تجاریه خیلی بهتره!

m n p
Guest
Member
m n p

یاد یکی از دوست دخترای فدیمم میفتم اسمش تینا بود خیلی اخلاقا شبیه پسرا بود اونم مثله بازیگراین فیلم باحالو مشتی بود.نظرم چه ربطی به فیلم داشت خودمم نمیدونم.

snake
Guest
Member
snake

نگاه کنین من فقط می خوام یک چیز در مورد این فیلم بگم.فیلمهای قشنگتری بودن که با این موضوع ساخته شدن اما خیلی قشنگتر از این بودن.نمونشم فیلم The Tournament 2009

جاويد
Guest
Member
جاويد

نظر کارشناسان رو در زمینه انتخاب نام فیلم محترم می دونم ولی به اعتقاد بنده کلمه Hunger به معنی قحطی و گرسنگی به خاطر یادآوری روزهای سیاه Dark Days در فیلم می باشد که مسببش تمام مناطند و این بازی هر سال انجام میشه تا به همه مناطق یادآوری کنه اون روزها رو نباید از یاد ببرند پس فکر کنم مسابقات جزا نزدیکترین معنی به اسم فیلم باشه یعنی مسابقاتی برای جبران مافات گذشته

nmkl
Guest
Member
nmkl

یک نکته که در این فیلم به آن می توان اشاره کرد.((روی دیگر انسان را نشان می دهند یعنی خوشنت طلبی))شما به واضع در فیلم با این موضع مواجه می شود. در مقایسه با هری پاتر که فیلم های بسیار زیبا هستند یک برتری دارد وآن کارگردانی خوب فیلم است.فیلم های هری پاتر با آن کتاب های درخشان خیلی بیشتر جا دارد ومن ضعف فیلم هری پاتر را کارپردانی می دانم. حالا استیلبرگ می خواهد یک هری پاتر باشخصیت های کارتونی بسازد.اونوقت این فیلم را با این فیلم ها از نظر فقط کارگردانی مقایسه کنید نه داستان وگرنه هری پاتر… ادامه »

n n.
Member
Member
n n.

به نظرم این فیلم با تمام اغراق هایی که در موردش کردن یک صدم هری پاتر نمیشه

محمد 0000
Guest
Member
محمد 0000

سایت خوبی دارید ولی چرا همه نقداتون مال جیمز برادینلیه.در ضمن این فیلم یکی از بهترین های ۲۰۲ است

وبگذر
Guest
Member
وبگذر

علاوه بر اینکه این اسم پیشنهاد کننده ی اینه که خود مبارزین برای انجام اینکار اشتیاق دارند، که کاملاً مشخصه اینطور نیست. Elham Bye: مهدی ۱:اسم دقیق این فیلم بازی گرسنگان هست منظور از واژه ی game اینجا مسابقه ست نه بازی، و hunger هم به معنی عطش برای خون و دیدن ریخته شدن خون و به معنای دیگه عطش برای کشتار به کار برده شده و نه به عنوان دارندگان این صفت وگرنه s مالکیت می گرفت. اما از اونجایی که توی ترجمه مجبوریم عبارتی حاصل کنیم که توی زبان خودمون هم توی دهن بچرخه، مسابقات کشتار رو پیشنهاد… ادامه »

parisa
Guest
Member
parisa

من خیلی دوست دارم این فیلموببینم.به گفته ی خیلیا فیلم جالبیه ولی من فکر میکنم این فیلم زیاد قوی نیست.هری پاتر هم خیلی قشنگه و به احتمال زیاد این فیلم نمیتونه جای هری پاترو بگیره.چون هری پاتر خیلی خوب تونسته خودشو بین مردم جا بده.با توجه به اینکه هری پاتر یک مجموعه است ومسابقات کشتار فقط یه فیلمه.در کل میشه گفت به پای هری پاتر نمیرسه.ولی درجای خودش میتونه فیلم خوبی باشه 🙂

ShahFace
Member
Member

امتیاز فیلم داره کمتر میشه و البته فروش فیلم هم به همین صورت من به هیچ عنوان نظر منتقدان برام مهم نیست من نظر مردم تو سایت های سینمایی رو میخونم و تا الان اکثرا بر این عقید بودند که فیلم نتونسته مضمون تخیلی بودن خودشو برسونه و صحنه های مبارزات خیلی غیز فانتزی هست اینو از تریلر فیلم هم میشه دید. دوستی که گفت من به این فیلمها علاقه ندارم درست متوجه منظور من نشدند من نگقتم از هری پاتر خوشم نمیاد اتفاقا من خودم یکی از هوادارن مجموعه های هری پاتر هستم و معتقدم هیچ کتابی به زیبایی… ادامه »

سينا بحيرايي
Guest
Member
سينا بحيرايي

ShahFace:من از زمانی که این فیلم اکران شده فقط برای تینیجر های آمریکا متاسفم که همچین فیلمی رو جایگزین هری پاتر کردند و اینقدز آمار فروش رو بالا بردند. این فیلمو به شخصه ندیدم ولی عموی من که دیده میگه بدترین تجربه سینمایی بود که داشته صحنه های مبارزه هم انگار تو یه پارک فیلمبرداری شده. اگه فقط از این فیلم انتقاد می کردی حرفی نداشتم. چون می تونستم قبول کنم علاقه ای به این سبک فیلما نداری. ولی وقتی ناراحتی که جای هری پاتر (!) رو گرفته دیگه یه ذره باید تعجب کنم! من که معتقدم فیلم خوبیه و… ادامه »

Arash samation
Member
Member
Arash samation

البته الان شدن ۳٫۳در صد 😆

Admin
Member

ShahFace:من از زمانی که این فیلم اکران شده فقط برای تینیجر های آمریکا متاسفم که همچین فیلمی رو جایگزین هری پاتر کردند و اینقدز آمار فروش رو بالا بردند. این فیلمو به شخصه ندیدم ولی عموی من که دیده میگه بدترین تجربه سینمایی بود که داشته صحنه های مبارزه هم انگار تو یه پارک فیلمبرداری شده. شما که هنوز فیلمو خودتونن ندیدین چرا علیه فیلم موضع گرفتین؟! اکثر منتقدا گفتن فیلم خوبیه! منم فکر می کنم فیلم خوبی باشه ضمنا بر طبق این لینک (http://www.imdb.com/title/tt1392170/ratings)، این فیلم از امتیاز دهندگان با سن ۱۸ تا ۳۰ سال (که تینیجر نیستن) امتیاز… ادامه »

ShahFace
Member
Member

من از زمانی که این فیلم اکران شده فقط برای تینیجر های آمریکا متاسفم که همچین فیلمی رو جایگزین هری پاتر کردند و اینقدز آمار فروش رو بالا بردند.
این فیلمو به شخصه ندیدم ولی عموی من که دیده میگه بدترین تجربه سینمایی بود که داشته صحنه های مبارزه هم انگار تو یه پارک فیلمبرداری شده.

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

Elham Bye: مهدی ۱:اسم دقیق این فیلم بازی گرسنگان هست منظور از واژه ی game اینجا مسابقه ست نه بازی، و hunger هم به معنی عطش برای خون و دیدن ریخته شدن خون و به معنای دیگه عطش برای کشتار به کار برده شده و نه به عنوان دارندگان این صفت وگرنه s مالکیت می گرفت. اما از اونجایی که توی ترجمه مجبوریم عبارتی حاصل کنیم که توی زبان خودمون هم توی دهن بچرخه، مسابقات کشتار رو پیشنهاد کردیم که با اینکه ترجمه ی تحت اللفظی نیست، بهتر از «بازی گرسنگی» معنی اسم فیلم رو میرسونه. اسم پیشنهادی رسانه ها… ادامه »

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

من تبلیغش رو دیدم.شنیدم بعضی از دوستان این فیلم رو با هری پاتر مقایسه کردند.این فیلم یه سر و گردن از هری پاتر بالاتره و در هفته اول ۱۵۰ میلیون دلار فروش داشته.هنرپیشه های معرکه ای هم داره.قطعا از این فیلم بیشتر می شنویم.

الهام بای
Member
Member
الهام بای

مهدی ۱:اسم دقیق این فیلم بازی گرسنگان هست منظور از واژه ی game اینجا مسابقه ست نه بازی، و hunger هم به معنی عطش برای خون و دیدن ریخته شدن خون و به معنای دیگه عطش برای کشتار به کار برده شده و نه به عنوان دارندگان این صفت وگرنه s مالکیت می گرفت. اما از اونجایی که توی ترجمه مجبوریم عبارتی حاصل کنیم که توی زبان خودمون هم توی دهن بچرخه، مسابقات کشتار رو پیشنهاد کردیم که با اینکه ترجمه ی تحت اللفظی نیست، بهتر از «بازی گرسنگی» معنی اسم فیلم رو میرسونه. اسم پیشنهادی رسانه ها «عطش مبارزه»… ادامه »

مهدی 1
Guest
Member
مهدی 1

اسم دقیق این فیلم بازی گرسنگان هست

ارشیا
Guest
Member
ارشیا

یک مرد:اسم فیلم بازی های گرسنگی نسیت؟

خیر. با توجه به موضوع فیلم hunger اینجا درست معنی شده.

برخی نشریات اینو عطش مبارزه ترجمه کردن که بازم با در نظر گرفتن موضوع، میبینیم بازی کشتار معنی بهتریه

یک مرد
Guest
Member
یک مرد

اسم فیلم بازی های گرسنگی نسیت؟

Admin
Member

ما برگشتیم!
با قدرتی بیشتر.
از تمامی دوستان ممنونم
ضمنا. احتمالا از این فیلم بیشتر خواهید شنید