Her (او)

 

کارگردان : Spike Jonze

نویسنده : Spike Jonze

بازیگران : Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson

جوایز :

برنده اسکار: بهترین فیلمنامه اصلی

نامزد اسکار: بهترین فیلم، بهترین موسیقی متن، بهترین ترانه، بهترین طراحی تولید

خلاصه داستان : داستان فیلم در آینده‌ای نامعین اتفاق می افتد. همه ی مردم به چیزی وصل هستند، و سمعک مانندهایی برای ارتباط با سیستمهای اطلاعاتیِ شخصیشان به گوش میزنند. املأ جای تایپ کردن را گرفته و بازیهای کامپیوتری با استفاده از فناوریِ سه بعدیِ حقیقی تماما آمیخته با حرکاتِ بدن شده اند. ارتباطات اغلب بدون نام و نشان صورت میگیرد. در این بین تیئدور (با بازی واکین فینیکس) …

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

منتقد: جیمز براردینلی-امتیاز ۸٫۸ از ۱۰ (۳٫۵ از ۴)

 

 

هیچوقت اسپایک جونز را متّهم به کوته همّتی نکنید. آخرین تلاشِ سینماییِ جونز، «او»، را میتوان در ژانرِ “عملی-تخیّلیِ مکاشفه گون” یا شاید “عاشقانه ی اینترنتی”(iRomance) خواند. بدون در نظر گرفتنِ جزئیات، ایده ی «او» – هوشمندیِ ماشین ها – برای طرفدارانِ فیلمهای علمی-تخیلی آشناست، که بُعدی جدید و جالب از آن را می پیماید. جونز علاوه بر کاوشِ این که این پدیده در آینده ی نزدیک در چهارچوب دنیای واقعی چگونه خواهد بود، نگاهی به چگونگیِ پاسخ مردم به روابط غیرمرسوم و چگونگیِ امکانِ تغییرِ روابطِ انسان ها در جوامع تحت سلطه ی کامپیوترها می اندازد.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/67/ScreenShot2014-02-14at8.20.04AM.jpegداستان فیلم در آینده‌ای نامعین اتفاق می افتد. دنیایش برایمان آشنا اما تا حدودی متفاوت است. همه ی مردم به چیزی وصل هستند، و سمعک مانندهایی برای ارتباط با سیستمهای اطلاعاتیِ شخصیشان به گوش میزنند. املأ جای تایپ کردن را گرفته و بازیهای کامپیوتری با استفاده از فناوریِ سه بعدیِ حقیقی تماما آمیخته با حرکاتِ بدن شده اند. ارتباطات اغلب بدون نام و نشان صورت میگیرد و معمولا فعالیتهای جنسی بدونِ تماسِ فیزیکی رخ میدهد. تصویر این فیلم از آینده برای تماشاچیانی که در ارتباطِ تنگاتنگ با فناوریهای الکترونیکی زندگی میکنند، آنچنان نسبت به حال پیشرفته تر نیست.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1957/her-movie-poster.jpgتیئدور (با بازی واکین فینکس) یک “نامه دستنوشته نویس” است. کارش نشستن بر سر میزی و نوشتن نامه از شخصی به شخصی دیگر است (هنری که منسوخ گشته). نوشته ها هرچند در رایانه اما به شکل نسخه های واقعیِ دستنوشته ایجاد میشوند. تیئدور زندگیِ منزوی در خانه را به بیرون رفتن ترجیح می دهد. در کشاکشِ دیرینه ی جدایی از همسرش کترین (با بازی رونی مارا) قرار دارد و به ندرت وقتش را نزدِ دوستانِ صمیمی اش امی (با بازی امی آدامز) و چارلز (با بازی مت لتچور) سپری می کند. اما یک روز همه چیز برایش تغییر می کند، زمانی که تیئدور یک سیستم-عاملِ خصوصی نصب میکند، که از نظرِ هوشِ مصنوعی بسیار پیشرفته تر از هر چیز مشابهی است که تا آن زمان وجود داشته است. او حالتِ مؤنث را برای سیستم-عامل اش انتخاب میکند و در پی آن با سِمَنتا (با صدای اسکارلت جوهانسن) آشنا می شود، که به همراهِ همیشگی اش تبدیل میشود. همزمان که سِمَنتا هوشمندتر می شود، تیئدور بیشتر عاشقش می شود، اما همانند هر عشق دیگری، هرچند غیر معمول، “دورانِ ماه-عسل” این عشق نیز تا ابد ادامه نمی یابد.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/67/Her-review.jpgتیئدور شخصیتی منحصر به فرد و جالب دارد، که واکین فینکس به اندازه‌ی کافی چاشنی دست و پا چلفتی به آن افزوده است. تیئدور در برقرایِ ارتباط با دیگران کاملا ناتوان نیست، اما روابط شخصیِ محدودی دارد، که به اقتضای شرایط اجتماعی که در آن زندگی می کند به وجود آمده است. دوستانش بیشتر شبیه به نیازهای ثانویه ی زندگی اش هستند تا نیازهای اولیه. تیئدور سابقه ی طولانی در شکست های عاطفی دارد؛ آشناییِ اتفاقی با امی که به دوستی با او انجامیده، ازدواجی نافرجام، گفتگوی شبانه با زنی که به ناخوشی می انجامد، و وعده ملاقات برای نامزدیِ بدونِ آشناییِ قبلی با زنی که به نتیجه ی دلخواه نمیرسد. با وجود تمام این شکستهای تیئدور با زنانِ گوشت و خون دار، آیا خوی گرفتن با موجودی که نتوان لمسش کرد دور از ذهن به نظر میرسد؟

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/67/ScreenShot2014-02-14at8.20.54AM.jpegسِمَنتا شخصیتِ بانمکی دارد، که اساسا شبیه به داستان های علمی-تخیلیِ “معمول” و بر پایه احتمالِ به هوشیاری رسیدنِ موجودی با هوش مصنوعی بالا، نیست. جونز این موضوع را به عنوانِ پیشفرض میپذیرد؛ ما هیچگاه به میزانِ واقعی بودن سِمَنتا در مقابل تیئدور شک نمیکنیم. برای مدتی سِمَنتا تلاشی پینوکیو مانند در جهتِ یافتنِ راهی برای تبدیل شدن به دختری واقعی و برقراریِ تماسِ فیزیکی با تیئدور می کند. اما تجربه های ناموفق در استفاده از یک “بدل” باعث می شود به “پوست خودش” تن دهد. «او» پرسشهای زیاد مطرح میکند که نمی تواند (و احتمالا نباید) بدان پاسخ دهد؛ پرسشهایی مانند عشق برای یک سیستم-عامل به چه معنی است؟ یا کِی یک سیستم-عامل به ارضای جنسی می رسد؟ چه چیزی تجربه می شود؟ لذت؟ شبیه سازیِ لذت؟ یا چیزی دیگر؟ این که فیلمی بتواند بیننده را به تفکر در مورد چنین موضوعاتی وا دارد بسیار تحسین برانگیز است، بر خلاف فیلم های بسیاری که تمایل به سرکوب کردن حس و تفکر مخاطبشان دارند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1957/Her-Joaquin-Phoenix1.jpgبدون شک رابطه هایی که بین سمنتا و تیئدور شکل می گیرد غیر معمول است، اما جونز بسیار مراقب است که در مقام قضاوت آن برنیاید. رویکردِ جونز در به بادِ تمسخر گرفتنِ شخصیتِ اولش به واسطه ی گریزان بودن از تجربیات انسانی و رضایتمندی در پناه آوردن به یک ماشین نیست، بلکه در عوض رابطه ی سمنتا/تیئدور را به رابطه هایی که در طول زمان “غیر استاندارد” خوانده میشده اند – مانند رابطه‌های فرانژادی، اختلاف سنّی، همجنسی، … – تشبیه میکند. در «او» نیز بعضی از شخصیتها با اعتراف تیئدور به نامزدی اش با یک سیستم-عامل برخوردی منفی نشان میدهند؛ مانند زنی که او را “عجیب” میخواند، که با بازخوردش مواجه می شود. اما دیگران ایرادی در این نوع ارتباط نمی بینند. شاهد مثال آن صحنه ی زیبایی است که در آن تیئدور و سمنتا “وعده ی ملاقاتی دوگانه” با همکارش و نامزدش ترتیب میدهند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1957/NF-Her-1.jpgفیلم بسیار پرحرف است، اما اینکه نیمی از زوجِ اصلیِ آن تنها به صورتِ صدا وجود داشته باشد باعث تغییر چیزی نمی شود. اسکارلت جوهانسن هیچگاه به صورت فیزیکی ظاهر نمی شود، که این باعث میشود تنها با تارهای صوتیاش هنرنمایی کند. هر چند نمی خواهم تا آنجا پیش روم که جوهانسن را بهترین بازیگر زن مکمل بنامم، اما او به خوبی سمنتا را به شخصیتی زنده تبدیل کرده است. دیدن نسخه ای که بازیگر اصلی (سمنتا مورتن) این نقش را ایفا میکند و دیدن تفاوت آن با این نسخه باید جالب باشد.

اسپایک جونز عادت به ساخت فیلمهای بحث برانگیز ندارد؛ که از این جهت تا حدِّ زیادی به تری گیلیام شباهت دارد. با این وجود فیلم هایش – از جمله «جان مالکوویچ بودن» و «اقتباس» – تقریبا همیشه خوب از آب در می آیند، چون از فرصت ها به درستی استفاده می کنند و به هوشِ مخاطب احترام می گذارند. «او» هم اینگونه فیلمی است، مدّعی و در عین حال اصیل است. احساساتی که برمی‌انگیزد حقیقی است و از مخاطبش انتظارِ احساسی نه در قالبِ ایمان، که همدردی با شخصیتِ اصلی اش دارد.

 

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: سید مجتبی حسینی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

144
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
144 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
99 Comment authors
FilmBine Amateurnccxr nccxrبهرام Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
amir-ataeee
Guest
Member
amir-ataeee

daruosh:عجب فینم وراجی بود. اما داستان بکر و غافلگیر کننده ای داشت. موضوع اصلی فیلم که البته تو قسمت تحلیل نیز از آن غفلت شده مسله گذشته .واین موضوع که چگونه سر کوچکترین مسایل از هم جدا می شوند. مثلا ماجرای امی و چارز و خود تئدور و زنش . وقتی اول فیلم رابطه آنها را میبینی باورت نمی شود که سر چه موضوع های پیش پا افتاده ای بهم می زنند.

دوست خوبم یک عبارتی هست که مثلا میگه فلان فیلم دیالوگه و یعنی بازی کمتره و گفت و شنود بیشتره.معذرت میخوام که توضیح واضحات دادم

amir-ataeee
Guest
Member
amir-ataeee

سلام من اکثر نقد و نظر های دوستان رو مطالعه کردم و باید بگم فیلم بدرد آدم درد کشیده و دنیا دیده میخوره.برای مثال کسی که شکست عاطفی نخورده هیچ وقت متوجه بعضی از سکانسها نمیشه.یا مثلا کسی که درگیر یک همچین مسئله ای نبوده درک نمیکنه .کسی خوب احساسات فیلم رو درک میکنه که مثلا طلاق گرفته.باید دردکشیده بود تا بعضی مفاهیم رو درک کرد.بازیگری موسیقی عالی بود فقط زمان فیلم کمی طولانی بود یا شاید من در بد زمانی فیلمو تماشا کردم.اما عالی بود.توفیق رفیق راهتان باد.

amir-ataeee
Guest
Member
amir-ataeee

با سلام نکته ای که برای من سئواله اینه که دلیله استفاده از رنگه نارنجی در کله فیلم چه معنی داشت.سپاسگذارم اگر توضیحی دارید

داریوش شبانکاره
Member
Member
داریوش شبانکاره

عجب فینم وراجی بود. اما داستان بکر و غافلگیر کننده ای داشت. موضوع اصلی فیلم که البته تو قسمت تحلیل نیز از آن غفلت شده مسله گذشته .واین موضوع که چگونه سر کوچکترین مسایل از هم جدا می شوند. مثلا ماجرای امی و چارز و خود تئدور و زنش . وقتی اول فیلم رابطه آنها را میبینی باورت نمی شود که سر چه موضوع های پیش پا افتاده ای بهم می زنند.

نیما هوشمند
Guest
Member
نیما هوشمند

فیلم فوق العاده بود بهترین فیلم ۲۰۱۳

بازی Joaquin Phoenix یک شاهکار به تمام معنی بود.

فیلنامه و موسیقی متن و کارگردانی همه جیز عالی بود.

نیما هوشمند
Guest
Member
نیما هوشمند

نگاهی به فیلم های اسکاری: Her عجیب ترین و خاص ترین امسال با بازی شاهکار Joaquin Phoenix (یکی از خدایان سینمای جهان) و صدای Scarlett Johansson در نقش یک سیستم عامل هوشمند که دارای قدرت ادراک هست. فیلم در مورد نحوه شکل گیری رابطه عاشقانه یک مرد در شرف طلاق با یک سیستم عامل است ، جایی که تکنولوژی همه جای زندگی انسان ها حضور پررنگی دارد ، فیلمی تکان دهنده که در آن انسان هایی که از رابطه های واقعی گریزان شده اند و به تکنولوژی پناه آورده اند . از نظر من بهترین و متفاوت ترین فیلم سال… ادامه »

behdad
Guest
Member
behdad

سلام
فیلم به نظر من بسیار زیبا بود و با وجود زمان نسبتا طولانیش به جز یکی دو سکانس خسته کننده نبود و دلم نمیخواست زودتر بره جلو!
هر چند مرد که گریه نمیکنه ولی تو صحنه آخر فیلم که به کاترین نامه نوشت بغض گلوم رو گرفت شمام همچین حسی داشتین؟
شایدم من چون تجربه یه عشق نافرجام از دوران جوونی رو داشتم خیلی روم تاثیر گذاشت…

امین88
Guest
Member
امین88

نقد ضعیفی بود، در حق اسپایک جونز ظلم شد

alireza78
Guest
Member
alireza78

عالی بود این فیلم به نظرم حقش رو در مراسم اسکار خوردند خواکین فینیکس فوق العادست که حداقل با یه نامزدی میشد ازش تقدیر بشه همونطور که پارسال اسکار حقش بود رو دی لوییس دادند
آکادمی اسکار لطفا بسههههه!!!

وحید حسینی
Guest
Member
وحید حسینی

۷۷۷۷۷۷۷arman: وحید:این فیلم و "12 سال بردگی" به طور مشترک بهترین فیلمایی هست که امسال دیدم بازی فینیکس مثل همیشه عالیه و متفاوته با نقش هایی که قبلا بازی کرده من اصلا فکر نمیکردم که فینیکس بتونه اینقدر احساسی بازی کنه ولی باز هم بازیش سال پیش بهتر بود (چون پل توماس آندرسون از بازیگراش خیلی خوب کار میکشه و در ضمن همیشه از بهترین بازیگرا واسه فیلمش استفاده میکنه) اسکارلت جوهانسون هم با این که حضور فیزیکی نداره اما یکی از بهترین بازی های عمرشو کرده(شایدم بهترین) و آخر سر هم اشاره ای به مغز متفکر این فیلم یعنی… ادامه »

amin026
Guest
Member
amin026

شاهکار ، بدون شک یکی از بهترین فیلم های چند سال اخیر هالیوود می باشد…

7777777arman
Guest
Member
7777777arman

وحید:این فیلم و "12 سال بردگی" به طور مشترک بهترین فیلمایی هست که امسال دیدم بازی فینیکس مثل همیشه عالیه و متفاوته با نقش هایی که قبلا بازی کرده من اصلا فکر نمیکردم که فینیکس بتونه اینقدر احساسی بازی کنه ولی باز هم بازیش سال پیش بهتر بود (چون پل توماس آندرسون از بازیگراش خیلی خوب کار میکشه و در ضمن همیشه از بهترین بازیگرا واسه فیلمش استفاده میکنه) اسکارلت جوهانسون هم با این که حضور فیزیکی نداره اما یکی از بهترین بازی های عمرشو کرده(شایدم بهترین) و آخر سر هم اشاره ای به مغز متفکر این فیلم یعنی اسپایک… ادامه »

Shiva Molaei
Member
Member
Shiva Molaei

من اکثر فیلمای مطرح امسال رو دیدم، تا اینجا بنظر من بهترین فیلم امساله.

سروش
Guest
Member
سروش

فیلم جالبی بود…ایده ای که همین الان هم باهاش درگیریم…اینکه فضای مجازی تا چه حد اصالت داره!!پرداخت و دیالوگ نویسی خوبی داشت چون فیلمای دیگه ای هم بودن با همین ایده تقریبا ولی خیلی سطحی و کلیشه ای…ولی این فیلم واقعا به عمق موضوع رفته بود و ذهن آدم رو درگیر می کرد،فکر کنم تا چند سال دیگه به یه همچین سبک زندگی برسیم،همه چیز با هوش مصنوعی…تلفن هوشمند،تلویزیون هوشمند،همسر هوشمند 🙂

ali b
Member
Member
ali b

کجاش خسته کننده بود؟
حالا شاید یکی با فیلم ارتباط پیدا نکرده، یا اصلا از این ژانر خوشش نمیاد، یا اینکه زیادی شاد و سرخوشه و این جور فیلما به نظرش خسته کننده میاد، دلیل نمیشه که بگه خسته کنندس. اصلا دلیلی نداره که هرکسی هر فیلمی رو ببینه. از نظر من که خیلی عالی بود.

مهدی1990
Guest
Member
مهدی1990

مهدی۱۹۹۰:سلام ممنون از نقدهای خوبتون…اگه نقدی هم از فیلم پاندروم یا حتی سه گانه بلید بزنید بد نیست پاندروم کار خوش ساختیه که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفت سه گانه بلید هم که تهیه کنندگان شوالیه تاریکی و …دست تو ساختش دارن هم کار خوبیه بخصوص شماره ۲ این فیلم… یه سکانس هست تو فیلم بلید ۲ که وقتی بلید وارد میشه اسکاد بهش میگه آقایون و خانم ها توجه کنید شوالیه تاریکی بر میخیزد!! گفتن این جمله اش هم بی ربط نیست یعنی منظور داره! بلید و بتمن هردو سیاه پوش هستن تا حدی هم شبیه هم کار… ادامه »

ali
Member
Member
ali

peyman*:

just kevin spacey:جیمز براردینلی اصلا منتقد نیست چه برسه به این که بهترین منتقد سینما باشه.براردینلی reviwer هست یعنی فقط فیلم ها رو معرفی می کنه تا مردم بدونن چه فیلمی ارزش دیدن داره و برعکس.

هه هه خندیدیم!

بایدم بخندی.کسی که فرق بین review و نقدو ندونه همون بهتر که بخنده.بخند

alireza ghazbanpour
Member
Member

به نظر من اسکارلت یوهانسن هم نقش بسزایی در فیلم داشت و با صداش به فیلم قوت بخشیده بود.

وحید حسینی
Guest
Member
وحید حسینی

ahad::o 😮 😮
درام ..ترسناک ..کجاش ترسناک بود ..
من دیروز دیدم از یک داروی خواب اور قویتر عمل می کنه ..خیلی خیلی خیلی خسته کننده بود :zzz :zzz

تازه زمانش هم اشتباه زده چون فیلمش ۲ ساعت بود نه ۱۰۰ دقیقه
خیلی هم خسته کننده نبود برو نبراسکا رو ببین میفهمی خیلی خسته کننده یعنی چی

احد
Member
Member
احد

😮 😮 😮
درام ..ترسناک ..کجاش ترسناک بود ..
من دیروز دیدم از یک داروی خواب اور قویتر عمل می کنه ..خیلی خیلی خیلی خسته کننده بود :zzz :zzz

مهدی1990
Guest
Member
مهدی1990

سلام ممنون از نقدهای خوبتون…اگه نقدی هم از فیلم پاندروم یا حتی سه گانه بلید بزنید بد نیست پاندروم کار خوش ساختیه که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفت سه گانه بلید هم که تهیه کنندگان شوالیه تاریکی و …دست تو ساختش دارن هم کار خوبیه بخصوص شماره ۲ این فیلم…

Adel
Member
Member
Adel

جای فینیکس تو بین بهترین بازیگرای نقش اول واقعا خالیه;
کاش به جای کریستن بیل اون نامزد میشد…… 😥

هوشنگ هوشنگی
Guest
Member
هوشنگ هوشنگی

من شک ندارم یا ۱۲ سال بردگی برنده اسکار بهترین فیلم میشه یا او که من شخصا اسکار رو به او میدم ولی ۱۲ سال بردگی میگیره مطمئن باشید ولی فیلمنامه اصلی میرسه به او شک نکنید

نوید خوشنود
Member
Member
نوید خوشنود

یه فیلم سرد و کسل کننده که فقط بازی بازیگر معروفش همه میبینند.

زهرا
Member
Member

خیلی ممنون بابت ترجمه آقای حسینی عزیز 🙂

امين احمدي
Member
Member
امين احمدي

ashkan.sch:آقا یه سوال!!!!
این فیلم هنو دانلود با کیفیت ۷۲۰ نیومده بعد شما چطور دیدی؟؟؟
ینی همتون کیفیت پرده دیدید؟؟؟

نیفیت dvdscr فیلم اومده خیلی وفته … که اتفاقا بد هم نیست یرا فیلمی که جلوه های ویژه خاصی نداره و بیشتر بر پایه دیالوگ هست.

hasansofla
Member
Member
hasansofla

آقا یه سوال!!!!
این فیلم هنو دانلود با کیفیت ۷۲۰ نیومده بعد شما چطور دیدی؟؟؟
ینی همتون کیفیت پرده دیدید؟؟؟

وحید حسینی
Guest
Member
وحید حسینی

این فیلم و "12 سال بردگی" به طور مشترک بهترین فیلمایی هست که امسال دیدم بازی فینیکس مثل همیشه عالیه و متفاوته با نقش هایی که قبلا بازی کرده من اصلا فکر نمیکردم که فینیکس بتونه اینقدر احساسی بازی کنه ولی باز هم بازیش سال پیش بهتر بود (چون پل توماس آندرسون از بازیگراش خیلی خوب کار میکشه و در ضمن همیشه از بهترین بازیگرا واسه فیلمش استفاده میکنه) اسکارلت جوهانسون هم با این که حضور فیزیکی نداره اما یکی از بهترین بازی های عمرشو کرده(شایدم بهترین) و آخر سر هم اشاره ای به مغز متفکر این فیلم یعنی اسپایک… ادامه »

وحید حسینی
Guest
Member
وحید حسینی

اشیل:اخه اینم شد منتقد کل فیلم رو بازیه فینیکس میچرخه هیچ اشاره ای به بازی فینیکس نکرده

کاملا موافقم مگه میشه کسی از این فیلم بگه و از بازی بسیار زیبای فینیکس چیزی نگه
سخت ترین کار رو امسال فینیکس داشت (نسبت به نامزد های اسکار امسال) که می بایست در مقابل یک سیستم عامل از خودش واکنش های مناسب نشون میداد و این کار رو به بهترین شکل ممکن انجام داد
کیه که قدر این نقش آفرینی رو بدونه (خطاب به مسئولین اسکار)

وحید حسینی
Guest
Member
وحید حسینی

peyman*: اشیل:اخه اینم شد منتقد کل فیلم رو بازیه فینیکس میچرخه هیچ اشاره ای به بازی فینیکس نکرده اگه این منتقد نباشه پس کی منتقده ؟ جیمز براردینلی در حال حاضر بهترین منتقد سینماست و خوشحالم که سایت نقد فارسی به این منتقد خیلی بها میده شاید یکی از بهترین منتقدا باشه ولی بهترین نیست شما نقد این فیلم رو بخون ببین اصلا چیز بدی از این فیلم گفته که بخواد بهش ۱۰ نده ولی می بینیم که بهش ۸٫۸ داده که واقعا جالبه به بیشتر فیلم ها هم ۷٫۵ داده اعم از آشغال و قشنگ کلا از سر تکلیف… ادامه »

peyman*
Guest
Member
peyman*

just kevin spacey:جیمز براردینلی اصلا منتقد نیست چه برسه به این که بهترین منتقد سینما باشه.براردینلی reviwer هست یعنی فقط فیلم ها رو معرفی می کنه تا مردم بدونن چه فیلمی ارزش دیدن داره و برعکس.

هه هه خندیدیم!

peyman*
Guest
Member
peyman*

Prof. Ayub:

peyman*:

اشیل:اخه اینم شد منتقد کل فیلم رو بازیه فینیکس میچرخه هیچ اشاره ای به بازی فینیکس نکرده

اگه این منتقد نباشه پس کی منتقده ؟
جیمز براردینلی در حال حاضر بهترین منتقد سینماست و خوشحالم که سایت نقد فارسی به این منتقد خیلی بها میده

بهترین منتقد ؟!!!!!!! 😮

Yes
بهترین منتقد حال حاضر
چیه تازگیا زیاد تعجب میکنی!

یولبارس
Member
Member
یولبارس

peyman*:

اشیل:اخه اینم شد منتقد کل فیلم رو بازیه فینیکس میچرخه هیچ اشاره ای به بازی فینیکس نکرده

اگه این منتقد نباشه پس کی منتقده ؟
جیمز براردینلی در حال حاضر بهترین منتقد سینماست و خوشحالم که سایت نقد فارسی به این منتقد خیلی بها میده

بهترین منتقد ؟!!!!!!! 😮

نوید خوشنود
Member
Member
نوید خوشنود

سیبیلشو…..

ali
Member
Member
ali

جیمز براردینلی اصلا منتقد نیست چه برسه به این که بهترین منتقد سینما باشه.براردینلی reviwer هست یعنی فقط فیلم ها رو معرفی می کنه تا مردم بدونن چه فیلمی ارزش دیدن داره و برعکس.

peyman*
Guest
Member
peyman*

اشیل:اخه اینم شد منتقد کل فیلم رو بازیه فینیکس میچرخه هیچ اشاره ای به بازی فینیکس نکرده

اگه این منتقد نباشه پس کی منتقده ؟
جیمز براردینلی در حال حاضر بهترین منتقد سینماست و خوشحالم که سایت نقد فارسی به این منتقد خیلی بها میده

ali_art
Guest
Member
ali_art

خیلی دیر نقد را گذاشتین :-*

اشیل
Guest
Member
اشیل

اخه اینم شد منتقد کل فیلم رو بازیه فینیکس میچرخه هیچ اشاره ای به بازی فینیکس نکرده

Roger
Member
Member
Roger

فیلم خیلی خوب و متفاوتی بود ولی پایانش زیاد دلچسب نبود…

alireza ghazbanpour
Member
Member

اولین نفری که امتیاز داد 😆