Green Book (کتاب سبز)


خلاصه داستان:

یک محافظ ایتالیایی آمریکایی تبدیل به راننده یک موسیقی دان آفریقایی آمریکایی شده و این دو قدم به یک سفر در دل جنوب آمریکا در دهه 60 می‌گذارند.


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:
اندی هاول – فیلم ثرت (نمره 9 از 10)

«کتاب سبز» واقعا یک لذت شلوغ است، به غیر از آن شوخی‌ها میان شخصیت‌هایی با ذهنیت‌های متضاد، فیلم مشخصا قهرمان و شخصیت منفی هم دارد. نویسندگان موفق شده‌اند تا برخی ظرافت‎‌ها را وارد کار کنند، خصوصا وقتی که بحث در مورد انزوای شرلی از هر دو اجتماع سیاه پوستان و سفیدپوستان است.

 

کوین لالی – فیلم ژورنال اینترنشنال (نمره 8.5 از 10)

یک چیز تقریبا گریز ناپذیر در مورد این شخصیت‌های واقعی که عرصه‌ای برای نمایش پیدا می‎کنند وجود دارد، به شدت غیر معمول، درگیرکننده و الهام بخش است سفر آن‎ها که از خصومت به دوستی عمیق می‎رسد.

 

پیتر دبرو – ورایتی (نمره 8 از 10)

با دو نقش آفرینی فوق العاده از سوی «ویگو مورتنسن» در نقش یک مرشد با قلبی از طلا و «ماهرشالا علی» در نقش موسیقی دان چند زبانه یعنی «دان شرلی»، شاید داستان خاص باشد، ولی هنوز هم همان طوری پیش می‎رود که شما انتظارش را دارید.

 

اریک کان – ایندی وایر (نمره 7.5 از 10)

این یک دوره واضح اما لذت بخش است، و یک بازگشت به دوره‎ای از فیلمسازی در هالیوود در گذشته، که دوباره در قرن بیست و یکم زنده شده است با حضور دو تن از بهترین بازیگران فعال امروز، که این روایت آموزنده را تبدیل به چیزی فراتر از استانداردهای امروزی می‌کنند.

 

ویکتور استیف – پلی لیست (نمره 7.5 از 10 )

«کتاب سبز» یک سفرنامه اجتماعی دقیق است که با مهارت، حرارت و دوز کمدی بسیار خوبی روایت می‎شود که شما را علاقه مند می‌کند با این سفر همراه شوید.

 

جیک کول – اسلنت مگزین (نمره 7.5 از 10)

«پیتر فارلی» موفق می‎شود تا به شرایط اجتماعی دشوار شخصیت‌ها احترام گذاشته و در کنار آن مطمئن شود که «کتاب سبز» هیچ گاه یک قدم هم از روابط بین شخصیت‌های اصلی اش جدا نمی‌شود، یک کار عالی در زمینه توازن که حس خوبی ایجاد می‎کند، کمدی پرحرارتی در قالب آن سوژه سخت خود بدون آن که به آن لطمه‌ای بزند.

 

راجر مور – مووی نیشن (نمره 7.5 از 10)

«کتاب سبز» شما را برای همراهی با یک سفر دعوت می‎کند، که در کنار آن غذای خوب، جرقه‌های سیاسی – اجتماعی و سکانس‌های کمدی و خنده دار هم وجود دارد.

 

تاد مک کارتی – هالیوود ریپورتر (نمره 7 از 10)

تغییر جهت‎‌های متمایزکننده و سرگرم کننده از «ویگو مورتنستن» (Viggo Mortensen) و «ماهرشالا علی» (Mahershala Ali) اولین فیلم بلند «پیتر فارلی» که به صورت تنهایی کارگردانی کرده را تبدیل به یک سفر زنده و دوست داشتنی می‎کند.

 

گاردین – بنجامین لی (نمره 6 از 10)

مشخصا می‌توان یک درام ظریف‎‌تر از چنین داستانی بیرون آورد ولی با توجه به مقیاس، این فیلم هنوز هم چیزهای زیادی برای ستایش دارد.

 

تیم گریرسن – اسکرین اینترنشنال (نمره 6 از 10)

«کتاب سبز» سرتاسر یک درام برگرفته از زندگی است که قابل پیشبینی و سنتی جلو می‎رود، ولی حداقل «ویگو مورتنسن» و «ماهرشالا علی» همراهان خوبی برای این سفر هستند.


نقد و بررسی فیلم به قلم Todd McCarthy (تاد مککارتی)

نشریه هالیوود ریپورتر

نمره 7 از 10

«کتاب سبز» تقریبا از برخی جهات یک تناقض است، یک کمدی درام حال خوب کن و دوستانه که در مورد یک موسیقی دان سیاه پوست نابغه و راننده سفیدپوستش در یک تور در سال 1962 و جنوب است. فیلم که در دوره‎ای رسیده که موج بیداری آثار سینمایی عصبانی در مورد موضوعات نژادی است، این اثر تازه کمپانی «یونیورسال» آن قدری رویکرد معمولی و خویشتندارانه در مورد داستانی دارد که در هر زمانی بعد از دهه 60 هم می‌توانست روایت شود. تغییر جهت‎‌های متمایزکننده و سرگرم کننده از «ویگو مورتنستن» (Viggo Mortensen) و «ماهرشالا علی» (Mahershala Ali) اولین فیلم بلند «پیتر فارلی» که به صورت تنهایی کارگردانی کرده را تبدیل به یک سفر زنده و دوست داشتنی می‎کند.

پس از همکاری با برادرش یعنی «بابی فارلی» یعنی «خنگ و خنگ‌تر 2» (Dumb and Dumber To)، در سال 2014، «فارلی» یک فیلم تلوزیونی کارگردانی کرد، به نام «کوکو» (Cuckoo) در سال 2015 و در تمامی 10 اپیزود سریال لودرمیلک (Loudermilk) در سال 2017 هم نقش کارگردان را ایفا کرد.

فیلمنامه‌ای که نوشته «نیگ واللونگا» (Nick Vallelonga)، «برایان کری» (Brian Currie) و کارگردان اثر است بر اساس یک تور واقعی‌ست که نوازنده مستعد و چند ساز یعنی «دان شرلی» (Don Shirley) با بازی «علی» برگزار کرده بود. همان طور که فیلم نشان می‌دهد، شرلی که اصالتا متولد جامائیکاست می‎تواند به شکلی فوق العاده هر نوعی از موسیقی را اجرا کند، از کلاسیک گرفته تا جاز؛ به چندین زبان صحبت کند (از جمله روسی)؛ و خودش را اشراف زاده‎ای بشناساند که در ادب و نزاکت سرمایه گذاری زیادی کرده است.

به هر حال، به خاطر مسافرتی که از شمال آغاز می‎شود ولی قرار است تا بیشتر در بخش جنوبی مرز میسون دیکسون توقف داشته باشد، شرلی می‎فهمد که به یک راننده سفیدپوست نیاز دارد تا در صورت نیاز از کمکش بهره ببرد. او «تونی لیپ واللونگا» (با بازی «مورتنسن») را پیدا می‎کند، یک بادیگارد ایتالیایی آمریکایی که می‌توانست پدر تقریبا تمام کاراکتر‎های «سوپرانوها» (The Sopranos) باشد.

به عنوان یک آدم پرادعا که اول در یک باشگاه شبانه در نیویورک فعال بوده و هیچ وقت مخالف کمی شلوغ کاری نبوده، «تونی» اعصاب درستحسابی ندارد، اشتهایی عجیب و غریب دارد (او پنجاه دلار در یک مسابقه به خاطر خوردن 26 هات داگ دریافت کرده)، همسری زیبا دارد (با بازی «لیندا کاردلینی» (Linda Cardellini)) و پسران کوچک‎اش. برای تبدیل شدن به این آدم عضلانی، مورتنسن وزن خود را کمی افزایش داده، طرز راه رفتن جدیدی یاد گرفته و لهجه  ایتالیایی – آمریکایی بی‌نقصی دارد و به خوبی خودش را در نقشی که توانایی بازی کردن‌اش را دارد غرق کرده است، همان نقش «هیچ وقت با من در نیفت بچه زرنگ». او حسابی این نقش آفرینی را به حد اعلا رسانده است.

نقش «شرلی» نیز نیازمند یک چنین جهشی از سوی «علی» بوده است، ولی به سمتی به شدت متفاوت. شرلی در آپارتمانی در محله «کارنج هال» نیویورک زندگی می‌کند، جایی مزین به وسایل گران قیمت و در حالی که یک لباس گران سفید به تن دارد و پر از جواهرات است، با تونی طوری صحبت می‌کند که انگار روی تاج و تخت پادشاهی است. این مسلما بهترین رابطه‌ای نیست که میان این دو نفر تشکیل شده (و تونی هم قطعا اینطور فکر نمی‎کند)، ولی شرلی اصرار دارد که این آدم سرسخت از خود مطمئن و ذاتا خوب دقیقا همان چیزی است که او نیاز دارد تا در جنوب امن بماند.

نام فیلم اشاره به کتاب «ویکتور هوگو گرین» (Victor Hugo Green) یعنی «کتاب سبز راننده سیاه پوست» (The Negro Motorist Green Book) اشاره دارد، که بین سال های 1936 و 1966 هر ساله به عنوان یک راهنمای سفر برای سیاه پوستان منتشر می‌شد و شامل اطلاعاتی در مورد محل اقامت، خوراکی‎ها و سرویس‎هایی که می‎توانستند دریافت کنند در روزهای خطرناک قوانین جیم کرو بود.

همان طور که آن‌ها از نیویورک و با استفاده از یک کادیلاک لوکس و گران قیمت خارج می‌شوند (دو عضو دیگر گروه موسیقی سه نفره، خودشان رانندگی می‌کنند)، شرلی در حالی که بر صندلی عقب خودرو تکیه زده طوری حرف می‌زند که تونی متوجه موقعیت اجتماعی او بشود. «فارلی» با شوخی‌های ناشی از تضاد میان آن دو میانه خوبی دارد و مدام روی نرده میان آن دو مانور داده و آن را خراب می‎کند، و در زمانی که آن ها به پیتسبورگ می‌رسند، تونی با ذوق به رئیسش می‌گوید که «او مثل لیبرس ساز می‌زند ولی بهتر». در کل، چیزی که گروه سه نفره شرلی اجرا می‌کند نوع تر و تمیزی از جاز است.

«فارلی» معمولا به برخی شوخی‌ها رنگ و لعاب زیادی می‌دهد، مثل وقتی که تونی در نزدیکی یک مغازه فروش کنتاکی در شهر کنتاکی توقف می‎کند و رئیس خود را مجبور می‌کند که از آن بخورد (او خوشش می‌آید، واقعا خوشش می‌آید). ولی در همین حال است که حالت «تنها برای رنگین پوستان» شروع به پیش آمدن می‌کند و تنش در هر لحظه از این سفر حکم فرما می‎شود. «از حالا به بعد، هیچ جایی بدون من نمی‎روی»، چیزی است که تونی به رئیس خود اصرار می‌کند.

لحظاتی پس از مورد تشویق و تحسین قرار گرفتن به خاطر اجرایش در مقابل چشمان تماشاگران سفیدپوست، شرلی که ادب و نزاکتی معصومانه دارد مجبور می‎شود تا عمدتا در مسافرخانه‌های بین راهی متروکه و خانه‎های زوار دررفته بماند. یک سکانس کوتاه در یک باشگاه مذهبی وجود دارد که تونی به یک پلیس رشوه می‎دهد تا اجازه دهد شرلی به سراغ یک فرد همجنس گرا برود، ولی دیگر اشاره‌ای به این بخش از زندگی این موسیقی دان نمی‎شود.

این طعنه‎ها و بی عدالتی‌ها با یک عادی شدن ناراحت کننده هر چقدر که سفر بیشتر به سمت جنوب می‎رود شدت بالاتری می‎یابد، برای نمونه یک مواجهه با یک پلیس نژادپرست در می سی سی پی که شرلی به خاطر رنگ پوست خود حسابی در دردسر می‌افتد. همچنین یک نمایش پر سر و صدا هم وقتی که این دو نفر به یک میخانه عمدتا مخصوص به افراد سیاه پوست می‌روند هم به راه می‌افتد، جایی که برای اولین بار شرلی از لحاظ موسیقیایی شکست می‎خورد.

رابطه میان این دو مرد که از لحاظ رفتاری با هم سنخیتی ندارند تقریبا شبیه به «زوج عجیب» (The Odd Couple) است، آن مرد سنتی و مودب کم کم یخ‌اش به وسیله فرد مقابل که از طبقه کارگر است و خیلی در بند این چیزها نیست آب می‎شود، و به همین ترتیب کم کم درک و منافع مشترکی میان آن‌ها پدید می‏آید. به همین علت، این یک پویایی خلاقانه میان این دو است که آشنا و محافظه کارانه است و در این زمان حسابی قدیمی به نظر می‏رسد، ولی تبادلات انسانی، که کار آن را دو بازیگر خوب انجام می‎‌دهند، به راحتی راه خود را پیدا می‎‌کند و لذت بخش است.

یک سکانس ابتدایی در ارتباط با موسیقی وجود دارد که در اصل یک نگاه طولانی و پیوسته به شرلی است، در حالی که او در حالی که او پیانو می‎نوازد، و در این حالت کار انگشتان «علی» و دقت او حسابی تحسین برانگیز است. خیلی ها کنجکاو هستند که بدانند این سکانس واقعی است یا نه.

مترجم :دانیال دهقانی


ممکن است شما دوست داشته باشید

4
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
fa_shinobibugatti2018 Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Member
Member

بسیار دلنشین و زیباست. مثل شیرینی ای که تمامی اجزایش به درستی رعایت شده است.

fa_shinobi
Member
Member
fa_shinobi

فیلم خوبی بود. این قسمت خلاصه نظرات منتقدین که یه مدته به سایت اضافه شده خیلی خوبه. هم نوآوری خوبی بود و هم اینکه انگار چند تا نقد میخونی

Member
Member

فیلم جالبی بود
تور شیراز

bugatti2018
Member
Member
bugatti2018

واقعا فیلم خوبی بود . ممنونم

پیشنهاد میکنم دانلود زیرنویس فارسی فیلم بامبلبی ۲۰۱۸ Bumblebee

دانلود زیرنویس فارسی Bumblebee 2018