Graduation (فارغ التحصیلی)


خلاصه داستان:

داستان درباره پدری است که دخترش روز قبل از یک امتحان سرنوشت ساز درسی، مورد حمله و تجاوز جنسی قرار میگیرد. در نتیجه دختر عملکردی ضعیف در امتحان داشته و عملا در شرف از دست دادن بورسیه دانشگاه کمبریج است. پدر برای نجات دختر و خانواده اش که همگی دلخوش به آیند


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Tim Robbey (تیم رابی)

نشریه تلگراف

نمره 9 از 10

“فارغ التحصیلی” فیلم جدید کارگردان برنده ی نخل طلای کن ، “کریستین مونگیو” است که او را با فیلم ویرانگر و معروفش “4 ماه ،3 هفته و 2 روز” که آن را می توان “یک فیلم رومانیایی درباره سقط جنین” نامید ، می شناسیم. از عنوان فیلم برمی آید که درباره یک مبحث آموزشی این روزهای رومانی است ، اما به نظر می رسد که این عملِ قاطعانه و بی احساسانه که روش ها و حقه های یکسانی دارد تنها راه چاره است آن هم هنگامی که شیوه ی مدیریتی سیستم حاکم راهی جز این باقی نگذاشته است.

“آلدیا” ( با بازی آدریان تیتینی که نقش پدر محروم را در فیلم مشابه “مسئله بچه” بر عهده داشت ) که یک جراح است و در حومه افسرده ی دومین شهر بزرگ رومانی “کلوژ” اقامت دارد ، در ابتدای فیلم نشان داده می شود که هدف شوخی های خبیثانه ای قرار می گیرد ؛ یک روز صبح قبل از این که دختر مستعد خود، الیزا ( ماریا دراگوس که در فیلم “روبان سفید” نقش بداخلاق و عبوسی داشت )، را به مدرسه ببرد یک تکه آجر از پنجره پذیرایی خانه اش به داخل پرتاب می شود. این راز ابتدایی، ذهن بیننده را مشغول می کند تا این که بحران تکان دهنده ی فیلم رخ می دهد : “الیزا” روزی که در آستانه امتحانات مهمی است ، آن طرف جاده ی مسیر مدرسه اش مورد حمله و تجاوز جنسی قرار می گیرد.

“الیزا” آسیب دیده و بازویش را گچ گرفته اند. او و والدین وحشت زده اش امید چندانی ندارند. او به یک نمره متوسط نیاز دارد تا خیالش بابت بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج راحت شود . آینده ای که مادر افسرده و سیگاری اش (لیا بوگنار) و حتی “آلدیا” دلشان را به ان خوش کرده اند. “آلدیا” جستجو می کند و می داند که چگونه نظر مسوولین امتحانات را جلب کند. به عنوان مثال ، نام معاون شهردار را در لیست انتظار پیوند کبد جابه جا می کند ، بنابراین “الیزا” می تواند مطمئن باشد که نمره ی کافی را می گیرد تا عملکرد ضعیفش در امتحان به علت حمله ی روز قبل آن جبران شود.

مطمئنا همه ی ما این تلاش “آلدیا” را درک می کنیم اما این وسط ذهن پویا و روشن “الیزا” چندان نمی تواند خود را راضی کند که برنامه ریزی برای آینده زندگی اش را بر پایه تقلب پیش ببرد، اگرچه می توان این اتفاق را تا حدودی جبرانی برای عذابی که او متحمل شد برشمرد. در دو صحنه فوق العاده عمیق و قدرتمند فیلم، مواجهه ی پدر و دختر را می بینیم. به طور موثری ، این دو جایشان را در صحنه عوض می کنند. “آلدیا” جدا تلاش می کند تا دخترش را با حقایق تاریک دنیای واقعی آشنا و او را راهنمایی کند ، و آرزو دارد که “الیزا” از ورود به زندگی جدیدش راضی باشد و لذت ببرد.

“مونگیو” در بین تمام فیلمسازانِ کلیدی موج نوی رومانی ، استواری و ظرافت طبع مشخصی دارد. او استفاده از دوربین روی دست را دوست دارد و ما را با کاراکترهایش در تمام سختی ها و مشکلاتی که با آنان گریبان گیر هستند ، همراه می سازد. پدر و دختر هر دو رازهایی را از هم پنهان می کنند : چکاپ الیزا بعد از حمله ی صورت گرفته نشان می دهد که او باکرگی خود را از دست داده است ، اگرچه کار متجاوز نبوده است، در همین حال آلدیا با یکی از معلم های مدرسه دخترش ( مالینا مانوویچی ) وارد رابطه ای شده است که ما متوجه می شویم دلیل اصلی افسردگی همسرش یعنی مادر الیزا همین مسئله است.

برادران داردن تهیه کنندگان “فارغ التحصیلی” هستند. کسانی که در سینمای رئال حرفی برای گفتن دارند و جالب اینجاست که این فیلم ، رقیب فیلم خودشان “دختر ناشناس” است که در بخش رقابتی کن امسال حضور داشت. شباهتی بین دو فیلم احساس می شود اگرچه بیشتر از لحاظ ساختاری تشابه دارند تا موضوع. برای مثال ، هر دو از سیستم های دوربین مداربسته در قسمت مهمی از داستان بهره می برند یا این که کاراکترهای اصلی هر دو فیلم نسبت به شهادت شاهدان حول جنایت انجام شده مشکوک هستند.

با این که فیلم چند درجه از گره گشایی های سمبلیک بهترین فیلم های برادران داردن پایین تر است ، اما شاید نسبت به کارهای مونگیو یک درجه پایین تر باشد. او استاد شوک های ناگهانی است و پیچش های شوم داستانش را در لحظات آخر جمع می کند اما جواب برخی از سوال ها را نامشخص باقی می گذارد. یکی از صحنه های ناخوشایند فیلم ، لحظه اولین دیدار “آلدیا” با پسر جوان معشوقه اش است که ثابت و بی حرکت بین آن دو باقی می ماند. که با توجه به مقتضیات و خوی تهاجمی سنش، این امر طبیعی به نظر می رسد. احوالاتی که “الیزا” هم برای فرار از ضربه های سخت مدرسه دارد .

به عنوان نمایی از فساد معاصر رومانی ، آن چه که مونگیو ارائه می دهد غم انگیز و قابل باور است اما او کاملا قطع امید نکرده است . او تصویر را آن قدر سیاه نشان نداده است تا ادعا کند که احساسات انسانی نابود شده اند. شاید بده بستان و تلافی غیرقانونی به عنوان یک روش متداول در جامعه چندان تازه نباشد یا نتواند نخل طلا را برای مونگیو به ارمغان آورد، اما بحث های نهفته در “فارغ التحصیلی” که چند نسل را شامل می شود ، تازگی دارد. این فیلم یک چالش حساب شده برای “مونگیو”ست که آن را با هوشیاری ، مهارت و موفقیت به سرانجام رسانده است .

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: بابک مؤیدزاده

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


13
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
13 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 70999 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 79679 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/graduation/ […]

کاوه
Guest
Member
کاوه

مترجم یا تایپیست عزیز شما که این همه نقد خوب و وزین در سایت قرار می دهید جا دارد املای کلمات را حداقل در سطح ابتدایی درست بنویسید
فارغ التحصیلی