نGame of Thrones (بازی تاج و تخت )

کارگردان: David Benioff (دیوید بنیوف)
نویسنده:
9.5
80
0.94

خلاصه داستان:

هفت خاندان اشرافی برای حاکمیت بر سرزمین افسانه ای «وستروس» در حال ستیز با یکدیگرند. خاندان «اِستارک»، «لَنیستِر» و «باراتِئون» برجسته ترین آنها هستند. داستان از جایی شروع می شود که «رابِرت باراتِئون» پادشاه وستروس، از دوست قدیمی اش، «اِدارد» ارباب خاندان


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Mary McNamara (مری مَک نامارا)

نشریه منتقد: مَری مَک‌نامارا (Los Angeles Times) - امتیاز ۱۰ از ۱۰

نقد و بررسی فصل چهارم

 

اگرچه [کاربرد] صفات عالي (ترين) در فرهنگ نقد خريدار چنداني ندارند، اما استفاده از اين صفات به ترجيع بند سريال‌هاي تلويزيوني اخير تبديل شده است. اين روزها واژگاني چون «بزرگ‌ترين»، «هوشمندانه‌ترين» و «جالب‌ترين» به اندازه توزيع نوميدانه ژتون‌هاي چاک ايي. چيز[۱] در جشن تولد يک بچه مهدکودکي نقل مجالس شده‌اند.

بنابراين گفتن اين که سريال «بازي تاج و تخت / Game of Thrones»، که فصل چهارمش خروشان و غُران يکشنبه شب نمايش داده مي‌شود، بهترين سريال تلويزيوني همه دوران‌ها است نه تنها يک اظهار نظر کاملاً شخصي بلکه تابع شرايط است و هر چند مدت يک بار ممکن است تغيير کند. عليرغم اشتياق خسته کننده روز افزون ما به تهيه ليست [از موارد مختلف]، مديوم تلويزيون هرگز به حد کافي براي انجام مقايسه هاي معنا و مفهوم دار، خطي نبوده است؛ همچنين تنوع شديد برنامههاي تلويزيوني به لحاظ فرم و فعاليت باعث شده که هر گونه اقدامي براي رده بندي يا اعطاي جايزه [به آثار تلويزيوني] کاري عبث و بيهوده جلوه کند.

اما مي‌دانيد چيست؟ به هر حال قصد دارم که حرفم را بزنم.

«بازي تاج و تخت»، بهترين سريال تلويزيوني ساخته شده تاکنون است.

بازي‌ها فوق‌العاده‌اند، سناريو بدجوري هوشمندانه است، ميزانسن و فيلم‌برداري حيرت انگيز است و هيچ سريال ديگري از نظر داستان، خلاقيت، پشتيباني، موقعيت جغرافيايي به گرد پاي آن نمي‌رسد.

به نظر مي‌رسد که خالقان سريال، دِيويد بِنيوف و دي. بي وايس، با اداره هفت اقليم پادشاهي و حدود ۱۰۰۰ بازيگر بالاخره دچار لغزش خواهند شد. ولي تا به امروز هر فصل قوي‌تر از فصل قبلي بوده است.

اين سريال به قدري غني است که توانست دو تن از دوست داشتني‌ترين شخصيت‌هايش، راب و کِیتلين اِستارک، را در اپيزودي که دل ميليون‌ها نفر را شکست، بکشد و همچنان با زيبايي بي‌رحمانه، تسلط بي حرف و حديث و خيلي از بازيگران بي مانند در تلويزيون به پيش رود.

بله، در اين سریال مردان فاتح و مغلوب وجود دارند، گرچه اغلب يک تلفيق دائماً در حال تغيير از اين دو ديده مي‌شود. اما برخلاف بيشتر نمايش‌هاي شبه تاريخي، زنان نيز به اندازه مردان مي‌توانند تحسين، نفرت و توجه مخاطب را برانگيزند. کيست بين ما که نگران آنچه آريا اِستارک (با بازي مِيزي ويليامز) مجبور بود تحمل کند، نبوده باشد؛ کدام زن است که در خفا دلش نمي‌خواسته او را «کِلِيسي» صدا کنند؟ خودم، دوست دارم تي شرتي با عکس آن به تن کنم.

داستان فصل چهارم از زمان بعد از آن «عروسي خونين» ننگين شروع مي‌شود، به طوري که سردمداران مختلف که امروز با هم متحد شده‌اند- از قبيل لنيسترها، فري ها، بولتون ها- به آينده درخشان خود فکر مي‌کنند، در حالي که معدود اِستارک هاي باقيمانده پراکنده- شامل آريا، سانسا (با بازي سوفي تِرنِر)، بِرَن (با بازي آيزاک هَمِستِد- رايت)، ريکان (با بازي آرت پارکينسون)، جان اِسنو (با بازي کيت هارينگتون) با هراس به سمت آينده نامعلوم خود گام بر مي دارند.

زمستان همچنان در راه است (گرچه بايد گفت که سرعت آن نسبت به آنچه در دو فصل قبلي اشاره شده بود کمي آهسته تر است)، وايت واکرها همچنان در حال شورشند و وحشي‌ها- آن‌هايي که مدت‌هاي مديدي براي ممالک غربي متمدن ناشناخته بودند-با هدف انتقام گيري در ديوار رخنه ايجاد کرده‌اند.

و در حالي که شاه جوفري (با بازي جَک گِليسون) و پدربزرگ ماکياوليستش، تايوين لَنيستِر (با بازي چارلز دَنس) فکر مي‌کنند که توانسته‌اند با بردن تخت آهنين به سرزمين‌هاي دوردست به خوبي از آن محافظت کنند، اژدهاها و ارتش دِنِريس تارگِريان (با بازي اِميليا کِلارک) بزرگ مي‌شوند و در عين حال اِستانيس باراتِئون (با بازي اِستِفِن ديلِن) هنوز مصر است که اين تخت متعلق به او خواهد بود گرچه نه از راه جنگ بلکه از راه جادو.

هر کسي، فانتزي را دوست ندارد. فروش و حفظ اين ژانر يکي از به مراتب دشوارترين کارها است. چنانچه همچون جُرج آر. آر. مارتين رمان نويس دست به خلق دنيايي بزنيد که در آن نه تنها اژدهاها و وايت واکرها حضور دارند بلکه پادشاهان بسيار جوان بيمار و جادوگران سرخ قاتل، کودکان نيمه فلجي که با کلاغ‌هاي سه چشم حرف مي‌زنند و شاهزاده هاي کوتوله اي که هم مکارند و هم نجيب، ديگر نمي‌توانيد بيش از این خطا کنيد.

وقتي که چنين اثري را به سریال تبديل مي‌کنيد، در واقع ديگر جاي هيچ اشتباهي باقي نمي‌ماند. هيچ چيزي به احمقانگي فروريختن يک دنياي خيالي زير وزن غرور واهي آن اثر نيست.

سه سال است که «بازي تاج و تخت» ده‌ها خط داستاني را در لوکيشن هاي بسيار متنوع حفظ کرده است و با دقت افسانه اي بافته که دنياي مدرن به آن اهميت مي‌دهد. شمشيرها و جادوگري باعث جذاب شدن آن شده‌اند، اما جذابيت اين سريال به طيف وسيعي از درونمايه ها مانند عشق و مرگ، انتقام و وفاداري، آزادي و بردگي، حرص و بخشندگي، فرماندهي و فرمانبري، هوس و شفقت، والدين و فرزندان و تعهد يک فرد مجرد به خانواده، خدا و گذر زمان وابسته است.

شايد به کار بردن صفات عالي بي معنا باشد، اما با هر جمله و عبارتي که مي‌توان بايد گفت که تلويزيون تاکنون نتوانسته بهتر از اين را بسازد.

[۱] نام يک شهر بازي معروف در امريکا.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

51
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
51 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
وهاب خاکبازیخودشm mmمیلاد رشتیali ahmadi Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/game-of-thrones/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/game-of-thrones/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 98324 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/game-of-thrones/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/game-of-thrones/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/game-of-thrones/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/game-of-thrones/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/game-of-thrones/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/game-of-thrones/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/game-of-thrones/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 49760 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/game-of-thrones/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/game-of-thrones/ […]

trackback
Member

[&#8230 ;] جوادی، آهنگساز ایرانی “بازی تاج و تخت” می گوید اصلاً انتظار نداشته موسیقی این سریال تا این [&#8230 ;]

علی افزون
Guest
Member
علی افزون

این نقد بود یا تمجید لطفا سلیقه شخصی خود را به محاطب القا نکنیدو حقیقت را بگویید . اگر میخواهید تعریف کنید بگید نظر شخصی نه نقد

علی افزون
Guest
Member
علی افزون

این نقد بود یا تمجید لطفا سلیقه شخصی خود را به محاطب القا نکنیدو حقیقت را بگویید . اگر میخواهید تعریف کنید بگید نظر شخصی نه نقد

vahab
Member
Member
vahab

mm:بریکینگ بد ۱۰۰ برابر از این بهتره . نه که بگم بده اما اول بریکینگ بعد تاج و تخت . بعضیا رو سریال غیرتی شدن هی دیسلایک میدن . پر از کاراکتر که اصلا بهشون نمیرسی مخصوصا جان اسنو تو ۴ فصل حضورش به نیم ساعتم نکشید . اینو از نظرات کاربراهم میشه فهمید . طرف میگه آقا شلوغه صحنه داره کاراکترا زیادن اما ۴۰ تا منفی میگیره . در هر حال تو آی ام دی بی امتیاز بزیکینگ بیشتره . لیست ۲۵۰ سریال برتر بریکینگ رتبه ۳ و تاج و تخت رتبه ی ۴ . 😀 😀 😆 😆… ادامه »

خودش
Guest
Member
خودش

تنوع مناطق جغرافیایی بسیار زیاده وهمین نکته قطعا اون رو از برکینگ بد جدا میکنه-برکینگ بد بیشترباید با ۲۴ وtruo detective مقایسه بشه و سریال تاج تخت هم با افسانه جستجو گر- بعضی از سکانس هاش در تاریخ سینما بی نظیرن-هر چند بعضا نقایصی توی فیلمنامه دیده میشه که اصلا خللی در داستان وارد نمیکه – از نظر من طراحی وساخت این سریال به مراتب سخت تر وچالش برانگیز تراز همه سریالها بوده وخاهد بود

mm
Guest
Member
mm

بریکینگ بد ۱۰۰ برابر از این بهتره . نه که بگم بده اما اول بریکینگ بعد تاج و تخت . بعضیا رو سریال غیرتی شدن هی دیسلایک میدن . پر از کاراکتر که اصلا بهشون نمیرسی مخصوصا جان اسنو تو ۴ فصل حضورش به نیم ساعتم نکشید . اینو از نظرات کاربراهم میشه فهمید . طرف میگه آقا شلوغه صحنه داره کاراکترا زیادن اما ۴۰ تا منفی میگیره . در هر حال تو آی ام دی بی امتیاز بزیکینگ بیشتره . لیست ۲۵۰ سریال برتر بریکینگ رتبه ۳ و تاج و تخت رتبه ی ۴ . 😀 😀 😆 😆… ادامه »

m mm
Member
Member
m mm

من کمی با نظر محمد جواد موافقم این منتقد صرفا از فیلم تعریف کرده بقیه هم طبق معمول نظر منتقد رو دارن.این فیلم بیشتر به حاشیه رفته برای جلب تماشاگر. میخام بیینم اگه این سریال همچین صحنه هایی نداشت کسی میدید…

ali ahmadi
Member
Member
ali ahmadi

بزرگترین ویژگی هایی که این سریال رو متمایز از بقیه میکنه ۱-تنوع معماهایی که داستان توی ذهن ایجاد میکنه برای مثال (آیا اونجا که ند به رابرت میگه وایلا Wylla مادر جان اسنو هست داره واقعیت رو میگه چونکه طبق کتاب این احتمال وجود داره که جان پسر خواهر ند استارک لیانا (Lyanna)و از خون تارگرین ها باشه و ممکنه خون اژدها توی رگهاش باشه و اینکه ند به خاطر اینکه رابرت رو نرنجونه (چون رابرت عاشق لیانا بوده)بهش دروغ گفته یا اینکه آخرین حرف یا وصیتی که خواهر ند استارک لیانا (Lyanna) قبل از مرگش به اون میگه چیه… ادامه »

میلاد رشتی
Guest
Member
میلاد رشتی

محمد جواد:سریال خوبیه ولی مطمئنا بهترین سریال تاریخ تلویزیون نیست.متاسفانه داستان بسیار کند پیش میره. دنریس ۳ فصله میخواد حمله کنه و هنوز کشش میدن. از همه مهمتر اینکه کرکترها انچنان پرداخت نمیشن و فقط تا یکم روشون مانور داده میشه خیلی ناگهانی حذف میشن. این اتفاق تو هر ۴ فصل میفته و به نظرم تنها حقه نویسنده ها برای شگفت زده کردن مخاطبه در حالی که تعدد کرکترها هم به شدت به کار لطمه زده. سالی یه فصل ۱۰ قسمتی از این سریال پخش میشه و مجبورن تو این ۱۰ قسمت به چندین و چند کرکتر بپردازن. خودتون همین… ادامه »

میلاد رشتی
Guest
Member
میلاد رشتی

ولی خداییش زیادی صحنه های بد داره 😐
((بیا! حتمن بخاطر این حرف آقایان روشن فکر ده بیستا بهم دیس لایک میدن :zzz ))ولی breaking bad نسبتن خیلی خیلی بهتره

payam tm
Guest
Member
payam tm

مسلمه که سه سریال زیر در حال حاضر بهترین وپربیننده ترین هابودن
۱ breaking bad
walking dead
game of thrones
البته من خودمکه هرسه رو می بینم breaking bad کلا یهچیز دیگست خیلی خوبه تماشای این ۳تا رو ازدست ندید

رامین دائی
Member
Member
رامین دائی

یکی از نقاط قوت این سریال! کشتن به اصلاح نقش های اصلی این فیلمه! اوبرین مارتین! چطور کشته شد؟ :)) هیچ کس فکرشم نمیکرد! یا جافریه کثیف 🙂 راب استارک! و در فصل اول ند استارک! این نشان از غنی بودن این شاهکار ساخت بشره 🙂

67mohamad
Guest
Member
67mohamad

این سریال معرکست محشره،همه چیز توش یه کمال رسیده.عالیه واقعا شیفتش شدم.انقد داستان سریال قوی هست و عالی نوشته شده که مدام اتقاقاتی توش میفته که نفست تو سینت حبس میشه.great

governor
Guest
Member
governor

فیلم خیلی خوبیه و بعد walking dead این سریال توجه من رو خیلی جلب کرد. داستان کاملا قویه و پر از سیاست و خیانت. ایرانی ها باید یاد بگیرن که اینطوری سریال بسازن. سریالی که آدم رو میخکوب کنه. توی این سریال نمیتونی آینده رو حدس بزنی. این که شخصیت های اصلی یه دفعه کشته میشن و جایی کشته میشن که اصلا انتظار نداری و بعضی جاها از یه صحنه خوشحال میشی و بعضی جاها گریت میگیره. مثلا صحنه ای که ایگریت جلوی چشم جان اسنو میمیره اشک من رو درآورد. واقعا این سریال جای تقدیر داره.

فاضل *
Guest
Member
فاضل *

این سریال بهترین نبود ولی سریال جذابی بود.نبودن هیچ نقطه مرکزی در این سریال قابل ستایشه

فاضل *
Guest
Member
فاضل *

rezaei:

rezaei:اقا من فصل اول برکینگ بدو فصل یک بازی تاجو تختو ودیدم زیاد خوب نبودن فصلای بعد بهتر میشن ؟

بابا شما خیلی باحالید یه سوال پرسیدم بجای جواب دادن منفی میدید !!!؟؟

امان از افراطی گری.نمیتونید تحمل یک سوال رو هم داشته باشید؟

aliwarlock
Guest
Member
aliwarlock

من هر قسمت رو حدود ۱۰ بار دیدم و بعضی از سکانس ها رو حتی ۱۰۰ بار دیدم .یه شعار دارم میگم "به جای آنکه چندین سریال ببینید سریال game of throne را چندین بار ببینید "

P78
Member
Member
P78

سریال اصلا ترویج برهنگی و … نیست. سریال فقط خیلی بی پروا و بی رو در وایسی میاد حقیقتی که رخ داده (تو کتاب البته. با اینکه به بهترین شکل ممکن رخ میده قضایا) رو خیلی عادی جلو دوربین برده!
سریال بشدت بزرگسالانست!

P78
Member
Member
P78

سیاست خونین و کثیف در گذشته بوده… حال هم هست… اینده هم خواهد بود…
فیلم حرفش همینه…
فوق العادست… بهترین سریال عمرمه…
فصل به فصل بهتر میشه… قسمت به قسمت بهتر میشه…. عالیه!!!

روزبه اورک
Guest
Member
روزبه اورک

نقاط ضعف:نمایش برهنگی افراطی طوریکه بعضی پلان ها به پورنو نزدیک میشه–ترویج سکس با شریک های جنسی متعددبه خصوص فصل ۴ بوسیله شخصیت شاهزاده دورن–به کاربردن زیادلغات توهین آمیز–نمایش خشونت افراطی باکه شبیه به کارها ی گروه ضداسلامی داعش شده–ریتم کند–تحول نادرست شخصیت ها–برخلاف تبلیغ هاحماسه به درستی شکل نگرفته
مقاط قوت:بازی های خوب–دیالوگ های خوب البته تافصل ۳به غیر ازبکاربردن توهین ها–فضاسازی خوب –ارایه تصویر خوب از ژانر فانتزی–نمایش خصلت های انسانی به خصوص درسکانس های شخصیت دنریس تارگرین
درکل سریالی متوسط

hamid alizadeh
Member
Member
hamid alizadeh

سریال خوبیه ولی مطمئنا بهترین سریال تاریخ تلویزیون نیست.متاسفانه داستان بسیار کند پیش میره. دنریس ۳ فصله میخواد حمله کنه و هنوز کشش میدن. از همه مهمتر اینکه کرکترها انچنان پرداخت نمیشن و فقط تا یکم روشون مانور داده میشه خیلی ناگهانی حذف میشن. این اتفاق تو هر ۴ فصل میفته و به نظرم تنها حقه نویسنده ها برای شگفت زده کردن مخاطبه در حالی که تعدد کرکترها هم به شدت به کار لطمه زده. سالی یه فصل ۱۰ قسمتی از این سریال پخش میشه و مجبورن تو این ۱۰ قسمت به چندین و چند کرکتر بپردازن. خودتون همین فصل… ادامه »

aliirezaa
Guest
Member
aliirezaa

بازی تلج و تخت و بریکینگ بد در ژانرهای خودشون بی همتا هستن … مقایسه شون مثل مقایسه واحد کیلوگرم با واحد مگا پیکسله … هر کدوم در جای خودشون شاهکارن …. اما انصافا فارگو هم بسیار لذت بخش و عالی بود…بی صبرانه منتظر better call soal هستم

ابراهیم اصلانی
Member
Member
ابراهیم اصلانی

rezaei:

rezaei:اقا من فصل اول برکینگ بدو فصل یک بازی تاجو تختو ودیدم زیاد خوب نبودن فصلای بعد بهتر میشن ؟

بابا شما خیلی باحالید یه سوال پرسیدم بجای جواب دادن منفی میدید !!!؟؟

دوست عزیز اگه دنبال صحنه های اکشن و آنچنانی هستی این سریالا به دردت نمی خورن
اما اگه صحنه های نفس گیر و تعلیق با مایه های غافلگیری به همراه بازیهای فوق العاده از بازیگرا می خوای این دو تا خوراکته مخصوصا بریکینگ بد که رو دستش تا حالا سریال نیومده
البته با ادای احترام کامل به بازی تاج و تخت

tina akhundtabar
Guest
Member
tina akhundtabar

rezaei:

rezaei:اقا من فصل اول برکینگ بدو فصل یک بازی تاجو تختو ودیدم زیاد خوب نبودن فصلای بعد بهتر میشن ؟

بابا شما خیلی باحالید یه سوال پرسیدم بجای جواب دادن منفی میدید !!!؟؟

بله مخصوصاً برکینگ بد خیلی بهتر می شه

آرمین سهرابی
Member
Member
آرمین سهرابی

ممنون از اقای سیلاوی که زحمت ترجمه رو کشیدن
پیتر دینکلیج نقش تیریون رو عالی بازی کرده امیدوارم تو فصل های بعد نقشش کمرنگ نشه، فصل چهار روند سریال خیلی کند شده بود ولی در کل سریالی هست نمیشه ازش گذشت و باید دیدش

Nader12456
Guest
Member
Nader12456

خیلی خوبه
محمدرضای عزیز می دونم که دکستر تو مسابقه نیست ولی اگه می شه با قلم زیبات از دکستر هم یه نقد ترجمه کن

rezaei
Guest
Member
rezaei

rezaei:اقا من فصل اول برکینگ بدو فصل یک بازی تاجو تختو ودیدم زیاد خوب نبودن فصلای بعد بهتر میشن ؟

بابا شما خیلی باحالید یه سوال پرسیدم بجای جواب دادن منفی میدید !!!؟؟

Francis Underwood
Member
Member
Francis Underwood

قطعا بعد از برکینگ بد بهترین سریال حال حاضر است که البته تا نباشد the walking dead

mostafa nasr
Member
Member
mostafa nasr

یک کلام بهترین سریال تمام دوران