Frozen II (یخ‌زده ۲)


خلاصه داستان:

این انیمیشن قصه دو خواهر را روایت می کند که در ایتدا از هم متنفرند اما کم کم این نفرت جایش را به عشق و محبت می دهد


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

Indiewire ( امتیاز ۸.۳ از ۱۰ )
هیچ دنباله‌ای به ذات نیاز و اجباری نیست اما « یخ‌زده ۲ » این مسئله را مطرح می‌کند که حتی در دنیای داستان‌های پریان دیزنی وجود همچین آثاری مهم است.

 

رابی کالین – The Telegraph ( امتیاز ۸ از ۱۰ )
فیلم با تمام خلاقیت‌هایی که به خرج می‌دهد، مخاطب خود را به خوبی می‌شناسد و می‌خواهد اطمینان حاصل کند که آن‌ها از دیدن این اثر راضی خواهند بود. مشخصا این مسئله به رابطه‌ی تجاری و اقتصادی خوبی منجر خواهد شد.

 

Empire ( امتیاز ۸ از ۱۰ )
بهترین بخش‌های این فیلم شخصیت‌ها و موسیقی آن بار دیگر از این اثر هم کیفیت بالایی دارند اگرچه که روایت اثر نقص‌هایی دارد.

 

پیتر دبروژ – Variety ( امتیاز ۷ از ۱۰ )
در دنیایی که افراد پیرتر،‌ جوان‌ترها را به موجوداتی احساساتی بودن متهم می‌کنند، « یخ‌زده ۲ » نشان می‌دهد که اگر این احساسات در جای درست باشند چه نتیجه‌ای خواهد داشت.

 

جاستین چنگ – Los Angeles Times ( امتیاز ۷ از ۱۰ )
درست مثل فیلم اول، « یخ‌زده ۲ » هم بیشتر موفقیتی در زمینه‌های دیگر محسوب می‌شود تا داستان‌گویی. فیلم یک سری شخصیت‌های آشنا و دوست‌داشتنی را در کنار یکدیگر جمع کرده و چند آهنگ جذاب و بسیار خوش‌متن به آن اضافه می‌کند تا بینندگان را راضی بکند.

 

برایان تروت – USA Today (امتیاز ۶.۳ از ۱۰ )
اگر امید داشتید که « یخ‌زده ۲ » بتواند با پدیده‌ی قسمت اول برابر باشد یا از آن گذر بکند، وقتش رسیده که بیخیال بشوید.

 

پیتر بردشا – The Guardian ( امتیاز ۶ از ۱۰ )
دیدن دوباره‌ی این شخصیت‌ها جذاب است، اما نتوانستم از این نکته چشم‌پوشی بکنم که فیلم قدرت روایی چندان بالایی ندارد.

 

مت میتوم – Total Film ( امتیاز ۶ از ۱۰ )
یک دنباله‌ی مستحکم و قوی که در مسیر درستی قدم برمیدارد و البته بدون اینکه به کیفیت قسمت اول برسد، راضی‌کننده ظاهر می‌شود.

 

تاد مک‌کارتی – The Hollywood Reporter ( امتیاز ۶ از ۱۰ )
« یخ‌زده ۲ » هر چیزی که از آن انتظار داشته باشید را در خود دارد؛ آهنگ‌های جذاب و گیرا، زمان بیشتری برای بودن با شخصیت‌های محبوب‌مان، لطیفه‌های جذاب و داستانی زنانه. انتظار غیرقابل‌انتظارها را داشته باشید.

 

مت سینگر – ScreenCrush ( امتیاز ۶ از ۱۰ )
حتی با وجود تمام مشکلات اما پایان‌بندی اثر من را تحت تاثیر خود قرار داد. چون که یک سری چیزها تغییر می‌کنند، حتی اگر همیشه یخ‌زده باقی بمانند.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه ReelViews

نمره 7.5 از 10

برای سالیان طولانی، شرکت دیزنی در برابر وسوسه‌ی ساخت دنباله‌هایی با بودجه‌ی بالا برای آثار انیمیشنی خود مقاومت کرده بود. در طی دوران « موج دوم » دهه‌ی ۹۰، یک سری آثار مختص نمایش خانگی و دنباله‌های کوتاه ساخته شدند که البته این استودیو چنین آثاری را صرفا محصولات فرعی در نظر می‌گرفت، محصولاتی که تنها انتظاری که از آنان می‌رفت این بود که عطش بینندگان را فرو بنشانند و چند دلاری هم درآمد کسب بکنند. واقعیت‌های مدرن در نهایت این سیاست‌های طویل و دور و دراز را تغییر دادند و دنباله‌ای بر حالا فرنچایز بسیار محبوب « یخ‌زده » ( Frozen ) اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسید. دو اثر کوتاهی که پس از قسمت اول از این اثر منتشر شدند به نظر کافی نبوده اند. « یخ‌زده ۲ » ( Frozen 2 ) تبدیل به یکی از مورد انتظارترین دنباله‌های انیمیشنی دیزنی شد.

وقتی که انیمیشن « یخ‌زده » در سال ۲۰۱۳ اکران شد، عناصر کلاسیک آن در کنار ترکیبش با انیمیشن‌های درجه یک، آن را تبدیل به دومین اثر محبوب غیرپیکساری تاریخ کردند. تصمیم بر این شده بود تا برای ساخت قسمت دوم هم به عناصری تکیه بکنند که باعث شده بودند قسمت اول تا این اندازه محبوب بشود؛ مضامین خواهری و خانوادگی، حضور روابط رمانتیک و همچنین کمدی، عناصر فانتزی / ماجراجویانه و مهم‌تر از همه، ترانه‌های موزیکال. تیم ترانه‌نویسی « کریستین اندرسون لوپز » و « رابین لوپز » و همچنین آهنگ‌ساز آن‌ها یعنی « کریستوفر بک » دوباره استخدام شدند تا موسیقی متنی را بسازند که شبیه به « یخ‌زده » بود اما آن را تقلید نمی‌کرد. نتیجه‌‌ی آن خلق ۸ ترانه‌ی جدید شده است که ۷ تای آن‌ها ما را به یاد آهنگ‌های « منکن / آشمن » در دهه‌ی ۸۰ و اوایل دهه‌ی ۹۰ می‌اندازد و یک آهنگ دیگر ( « گم‌شده در جنگل » ( Lost in the Woods ) به طرز مشکوکی شبیه به آهنگی از REO Speedwagon می‌رسد.

بزرگ‌ترین مشکلی که کارگردان / نویسندگان این اثر یعنی « جنیفر لی » و « کریس باک » با آن مواجه بوده اند این بوده که بتوانند داستانی جدید و جذاب را بسازند آن هم بدون تکیه بر عناصر که در فیلم قبلی بر روی آن‌ها مانور داده شده بود. این عناصر و داستان بیشتر باید درباره‌ی حرکت به سوی جلو می‌بودند تا نگاه به عقب و گذشته. در حالی که فیلم اول با الهام از « ملکه‌ی برفی » ( The Snow Queen ) اثر « هانس کریستین اندرسون » ساخته شده بود، « یخ‌زده ۲ » به نظر بخشی از الهام‌بخشی خود را ( چه به لحاظ طراحی موجودات و چه عناصر داستانی ) مدیون « هایائو میازاکی » است. این مسئله‌ اصلا چیز عجیبی نیست چرا که بسیاری از انیمیشن‌ساز مشغول به کار در دیزنی از ساخته‌های استودیو گیبلی تمجید کرده اند.

« یخ‌زده ۲ » در ادامه‌ی مسیری آغاز می‌شود که پایان‌بندی « یخ‌زده » بر جای گذاشته بود. ملکه « السا » ( ایدینا منزل ) که به قدرت‌های جادویی خود مسلط شده است، بر شهر «آریندل » در صلح و صفا حکومت می‌کند. خواهر او، پرنسس « آنا » ( کریستین بل ) هم در کنار اوست و کمکش می‌کند، درست مثل خواهر/برادر کوچک‌تر هر فرمانروایی. معشوقه و همراه « آنا » یعنی « کریستاف » ( جاناتان گراف ) تصمیم گرفته است تا از او خواستگاری بکند اما هر دفعه که شروع به انجام این کار می‌کند، قضیه به نوعی خراب می‌شود. در نهایت، آدم‌برفی داستان یعنی « اولاف » ( جاش گد ) که حالا در برابر ذوب‌شدن مقاوم است هم در هر جایی که لازم باشد قسمت کمدی اثر را عهده‌دار می‌شود. اما اگرچه که همه چیز به نظر ساکت و آرام می‌رسد، « آریندل » توسط یک نیروی اهریمینی از داخل جنگل‌های نفرین‌شده تهدید می‌شود. « السا » باید به کمک خواهر و دوستانش وارد مه‌ای بشود که اطراف جنگل را پوشانده است، نیروهای باد، آب، آتش و خاک را رام بکند و راز تاریکی که حکومتش را تهدید می‌کند کشف کند.
به لحاظ بصری، « یخ‌زده ۲ » بهترین تصویرسازی واقعی در میان آثار انیمیشنی‌ای که دیزنی تا کنون ساخته است را به خود اختصاص می‌دهد ( حتی آثاری که « پیکسار » هم ساخته است ). مبهوت‌کننده، نفس‌گیر، واضح و خیره‌کننده القابی هستند که می‌توان برای توصیف این اثر استفاده کرد، اثری که سعی نمی‌کند بیش از حد واقعی باشد و شبیه به « شیرشاه » ( The Lion King ) به نظر برسد. صحنه‌های فانتزی اثر ظرافت خاصی را نمایش می‌دهد که به انیمیشن‌ها حس زنده بودن می‌دهد. یکی از مشکلات بسیاری از آثار انیمیشنی این روزها این است که به نظر می‌رسد به یک جایی رسیده اند که بیشتر از آن دیگر ممکن نیست. چیزی که زمانی چشم‌ها را به خود خیره می‌کرد اکنون تبدیل به مسئله‌ای بسیار روتین و عادی شده است. « یخ‌زده ۲ » نوعی از شفافی و خالص بودن را نشان می‌دهد که استانداردها را هر چند به مقدار کمی تغییر می‌دهد.

عجیب است که به لحاظ موزیکال چندان آهنگ‌های مشابهی با ترانه‌های قسمت اول ندارد. بن‌مایه‌ی ترانه‌ای جدید اثر اگرچه که در برخورد اول چندان شاخص به نظر نرسند اما کاملا پتانسیل این را دارند که در فرهنگ پاپ عامه و اشباع‌شده‌ی امروز محبوب بشوند. در حالی که موسیقی متن « یخ‌ زده ۲ » به طور محسوسی پایین‌تر از بهترین اثر اخیر دیزنی ( موآنا ( Moana ) قرار می‌گیرد اما به حد کافی برای جذب‌کردن مخاطب کیفیت دارد.

اگرچه فیلم چندین شخصیت جدید دارد، من جمله شخصیت‌هایی با بازی « استرلینگ کی. براون »، « ایوان ریچل وود »، « کیاران هیندز »، و « آلفرد مولینا » اما همچنان چهار شخصیت اصلی اثر اند که بازگشت‌شان باعث خوشحالی بینندگان خواهد شد. اگرچه شاید نوا و صدای بازیگران در طول این زمان تغییر چندانی نکرده باشد اما عشق و علاقه‌ی افرادی که در آن زمان عاشق « یخ‌زده » شده بودند قطعا تغییر کرده است. برای کودکان ۶ سال مدت زمان طولانی‌ای محسوب می‌شود و این سوال در ذهن‌ها جریان خواهد داشت که جادوی اثر همچنان در این طول این مدت باقی مانده است یا نه ( برای تایید این مسئله، یکی از مضامین این اثر درگیر شدن با بلوغ و بزرگسالی است ). « یخ‌زده ۲ » یک دنباله‌ی ارزشمند است و به حدی اکشن و موسیقی و احساس دارد که هم بینندگان جوان و هم بزرگسالان را درگیر خود بکند. باید اثر را در حد و اندازه‌های قسمت قبلی خود دانست و امیدواریم که بتواند نسل جدیدی از جوانان را به این فرنچایز علاقمند بکند.

مترجم :امید بصیری


ممکن است شما دوست داشته باشید

1
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
payman hosseyni Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
payman hosseyni
Member
Active Member
payman hosseyni

اولاف شخصیتی هست که اذعان می کنه عاشق بغل گرم هست، آنچه در این فیلم زیاد دیده میشه همین بغل های گرم محبت آمیز و حمایتی و عاشقانه هست، از بین این همه بغل ها اما یکیش خیلی برام آشناست، کاری که وقتی بچه بودم یادم هست انجام می دادم، بغل مادرم بودم دستش رو می گرفتم با دستم انگشتانش رو باز می کردم و با انگشت اشاره خطوط کف دست رو دنبال می کردم و انگشتانش رو که در حالت رها شده کمی خم شده به داخل بودند رو باز می کردم و رها می کردم، دقیقا اتفاقی که… ادامه »