Fright Night (شب وحشت)

کارگردان: Tom Holland (تام هلند)
نویسنده: Tom Holland (تام هلند),
6.4
64
0.72

خلاصه داستان:

«چارلی» مرد جوانی است که زندگی خوب و راحتی دارد. اما به تازگی همسایه ای جدید به نام جِری به محله ی آن ها اسباب کشی کرده و قصد دارد در کنار آنها زندگی کند. این همسایه در نگاه اول متمدن و محترم به نظر می رسد اما در ادامه چارلی پِی می برد که جِری یک موجود تر


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Roger Ebert (راجر ایبِت)

نشریه شیکاگو سان‌تایمز

نمره 7.5 از 10

نقد و بررسی کامل فیلم

شب وحشت در محل مناسبی تصویربرداری شده است: لاس وگاس، شهر شبهای پرماجرا! و در محله در حال ساختی که وحشت دور تا دورش را فراگرفته است. در واقع تماشاگر در نمای از بالا، تعدادی خیابان و بلوک ساختمانی میبیند که در میان بیابانی برهوت محصور شده اند. کسی که اولین خانه را در این محل ساخته، یا خیلی پر دل و جرات بوده و یا بطرز احمقانه ای خوش بین!

و این آدم کسی نیست جز جری (با بازی Colin Farrel). مردی مجرد، خوش تیپ و جذابی که در همسایگی خانواده بروستر زندگی میکند. چارلی بروستر (با بازی Anton Yeclchin) نوجوانی است که به پدیده های عجیب و غریب به خصوص خوناشامها علاقه دارد و چیزهای زیادی درباره شان میداند. همین امر هم باعث  ضن وی به حرکات مشکوک همسایشان از پشت پنجره میشود. مادر چارلی هم که سالها پیش از همسرش جدا شده به رفتارهای جری نسبت به دوست دخترهایش مشکوک است. این اتفاقات و مواردی دیگر نیز مانند سطل بزرگی که پر از نخاله های ساختمانی است بدون آنکه نماهای بیرونی خانه تغییری کرده باشد، روز به روز شک این مادر و پسر را به همسایه عجیبشان بیشتر میکند.

علاوه بر این، جری تمامی پنجره های خانه اش را نیز پوشانده است. ولی این کار در شهری مثل وگاس که مردم شبها کار میکنند و روزها میخوابند چندان غیرمنتظره نیست. از آنجایی خانه شخصیتهای فیلم نزدیک هم هستند، چارلی براحتی میتواند حرکات مشکوک جری را از پنجره اتاق خوابش دنبال کند. دوست چارلی، اِد (با بازی Christopher Mintz-Plasse) هم که به ناپدید شدن همکلاسیهایشان مشکوک شده است در این ماجرا او را همراهی میکند.

شب وحشت با تاثیر پذیری از فیلمی نسبتاً قوی با همین نام در سال 1985 ساخته شده است. فیلمی با بازی درخشان Roddy McDowall در نقش بازیگر اخراج شده فیلمهای ترسناک تلویزیونی بنام پیتر وینسنت که برای یاد دادن روشهای آدمکشی خوناشامها به پسری نوجوان به استخدام وی درآمده است. در فیلم حاضر پیتر وینسنت (با بازی David Tennant) جادوگری انگلیسی است که به وگاس آمده و ادعا میکند که متخصص خوناشام هاست.

جدا از داستان فیلم که نمی توانم آن را لو دهم، باید بگویم چارلی دوست دختری بسیار جذاب دارد، مادرش جین شخصیتی خود ساخته و محکم است و هیچکس حتی پلیس نیز حرفهای چارلی را راجع به جری باور نمیکنند. پلیسهایی که برای رسیدگی به وضعیت، باید تا محله چارلی کلی راه بیایند.

David Tennant که خودش هم مانند پیتر وینسنت عجیب و بداخلاق است، در پنت هاوسی زندگی میکند که پر از ابزار خوناشامهاست و انگار که عطشی سیری ناپذیر داشته باشد، مدام الکل مصرف میکند. خودخواه و پرخاشگر است و اصلاً هم به درخواستهای چارلی برای کمک اهمیت نمیدهد. اما…. خوب البته چیز زیادی نیز راجع به خوناشانها نمیداند!

شب وحشت به قلم Marti Noxon و کارگردانی  Craige Gillespie، به مراتب اثر بهتری نسبت به سرنوشت نهایی 5 است. این را با در نظر گرفتن دنباله های احتمالی شب وحشت میگویم. دنباله هایی که در آنها افرادی مشکوک دیگری در لوکیشنهای متفاوت ظاهر خواهند شد. هرچند به نظر من همین دو فیلم ساخته شده با فاصله 26 سال برای چنین موضوعی کفایت میکند.

بازی بازیگران اصلی فیلم حرفه ای و قابل قبول است و میتواند گفت فراتر از استانداردهای عمومی هالیوود است. جلوه های کامپیوتری مناسب بوده و عوامل فنی نظیز آنها صحنه پرداز (Richard Bridglan)، کارگردان هنری (Randy Moore)، گریم خاص (Aurora Bergere) و سینماتوگرافی (Javier Aguirresarobe) فوق العاده کار کردند.

همانند نسخه سال 1985، این فیلم نیز تا حدی از کمدی بهره برده است. مانند شوخی با رفتارهای معمول خوناشامها توسط جری که سعی در ترساندن چارلی دارد. برای اینکه چیزی را از قلم ننداخته باشد، باید گفت که یکی از نقاط ضعف فیلم محصولات تبلیغاتی جای داده شده درون آن است ولی در هر صورت بنظر من شب وحشت یکی از بهترین اکران های تابستان امسال است.

در آخر توصیه میکنم که فیلم را به صورت دو بعدی ببینید. در تبدیل به سه بعدی حداقل 20 درصد از نور فیلم کاسته میشود که برای چنین فیلمی که اکثراٌ در شب و نورهای داخلی فیلمبرداری شده، آزار دهنده خواهد بود.

مترجم : بهروز آقاخانیان

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق منبع: سایت نقد فارسی مخالف قانون بوده و مدیریت سایت هیچ گونه رضایتی در این مورد ندارد و شرعا حرام میباشد.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

3
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
gjعلیرضا 2مجتبی . ب Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
gj
Guest
Member
gj

راست میگه بابا نقد های موحد منتقم را بزارید خیلی بهتره.اینجا کلی با بروبچ میشه بحث کرد.راجر ایبرت خیلی مسخره شده نقداش.باز جیمز برایندلی خیلی بهتر مینویسه .راجر انگار داره برای بچه های اول ابتدایی نقد مینویسه!

alireza
Member
Member
alireza

منم نقدهای ایرانی رو ترجیح میدم..بیشتر احساس نزدیکی میکنی با فیلم.

مجتبی . ب
Guest
Member
مجتبی . ب

متاسفانه علی رغم زحمتی که برای ترجمه این نقدها می کشید اما به دلیل خوب " نبودن " بیشتر نقدهای راجر ایبرت ، کمکی به بخش نقد فیلمتون نمی شه , من که نقدهای موحد منتم و حتی میثم کریمی رو ترجیح می دم