Force Majeure (فورس ماژور) نامزد بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان گلدن گلاب ۲۰۱۵

 

کارگردان : Ruben Östlund

نویسنده : Ruben Östlund

بازیگران : Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergren

جوایز :

نامزد بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان گلدن گلاب ۲۰۱۵

هزینه تولید: نامشخص

محصول کشور: سوئد | فرانسه | نروژ

کمپانی توزیع کننده: Magnolia Pictures

خلاصه داستان : فیلم داستان یک خانواده سوئدی است. توماس، ابا و دو فرزندشان تصمیم می گیرند تعطیلاتشان را برای اسکی در کوههای آلپ فرانسه بگذرانند. اما در دوران تعطیلات، بی اعتمادی و ناخشنودی پنهان در این خانوادۀ به ظاهر بسیار عالی، خود را نمایان می سازد و…

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

منتقد: پیتر دبرو (Variety) – امتیاز ۹ از ۱۰

 

 

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/ForceMajeure5.jpgبه نظر من بهمن استعاره مناسبی برای مشکلی است که ابتدا کوچک است، کم کم شتاب میگیرد و در نهایت تعادل آرامش بخش تعطیلات زمستانی- و احتمالاً حتی ازدواج- یک زوج مرفه اسکاندیناویایی را در قالب چهارمین فیلم بسیار دقیق روبن اوستلوند به نام «فورس ماژور/ Force Majeure» تهدید به نابودی می کند. برخلاف فیلمهای سنتی درباره بلایای طبیعی، که در آنها لذت بیننده با غوغا و آشوبی که روی پرده میبیند ارتباط مستقیمی دارد، تریلر دلهره آور روانشناسانه اوستلوند با رویدادهای تماشایی پیش میرود و عواقب فاجعه بار آنها بر یکایک اعضای خانوادهای که در گیرش شدهاند مطالعه میکند. این فیلم، که از نظر بصری حتی در مبتذل ترین دقایقش هم حیرت آور است و از نظر عاطفی تقریباً یک اشتباه حساس است، تا آنجا که میتواند یک قرار عاشقانه را پیچیده میکند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/ForceMajeure4.jpgاز بین تمامی هجونویسان فعال در سینمای امروز دنیا، شاید اوستلوند را بتوان نمایانده زیرکانه ترین نمونه طنز تلخ نامید- نثر او به قدری ماهرانه نوشته میشود که گاهی اوقات تمییز دادن بین این که آیا او واقعاً در حال تشریح همان اتفاق بدی است که قرار است روی پرده دیده شود یا خیر کار بسیار دشواری است. از نظر مخاطبان، چالش تفسیری در فاصله محضی که کارگردان بین خود و شخصیت ها ایجاد میکند خلق می شود. او طلایه دار-و شاید استاد- سبکی است که در آن کارگردان صحنهها را از فاصله دور با دوربین دیجیتال با رزولوشن بالا فیلمبرداری میکند و بعد درباره قاب بندی تصاویر، حرکات دوربین و غیره در طول فرایند طولانی پس از تولید تصمیم گیری میکند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/ForceMajeure3.jpgدر فیلم قبلی اوستلوند، «بازی/Play»، روایت کش داری از یک ماجرای گردن کلفتی، آن تردیدی که در فیلم درک میشود می تواند مشقت آور باشد. اما در «فورس ماژور»، که در آن جدایی سرد [یک زوج] قواره تن شرایط است و در عین حال انتخابهای خلاقانه کارگردان مشهودتر هستند، این سبک بالاخره توجیه می شود. وقتی که اوستلوند سیر رسیدن به لحظهای که زوج مورد نظر دیگر نمیخواهند همدیگر را ببینند را روایت میکند به یاد «صحنههایی از یک ازدواج» میشاییل هانکه میافتیم. این سیر با فاجعهای رخ میدهد که در آن قسمتی از غریزه پدر خانواده به جای قربانی کردن خود برای نجات خانواده به فکر در بردن جان خود است.

فیلم به طرزی بسیار حساب شده هر آنچه که ممکن است اتفاق افتاده باشد و ناگزیر از چشم اعضای خانواده در این ۵ روز تعطیلی زمستانی دور مانده باشد را ثبت میکند. این را میتوان از همان شات اول فهمید: زمانی که این خانواده فوق العاده- پدر توماس (با بازی یوهانس باهه کونکه)، مادر ابا (با بازی لیزا لووِن کونگسلی)، پسر و دختر (خواهر و برادری واقعی به نام‌های وینسنت و کلارا وترگرن)- برای گرفتن عکس گروهی روی کوه ژست میگیرند. در حالی که آنها خود خاطراتشان را ویرایش میکنند تا با آنچه روایت میکنند بخواند، اما اوستلوند شاهد تمام جزئیات تا زمان جدایی در حمام است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/ForceMajeure2.jpgدر دومین روز تعطیلاتشان بهمن مهیبی رخ میدهد که ابتدا به آنها فرصت میدهد تا نگاهی به بخش بی عیب و نقص خانواده خود داشته باشند. و بعد در قسمتی که ناگهان به شناخته شده ترین نمای جشنواره فیلم کن ۲۰۱۴ تبدیل می شود، بهمنی در کوهستان ایجاد میشود و به خانواده – و بینندهها- نزدیک می شود و آنقدر سریع این اتفاق می افتد که باعث میشود بیننده برای جا خالی دادن سر خود را بدزدد.

اوستلوند با ترکیب فیلم مستند یک بهمن واقعی در استان بریتیش کلمبیا کانادا و بازیگران مقابل یک صفحه سبز (greenscreen) وسط ابری از پودر CG توانست این صحنه میخکوب کننده را بگیرد. با شروع این فیلم به روشی باورنکردنی، اوستلوند با اتکا به زبان بدن و اشارههای خردمندانه دیگر درام را به رجیستری دقیق تر تبدیل میکند تا ترکهایی که در این رابطه ایجاد شدهاند را عیان کند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/ForceMajeure1.jpgبچهها اولین کسانی هستند که واکنش نشان میدهند، آنها قبلاً شاهد احساسی که باید با ترک پدر در طول این صحنه مهم به آنها دست دهد بودهاند. بعد، ابا سر میز شام مردانگی توماس را به چالش میکشد. او اتفاقی که افتاده را فراموش نمی کند و بار دیگر صحنه را مقابل چشمان بهترین دوست توماس (با بازی کریستوفر هیویو) ترسیم میکند و او با شنیدن ماجرا نمیتواند آن شب بخوابد و مدام به این فکر میکند که اگر او جای توماس میبود چه میکرد. از قضا، توماس ماجرا را با گوشی آیفون خود فیلمبرداری کرده، گرچه ما به جای دیدن تصاویر واکنش او را در طول تماشای فیلم میبینیم. در صحنه غیرمتداول دیگری، توماس از صدای بلند شکسته شدن چیزی در راهروی هتل- در حالی که دربان از بالا به صحنه نگاه می کند- به شدت آشفته می شود (حجم، احتمالاً تاکتیک دیگری برای ترساندن بیننده توسط اوستلوند است).

زیر این همه موشکافی، احساس میشود که فیلم کمی راکد است-درست مثل هر تعطیلات دیگری که فقط در یک لوکیشن سپری شود- ولی با این حال صحنهها جذابیت خود را حفظ میکنند. اولین صحنه که پشت ارتفاعات رخ میدهد، نشان دهنده راهی برای توماس است تا به صورت نمادین خود را در چشم فرزندانش بزرگ کند، در حالی که صحنه آخر باز گذاشته شده تا هر کس تفسیر خود را از آن داشته باشد. شکی نیست که هیبت پدری شکسته شده، غرایز توماس دیگر قابل اعتماد نیستند و باید از فاجعه بعدی اجتناب کرد، و این اِبا است که باید تصمیم بگیرد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

10
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
parجاجفرید23hesam hesamiسروش تونی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
par
Guest
Member
par

در واقع من فکر میکنم موضوع فیلم رو میشه از روی اسمش یعنی فورس ماژور حدس زد. اینکه انسان ها در شرایط بحرانی چه خواهند کرد قابل بحث نیست تا زمانی که واقعا شرایطی به وجود بیاد. مادر خانواده از رفتار پدر در لحظه ی بهمن شکایت کرد اما خودش انتهای فیلم سریع بدون بچه هااز اتوبوس پیاده شد. اما مرد مو قرمز همه رو راهنمایی کرد تا ارامششون رو حفظ کنند. سیگاری که پدر خانواده انتهای فیلم کشید در واقع به این دلیل بود که فهمید زنش هم میتونه اشتباه کنه و مثل خودش کامل نیست و به نوعی… ادامه »

جاج
Guest
Member
جاج

فیلمنامه میتونست جذابتر باشه. در صحنه بهمن میتونست جوری باشه که بچه ها و مادرشون بمیرن و پدر فرار کنه، و بعد از برگشت این صحنه را ببینه و تو ذهن خودش سعی کنه که این اشتباه را جبران کنه ( همان فیلم نامه اتفاق بیوفته) در انتهای فیلم ولی متوجه بشه که زن و بچش مردن. شبیه شاتر ایلند

فرید23
Guest
Member
فرید23

صحنه هایی از یک ازدواج احیانا از برگمان هست نه هانکه…

hesam hesami
Member
Member
hesam hesami

آخر فیلم برای من ی مقداری مبهم بود.به نظر من نشون دادن اتوبوس برگشت خلاصه ی موضوع فیلم رو میرسونه با این مفهوم که یک اشتباه قابل گذشه ولی تکرار اون اشتباهات غیرقابل بخششه که همونطور که دیدید بعد از رانندگی نامناسب راننده اون هم ب مراتب مسافرا تصمیم گرفتن از اتوبوس پیاده بشن و بقیه ی مسیر رو هرچند طولانی تنها برن.البته این نظر منه اگه دوستون مفهومی غیر از این به ذهنشون میرسه ممنون میشم بیانش کنید

سروش تونی
Guest
Member
سروش تونی

نقش آفرینیهای محشر،نماهای خیره کنندهو کارگردانی قدرتمند ولی داستانی بیش از حد استعاری و فلسفی و کسل کننده

Prosperbob
Guest
Member
Prosperbob

مرد و زن شخصیت متفاوتی دارن اگه غیر این بود به کسی جز خودشون احتیاج نداشتن. زن و مرد فضاهای ناشناخته یا گم شده زندگی شون رو به هم نشون می دن. این چیزیه که قراره باشه تا همدیگرو کامل کنن تا تبدیل به یه موجود واحد بشن. تغییر، بخشش و پذیرفتن اشتباهات این موجود رو بالغ می کنه. خوش به حال فرشته های کوچولی که این ابرموجودات رو به عنوان پدر و مادر بالای سرشون دارن…

saber smkd
Member
Member
saber smkd

ehsan60:فکر کنم عنوان فیلم در ابتدا توریست بود..ظاهرا عوض شده 😐

باسلام…توریست اسم سوئدی این فیلمه…

فرهاد مجابی
Guest
Member
فرهاد مجابی

بسیار عالی این فیلم

حتما ببینید

Ahmad arsh
Member
Member
Ahmad arsh

بنظر فیلم خوبی میاد …
باتشکر از مترجم عزیز لطفا زودتر نقد جیمز براردینلی رو قرار بدید …
————
نقدفارسی: با سلام، منتقد جیمز براردینلی برای این فیلم نقدی ارائه نداده است.

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

فکر کنم عنوان فیلم در ابتدا توریست بود..ظاهرا عوض شده 😐