Finding Nemo (در جستجوی نمو)

کارگردانان : Andrew Stanton, Lee Unkrich

نویسنده : Andrew Stanton

صداپیشگان : Albert Brooks, Ellen DeGeneres, Alexander Gould

جوایز :

برنده جایزه اسکار: بهترین انیمیشن

نامزد جایزه اسکار: بهترین موسیقی، بهترین تدوین صدا، بهترین فیلمنامه غیراقتباسی

خلاصه داستان : این فیلم ماجرای ماهی کوچکی است که در اثر یک حادثه از محل زندگی خود دور شده و پدرش بدنبال او میگردد، در جریان پیدا کردن نمو، خود و پدرش با ماهی ها و حوادث گوناگونی برخورد میکند که بسیار دیدنی است.

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

[nextpage title=”نقد و بررسی «در جستجوی نمو» به قلم راجر ایبرت”]

«در جستجوی نمو» تمام عناصر لذت بخش معمول سبک انیمیشن های پیکسار را داراست. این فیلم٬ کمدی و اعجاب انگیزی داستان اسباب بازی ها یا شرکت هیولاها یا زندگی یک حشره را دارد. و یک زیبایی غیر منتظره را با استفاده از رنگ و فرم به کار خود اضافه کرده است و تبدیل به یکی از معدود فیلم هایی شده است که من دلم می خواهد از ردیف اول سینما آن را تماشا کنم و اجازه دهم تمام آن تصاویر، مرزهای تصویری من را بشویند و با خود ببرند. فیلم تقریباً به طور کامل زیر دریا اتفاق می افتد، در دنیای رنگارنگ ماهی های گرمسیری ( گیاهان و جانوران آب های گرم) در ساحلی نزدیک استرالیا. نوع استفاده از رنگ، فرم و حرکت باعث شده که تماشای تصاویر فیلم، به خودی خود، جدا از داستانش یک تجربه لذت بخش باشد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/nemo/80237_33.jpg.pngبا این وجود، داستانی هم وجود دارد. از آن داستان های ابتکاری که پیکسار به وسیله آن کودکان را در سطح اکشن نگه می دارد و در عین حال بزرگسالان را هم می تواند به خاطر طنز تلخ انسانی اش سرگرم کند. فیلم در مورد ماجراجویی های نمو کوچولو است. یک دلقک ماهی که با باله هایی کوچکتر از حد معمول و کنجکاوی بیش از اندازه به دنیا آمده است. پدرش، مارلین به طرزی افراطی نگران اوست به این دلیل که نمو تمام چیزی است که برایش باقی مانده. مادر او به همراه همه تخم هایش توسط یک ماهی باراکوداس از بین رفته است. وقتی نمو برای اولین بار می خواهد به مدرسه برود، مارلین به او هشدار می دهد که با کلاس بماند و از خطرات دوری کند و به آب های عمیق نرود، اما نمو همه اینها را فراموش می کند. و در آخر در یک آکواریوم آبی که متعلق به یک دندانپزشک در سیدنی است، اسیر می شود. مارلین با شجاعت همه جا را شنا می کند تا پسر گم شده اش را پیدا کند و «دوری» یک ماهی آبی تپلو در این راه او را یاری می کند. دوری با آن چشم های درشت که مارلین در طول راه متوجه آن ها می شود!

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/nemo/Finding-Nemo-pixar-67263_1024_768.jpgصداگذاری این کاراکترها توسط بازیگرانی انجام شده که رفتارهای بازیگری آن ها برای همه ما شناخته شده است. من بیشتر صداها را تشخیص دادم که متعلق به چه کسی هستند، اما حتی صداهای ناشناخته هم رفتار های نقش های گذشته شان در فیلم ها را همراه خود دارند و اینگونه است که به نوعی ماهی ها هم شخصیت انسانی به خود گرفته اند. برای مثال مارلین که توسط آلبرت بروکس صداگذاری شده به عنوان یک شخصیت بیش از اندازه حامی، عصبی و نگران و «دوری» با بازی الن دو جنرس به عنوان یک شخصیت مفید، شاد با مشکل ذهنی( او با حافظه کوتاه مدتش مشکل دارد) نشان داده می شوند. انیماتورهای کامپیوتری پیکسار که توسط نویسنده و کارگردان اندرو استنتون مدیریت شده اند، دنیای زیر آبی را به تصویر کشیده اند که تیره و تاریک است، درست همان گونه که باید باشد. ما در دنیای زیر آب دید تیز و واضحی نداریم یا اینکه نمی توانیم دوردست ها را ببینیم و به همین دلیل، خطرات خیلی سریع اتفاق می افتند و همه چیز نوعی لطافت متمرکز را دارد. یک چیز رویا گونه در مورد جلوه های تصویری «درجستجوی نمو» وجود دارد؛ چیزی که به خیال پردازی هامان در مورد غواصی رنگ واقعیت می بخشد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/nemo/finding-nemo-0.jpgبزرگترین اثر فیلم همان انتقال نمو از دریا به یک مخزن بزرگ در دفتر یک دندانپزشک است. در آنجاست که ما با دیگر اسیران آکواریوم آشنا می شویم. مثلاً ماهی افریقایی جیل ( با صدای ویلم دفو) که در حال طرح ریزی نقشه فرار است. الان ممکن است اینچنین به نظر ما بیاید که هیچ راه فراری برای یک ماهی از آکواریومی در یک دفتر و خارج شدن از پنجره و گذشتن از بزرگراه و رسیدن به دریا وجود ندارد، اما در مقابل ابتکار و هوش این موجودات هیچ دید حسابگرانه ای وجود ندارد. به خصوص حالا که یک همدست از دنیای خارج پیدا کرده اند؛ یک پلیکان با صدای جفری راش.

شاید به ذهن شما این فکر متبادر شود که پلیکان ها با خوردن ماهی ها تغذیه می کنند نه با نجات دادنشان. اما در این فیلم بعضی از کاراکترها به طرز تحسین برانگیزی به گیاه خواری روی آورده اند. به طور مثال وقتی مارلین و دوری در حال پیمودن سفر خود هستند با سه موجود گوشتخوار روبرو می شوند که فصلی به نام ماهی خواران را در فیلم رقم می زنند و این موجودات جمله ای را دائم تکرار می کنند تا هیچ وقت فراموش نکنند که نباید از ماهی ها تغذیه کنند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/nemo/Finding-Nemo-thumb-560xauto-24011.gifصحنه های ابتدایی «در جستجوی نمو» کمی گیج کننده هستند و این همان موقعی است که ما باید بفهمیم فیلم در مورد ماهی است نه انسان( یا ماهی هایی براساس شخصیت انسان ها مثل اسباب بازی ها یا هیولاها). اما البته صنعت انیمیشن خیلی وقت است که فهمیده می تواند از گونه های دیگر موجودات برای نشان دادن شخصیت انسان ها استفاده کند و اهمیت دادن به ماهی ها در این زمینه به همان سرعتی شکل گرفت که توجه به میکی موس و دانلد داک و بامبی شکل گرفته بود.

وقتی فیلمی مثل «در جستجوی نمو» را نقد می کنم به این مساله واقفم که خیلی از مخاطبان اولیه آن(یعنی بچه ها)، نقدهایش را نخواهند خواند. والدینشان می خوانند و برای آنان و دیگر بزرگسالانی که بچه ندارند می توانم بگویم که «در جستجوی نمو» یک تجربه لذت بخش برای بزرگسالان است. طنز هایی در فیلم وجود دارد که ما آن ها را درک می کنیم، اما بچه ها نخواهند فهمید مثل پیچیدگی شخصیت آلبرت بروکس و مشکلات روحی اش یا زیبایی یک نقاشی که با موجودات مختلف پر شده است که به همان انداز خیره کننده است که زیبایی ماهی های داخل آکواریوم. یک موضوع نوظهور دیگر هم در این فیلم وجود دارد که قابل ستایش است و آن هم این که این بار، پدر قهرمان داستان است در حالی که در بیشتر انیمیشن ها مادر را قهرمان نشان می دهند.

مترجم: شبنم سیدمجیدی

اختصاصی نقد فارسی

 

سیزده نکته از انیمیشن «در جستجوی نمو»

نویسنده: فرانک ارجمند پور

اشاره:

۱٫ ایده‌ نخستین‌ بار در اواسط‌ دهه‌ نود به‌ ذهن‌ کارگردان‌ آن‌ یعنی‌ اندرو استانتن‌ رسید. بهتر است‌ جریان‌ ماجرا را از زبان‌ خود او بشنویم: <یک‌ روز با پسرم‌ که‌ آن‌ وقتها پنج‌ سال‌ بیشتر نداشت‌ در پارک‌ قدم‌ می‌زدیم. از اینکه‌ وقت‌ زیادی‌ را از زندگی‌ام‌ به‌ او اختصاص‌ نداده‌ بودم، احساس‌ گناه‌ می‌کردم. در تمام‌ طول‌ قدم‌ زدن‌ هم‌ مدام‌ می‌گفتم‌ به‌ آن‌ دست‌ نزن‌ و این‌ کار را نکن.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/1-Finding-Nemo.jpgبعد فکر کردم‌ که‌ دارم‌ لحظه‌های‌ با هم‌ بودنمان‌ را خراب‌ می‌کنم. از آن‌ روز به‌ بعد، این‌ فکر دایماً در ذهنم‌ غوطه‌ می‌خورد تا اینکه‌ به‌ پیدایش‌ داستانی‌ درباره‌ زندگی‌ و مخاطرات‌ یک‌ ماهی‌ کوچولو انجامید. سرانجام‌ این‌ ایده‌ و نقاشیهای‌ مربوط‌ به‌ آن‌ را پیش‌ جان‌ لستر مدیر اجرایی‌ پیکسار بردم. کمی‌ عصبی‌ بودم، اما نمی‌ترسیدم>. حالا ادامه‌ ماجرا از زبان‌ لستر: .

۲٫ هنرمندان‌ استودیوی‌ پیکسار برای‌ ساخت‌ انیمیشنی‌ درباره‌ دنیای‌ زیر آب، مستقیماً به‌ منابع‌ مورد نیاز خود مراجعه‌ کردند. اندرو استانتن‌ و دوستانش‌ علاوه‌ بر دیدار از آکواریومها، رفتن‌ به‌ سراغ‌ آبشارهای‌ کالیفرنیا و هاوایی‌ و مطالعه‌ مستندهایی‌ درباره‌ ماهی‌ و دنیای‌ زیر آب، یک‌ آکواریوم‌ غول‌پیکر هم‌ در خود استودیو مهیا کردند تا از نزدیک‌ به‌ مطالعه‌ زندگی‌ ماهیها بپردازند. انیماتورهای‌ پروژه‌ هر زمان‌ که‌ نیاز داشتند می‌توانستند با خیره‌ شدن‌ به‌ موجودات‌ زنده‌ درون‌ آکواریوم‌ از حرکات‌ آنها برای‌ کارشان‌ الهام‌ بگیرند.

این‌ برای‌ نخستین‌ بار پس‌ از بود که‌ استانتن‌ و سایرین‌ چنین‌ تجربه‌ای‌ را از سر می‌گذراندند. نویسنده‌ فیلمنامه‌ و یکی‌ از کارگردانان‌ می‌گوید: .

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/2-Finding-Nemo.jpg۳٫ شاید مفیدترین‌ منبع‌ موجود و در دسترس‌ برای‌ تیم‌ همکاران‌ شاغل‌ در پیکسار، پروفسور آدام‌ سامرز استاد دانشکده‌ اکولوژی‌ و دیرینه‌شناسی‌ دانشگاه‌ کالیفرنیا بود که‌ دوازده‌ سخنرانی‌ مبسوط‌ در اردوگاه‌ امریویل‌ برای‌ انیماتورها انجام‌ داد.

یکی‌ از بهترین‌ نکات‌ ارایه‌شده‌ در سلسله‌ دروس‌ آقای‌ سامرز مربوط‌ به‌ تفاوت‌ میان‌ حرکت‌ انواع‌ مختلف‌ ماهیها و سایر موجودات‌ دریایی‌ در آب‌ و نحوه‌ استفاده‌ از باله‌ها می‌شد. دقت‌ اندرو استانتن‌ و تیم‌ همراهش‌ در همین‌ ریزه‌کاریها فاصله‌ انیمیشن‌ رایانه‌ای‌ و تصاویر زنده‌ و معمولی‌ را به‌ حداقل‌ رساند و را به‌ گام‌ بلندی‌ رو به‌ جلو در تاریخ‌ استودیوی‌ پیکسار مبدل‌ کرد. اینجاست‌ که‌ حتی‌ استفاده‌ از انیمیشن‌ دست‌ فیلمسازان‌ را برای‌ انجام‌ هر کاری‌ به‌ منظور روایت‌ بهتر داستان‌ باز می‌گذارد و نوعی‌ امتیاز برای‌ خالقان‌ اثر تلقی‌ می‌شود.

نتیجه‌ کار پیکسار هم‌ فیلمی‌ شد که‌ بسیار به‌ واقعیت‌ نزدیک‌ است‌ و اثری‌ بزرگ‌ و پروژه‌ای‌ خاص‌ به‌ شمار می‌آید.

۴٫ قرار نبود هرگز تبدیل‌ به‌ یک‌ انیمیشن‌ مستند از دنیای‌ زیر آب‌ شود. فیلم‌ کاملاً جذاب، لذتبخش‌ و دلپذیر است‌ و از نظر بصری‌ هم‌ فوق‌العاده.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/3-Finding-Nemo.jpgاورن‌ جاکوب‌ کارگردان‌ فنی‌ پروژه‌ معتقد است: <اطمینان‌ دارم‌ فرد فرد مخاطبان‌ می‌توانند نوع‌ و گونه‌ ماهیهای‌ موجود در فیلم‌ را به‌راحتی‌ تشخیص‌ دهند. ما برای‌ خلق‌ ماهیهای‌ کارتونی‌ صدها ماهی‌ زنده‌ را با رنگ‌آمیزی‌ و طرحهای‌ مختلف‌ مورد بررسی‌ قرار دادیم‌ و از روی‌ آنها نمونه‌ ساختیم. بیشتر شخصیتهای‌ اصلی‌ داستان‌ را می‌توان‌ موجوداتی‌ اصیل‌ دانست‌ که‌ در پای‌ صخره‌های‌ آبی‌ استرالیا زندگی‌ می‌کنند. گرچه‌ اگر اندکی‌ با دقت‌ به‌ فیلم‌ نگاه‌ کنید، می‌بینید که‌ ما خودمان‌ عملیات‌ ترکیب‌ نژادی‌ را انجام‌ داده‌ و به‌ موجودات‌ جدیدی‌ دست‌ یافته‌ایم.

۵٫ استودیوی‌ پیکسار در آوریل‌ سال‌ ۲۰۰۲ خبر اکران‌ در تابستان‌ ۲۰۰۳ را تأ‌یید کرد و افزود که‌ این‌ فیلم‌ محصول‌ ذهن‌ و ایده‌ خلاقانه‌ اندرو استانتن‌ است؛ فیلمسازی‌ که‌ نامزد دریافت‌ جایزه‌ معتبر اسکار شده‌ و نویسندگی‌ و کارگردانی‌ مشترک‌ انیمیشن‌ بلند سینمایی‌ سال‌ ۱۹۹۸ یعنی‌ را برعهده‌ داشته‌ است. این‌ ماجرای‌ شگفت‌انگیز و تماشای‌ دنیای‌ زیر آب، روایتگر داستان‌ سفر پرماجرا و جذاب‌ دو ماهی‌ است.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/4-Finding-Nemo.jpgپدر و پسری‌ که‌ در آبهای‌ استرالیا از هم‌ جدا می‌افتند و پدر در تلاش‌ برای‌ یافتن‌ فرزندش‌ نمو، دست‌ به‌ هر کاری‌ می‌زند. با صدای‌ آلبرت‌ بروکز مشهور بر روی‌ پدر نق‌نقوی‌ نمو که‌ زندگی‌اش‌ را برای‌ دیدار دوباره‌ پسر به‌ خطر می‌اندازد، جان‌ می‌گیرد. صدای‌ الکساندر گولد تازه‌وارد هم‌ به‌ جای‌ نموی‌ جوان‌ و ماجراجو شنیده‌ می‌شود.

الن‌ دی‌ جنرز عهده‌دار ایفای‌ صدای‌ دوری‌ است، همراهی‌ فراموشکار اما به‌شدت‌ امیدوار که‌ پدر در جریان‌ سفرهایش‌ با او برخورد می‌کند. ویلم‌ دفو صدایش‌ را به‌ گیل‌ قرض‌ داده، موجودی‌ تکرو و خودمدار که‌ با پدر طرح‌ دوستی‌ می‌ریزد و به‌ جستجوی‌ نموی‌ گمشده‌ می‌رود. نایجل‌ هم‌ صدای‌ جفری‌ راش‌ را بر خود دارد.

او پلیکانی‌ عجیب‌ و غریب‌ است‌ که‌ با همه‌ موجودات‌ می‌سازد الا مرغ‌ دریایی‌ و نهایتاً بری‌ همفریز که‌ به‌خوبی‌ از عهده‌ صدای‌ یک‌ کوسه‌ سفید بزرگ‌ و البته‌ گیاهخوار برآمده‌ است.

۶٫ نخستین‌ علایم‌ پس‌ از به‌ پایان‌ رسیدن‌ تقریبی‌ پروژه‌ در اکتبر سال‌ گذشته، حکایت‌ از دید منفی‌ برخی‌ منتقدان‌ نسبت‌ به‌ آن‌ بود. کار بدانجا رسید که‌ حتی‌ عده‌ای‌ فیلم‌ را بدترین‌ محصول‌ پیکسار تا به‌ امروز معرفی‌ کردند. ولی‌ گروهی‌ دیگر برخوردی‌ منطقی‌تر داشتند.

مثلاً یکی‌ از مدیران‌ ارشد استودیو در اظهارنظری‌ گفت: شاید یکی‌ از تلاشهای‌ نه‌چندان‌ شگفت‌انگیز پیکسار باشد، اما من‌ به‌ جای‌ اینکه‌ آن‌ را در میان‌ پنج‌ فیلم‌ برتر سال‌ آینده‌ قرار دهم، احتمالاً جایی‌ در میان‌ ده‌ فیلم‌ برتر برایش‌ در نظر می‌گیرم.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/5-Finding-Nemo.jpgالبته‌ در شرایط‌ فعلی‌ نمی‌توان‌ جایگاه‌ را در پانتئون‌ آثار پیکسار مشخص‌ کرد و با قاطعیت‌ گفت‌ که‌ از بهتر است‌ یا نه. در هر حال‌ باید تا تابستان‌ آینده‌ منتظر بمانیم. شاید هم‌ این‌ شایعات‌ منفی‌بافانه‌ تماماً از طرف‌ دیزنی‌ و برای‌ مختل‌ کردن‌ پروژه‌ اکران‌ موفق‌ فیلم‌ صورت‌ گرفته‌ بود. براساس‌ قرارداد همکاری‌ میان‌ استودیوی‌ پیکسار با شرکت‌ والت‌ دیزنی، استیو جابز مدیر ارشد پیکسار نمی‌تواند رسماً استودیوی‌ فیلمسازی‌ خود را تا پیش‌ از ارایه‌ نسخه‌ کامل‌ سومین‌ فیلم‌ از قرارداد پنج‌ فیلمی‌ به‌ دیزنی‌ اداره‌ کند و یا بجز دیزنی‌ با شرکتی‌ دیگر طرح‌ همکاری‌ بریزد. این‌ در حالی‌ است‌ که‌ استودیوهای‌ رقیب‌ یعنی‌ لوکاس‌ فیلم‌ و دریم‌ ورکز برای‌ فشردن‌ دست‌ همکاری‌ با جابز و پیکسار دندان‌ تیز کرده‌اند و منتظرند تا پس‌ از پایان‌ قرارداد او با دیزنی‌ و اکران‌ ی‌ جان‌ ستر در دسامبر ۲۰۰۵، پیکسار را به‌ سوی‌ خود بکشانند.

در این‌ حالت‌ کاملاً طبیعی‌ است‌ که‌ دیزنی‌ برای‌ نخستین‌ شکست‌ پیکسار در گیشه‌ به‌ هر دری‌ بزند تا رقیبان‌ را از بستن‌ چشم‌ طمع‌ به‌ این‌ لقمه‌ لذیذ باز دارد.

۷٫ آلبرت‌ بروکز کار خود را در پروژه‌ از ژانویه‌ ۲۰۰۲ آغاز کرد: برای‌ صدابرداری‌ چندین‌ جلسه‌ به‌ استودیو رفتم‌ و بعد به‌ دلیل‌ تعهد در یک‌ پروژه‌ سینمایی‌ دیگر، ناچار شدم‌ به‌ کانادا بروم. پس‌ از بازگشت‌ کار را از سر گرفتم‌ و یازده‌ جلسه‌ پیاپی‌ و هر جلسه‌ به‌ مدت‌ چهار ساعت‌ در استودیو حاضر شدم. آنها حلقه‌های‌ صدا را اول‌ ضبط‌ کردند تا انیماتورها بتوانند براساس‌ لب‌ زدن‌ ما و زبان‌ گفتن‌ هر دیالوگ‌ کار خود را بهتر انجام‌ دهند.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/6-Finding-Nemo.jpgگرچه‌ شخصیتها قبلاً طراحی‌ شده‌ بودند و خط‌ کلی‌ داستان‌ هم‌ مشخص‌ بود، اما هنوز فرصت‌ بسیار زیادی‌ در اختیار تیم‌ قرار داشت‌ تا کار را بهبود ببخشند. اصلاً انیماتورها دعا می‌کردند ما ایده‌ای‌ بدهیم‌ و آنها دنباله‌ آن‌ را پی‌ بگیرند. جالب‌ است‌ بدانید که‌ من‌ و الن‌ دی‌ جنرز هرگز در طول‌ مدت‌ صدابرداری‌ همدیگر را ندیدیم‌ و خب‌ البته‌ این‌ رویکرد در پیکسار طبیعی‌ و عادی‌ است. ضمن‌ اینکه‌ در پروژه‌های‌ مختلف‌ و به‌تبع‌ شرایط‌ اوضاع‌ فرق‌ می‌کند. مثلاً تام‌ هنکس‌ و تیم‌ آلن‌ در کنار هم‌ کار نکردند، ولی‌ بیلی‌ کریستال‌ و جان‌ گودمن‌ در با هم‌ دیالوگها را می‌گفتند. ظاهراً این‌ بنا به‌ تصمیم‌ و نظر کارگردان‌ است‌ که‌ تشخیص‌ بدهد هر دو بازیگر در چه‌ سطحی‌ قرار دارند و آیا می‌توان‌ آنها را در کنار یکدیگر قرار داد یا نه! به‌ هر حال، هر کاری‌ که‌ ما کردیم‌ صرفاً برای‌ جلب‌ رضایت‌ کودکان‌ بود.

۸٫ الن‌ دی‌ جنرز نمی‌دانست‌ که‌ صحبت‌ کردن‌ به‌ جای‌ شخصیتهای‌ یک‌ اثر کارتونی‌ تا این‌ اندازه‌ سخت‌ باشد: شنیده‌ بودم‌ که‌ تام‌ هنکس‌ از سختی‌ این‌ کار شکایت‌ داشت، ولی‌ اصلاً منظور او را درک‌ نمی‌کردم.

حالا می‌فهمم‌ که‌ تام‌ بیچاره‌ چه‌ کشیده‌ است. اما ماجرای‌ انتخاب‌ دی‌ جنرز هم‌ از سوی‌ اندرو استانتن‌ کارگردان‌ و فیلمنامه‌نویس‌ برای‌ ایفای‌ نقش‌ شخصیت‌ دوری‌ شنیدنی‌ است: می‌گویند فیلمنامه‌نویس‌ نباید به‌ هنگام‌ خلق‌ شخصیتهایش‌ فرد خاصی‌ را برای‌ ایفای‌ نقش‌ در نظر بگیرد.

ولی‌ من‌ این‌ قانون‌ را به‌ نوعی‌ زیر پا گذاشتم. مشغول‌ تماشای‌ تلویزیون‌ بودم‌ که‌ دیدم‌ دی‌ جنرز میهمان‌ یکی‌ از برنامه‌هاست‌ و به‌ پرسشهای‌ مجری‌ برنامه‌ پاسخ‌ می‌گوید. او در طی‌ یک‌ دقیقه، پنج‌ مرتبه‌ موضوع‌ صحبت‌ را عوض‌ کرد و همانجا دانستم‌ که‌ به‌ درد من‌ می‌خورد. چون‌ شخصیتی‌ که‌ برای‌ او در نظر گرفته‌ بودم‌ از نظر حافظه‌ مشکل‌ داشت‌ و طبیعی‌ بود که‌ این‌ ضعف‌ حافظه‌ در سخن‌ گفتن‌ او هم‌ تأ‌ثیر می‌گذاشت.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/7-Finding-Nemo.jpgحالا باز هم‌ به‌ سراغ‌ الن‌ دی‌ جنرز برویم‌ و از مشقات‌ کار در یک‌ پروژه‌ انیمیشن‌ بشنویم: اصلاً تجربه‌ای‌ در این‌ زمینه‌ نداشتم‌ و نمی‌دانستم‌ که‌ نهایت‌ کار چگونه‌ خواهد بود. همین‌ که‌ آدم‌ باید تمام‌ احساس‌ خود را از طریق‌ صدایش‌ به‌ مخاطب‌ منتقل‌ کند، کار بسیار سختی‌ است.

سالها پیش‌ همسایه‌ای‌ داشتیم‌ که‌ به‌ من‌ آموزش‌ یوگا می‌داد و در حین‌ تمرین‌ ترانه‌هایی‌ درباره‌ والها از ضبط‌ صوت‌ خانه‌اش‌ پخش‌ می‌شد.

اگر آن‌ موقع‌ می‌دانستم‌ قرار است‌ چندین‌ سال‌ بعد به‌ جای‌ یک‌ وال‌ در کارتون‌ صحبت‌ کنم، آن‌ ترانه‌ها را با دقت‌ بیشتری‌ گوش‌ می‌دادم. حالا هم‌ بسیار خوشحالم‌ که‌ صدایم‌ بر روی‌ شخصیتی‌ ماندگار در تاریخ‌ سینمای‌ کارتونی‌ به‌ یادگار مانده‌ و البته‌ از والدینی‌ که‌ کودکانشان‌ در خانه‌ صدای‌ وال‌ درمی‌آورند، معذرت‌ می‌خواهم. قرار است‌ از صدای‌ دی‌ جنرز در یک‌ مستند آموزشی‌ درباره‌ اهمیت‌ اقیانوسها نیز استفاده‌ شود.

۹٫ اکران‌ در سینماهای‌ ایالات‌ متحده‌ و کانادا همزمان‌ شد با پخش‌ نسخه‌DVD انیمیشن‌ کلاسیک‌ استودیوی‌ دیزنی‌ یعنی‌ .

حتماً به‌ خاطر دارید که‌ در داستان‌ ژول‌ ورن‌ هم‌ شخصیتی‌ به‌ نام‌ کاپیتان‌ نمو وجود دارد و اینجا هم‌ نام‌ شخصیت‌ اصلی‌ نمو است.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/8-Finding-Nemo.jpgآیا این‌ اتفاقها تصادفی‌ است‌ یا قصد دیگری‌ از آن‌ در کار بوده‌ است؟ اندرو استانتن‌ شائبه‌ هرگونه‌ سوءاستفاده‌ را رد می‌کند: من‌ برای‌ نامگذاری‌ شخصیتهای‌ تمامی‌ فیلمهایم‌ عذاب‌ بسیاری‌ کشیده‌ام. برای‌ این‌ یکی‌ هم‌ دایماً فکر می‌کردم‌ اگر یک‌ ماهی‌ بخواهد اسمی‌ روی‌ خودش‌ بگذارد، آن‌ اسم‌ چه‌ می‌تواند باشد؟ عناوینی‌ نظیر گیل، مارلین‌ و دوری‌ را هم‌ از روی‌ آناتومی‌ اندام‌ ماهیها و سایر جانوران‌ دریایی‌ اقتباس‌ کردم.

به‌ جز نام‌ نمو هیچ‌ تشابه‌ دیگری‌ میان‌ با به‌ چشم‌ نمی‌خورد. ما تلاش‌ نمی‌کنیم‌ که‌ لطفی‌ در حق‌ دیزنی‌ کرده‌ باشیم. حتی‌ زمانی‌ که‌ داستان‌ هنوز نهایی‌ نشده‌ بود، من‌ نام‌ نمو را در ذهن‌ داشتم‌ و می‌دانستم‌ که‌ به‌ لاتین‌ معنی‌ می‌دهد. بنابراین‌ خیلی‌ زود متوجه‌ شدم‌ که‌ نام‌ کاپیتان‌ آن‌ فیلم‌ دیزنی، نمو است. این‌ ماجرا در ذهنم‌ ماند تا زمان‌ نهایی‌ شدن‌ پروژه.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/9-Finding-Nemo.jpg۱۰٫ در صحنه‌ای‌ هست‌ که‌ در درون‌ بدن‌ یک‌ وال‌ می‌گذرد و از این‌ نظر شباهت‌ فراوانی‌ به‌ یکی‌ از آثار دهه‌ ۴۰ دیزنی‌ دارد. اورن‌ جاکوب‌ کارگردان‌ فنی‌ پروژه‌ جدید پیکسار می‌گوید: ما قطعاً آن‌ صحنه‌ مشهور کارتون‌ را بارها و بارها تماشا کردیم‌ تا ببینیم‌ چگونه‌ انیماتورهای‌ دیزنی‌ در آن‌ زمان‌ صحنه‌ درون‌ بدن‌ یک‌ وال‌ را با دست‌ طراحی‌ کرده‌اند. کاری‌ به‌ خوبی‌ یا بدی‌ کار آنها نداریم‌ یا اینکه‌ صحنه‌ مربوط‌ به‌ فیلم‌ ما بهتر یا بدتر از فیلم‌ کلاسیک‌ دیزنی‌ است، فقط‌ شاید ما توانسته‌ باشیم‌ به‌ جزئیات‌ فیزیکی‌ صحنه‌ و فضای‌ واقعی‌ نزدیکتر بشویم. در حال‌ حاضر انیماتورها می‌توانند با استفاده‌ از قدرت‌ رایانه‌ و صرف‌ تحقیق‌ و انرژی‌ فراوان، به‌ راههای‌ بهتری‌ برای‌ درآوردن‌ فضای‌ طبیعی‌تر از حرکت‌ آب‌ درون‌ بدن‌ یک‌ وال‌ دست‌ یابند.

۱۱٫ اندرو استانتن‌ یک‌ ماه‌ پیش‌ از نمایش‌ عمومی‌ در سینماها اعلام‌ کرد که‌ موفقیت‌ خارق‌العاده‌ انیمیشن‌های‌ قبلی‌ پیکساز ازجمله‌ موانع‌ متعددی‌ بر سر راه‌ پروژه‌ جدید او ایجاد کرده‌ است: فشار فراوانی‌ بر دوشمان‌ احساس‌ می‌کنیم.

اما اگر بخواهم‌ صریح‌ و روشن‌ حرف‌ بزنم‌ باید بگویم‌ تنها راه‌ موجود در مسیر فعالیت‌ ما این‌ است‌ که‌ می‌دانیم‌ چگونه‌ هر کدام‌ از فیلمهایمان‌ را بسازیم. یعنی‌ فراموش‌ می‌کنیم‌ که‌ دنیای‌ بیرونی‌ هم‌ وجود دارد و بعد با خیال‌ راحت‌ فیلمی‌ را می‌سازیم‌ که‌ خودمان‌ هم‌ تماشا کردن‌ آن‌ را دوست‌ داشته‌ باشیم.

من‌ فقط‌ می‌دانم‌ که‌ بچه‌ دارم، دوستانم‌ هم‌ بچه‌ دارند و حالا دیگر همه‌ این‌ واقعیت‌ را می‌دانند که‌ فیلمهای‌ خانوادگی‌ به‌ اندازه‌ کافی‌ ساخته‌ نمی‌شود.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/10-Finding-Nemo.jpg۱۲٫ صدای‌ موجود بر روی‌ شخصیت‌ لاک‌پشت‌ بالغ‌ فیلم‌ از آن‌ اندرو استانتن‌ کارگردان‌ است‌ و نیکلاس‌ برد هم‌ نقش‌ لاک‌پشت‌ کودک‌ را برعهده‌ دارد. بد نیست‌ بدانید نیکلاس‌ فرزند براد برد است، فیلمسازی‌ که‌ پروژه‌ بعدی‌ پیکسار با عنوان‌ حاصل‌ فعالیت‌ او در مقام‌ کارگردان‌ است.

۱۳٫ از یک‌ منظر دیگر هم‌ فیلم‌ منحصربفردی‌ است.

چرا که‌ تامس‌ نیومن‌ آهنگساز را برای‌ نخستین‌ بار تشویق‌ به‌ ساختن‌ موسیقی‌ متن‌ برای‌ یک‌ انیمیشن‌ بلند سینمایی‌ کرد. نیومن‌ که‌ در کارنامه‌ هنری‌ خود دریافت‌ جایزه‌ معتبر گرمی‌ و نامزدی‌ دریافت‌ اسکار را هم‌ دارد، درباره‌ این‌ تجربه‌ جدید می‌گوید: راستش‌ خیلی‌ ترسیده‌ بودم. تا به‌ آن‌ روز تجربه‌ کار انیمیشن‌ نداشتم. تنها دلخوشی‌ام‌ این‌ بود که‌ برادرزاده‌ام‌ رندی‌ نیومن‌ آهنگساز چهار فیلم‌ قبلی‌ پیکسار بوده‌ است.به‌ هر حال، از آنجا که‌ کارهای‌ رندی‌ را بسیار دوست‌ دارم‌ و برایم‌ لذتبخش‌ هستند، کار در این‌ فیلم‌ هم‌ تجربه‌ وسوسه‌انگیزی‌ بود.

نویسنده: فرانک ارجمند پور

منبع: نقد سینما » شماره ۹

[nextpage title=”نگاهی به انیمیشن «در جستجوی نمو»”]

آنچه از این انیمیشن برتر می توان برداشت کرد:

در میان بازار پر هرج و مرج فیلم و انیمیشن که ذهن اطفال تا فکر و روح کهنسالان را آرام آرام می جود و دنیای ما را اگر نه در تباهی، به سرگرمی حقیرانه ای مشغول کرده است، گاهی آثاری پیدا می شود که باید به سازندگان آنها دست مریزاد گفت یکی آنها، انیمیشن در جستجوی نمو ( finding nemo) است

این اثر که با هنرمندی فراوانی تولید گشته است از چند نظر حائز اهمیت است که باعث شد در این سایت به معرفی آن بپردازیم :

۱ – داستان جذاب و ماهرانه /

یکی از قابلیتهای اساسی یک اثر، برخورداری از داستان جذاب و پرکششی ست که بتواند برای بارها دیدن و بهره مند شدن از آن را ممکن کند.

داستان با یک حادثه تراژدی بسیار دردناک آغاز می شود که در جریان تهاجمی ناگهانی، خانواده ای شاد و آرام که در انتظار دیدن ثمره های زندگی خودند با خطر نابودی مواجه

می شوند. مادر که نماد فداکاری در کانون خانواده است، خود را در دل خطر رها می کند تا خانه و خانواده به تمامی از دست نرود. چیزی که در همان ابتدا عظمت داستان را به چشم

می نشاند.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/11-Finding-Nemo.jpgبازیابی زندگی، تلاش برای سامان مجدد تا رساندن فرزند به سالهای رشد و شکوفایی، اشاره روشنی ست که اگر چه در فیلم جزئیات آ نرا نمی بینیم اما وقتی دلقک ماهی با شور و شادی فرزندش را تا مدرسه راهی می کند می توان همه آ ن سالهای سخت را در ذهن مرور کرد.

در ادامه و در راستای ویژگی های نوجوانی که می خواهد توانایی و قابلیتهای خود را بروز دهد، شاهد خطر کردن دلقک ماهی فرزند می شویم که حد امن حاشیه را تا متن عمق اقیانوس خطر می شکند. درست همان چیزی که اگر از چشم روشن والدین دور بماند

می تواند تعارض فرزند والد را کلید بزند

و بعد داستان خطر و خطر تا رسیدن به منظور، چه از ناحیه دلقک ماهی فرزند و چه از ناحیه پدری پرشور و دلباخته و نهایتا وصالی که بیشتر از آنکه پدر و فرزند را به هم برساند برترین خصائص عالی انسانی را در دل و روح بیننده رهنمون می شود

۲ – سلامت و ارزش آموزشی /

این اثر بر خلاف بسیاری از آثار کارتونی که هر روزه به تعداد آنها اضافه می شود نه به موجودات غیرواقعی و فضایی پرداخته است و نه آلوده به نماهایی است که والدین را نگران اثرات مخرب آن کند.

می توان با خیال راحت فرزند را ( از اولین سالهای رشد و فهم تا آخرین مراحلی که می توان فرزند تلقی اش کرد ) به تماشای این اثر دعوت کرد و در کنار وی نشست و نتایج مبارک آن را در ذهن و دل کودک شاهد بود

۳ – مناظر زیبا و دلنواز و روح افزا /

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/12-Finding-Nemo.jpgنماهای منحصر به فرد این اثر در به تصویر کشیدن موجودات خداوند در گستره اقیانوس چنان زیبا و روح افزاست که اجازه نمی دهد سختی ها و خطرات داستان ( که لازمه این اثر است ) آزار دهنده و خشن به نظر بیاید. حتی کوسه ها و دنیای آنها ضمن معرفی مناسبی از سبک زندگی آنها آنقدر ها دهشتناک نیستند که ناچار باشید جلوی چشم های کودکتان را بگیرید و یا به او دلداری دهید که این چیز ها همه دروغ و داستان است مبادا بترسی !

۴ – کارکرد تربیتی روانشناختی اثر در موضوع خانواده و نوجوان /

این اثر بیش و پیش از آنکه بخواهیم یک داستان مخصوص کودکان به شمار آوریم می تواند یک کلاس آموزشی به حساب آید که به طرح ویژگی های یک خانواده و روابط مابین آنها

می پردازد و به والدین یاد می دهد که چگونه به قابلیتها و توانایی های فرزندانشان توجه کنند و ایمان بیاورند و نشان می دهد که یک مراقبت درست و اصولی از ناحیه والد بر فرزند با تحقیر توانمندیهای وی سازگار نیست و به پدر یاد می دهد به حکم رنجهایی که برده است و زحماتی که در رشد فرزند متحمل شده است جواز آن را ندارد که استقلال، توانایی و ویژگی های فرزندش را بخصوص در آستانه نوجوانی نادیده بگیرد.

و به فرزند می آموزد که چه شور و شوقی و چه حجمی از محبت و دلدادگی به فرزند در دل والدین موج می زند.

تاثیر این داستان در بیان درون روشن و زلال والدین ( حتی در کنار محدودیتهایی که برای فرزند ایجاد می کنند ) به حدی ست که می تواند هر فرزند و نوجوان رمیده از پدر را به آغوش وی برگرداند

۵ – توجه به تابلوهای ارزشی همچون پایداری و مقاومت – مهر و محبت – ایثار و از خود گذشتگی – درایت و خلاقیت – امید /

از جمله ارزش های این اثر تلفیق چندین کارکرد عالی در یک داستان به هم پیوسته و جذاب است.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/13-Finding-Nemo.jpgیکی از مشکلات یا ضعف های عمده داستان گویی یا فیلنامه نویسی هنرمندان ما در این است که در طرح یک موضوع ارزشی چنان در سطح می پردازند که بجای ایجاد میل و انگیزه آن برکت، ممکن است مخاطب به یک فرار یا مقاومت پنهان هم گرفتار بیاید.

در جستجوی نمو، شما ناخواسته به جستجوی مقاومت و پایداریی می روید که اساس کار این ماهی پدر و پسر است.

آنها از مرگ هراسی ندارند و آنچه را پیش چشم خود اصول می شناسند، رسیدن به هدف و منظوری ست که برای نایل آمدن به آن خطر را به جان استقبال می کنند.

محبت، چه از ناحیه مادر به فرزندانش، و چه از ناحیه پدر به فرزند و بالعکس و چه محبتی که در رابطه دوستی وجود آن ضرورت پیدا می کند و حتی محبت سنگینی که در ارزش گذاشتن به هدف دیگران خودنمایی می کند( مثل لاک پشتها، ماهی ها، مرغهای دریایی، پلیکان و… که بدون اشتراک در منظور و تنها بخاطر توجه به ارزشهای والایی با بخطر انداختن خود این ماهی پدر و پسر را یاری می دهند ) همه و همه از تدارکات زیبای این اثر قیمتی ست

همچنین ایثار یک فاکتور اساسی ست که بر تمامی این اثر سایه انداخته است. ایثاری که مادر ماهی ها در ابتدای فیلم می کند، تا ایثار ماهی پدر و فرزند برای یکدیگر، تا تک تک عوامل دیگری که جذابیت فداکاری را تا عمق وجود آدمی پیش می برند.

امید، به همراه درایت و خلاقیت کارکرد دیگری ست که در جستجوی نمو به شناسایی آن پی می بریم

منبع: مجتمع فرهنگی شاهدان

 

[nextpage title=”نقد انیمیشن «یافتن‌ نمو»”]

مترجم‌: برنا مسروری‌

 

خلاصه‌ داستان‌:

فیلم‌، داستان‌ ماهی‌ای‌ به‌ نام‌ «مارلین‌» است‌ که‌ پسرش‌، نمو، را در دریای‌ مجاور بزرگ‌ترین‌ صخره‌ای‌ استرالیا بزرگ‌ می‌کند. از زمانی‌ که‌ مادر نمو توسط‌ یک‌ کوسه‌ی‌ عظیم‌الجثه‌ خورده‌ شده‌، «مارلین‌» بسیار مواظب‌ و مراقب‌ پسرش‌ است‌. اما زمانی‌ که‌ نمو برای‌ گردش‌ علمی‌ مدرسه‌ و بدون‌ پدرش‌ می‌رود، توسط‌ صیادی‌ گرفته‌ شده‌ و به‌ آکواریومی‌ در مطب‌ یک‌ دندان‌پزشک‌ منتقل‌ می‌شود. «مارلین‌» سفر پر مخاطره‌ای‌ را برای‌ یافتن‌ «نمو» به‌ سوی‌ سیدنی‌ آغاز می‌کند و با ماهی‌ دیگری‌ به‌ نام‌ «دُری‌» همراه‌ می‌شود. آن‌ دو در راه‌شان‌ با موانع‌ بسیاری‌ روبه‌رو می‌شوند.

هم‌زمان‌ «نمو» نیز به‌ کمک‌ دوستان‌ جدیدش‌ در آکواریوم‌، از آن‌جا می‌گریزد و سر انجام‌ با کمک‌ پلیکانی‌ مهربان‌، پدر و پسر همدیگر را می‌یابند.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/14-Finding-Nemo.jpgکمپانی‌ پیکسار در ساختن‌ انیمیشن‌ برای‌ کودکان‌ بسیار موفق‌ بوده‌ است‌ و اکنون‌ با «یافتن‌ نمو» فیلم‌ خانوادگی‌ای‌ را ساخته‌ که‌ نه‌ تنها کودکان‌ بلکه‌ بزرگ‌ترها نیز از دیدن‌ آن‌ لذت‌ می‌برند. داستان‌ پدری‌ که‌ به‌ دنبال‌ پسر گمشده‌اش‌ می‌گردد. پدر (مارلین‌) یک‌ دلقک‌ ماهی‌ کوچک‌ است‌ و تاکنون‌ به‌ خوبی‌ از عهده‌ی‌ حفاظت‌ و حمایت‌ از پسرش‌ برآمده‌ است‌؛ مادر در اتفاقی‌ که‌ خارج‌ از پرده‌ رخ‌ داده‌، از بین‌ رفته‌ است‌ (هر چند ما در ابتدا از این‌ موضوع‌ با خبر می‌شویم‌.)

زمانی‌ که‌ «نمو» می‌خواهد روی‌ پای‌ خودش‌ بایستد، توسط‌ صیادی‌ صید شده‌ و به‌ آکواریومی‌ تزئینی‌ در اتاق‌ انتظار یک‌ دندان‌پزشک‌ منتقل‌ می‌شود. مارلین‌ پریشان‌ و نگران‌، برای‌ نجات‌ نمو عازم‌ راهی‌ پر مخاطره‌ و نامعلوم‌ می‌شود و در این‌ مسیر با دوستان‌ و دشمنانی‌ روبه‌رو می‌شود.

«دری‌» که‌ از دوستان‌ او محسوب‌ می‌شود، یک‌ ماهی‌ کوچک‌ و آبی‌ و بسیار پرحرف‌ است‌ که‌ حافظه‌ی‌ خوبی‌ هم‌ ندارد.

دوستان‌ جدید «نمو»در آکواریوم‌، به‌ او در فرارش‌ به‌ سوی‌ دریا کمک‌ می‌کنند. «یافتن‌ نمو» در پرورش‌ شخصیت‌ها و تقابل‌شان‌ با یکدیگر و (نیز تقابل‌ آن‌ها) با محیط‌ زندگی‌شان‌ بسیار محسوس‌ و بی‌نقص‌ عمل‌ کرده‌ است‌. خط‌ داستانی‌ جذاب‌ و شوخی‌های‌ علنی‌ و واضح‌ نیز به‌ قوت‌ فیلم‌ افزوده‌اند. و وظیفه‌ی‌ پدری‌ که‌ دنبال‌ فرزند گمشده‌اش‌ است‌ (حتی‌ با در نظر گرفتن‌ این‌ که‌ او یک‌ دلقک‌ ماهی‌ ضعیف‌ است‌) بسیار جدی‌ و مهم‌ به‌ نظر می‌آید.

شخصیت‌های‌ فیلم‌ بعضاً نقش‌ها و کمبودهایی‌ دارند؛ «نمو» از بدو تولد یکی‌ از باله‌هایش‌ کوتاه‌تر از دیگری‌ست‌ و «دری‌» تعادل‌ روانی‌ نداشته‌ و از حافظه‌ی‌ خوبی‌ هم‌ برخوردار نمی‌باشد.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/15-Finding-Nemo.jpgهر چند گیج‌ بودن‌ «دری‌» در وهله‌ی‌ اول‌ خنده‌دار به‌ نظر می‌رسد، ولی‌ مثال‌های‌ زیادی‌ مشابه‌ او در بین‌ انسان‌ها وجود دارد و افرادی‌ مانند او به‌ نظرمان‌ بسیار آشنا هستند.

تلاش‌های‌ «مارلین‌» برای‌ برقراری‌ ارتباط‌ با «دری‌» و ایجاد رابطه‌ای‌ خوب‌ با او، موضوعی‌ست‌ که‌ معمولاً در فیلم‌های‌ کارتونی‌ مربوط‌ به‌ حیوانات‌ از آن‌ استفاده‌ نمی‌شود.

وقوع‌ داستان‌ در منطقه‌ای‌ صخره‌ای‌ – دریایی‌ در استرالیا، از لحاظ‌ منطقی‌ به‌ وجود شخصیت‌های‌ فراوان‌ متشکل‌ از موجودات‌ دریایی‌ کمک‌ زیادی‌ کرده‌ است‌ و وجود آن‌ها در نظر بیننده‌ کاملاً قابل‌ قبول‌ است‌.

انتخاب‌ صداپیشگان‌ بسیار صحیح‌ انجام‌ شده‌، «بروکز» انتخاب‌ خوبی‌ برای‌ یک‌ قهرمان‌ است‌ و «دوژانرز» به‌ خوبی‌ توانسته‌ از عهده‌ی‌ ایفای‌ نقش‌ (صدای‌) «دری‌» یک‌ دنده‌ و کمی‌ خوش‌بین‌ برآید.

بقیه‌ی‌ گروه‌ هم‌ به‌ خوبی‌ از عهده‌ی‌ کارشان‌ بر آمده‌اند: «ویلم‌ دافو» سمبل‌ یک‌ ماهی‌ فرشته‌ خو، «جفری‌ راش‌» پلیکانی‌ مهربان‌ و حتی‌ «بری‌ هامفریز»، «اریک‌ بانا» و «بروس‌ اسپنس‌» که‌ سه‌ کوسه‌ی‌ منحصر به‌ فرد با نوع‌ زندگی‌ مخصوص‌ به‌ خود هستند کارگردان‌ «اندرو استنتون‌» نیز با ظرافت‌ خاصی‌ از عهده‌ی‌ صدای‌ لاک‌پشت‌ دریایی‌ آرامی‌ که‌ بر روی‌ آب‌های‌ شرق‌ استرالیا شناور است‌، برآمده‌ است‌.

«یافتن‌ نمو» از زیبایی‌ فیزیکی‌ و هنری‌ خاصی‌ برخوردار است‌ و به‌ طرز عجیبی‌ لطیف‌ و پراحساس‌ است‌.

این‌ انتخاب‌های‌ صحیح‌ و داستان‌ فوق‌العاده‌ زیبای‌ فیلم‌ نقاط‌ قوتی‌ هستند که‌ اکثر منتقدان‌ بر آن‌ متحد القول‌ هستند و نکته‌ی‌ جالب‌تر این‌ که‌ این‌ فیلم‌ بعد از گذشت‌ ۳ هفته‌ که‌ از اکران‌اش‌ می‌گذرد، بار دیگر این‌ هفته‌ به‌ صدر جدول‌ فروش‌ صعود کرده‌ است‌.

مترجم‌: برنا مسروری‌

منبع: مهر » شماره ۴

 

[nextpage title=”گفتگو با یکی از کارگردانان «در جستجوی نمو»: با یک فیلم بزرگ سر و کار دارید”]

مصاحبه کننده: کتی هادلستون

مترجم: هاله امیر مقدم

آنچه پیش روی دارید گفتگوی صمیمانه لی آنکریج با ساینس فیکشن ویکلی درباره جایگاه انیمیشن، بزرگسالان و رتبه «در جستجوی نمو» در میان سایر انیمیشن های پیکسار است.

– از «در جستجوی نمو» بگو

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/16-Finding-Nemo.jpgخب، این فیلمی است که خود ما هم از کار بر روی آن هیجانزده شدیم. داستان فیلم درباره پدر و پسری است که در اعماق آبهای اقیانوس می گذرد. پدری به نام مارلین که تنهاست و وظیفه نگهداری از فرزند کوچکش نمو را به عهده دارد. روزی نمو توسط ماهیگیری از پدر جدا می شود و از آن لحظه به بعد تمام تلاش پدر معطوف بازگرداندن نمو به آغوش خود است. او می خواهد به هر طریق ممکن و به رغم تمامی ناملایمات فرزندش را بیابد. می گویم ناملایمات فرزندش را بیابد. می گویم ناملایمات چون نمو در واقع به آکواریوم اتاق کار یک دندانپزشک در سیدنی منتقل شده و نجات او از این مکان کار بسیار سختی است.

– یک کوسه ی گیاهخوار هم در داستان هست.

بله کوسه ی گیاهخوار. گرچه آنها تلاش می کنند تا به هر نحو ممکن گیاهخوار باقی بمانند. می دانیم که کوسه ها ذاتاً گوشتخوار هستند و همین امر جنبه جذاب داستان است.

– به نظر داستان شگفت انگیزی می رسد.

جالب و دیدنی است. البته این را هم نگفتم که صدای پدر توسط آلبرت کروز ایفا می شود. کروز بازیگری است که ما سالها به دنبال همکاری به او بودیم. او و الن دی جنرز(صدای شخصیت دوری) فیلم را به معنای واقعی کلمه جذاب و تماشایی کرده اند. این یک همکاری فوق العاده میان ما بود.

– گروهی که صدای شخصیت ها را برعهده دارند به نظر بسیار کار بلدند.

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/17-Finding-Nemo.jpgهمه آنها فوق العاده اند. می دانید، تعدادی از نامهای موجود در فیلم در چند پروژه قبلی ما هم حضور داشتند. براد گرت در «زندگی یک حشره» هم بود و جان راتزنبرگر در همه فیلمهای ما. تک تک افراد حاضر در «نمو» در کارهای قبلی مان هم بوده اند. همکاری ما با راتزنبرگر چنان جذاب و دلچسب بود که حالا دیگر در آغاز هر پروژه نخستین نامی که به ذهنمان می رسد اوست. می دانم که او هم دوست دارد در خانواده ما حضور داشته باشد.

– در همان نگاه اول به محصولات پیکسار متوجه این نکته می شویم که معمولاً شخصیت های بزرگسال در مرکز توجه فیلم هستند.

بله ولی ما شخصیت «بو» را هم در «شرکت هیولاها» داشتیم و همینطور اندی که نوعی شخصیت محوری بود. در «در جستجوی نمو» هم شخصیت نمو به مراتب حضور بیشتری دارد. می دانید، کار کردن با کودکان چالشهای خاص خود را دارد و در عین حال واقعاً دلپذیر است.

-تمامی محصولات پیکسار برای بزرگسالان و کودکان به یک اندازه جذاب بوده اند. فکر می کنی «در جستجوی نمو» هم این ویژگی را دارد؟

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/18-Finding-Nemo.jpgکاملاً. در واقع ما بر روی پروژه هایی کار می کنیم که خودمان هم دوست داریم آن ها را تماشا کنیم. نمو هم قطعاً به دل هر مخاطبی خواهد نشست، درست مثل سایر فیلم ها. اگر نگوئیم بیشتر فیلم به معنای واقعی کلمه هوشمندانه و درجه یک است. شخصیت ها هم به نحو غیرقابل باوری دلپذیر از آب درآمده اند و گذراندن وقت با آنها لطف و صفای خاصی دارد.

– به هنگام خواندن فیلمنامه، چه چیز آن توجهت را جلب کرد؟

خب، اندرو استانتن نویسنده فیلمنامه همه آثار پیکسار بوده و این یکی را هم او نوشته. او اولین بار داستان نمو را چندین سال پیش در اختیار من، جان لستر و چند نفر دیگر از همکاران قرار داد. به نظرم درست پس از پایان پروژه «داستان اسباب بازی ۲» بود. همان زمان هم همه متفق القول بودند که پیکسار باید بر روی این داستان سرمایه گذاری کند.

-تیم شما حقیقتاً استاندارد های بالایی را برای انیمیشن تعریف کرد. فکر میکنی جایگاه «در جستجوی نمو» در میان سایر آثار پیکسار چه باشد؟

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/19-Finding-Nemo.jpgمی دانم. فشار زیادی بر روی ماست و شاید فکر کنید تحمل چنین فشاری برایمان سخت است. ولی ما از این فشار لذت می بریم و از توفیق بیشتر و بیشتر آثارمان خوشحالیم. هر محصولی که از دروازه پیکسار خارج می شود فراتر از حد تصور و انتظار ما موفق عمل می کند. این نباید ما از راه به در کند. ما در هر موقعیتی برای ساخت یک پروژه نهایت تلاشمان را به کار می گیریم تا بهترین را عرضه کنیم. حالا هم که «در جستجوی نمو» وارد بازار شده اعتماد به نفس اعضای گروه به بالاترین حد ممکن رسیده است. ما طبق معمول فیلم را در اکران آزمایشی امتحان کردیم و نتیجه کار بهتر از تمامی آزمایشهای قبلی بود. این خود قوت قلب ما را افزایش داد و دریافتیم آنچه ساخته ایم فیلم فوق العاده ی دیگری است.

– و نگران رقبای سرسخت تابستان امسال هم نیستید؟

نه. فیلم ما در شرایط بسیار مناسبی روی پرده می رود. یعنی دو هفته پس از اکران «ماتریکس ۲» و یکی دو هفته هم رقیب جدی ندارد. بنابراین از تاریخ نمایش «در جستجوی نمو» احساس رضایت می کنیم و معتقدیم فیلم یکی از پرفروش ترین های تابستان امسال خواهد بود. ما از انتظارات مردم نسبت به خودمان آگاهیم و تمام تلاشمان را به کار بسته ایم تا ناامیدشان نکنیم.

مصاحبه کننده: کتی هادلستون

مترجم: هاله امیر مقدم

منبع: مجله نقد سینما، شماره ۹

[nextpage title=”چند پارگراف در معرفی در جستجوی نمو”]

ساراحاتمی، ویستا:

در جستجوی نمو،نام پویانمایی رایانه‌ای بلند برندهٔ جایزه اسکار سال ۲۰۰۳ است. تهیه‌کنندگی فیلم را استودیوهای پیکسار و دیزنی به عهده داشتند. این فیلم از نگاه انجمن فیلم آمریکا، یکی از ۱۰ فیلم برتر جهان در سبک (انیمیشن) است.

در جستوجوی نمو ۲۶اُمین فیلم پرفروش تاریخ است.

داستان فیلم در مورد یک دلقک‌ماهی به نام مارلین است که در مورد پسرش نمو زیادی حساس است و او را در اقیانوس گم می‌کند و درپی آن با کمک ماهی به نام دوری به جستجوی نمو می‌پردازد. به تدریج و پس از یافتن نمو او متوجه می‌شود که نباید آنقدر مته به خشخاش بگذارد.

فیلم ۸۶۴ میلیون دلار فروش داشت.[۱] دی‌وی‌دی فیلم پر فروش‌ترین دی‌وی‌دی در دنیا بوده‌است و تا سال ۲۰۰۶ بالغ بر ۴۰ میلیون کپی از دی‌وی‌دی فیلم به فروش رفته‌است.

—–

هفته نامه سی نت – پیش شماره اول

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/5-Finding-Nemo.jpgجواهری دیگر در دنیای انیمیشن که با همکاری دو کمپانی پیکسار و دیزنی ساخته شد. داستان فیلم در باره پدری کم رو است که در جستجوی فرزند دزدیده شده اش که یک ماهی دلقک کوچولوست باید تا سواحل سیدنی برود و در این مسیر مشقات و دردسرهای متعددی را متحمل شود. این فیلم در مراسم اسکار ۲۰۰۴ در چهار رشته توانست نامزد شود که ازمیان شان می توان به بهترین موسیقی برای تامس نیومن اشاره کرد، ولی سرانجام در رشته بهترین انیمیشن سال بود که اسکار دریافت کرد.

—–

ویکی پدیای دیالوگ:

دوری: هی…

مارلین: دوری. اگه تو نبودی من هیچ وقت به اینجا نمی رسیدم. به خاطر همین ازت ممنونم [ مارلین از دوری دور می شود ]

دوری: هی ! هی ! یه دقیقه صبر کن. صبر کن ! کجا داری میری ؟

مارلین: تموم شد دوری… ما خیلی دیر رسیدیم. نمو دیگه از دست رفته منم دارم میرم خونه

دوری: نه… نه تو نمی تونی. صبر کن. خواهش می کنم نرو. خواهش می کنم… هیچ کس تا حالا به من انقدر نزدیک نبوده. و اگه تو بری من دیگه… من با تو همه چیزو بهتر یادم میاد. یادم میاد. ببین، پی شرمن پلاک چهل و دو… چهل و… دو… اه ! یادم میفته. یادم میفته… اینجا همونجاست، می دونم که هست چون وقتی بهت نگاه می کنم، می تونم حسش کنم. و من… من بهت نگاه می کنم و… انگار تو خونه ام. خواهش می کنم. من نمی خوام از دستشون بدم. نمی خوام فراموش کنم

مارلین: متأسفم دوری. اما من میرم

[nextpage title=”چه چیزی یک کاراکتر ِ انیمیشنی را بامزه و دوست داشتنی می‌کند؟”]

مترجم: مهبد بذرافشان

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/20-Finding-Nemo.jpgدر پاسخ به این سئوال می‌توان به چند نکته ی کلاسیک و اصولی اشاره کرد : چشمها و سرِ بزرگ، پشمالو و کرکی بودن،چاق و تپل بودن، گرم و خندان بودن. به عبارت دیگر، به عقیده ی “پرستون بلر Preston Blair ”، می‌توان گفت با نمک بودن ودلپذیر بودن یک شخصیت می‌تواند ترکیبی باشد از نسبتهای فیزیکی بدن یک کودک، بعلاوه ی مختصری کمرویی و فروتنی در اخلاق و رفتار.”پرستون بلر” چند نکته ی دیگر را نیز، به این جمله اش می‌افزاید:

سر بزرگ و کاملا هماهنگ با بدن

چشمهای درشت که در نیمه ی پایینی سر قرار گرفته باشند و فاصله ی نسبتا زیادی با یکدیگر داشته باشند.

ران و ساقهای چاق و کوتاه که به پاهای کوچک ختم شوند

شکم گرد و بر آمده، به نشانه ی تغذیه ی خوب

images/stories/rooz/naghd/250/Finding-Nemo/18-Finding-Nemo.jpgدر اصل، شخصیتی دوست داشتنی تلقی می‌شود که بتواند غریزه ی مادری را در مخاطب را بر انگیزد. با نمک بودن و با مزه بودن یک کودک، میتواند این حس را در یک بزرگسال برانگیزد که بخواهد از این کودک مراقبت کند، حتی اگر این کودک، از خانواده ی خود او نباشد. بعلاوه تحقیقات نشان داده اند که این نوع احساس و عواطف می‌توانند حتی بین افراد بزرگسال و حیوانات ( یا حتی شخصیتهای انیمیشنی) که خصوصیات ظاهری مشابه داشته باشند، شکل بگیرند. در انیمیشن ِ” در جستجوی نیمو” تمام این خصوصیات روانشناسانه و فیزیکی به خوبی در هم ادغام شده اند. هیچکس در حقیقت تمایلی به درآغوش کشیدن یک ماهی ندارد، اما در مورد “نیمو”، با آن چهره ی بچگانه و باله ی آسیب دیده اش، داستان کاملا فرق می‌کند. “نیمو” بخوبی می‌تواند احساسات حامیانه و مادرانه ی مخاطب را تحریک کند. در حقیقت تمام شخصیتهای “پیکسار”، اعم از اینکه یک دلقک ماهی گمشده در اقیانوس باشند یا یک ماشین، دارای چشمهای گیرایی در جلوی صورتشان هستند که می‌توان آن را اصلی ترین شرط جلب توجه، تحریک احساسات و برقراری ارتباط یا تماشاچی دانست.

از سوی دیگر، مشخص است که هر سکه ای، دو رو دارد. بی نهایت بانمک و دوست داشتنی بودن، مشکلات خاص خودش را هم دارد.اگر یک کاراکتر، خیلی دوست داشتنی و شیرین باشد، تماشاچی می‌تواند دچار تردید و دو گانگی بشود. ” دنیس دوتون Denis Dutton” ( فیلسوف)، می‌گوید : یک شخصیتِ خیلی بانمک و دوست داشتنی، در حقیقت دارد لایه‌های شخصیتی و درونیش را پنهان می‌کند و می‌گوید : نگران پیچیدگی‌های شخصیتی نباشید، فقط من را دوست داشته باشید. به همین دلیل است که گاهی، با مزه بودن ِ یک شخصیت، میتواند در ما، به نوعی ایجاد دلزدگی یا تردید کند، یا اینکه شخصیتهای بسیار بامزه، می‌توانند سطح پایین و حتی بی ارزش تلقی شوند. یک لبخند شیرین بر چهره ی یک کودک، میتواند بخاطر رضایت ناشی از خرد و خمیر کردن تمام اسباب بازیهایش باشد!

مترجم: مهبد بذرافشان

ممکن است شما دوست داشته باشید

4
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ahmad reza rooAbe Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

[&#8230 ;] نقد و بررسی انیمیشن Finding Nemo (در جستجوی نمو) &#8211 ; نقد &#8230 ; [&#8230 ;]

ahmad reza roo
Guest
Member
ahmad reza roo

با این انیمیشن خاطره زیاد دارم وقتی با برادر کوچکم این انیمیشن رو میدیدم برادرم از این که نمو پدرش رو گم کرده بود گریه می کرد و هر چی هم بهش میگفتیم بابا خب نگاه نکن می گفت نمی خوام و همینجور تا وقتی که مهدیگر رو پیدا کردند به این کارش ادامه داد.خیلی انیمیشن جالبی بود با داستانی بسیار زیبا.

Abe
Member
Member
Abe

یک انیمیشن زیبا با فضا سازی و طراحی بسیار شاد از دنیای اقیانوس ها که یکی از بهترین های پیکسار به شمار میره.