Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw (سریع و خشن تقدیم می‌کند: هابز و شاو)

۲۰۱۹ | اکشن, ماجراجویی | ۱۳۷ دقیقه | درجه نمایشی PG-13

 

کارگردان :David Leitch

نویسنده :Chris MorganDrew Pearce

بازیگران :Dwayne JohnsonJason StathamIdris Elba

خلاصه داستان :داستان این قسمت از سریع و خشن، دو سال پس از اتفاقات فیلم سرنوشت خشمگین به وقوع می‌پپوندد. مامور باتجربه لوک هابز تصمیم می‌گیرد تا با دوست ورقیب قدیمی‌اش دکارد شاو همکاری کند تا ماموریت یک خلافکار مخوف به نام بریکستون را متوقف کنند که اینها همان تبهکاران فیزیکی پیشرفته سایبری تهدید کننده آینده بشریت هستند و… 

 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

Slant Magazine (امتیاز ۷.۵ از ۱۰)

بخش اکشن این اثر را می‌توان بزرگ‌ترین نمایش از قدرت بلاک‌باستری دوین راک جانسون دانست.

 

اریک کوهن – Indiewire (امتیاز ۶.۷ از ۱۰)

این فیلم قطعا مثال بارز آن است که حتی فیلم‌های احمقانه هم می‌توانند جمعیت‌های بزرگ‌ را تحت تاثیر قرار بدهند. فیلم حتی پیام بزرگ‌تری هم دارد؛ اگر «هابز و شاو» می‌توانند با یکدیگر همراه شوند همچنان امید برای بشریت هم وجود دارد.

 

برایان تالریو – RogerEbert.com (امتیاز ۶.۳ از ۱۰)

در بخش سوم و پایانی این اثر است که مبارزات دیگر منطق زمانی خود را از دست می‌دهند و شما به جایی می‌رسید که دیگر برایتان اهمیتی ندارد چه اتفاقی در حال رخ دادن است و آرزو می‌کنید تا «هابز و شاو» با بن‌مایه‌ی داستانی قوی‌تری همراه شده بودند.

 

برایان تروت – USA Today (امتیاز ۶.۳ از ۱۰)

فیلم «هابز و شاو» در تلاش برای جدا کردن خود از فرنچایز « سریع و خشن» فراموش می‌کند تا تعادل بین دیوانگی و احساسات را حفظ بکند، چیزی که عامل اصلی خاص شدن این سری است.

 

مت سینگر – Screencrush (امتیاز ۶ از ۱۰)

«هابز و شاو» نسخه‌ی سینمایی یک بازیکن تعویضی است. فیلم مناسب است اما به هیچ‌وجه استثنایی نیست. فیلم حد ابتدایی چیزی است که آثاری این‌چنینی باید باشند.

 

جاشوا روثکوف – Time Out (امتیاز ۶ از ۱۰)

«دوین جانسون و جیسون استاتام» در میانه‌ی کدورت‌هایی که با یکدیگر دارند دنیا را نجات می‌دهند.

 

پیتر بردشا – The Guardian (امتیاز ۶ از ۱۰)

موارد قابل لذت بردنی در این فیلم وجود دارند اما چیز چندان خاصی ندارد.

 

جیمز موترام – Total Film (امتیاز ۶ از ۱۰)

تستوسترون، عضله، اکشن، سلاح‌ها و کارها؛ این فیلم کاملا یک «سریع و خشن» است. گرچه بلاشک این اثر می‌توانست کیفیت و دقت بالاتری داشته باشد.

 

ریچارد لاسون – Vanity Fair (امتیاز ۵.۵ از ۱۰)

اگرچه یک سری بخش جدید به این اثر اضافه شده است – من جمله یک قهرمان جدید – این اسپین‌آف در عین اینکه در حد انتظارها ظاهر نمی‌شود اما موفقیت‌آمیز است.

عنوان کامل فیلم «هابز و شاو» (Hobbs & Shaw) در واقع «سریع و خشن تقدیم می‌کند: هابز و شاو» (Fast and Furious Presents: Hobbs & Shaw) است. با اشاره به فرنچایز «پدر»، شرکت یونیورسال پیکچرز در واقع دارد به بینندگان یادآوری می‌کند که این فیلم متعلق به فرنچایزی است که در طی ۸ فیلم قبلی خود بیش از ۱.۵ میلیارد دلار در گیشه‌ی داخلی و ۵ میلیارد دلار در گیشه‌ی جهانی فروش داشته است.

این اسپین‌آف دو تن از محبوب‌ترین شخصیت‌های فرعی فرنچایز «سریع و خشن» را به صحنه‌ی سینما برگردانده است؛ سرگرد «لوک هابز» (با بازی دوین راک جانسون) و جاسوس/مجرم بزرگ «دکارد شاو» (با بازی جیسون استاتام) افرادی که به صورت خیلی مشهوری با یکدیگر مشکل داشتند و حالا مجبورند در سبکی «اسلحه‌ی مرگبار»طور (Lethal Weapon) با یکدیگر کار بکنند. و اگرچه که قرار نیست این دو نفر خیلی سریع تبدیل به بهترین دوست‌های همدیگر بشوند اما راهی پیدا می‌کنند تا با یکدیگر در جهت نابودکردن یک ابرشرور به نام «بریکستون» (ادریس البا) یا همان «سوپرمن سیاه» همکاری بکنند.

خیلی‌ها متعقدند که این فیلم باید «هابز و شاوها» (Hobbs and Shaws) نامیده بشود چرا که یک فرد سوم این زوج را تبدیل به یک گروه سه نفره می‌کند. این فرد سوم خواهر «دکارد شاو» یعنی «هاتی» (وانسا کربی) است، کسی که با این دو نفر به کتک زدن دشمنان می‌پردازد و نه تنها باید نجات داده شود بلکه نقش نجات‌دهنده را نیز بازی می‌کند. «شیمی» اسم این بازی است و آن‌ها هنوز درست نمی‌دانند که گروه از «جانسون و استاتام»، «جانسون و کربی» «استاتام و کربی» و یا اینکه هر ۳ تای آن‌ها تشکیل شده است. شاید آن‌ها با یکدیگر مشکلاتی داشته باشند اما وقتی که زمانش رسیده باشد کاملا هوای همدیگر را دارند. این مسئله تقریبا کافی است که به شما این فرصت را بدهد که فراموش کنید در فیلمی تماما اکشن حضور دارید و این روابط قرار است صرفا مدت زمان فیلم را کمی بیشتر و بودجه را خرج بکند.

مسئله‌ای با صحنه‌های اکشنی که استخوان‌بندی آثاری مثل «هابز و شاو» را تشکیل می‌دهند وجود دارد؛ اینکه هیجانی در آن‌ها وجود ندارد. صحنه‌های اکشن زمانی کارکرد دارند که پشت‌بند آن‌ها شاهد پیامدهایی باشیم. در چنین فیلم‌هایی صحنه‌های اکشن تنها ذهن شما را با انفجارهای بزرگ از داستان بسیار نحیف و سطحی اثر منحرف می‌کنند. هیجان به سطح جدیدتر و بالاتری نمی رود. انتظار از بیننده این است که وارد این جریان بشود و احازه بدهد که این خشم و هیاهو او را در بر بگیرد. این‌گونه موارد گاه و بیگاه به عنوان راهی برای فرار جذاب اند اما در این فیلمی مثل «هابز و شاو» بیشتر محتوای اثر را به خود اختصاص داده است که چیز جذابی نیست. اگر بخواهم از یک کلیشه استفاده بکنم، باید بگویم که فیلم از یک چیز خوب بیش از حد استفاده می‌کند.

داستان اثر همان داستان استاندارد آثاری مثل «جیمز باند» (James Bond) است که کمی بلاهت شبیه به دنیای گسترش‌یافته‌ی دی‌سی (DCEU) نیز با آن ترکیب شده است (همچنین اشاراتی به «نابودگر» (The Terminator)، «ارباب‌ حلقه‌ها» (The Lord of the Rings) و «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) که پایان آن لو داده می‌شود نیز وجود دارد). داستان درباره‌ی یک ویروس نوع‌کش است که تنها ۳ روز با فعال شدن فاصله دارد. کپسول‌هایی که این ماده‌ را در خود دارند زیر پوست «هاتی» مخفی شده اند. او از همه فرار می‌کند من جمله برادرش، بهترین دشمنش یعنی «هابز» و همچنین شخصیت منفی داستان یعنی «بریکستون». او در نهایت به «خانواده» می‌پیوندد و هدف به پیدا کردن راهی برای نجات دادن او از این وضعیت تغییر می‌کند. درست مثل سبک فیلم‌های «۰۰۷»، به قسمت‌های مختلفی از دنیا مثل لس آنجلس، لندن، مسکو و ساموآ نیز سر می‌زنیم.

سخت نیست که متوجه شویم لحن اثر از کجا می‌آید. کارگردان این اثر یعنی آقای «دیوید لیچ» یکی از پایه‌گذاران فرنچایز «جان ویک» است. او همچنین ساخت آثاری مثل «مو بلوند اتمی» (Atomic Blonde) و «ددپول ۲» (Deadpool 2) را نیز در کارنامه دارد. تمامی آن آثار در درجه‌بندی سنی R قرار داشتند بنابراین او باید غرایز خود را کمی کنترل می‌کرد تا فیلم را برای مخاطب گسترده‌تر PG-13 مناسب کند. هرچه نباشد «هابز و شاو» توانسته است تا لحنی ملایم‌تر به نسبت آثار اصلی‌تر این سری داشته باشد. فیلم در جایی پایان می‌یابد که مشخص می‌شود در ادامه‌ش یعنی «هابز و شاو ۲» (Hobbs and Shaw 2) به کدامین سمت خواهد رفت.

اگرچه که بخش بزرگی از مدت زمان فیلم طبق قائده به ۴ شخصیت و ستاره‌ی اصلی اختصاص می‌یابد اما یک سری اسامی بزرگ به صورت شگفت‌زده کننده‌ای در نقش‌های کوچک و فرعی‌تر هم حضور دارد. «هلن میرن» که در فیلم «سرنوشت خشن» (The Fate of the Furious) حضور افتخاری داشت به عنوان مادر «شاو» در این فیلم حضور دارد [در ادامه‌ی این پاراگراف حضور برخی از بازیگران ممکن لو برود]. همچنین دو شخصیت دیگر هم در این اثر حضور دارند که به نظر در حال آماده شدن برای گرفتن نقش‌هایی مهم‌تر در آینده اند. هیچ کدام از آن‌ها در بخش تیتراژ حضور نداشتند. «کوین هارت» به عنوان کلانتری بسیار سردمزاج در این فیلم حضور دارد (البته حضور او به اندازه‌ی «جو پشی» در دنباله‌های «اسلحه‌ی مرگبار» آزاردهنده نیست) و «رایان رینولدز» هم عملا نقش «ددپول» را بدون لباس و صورت داغونش بازی می‌کند.

در یک دنیای موازی و جایگزین احتمالا یک نسخه‌ی دیگر از «هابز و شاو» وجود دارد که در آن مدت زمان فیلم کمی کوتاه‌تر است و ترتیب زمانی صحنه‌های اکشن نیز با دقت بیشتری انتخاب و اجرا شده است تا به بینندگان اجازه دهد از عملکرد ۳ شخصیت اصلی لذت بیشتری ببرند (همچنین ادریس البا که به عنوان شخصیت منفی از او کم استفاده شده است). درست شنیدید؛ با یک فیلم تابستانی طرف هستیم که در آن بازیگری جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است چرا که «جانسون»، «استاتام» و «کربی» در کنار یکدیگر بی‌نظیر اند. باعث تاسف است که سکانس‌های بیشتری را نداریم که این ۳ نفر در کنار یکدیگر حضور دارند. نتیجه اگرچه کاملا سرگرم‌کننده است اما اضافاتی دارد. من در طی یک ساعت ابتدایی اثر اصلا حواسم به زمان نبود اما زمانی که ۱۰۰ دقیقه گذشت به صورت مداوم داشتم به ساعتم نگاه می‌کردم. «هابز و شاو» یک فیلم کلاسیک تابستانی به معنای واقعی کلمه است. این اثر از فیزیک «سریع و خشنی» (در تضاد با فیزیک نیوتونی) استفاده می‌کند تا عناصر شگفتی خود را با هیجان بیشتری به خورد مخاطب بدهد. فیلم به مدت یک هفته خواهد توانست تا گیشه را به قبضه‌ی خود در بیاورد.

مترجم :امید بصیری

 


دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of