Enemy (دشمن)


خلاصه داستان:

آدام به پیشنهاد همکارش یک فیلم کمدی را به نام «اگر اراده‌ای باشد اسباب کار هم فراهم می‌شود» کرایه می‌کند و یک شب آن را در لپ‌تاپ‌اش تماشا می‌کند. درست همانند هر چیز دیگری که آدام تجربه می‌کند، به ندرت به نظر می‌آید که این فیلم چیزی متفاوت عرضه کند – تا ای


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Richard Roeper (ریچارد روپر)

نشریه شیکاگو سان تایمز

نمره 7.5 از 10

احتمالاً قبل از شروع فصل اسکار، دربارۀ کاری که جِیک جیلِنهال در «دشمن» انجام داده، صحبت‌های زیادی نشنوید، امّا جیلِنهال شاهکار بسیار بزرگی را در این تحفۀ اغواکننده و عجیب ارائه داده است، اثری که گاه به طرز آزاردهنده‌ای احمقانه است.

جیلِنهال نقش دو شخصیت را بازی می‌کند که دقیقاً شبیه هم‌اند (عنصر همزاد را در دهها فیلم دیگر هم دیده‌ایم)، با این حال وی هر کدام از این شخصیت‌ها را با استفاده از تفاوتهایی ظریف و در عین حال متمایز القا می‌کند؛ به طوری که اصلاً این دو جیک را با هم اشتباه نمی‌گیریم. این کار از شکوه برخوردار است بدون آنکه غوغایی برانگیزد.

امّا در مورد خود این فیلم می‌توان پیش‌بینی کرد که از سوی برخی منتقدان در فهرست «بدترین فیلم سال» قرار داده می‌شود. می‌توان پیش‌بینی کرد که برخی علاقمندان پر و پا قرص سینما، از فرط عصبانیت، ذرت‌‌های بودادۀ خود را به طرف پردۀ سینما پرت کنند. (لطفاً این کار را نکنید، هر چقدر هم که از دیدن این فیلم عصبانی باشید [چنین کاری درست نیست]. چون در این صورت، لازم است کسی آن را تمیز کند.) واضح است که این یک فیلم جنایی و یک فیلم جنسی و روانی عجیب و غریب است که برای عصبانی کردن تماشاگران طراحی شده است.

 

اما اc اینها گذشته «دشمن» بسیار سرگرم کننده است.

«دشمن» به کارگردانی “دِنیس ویلِنوو”، یک فیلم هنری عجیب و غریب، غیرمعمول و مسحورکننده است (دِنیس ویلِنوو کارگردانی فیلم «زندانیان» را نیزدر سال گذشته برعهده داشت و آن فیلم، چنان که باید، مورد توجه واقع نشد. در واقع فیلم «زندانیان» بعد از فیلم «دشمن» ساخته شد و جیلِنهال و هیو جَکمَن در آن به ایفای نقش پرداخته بودند.) «دشمن» دیدگاههای آزاردهنده‌ای نسبت به زنان و عنکبوت‌ها دارد (درست خواندید.) این فیلم از آن دست فیلم‌هاست که از روی عمد، بیش از آنکه پاسخی ارائه دهد سؤال مطرح کرده است و عملاً این جرئت را به شما می‌دهد که بعد از آخرین صحنۀ فیلم نگویید “این دگر چه بود!”

جیلِنهال نقش یک استاد تاریخ [دانشگاه] تورنتو، به نام آدام بِل (Adam Bell) را بازی می‌کند، که مطالبی کاملاً یکسان را در همۀ کلاس‌هایش تدریس می‌کند. در این کلاس‌ها دانشجویانی نیمه‌هشیار و بی‌تفاوت در پشت لپ‌تاپ‌هایشان می‌نشینند و فقط منتظرند کلاس به پایان برسد. آدام ریشی پُرپُشت گذاشته، لباس تیره‌ای می‌پوشد و وقت‌اش به روزمرگی می‌گذرد و ظاهراً به ندرت به فکر ایفای نقشی در زندگی خودش است. تقریباً هر شب سرو کلۀ محبوب زیبایش، مری (با بازی خوب “مِلانی لورِنت”) در آپارتمان او پیدا می‌شود و در آنجاست که آنها به صورت نیمه‌مست و به شیوه‌ای کاملاً یکنواخت به عشقبازی مبادرت می‌ورزند. سپس مری بلند می‌شود و می‌رود و به خواست آدام در مورد سپری کردن تمام شب با وی توجهی نمی‌کند. مری از ارتباط با آدام و احساس پوچی او سیر شده، با این حال باز هم به سراغ او می‌آید.

آدام به پیشنهاد همکارش یک فیلم کمدی را به نام «اگر اراده‌ای باشد اسباب کار هم فراهم می‌شود» کرایه می‌کند و یک شب آن را در لپ‌تاپ‌اش تماشا می‌کند. درست همانند هر چیز دیگری که آدام تجربه می‌کند، به ندرت به نظر می‌آید که این فیلم چیزی متفاوت عرضه کند – تا اینکه گویی در لحظه‌ای از یک رؤیا می‌پرد و ناگهان متوجه می‌شود بازیگری که اندکی در پس‌زمینه قرار گرفته دقیقاً شبیه اوست.

به این ترتیب با “آنتونی کِلِیر” آشنا می‌شویم (که نقش وی را نیز جیلِنهال بازی کرده است). او یک بازیگر درجۀ سه است و زن زیبایش حامله است (نقش این زن را “سارا گادُن” بازی می‌کند که حضوری فوق‌العاده بر پردۀ سینما دارد). آنتونی شبیه یک نسخۀ آلفا از آدام است. او فردی است که در مورد تناسب جسمانی خود وسواس دارد، شخصیتی پرشور و حرارت دارد، یک کمال‌گراست که موتورسواری می‌کند و دست‌کم یک بار رابطه‌ای عاشقانه داشته است.

دلایلی برای متقاعد شدن بیننده لازم است، امّا آدام ترتیبی می‌دهد تا آنتونی وی را در اتاق یک مهمانخانه به صورت رودررو ملاقات کند (یک انتخاب عجیب)، اینجاست که هر کدام از آنها با دیدن شخصی که عیناً شبیه خودش است از تعجب خشکشان می‌زند. حتی اثر زخمی که به طور مشخص بر بدن آنها است کاملاً یکسان است.

هنگامی که فردی با شخصی آشنا می‌شود که دقیقاً شبیه اوست، امکان دارد به کارهایی دست بزند – مثلاً آزمایش DNA انجام دهد، خویشاوندان خود را جمع کند یا ماجرای خود را علنی کند – امّا فقط همین را بگوییم که آنتونی و آدام از میان همۀ این مسیرها، عجیب‌ترین راه را برمی‌گزینند. «دشمن» مبتنی بر رمانی به نام «هَمزاد۱» نوشتۀ ژوزه ساراماگو و درباره خرید و فروش غیرقانونی در زمینه‌هایی است که موردعلاقۀ افرادی مثل دیوید لینچ است. این فیلم ما را به دنیایی می‌برد که به طور متناوب، وجهی واقعی و وجهی شبیه به رویا (یا بهتر است بگوییم شبیه به کابوس) پیدا می‌کند. حتی زمانی که هوا آفتابی است، نگاه به تورنتو از دریچۀ دوربین ویلِنوو باعث می‌شود که این شهر سرد و نسبتاً بی‌روح و مقداری … خاموش به نظر آید. وقتی که عناصر کوچکی از زندگی آدام به زندگی آنتونی داخل می‌شود و بالعکس، از خود می‌پرسیم که آیا این همۀ آن فانتزی پارانوئیدی آدام (یا آنتونی) است، یا اینکه یک شخص واحد از زندگی دوگانه‌ای برخوردار است. سؤال دیگر آن است که: به هر حال، آن زن عریان که در روی سقف راه می‌رود چه رابطه‌ای با ماجرا دارد؟

 

«دشمن» به لحاظ برخورداری از یک موسیقی متن آزاردهنده و ناسازگار، ساختۀ دَنی بِنسی و سوندِر جوریانز، برخی انتخاب‌های تعجب برانگیز در تدوین فیلم و بازی‌های قدرتمند چهار بازیگر نقش اوّل – که در واقع، سه بازیگر نقش اول هستند – ما را نگران و مضطرب نگه می‌دارد، حتّی زمانی که از رسیدن فیلم به یک سرانجام خوش دست می‌شوییم. تعدادی از پیچ و تاب‌های موجود در فیلم نامعقول‌‌اند تا روشنگر؛ به نظر من پایان فیلم بیش از آنکه هوشمندانه باشد آزاردهنده است، امّا قرار نیست همۀ نقاط مبهم برطرف شود و به همۀ سؤالات اساسی مطرح شده پاسخ داده شود. این فیلم اثری است ناشی از یک روح ناآرام که به گوشۀ نسبتاً تاریکِ مغز رسوخ کرده است.

[۱] The Double: از این رمان دو ترجمۀ فارسی با عنوان «مرد تکثیر شده» در دست است: کیومرث پارسای (۱۳۸۲) و عبدالرضا روزخوش (۱۳۸۳). [م]

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها،وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع:سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

60
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
60 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
38 Comment authors
payman hosseyni-------Siavash Zareiحسین مظفری Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/enemy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/enemy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/enemy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/enemy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 84459 more Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/enemy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/enemy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/enemy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/enemy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/enemy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/enemy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/enemy/ […]

trackback
Member

[&#8230 ;] &#1582 ;ل&#157 5" class="ucm-comment-id">157 5 ;ص&#1607 ; &#1583 ;&#157 5" class="ucm-comment-id">157 5 ;&#1587 ;&#157 8;&#157 5" class="ucm-comment-id">157 5 ;ن : &#157 0" class="ucm-comment-id">157 0 ;&#1583 ;&#157 &#8230 ;http://naghdefarsi.com/title/enemy/ [&#8230 ;]

payman hosseyni
Member
Member
payman hosseyni

همه ما ذهنیتی از عنکبوت داریم که حشره ای شکار کننده با ظاهری نه چندان خوشایند اگر نگیم مشمئز کننده و چندش آور! با همین ذهنیت هرگز فلسفه ساخت مجسمه عنکبوت با نام عجیب “مامان” رو نمی فهمیدیم تا زمانی که ژوزفین بورژوآ خودش در خصوص اون توضیحاتیبده، اون گفت که “عنکبوت موجودی بافنده هست مثل مادرم که مسئول کارگاه بافندگی بوده، عنکبوت از پشه ها و حیواناتی که میتونن ناقل بیماری باشن تغذیه کرده و باعث تطهیر محیط میشه و به نوعی از محیط اطراف در برابر آلودگی ها محافظت می کنه و این کار عنکبوت نوعی استعاره از… ادامه »

Member
Active Member
malihe par

این فیلم فیلمی نیست که خوشگل و صاف و صوف جلو بره. یک عالمه پیچیدگی و سوال برات باقی میذاره که هرگز پاسخی بهش داده نخواهد شد.

هرطوری هم که بخوای برای خودت حساب کتاب کنی باز چیزایی هست که حساب کتابتو خراب میکنه.

فکر میکنم این مدل فیلما از اون فیلماییه کارگردان از قصد بیننده رو گیج و سردرگم میکنه و به سوالاش پاسخ قطعی نمیده. اگر اهلش نیستید اصلا طرفش نرید.اما اگر مثل من اهلش باشید لذت میبرید

نفیسه
Guest
Member
نفیسه

ساختمون و پرسیدن نگهبان از فیلم جدیدش رو چطوری توجیه میکنید؟

-------
Guest
Member
-------

بچه ها من هم اون فایلو خوندم هم کلی تفکر کردم و … کاملا فهمیدم چی ب چیه…ببینیند این معلمه ک واقعیه و اون از روز مرگی خسته شده و یه فیلم میبینه و ..خودشه جای ی بازیگر فرض میکنه و چون دلش میخواد با اون زنه مری ینی دوس دخترش بخوابه تو توهماتش یه شخصیت دیگه ینی همین بازیگره رو میزاره ک ینی اون داره خیانت میکنه خودم نیستم…ینی زن واقعیش همون حامله هست .بد وقتی اخرای فیلم دیگه شخصیتی ک تو ذهنش ساخته داره ب هدفش میرسه ینی داره با اون زنه غیرحامله هه میخوابه زنه میفهمه ک… ادامه »

قاسم زنگنه
Guest
Member
قاسم زنگنه

برادر این نقد و بررسی فیلم بود؟ یا خلاصه گویی داستان؟
لطفا یا نقد ننویسید، یا اگه می نویسید حداقل یک چیزی بگید که خودمون در فیلم ندیده باشیم، یا لازم باشه که بهش پی ببریم.
به نظرم کامنتهایی که دیگران نوشتن خیلی مفیدتر بود. ممنون از دیگران!

Siavash Zarei
Member
Member
Siavash Zarei

mhz98:بابا اینو بخونید اینقدر هم فک نزنید
جمع اوری توسط دوست خوبم بهزاد ملک زاده
http://uplod.ir/5bj08brzojsd/tahlile_filme_enemy_.mehrzad_malekzadeh.pdf

مهرزاد نه بهزاد

mhz98:بابا اینو بخونید اینقدر هم فک نزنید
جمع اوری توسط دوست خوبم بهزاد ملک زاده
http://uplod.ir/5bj08brzojsd/tahlile_filme_enemy_.mehrzad_malekzadeh.pdf

مهرزاد نه بهزاد

javad alavi
Member
Member
javad alavi

فیلم خوبی بود درباره دو شخصیتی بودن
ولی به نظرم fight club خوش ساخت تر از enemy بود

mahziyar
Member
Member
mahziyar

بابا اینو بخونید اینقدر هم فک نزنید
جمع اوری توسط دوست خوبم بهزاد ملک زاده
http://uplod.ir/5bj08brzojsd/tahlile_filme_enemy_.mehrzad_malekzadeh.pdf