Elizabeth (الیزابت)

کارگردان: Shekhar Kapur (شاکار کاپور)
نویسنده: Michael Hirst (مایکل هیرست),
7.4
75
0.82

خلاصه داستان:

در سال 1554 و پس از مرگ هنری هشتم کشور انگلستان در شرایط بحرانی به سر می‌برد. ملکه، فردی متعصب و نازاست که روزهای پایانی عمرش را سپری می‌کند. جانشین او یعنی خواهرش «الیزابت»، عقایدی کاملا متفاوت نسبت به بقیه دارد و چندان به سنت‌های انگلستان، پای بند نیست


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

Village Voice (امتیاز ۸ از ۱۰)
بهترین جنبه‌ی فیلم « الیزابت» چرخش « بلانشت » از بازیگری شاد و شنگول به ملکه‌ی نمادین انگلستان است.

 

دیوید ادلستاین – Slate (امتیاز ۸ از ۱۰)
رویکرد فیلم باعث می‌شود تا با ملودرامی خوب طرف باشیم.

 

الویس میچل – The New York Times (امتیاز ۸ از ۱۰)
این « الیزابت » به عنوان انسانی مدرن تصویر شده است که باید با شدیدترین مشکلات دست و پنجه نرم بکند.

 

الا تیلور – L.A Weekly (امتیاز ۸ از ۱۰)
بالیوود با پدرخوانده آشنا می‌شود.

 

ریچارد شیکل – Time (امتیاز ۸ از ۱۰)
این فیلم مجلل و باشکوه و پیچیده باید هم کلی پیگیر و رای‌دهنده داشته باشد.

 

راسل اسمیت – Austin Chronicle (امتیاز ۷.۸ از ۱۰)
علی‌رغم تمرکز تریلر اثر بر روی تصویرسازی رمانتیک فیلم اما « الیزابت » بیشتری اثری سیاسی-هیجانی است.

 

میک لاسال – San Francisco Chronicle (امتیاز ۷.۵ از ۱۰)
فیلم « الیزابت » به چندین صورت عمل میکند. این اثر فمنیستی است. همچنین با اثری هیجانی – جاسوسی و درام تاریخی فوق‌العاده‌ای مواجه هستیم.

 

دیوید استریت – Christian Science Monitor (امتیاز ۷.۵ از ۱۰)
این فیلم با بازیگری و کارگردانی بسیار خوب و پرانرژی‌ای ساخته شده است.

 

والتر آدیگو – San Francisco Examiner (امتیاز ۷.۵ از ۱۰)
تاریخ در این فیلم با چنان کیفیت خوبی تصویر شده است که چند لغزش نتواند آسیبی به آن وارد بکند.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه Reelviews

نمره 7.5 از 10

دوران حکومت ملکه الیزابت اول در سال ۱۵۵۸ در انگلستان شروع شد وقتی که در سن ۲۵ سالگی او جایگزین خواهر ناتنی‌ش یعنی «مری» شد. در طی ۴۵ سال بعد او خودش را به عنوان یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین حاکمان تاریخ انگلستان است. فیلم «الیزابت» (Elizabeth)، به عنوان یک اثر بیوگرافی از کارگردان، آقای شاکار کاپور است. این فیلم زندگی و سختی‌هایی که ملکه‌ی جوان در زندگیش کشیده است را در فرم یک ملودرام رنگارنگ بزرگ (همان‌گونه‌ای که فرانسوی‌ها برای آن بسیار مشهور اند) نشان‌مان می‌دهد. فیلم یک ماجراجویی هیجان‌انگیز است که بینندگان را در تمام مدت‌زمان دو ساعته‌ش درگیر خود نگاه می‌دارد آن هم درحالی که در جدیدی به روی فرهنگی که باعث شد «کریستوفر مارلو»*، «ادومند اسپنسر»، «فرانسیس بیکن» و در نهایت «ویلیام شکسپیر» متولد شوند.

فیلم در سال ۱۵۵۴ و با داستان ملکه «مری» کاتولیک (کتی بروک)، دختر هنری هفتم که بر روی تخت نشسته است آغاز می‌شود. او که ترس دارد خواهر کوچکترش یعنی «الیزابت» (کیت بلنشت) در نقشه‌ای برای گرفتن تاج و تخت از او باشد وی را در برج لندن زندانی می‌کند. الیزابت از آن‌ مهلکه جان سالم به در می‌برد و پس از مرگ «مری» تاج و تخت را به دست می‌آورد. او بلافاصله با دریایی از مشکلات مواجه می‌شود؛ خزانه‌ای ورشکسته، ارتشی ضعیف، ضرورت ازدواج برای حفظ خون سلطنتی و تهدید هر لحظه گسترش‌یابنده‌ای از سمت «مری گایس» (با بازی فانی آردانت) که تنها یک ارتش برای حرکت به سمت انگلستان کم دارد. همچنین تهدیدهایی هم در داخل دربار «الیزابت» وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها از سمت «دوک نورفولک» است که می‌خواهد او را از سر راه بردارد. و به این خاطر اینکه الیزابت به کلیسای پروتستان معتقد است، «پاپ پیوس پنجم» (جان گیلگود) او را کافر می‌نامد و از تمام پیروان کاتولیک خود می‌خواهد که از پیروی او سر باز بزنند. الیزابت ۳ متحد قوی دارد تا او را در مشکلاتش کمک کنند: «ویلیام سسیل» (ریچارد اتنبرا) بسیار وفادار، «فرانسیس والسینگام» (جفری راش) باهوش و خطرناک و عشق زندگیش، لرد «رابرت دادلی» (جوزف فاینس).

از یک دیدگاه کلی اگر بخواهیم نگاه بکنیم، الیزابت دیدگاهی دقیق از زندگی و شخصیت یک فرد سلطنتی در قرن ۱۶ به ما نشان می‌دهد. وقتی که بحث جزئیات مطرح می‌شود اما مشکلات اثر بیشتر به چشم می‌آیند. بسیاری از اتفاقاتی که در این فیلم روی‌ می‌دهند در واقعیت این شکلی نبوده اند و اگر داستان اثر گاها بیش از حد طولانی و گیج‌کننده به نظر می‌رسد به این خاطر است که نویسنده‌ی فیلمنامه تصمیم گرفته است دوران طولانی سلطنت او را در دوره‌ای ۵ ساله به ما نشان بدهد. چندین مغایرت واضح با نکات تاریخی در این اثر دیده می‌شود. برای مثال، در واقعیت سرنوشت «مری گایس» بسیار با آن چیزی که در فیلم می‌بینیم تفاوت دارد. البته کسانی که به دنبال حقایق زندگی الیزابت هستند می‌توانند یک کتاب تاریخی بخوانند؛ فیلم «الیزابت» آن چه را که باید انجام می‌دهد یعنی داستانی جذاب به مدت ۲ ساعت.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که فیلم « الیزابت» در به سرانجام رساندن هدف خود موفق می‌شود، بازی فوق‌العاده‌ی «کیت بلانشت» در نقش ملکه است؛ او کسی است که دو مورد از بهترین نقش‌های زنانه‌ی دو سال اخیر را ایفا کرده است ( که دیگری در فیلم « اسکار و لوسیندا » ( Oscar and Lucinda ) محصول سال ۱۹۹۷ است. بلانشت نه تنها شکل « الیزابت » است (که البته باید به تیم چهره‌پردازی فیلم دست‌مریزاد گفت) بلکه او در نقش یک زن جوان مصمم که در ترس از موقعیتی ناشناخته است هم نقش‌آفرینی بسیار جذابی کرده است. درست مثل « جودی دنچ » در نقش ملکه ویکتوریا در فیلم « خانم براون » ( Mrs. Brown ) او جان به داخل این شخصیت تاریخی دمیده است و وی را از تصویری قدیمی در یک صفحه‌ی دانشنامه تبدیل به موجودی تشکیل شده از خون و گوشت که بازیگران می‌توانند با آن همدردی کنند و یا برای آن اهمیت قائل شوند.

بازیگران فرعی این اثر این درجه شیک اند. « جفری راش » چیزی شرورانه که واقعا نیاز هم هست به نقش « والسینگهام » اضافه می‌کند. « کریستوفر اکلستون » که نقش « مندل » شرور و جذاب را در فیلم « هزینه‌ای فراتر از روبل‌ها » ( A Price above Rubies ) را بازی کرده بود نشان می‌دهد که او می‌تواند به همان اندازه‌ای که در قرن ۲۰ یک آنتاگونیست خوب خلق می‌کند، در قرن ۱۶ هم با همان کیفیت نقش بازی کند. تنها بازی «ریچارد اتنبرا» است که عمق چندانی ندارد؛ بازی او آن شور و اشتیاقی که از نزدیک‌ترین مشاور ملکه انتظار داریم را کم دارد. بازیگر فرانسوی یعنی «فانی آردانت» و «جان گیلگود» نقش‌های کوچکی دارند.

فیلم « الیزابت » علاوه بر نادرستی‌های تاریخیش ( که البته یک نقص محسوب نمی‌شوند مخصوصا که بینندگان تا این اندازه با تاریخ انگلیس درگیر نیستند ) چند ضعف هم دارد. تدوین فیلم نامتوازن است و همین قضیه می‌تواند باعث بشود که گاها کمی گیج‌کنندگی وارد اثر بشود و پایان‌بندی اثر هم کمی بیش از ساده است. به صورت کلی اما با یک فیلم ملودرام تاریخی خوب طرف هستیم که ماجراجویی و جذابیت کافی دارد. این فیلم شاید « شجاع‌دل » ( Braveheart ) نباشد اما اولین فیلم انگلیسی «شکار کاپور» بی‌شک ارزش دیدن را دارد.


*:بزرگان ادبی قرن ۱۶ میلادی در انگلستان.

مترجم :امید بصیری


دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of