El Camino: A Breaking Bad Movie (ال کامینو: یک فیلم برکینگ بد)


خلاصه داستان:

جسی پینکمن پس از آنکه موفق می‌شود از چنگ جک و دار و دسته‌اش بگریزد، باید با پلیس و آشفتگی‌های درونی خود هم کنار بیاید…


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم امید بصیری

نمره 8.5 از 10

بعد از ۶ سال بالاخره سرنوشت جسی پینکمن مشخص شد…

فیلم « ال کامینو: یک فیلم برکینگ بد » ( El Camino: A Breaking Bad Movie ) داستان جسی درست پس از پایان سریال را روایت می‌کند. پس از پایان سریال به هیچ‌وجه مشخص نبود که چه چیزی بر سر جسی آمده است و این فیلم به‌گونه‌ای اپیزود اضافی‌تر سریال برای مشخص کردن سرنوشت جسی بود تا بینندگان بتوانند با او نیز خداحافظی کنند. و « ال کامینو » فیلمی شایسته‌ی این خداحافظی است.

در شروع فیلم صحبت‌های جسی با مایک ارمنترات را در زمانی که او زنده بود می‌بینیم. « ال کامینو » به صورت کلی فلش‌بک‌های متعددی به اتفاقات گذشته دارد، مشخصا مواردی که در سریال ندیده بودیم. روایت منظم، مرتب و دقیق اتفاقات و سیر روی دادن آن‌ها باعث شده است که داستان مسیر رو به رشد خوبی را طی بکند، به‌گونه‌ای که اگر آن را به صورت مجزا از خود سریال ببینید هم کاملا متوجه داستان و روند اتفاقات خواهید شد. کات‌های به موقع و ضرب‌آهنگ بسیار عالی فیلم، چیره‌دستی خالق آن یعنی « وینس گیلیگان » را نشان می‌دهد که سبک او در این سالیان به تکامل هم رسیده است. « ال کامینو » اثری فوق‌العاده خوش‌ساخت است؛ کیفیتی در حد یکی از بهترین اپیزودهای سریال.

پس از فلش‌بک ابتدایی فیلم بلافاصله به پایان سریال می‌رویم، جایی که « والتر وایت » بزرگ « جسی » را از دست گروه خلافکاری نجات داد و او هم سریعا با یک « ال کامینو » آنجا را ترک کرد. پلیس‌ها که از حادثه باخبر شده بودند حالا همه‌جا را به دنبال او می‌گردند. او برای کمک به سراغ « اسکینی » یکی از دوستان قدیمیش می‌رود. به کمک او، جسی موفق می‌شود تا سر و وضع مناسبی پیدا کرده و کمی هم استراحت بکند. اما پلیس بلافاصله رد ماشین را زده و حالا جسی دوباره مجبور است که فرار بکند. فلش‌بک‌هایی که در این لحظات حاصل از فشار روانی تحمل شده از سوی جسی در آن دوران طولانی در بند بودن است، سکانس‌های بی‌نظیری را خلق کرده اند که تلاقی آن‌ها با جریان روایت اصلی سریال به جذابیت و کیفیت آن افزوده است.

جسی برای فرار از مهلکه نیاز دارد تا مبلغ زیادی پول به دست بیاورد. او به هر طریقی که شده و پس از طی مشکلات و مصائب فراوان و درگیری با افراد مختلف و حتی ارتباط مجدد با والدینش، بالاخره پول مورد نیاز را فراهم می‌کند و به کمک « ایرا » موفق به رفتن به آلاسکا می‌شود.

بیایید با خودمان رو راست باشیم، این پایانی بود که « جسی پینکمن » لیاقت آن را داشت نه در حال فرار از شکنجه‌گاه با ماشین بدون سرنوشتی مشخص. جسی با وجود تمام حماقت‌ها و لجبازی‌هایی که در سریال انجام می‌داد همیشه شخصیت محبوبی به شمار می‌رفت و سرنوشت او برای همه‌ی بینندگان اهمیت بسیار زیادی داشت. شاید نتوان گفت که « ال کامینو » چیز زیادی به داستان و یا شخصیت جسی پینکمن اضافه کرد اما این خداحافظی به اندازه‌ی کافی برای او باشکوه محسوب می‌شد. حالا دیگر با خیال راحت می‌توان پرونده‌ی زوج محبوب سریال یعنی « والتر و جسی » را بست چرا که یکی دیگر زنده نیست و دیگری هم دیگر پیدایش نخواهد شد. و چه سکانس زیبایی بود لحظات فلش‌بک به گذشته و صحبت‌های جسی و والتر. حتی همان لحظات کوتاه هم باز شروع و اشتیاقی که به مدت چند سال با تماشای این سریال در ذهن‌مان داشتیم را زنده کرد.

اختصاصی نقدفارسی


دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of