Deepwater Horizon (افق آب‌های عمیق)

کارگردان: Peter Berg (پیتر برگ)
نویسنده: Matthew Sand (متیو سند),
7.1
68
0.83

خلاصه داستان:

" Deepwater Horizon " نام یک سکوی نفتی در خلیج مکزیک بود که در سال ۲۰۱۰ آتش گرفت و منفجر شد. این حادثه باعث کشته شدن ۱۱ کارگر این سکو شد و بزرگترین نشت نفتی خارج از ساحل در تاریخ آمریکا را رقم زد و …


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Todd McCarthy (تاد مککارتی)

نشریه The Hollywood Reporter

نمره 8 از 10

بر خلاف این ادعا که دیپ واتر هورایزن بر اساس داستان حقیقی است، این اثر به همان میزانی که یک فیلم کلیشه ای حادثه ای است، بر اساس یک سری از وقایع تخیلی واقعی نیز می باشد. با آنکه اخیراً این ژانر توسط فیلم های آخرالزمانی تسخیر شده است، ولی «افق آب های عمیق» به زمانی که فیلم ها خودمانی تر و با کشت و کشتار های کمتری بود برگشته است. شاید گفتن واژه ی “استخراج” در اینجا آسان جلوه کند، ولی به خاطر دخالت “مایک ویلیامز” که از بازماندگان حادثه است، این حرف به آهستگی هر چه تمام بیان می شود. علاوه بر این ویژگی ها، فیلم به همه غیر از آنهایی که برچسب “BP” ( بریتیش پترولیم) بر روی روپوش هایشان می باشد، احترام می گذارد.

 

درعین جذابیت، «افق آب های عمیق» در نهایت کوله باری از تجربه را برای شما به ثمر خواهد آورد. چینش فیلم بسیار بهتر از نتیجه ی نهایی ازآب در آمده است. شخصیت های اصلی فیلم به خوبی تثبیت شده اند و کارگردان “پیتر برگ” در مرتبط کردن یک سانحه ی حفاری غیر مرتبطی که منجر به کشته شدن 11 نفر شده با تنش ایجاد شده، به خوبی عمل کرده است. بعد از آن، تنها چیزی که در فیلم دیده میشود آتش و هرج و مرج است ولی تعجب آور است که در هیاهوی تمام این وقایع در عین تلاش شخصیت ها برای فرار از آن حریق ، درنگ و تعلیق اندکی وجود دارد .

 

«افق آب های عمیق» دومین فیلم در این ماه است که فیلم نامه ی آن بر اساس یک واقعه ی قهرمانانه بناشده است. مانند فیلم”سالی2016″ وقایع مرتبط به «افق آب های عمیق» در گذشته ی نه چندان دور سر تیتر اخبار های شبانه بوده است. انفجاری که دکل های حفاری خلیج مکزیک را به مخروبه ای تبدیل کرد در بیستم آوریل اتفاق افتاد، که نشت فاجعه وار نفت به خلیج را به دنبال داشت و ته نشینی آن 3 ماه زمان برد. این فیلم درباره ی وقایع 20 آپریل است، ولی سکانس های پایانی بیانگر فجایع محیط زیستی وجود آمده می باشد.

 

نقش اصلی داستان مایک ویلیامز (مارک والبرگ) کهنه سربازی است که به تازگی برای انجام دور تازه ای از وظایفش به «افق آب های عمیق» آمده است. او حتی زمان اندکی برای تعویض یونیفرم خود داشت که مافوقش جیمی هارل (کرت راسل) دستور به انجام آزمایشاتی بخاطر اعتراضات مدیر اجرایی اخمویی به نام دانالد ویدرین ( که با رغبت توسط جان مالکویچ بازی شده است) داد. کارکنان خارجی نیز بر روی دکل کار می کنند از جمله آندرا فلیاتس (جینا رودریگز)، کیلب هالووی ( دیلان اُبراین)، و جیسون اندرسون ( ایتان ساپلی)، به شدت به خاطر بعضی از نوشته ها و نشانه ها نگران هستند. اما افراد BP بیشتر نگران 43 روز عقب بودن از برنامه ی کاری هستند تا نشانه های خطر فشارسنج. به همین خاطر کارکنان را مجبور به ادامه ی حفاری می کنند. سپس، هم زمان با اینکه مایک با همسرش (کیت هادسون )توسط اسکایپ ارتباط بر قرار کرده بود و جسیون در حال دوش گرفتن بود، جهنمی به پا می شود.

 

 

همانطورکه در مورد سایر فیلم های حادثه ای صادق است ، اینکه خود حادثه نقش نیرو یا شخصیت خرابکار داستان را داشته باشد برای فیلم کافی نیست .حتما باید فرد یا افرادی باشند که با قهرمان فیم مقابله کنند.در فیلم دیپ واتر هورایزن جان مالکوویچ نقش این خرابکار را برعهده دارد.با اینحال قلع و قمع این شرکت یا سکوی نفتی دلیل تاریخی نیز دارد.با اینکه که شرکت برتیش پرتلویم بهیچ وجه به تنهایی مقصر این حوادث نیست ، این شرکت پس از ایمن سازی سکوی نفتی به مسئولیت لاین ها در این حوادث پی بردند.

 

شواهد بسیاری وجود دارد مبنی بر اینکه در صورتی که شرکت رویکرد سنجیده تری را در پیش میگرفت تلفات حادثه به میزان قابل توجهی کاهش میافت.مالکویپچ در نقش جذاب و شیطانی خود فیلم را از خسته کننده شدن در 45 دقیقه ی آخر نجات میدهد.

 

مارک ولبرگ فرد ایده آلی برای این نوع نقش است – او مرد عمل است که از طریق دیالوگ های متعددی شخصیت او بنا میشود.نقش عمیقی نیست اما ولبرگ ویژگی های قهرمان بودن و دوست داشتنی بودن شخصیت را بخوبی ارائه میدهد که البته برای نقش نیز ضروری هستند.کورت راسل نیز به بازیگران اضافه گردیده است . حضور او کیفیت هر بخش فیلم را بالا میبرد.این اولین حضور وی در کنار دخترش کیت هادسون است ( با اینکه هادسون چندان بکار گرفته نمشود و تنها در یک صحنه با راسل حضور دارد)

 

نکته ی مثبت و قابل توجه فیلم ، راستی نمایی آن است.بازسازی (و در آخر تخریب) دکل با دقت صورت گرفته و جلوه های ویژه فاقد آن ساختگی بودنی است که از طریق استفاده بیش از حد از کامپیوتر بدست می آید.بسیاری از انفجارها واقعی اند.این یکی دیگر از تلاشهای استادانه ی پیتربرگاست که در رزومه ی کاری او آثاری چون تنها پادشاهی و تنها بازمانده دیده میشود ( که در آخرین بازمانده برای اولین بار با والبرگ همکاری کرد).همچون فیلم سالی، دیپ واتر هورایزن از داستان خبری که تقریبا همه از آن مطلع هستند استفاده کرده و به جزئیات ماجرا که در برنامه های خبری گفته نشده پرداخته است.با تمرکز بر انسانیت شخصیت ها درکنار قهرمان بودنشان ، فیلم قهرمان هایی را به ما ارائه میدهد که بیشتر به آدم های معمولی شباهت دارند تا ستاره ها. این المان مهمی است که اثری حادثه ای را برخلاف سایر فیلم های مشابهش قابل توجه میکند.

 

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: حسين ملاشاهی زارع

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز 7,5 از 10

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.


ممکن است شما دوست داشته باشید

21
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
21 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
payman hosseyni5467657hamedبهرام Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 71226 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

Member
Member

در بخش هایی همچون جلوه های ویژه و حسی که در نهایت در ذهن مخاطب به یادگار می گذارد عالی عمل کرده است. اما بخش هایی نیز وجود دارد که سبب ضعف آن شده که بیشتر ریشه در هالیود دارد: ساختن چهره سیاه از کسانی که همراه آمریکا نیستند (به وضوح بارها گفتگوی تلخ میان افراد آمریکایی و مهندسان BP رخ می دهد)، سرافراشتگی جاویدان ایالات متحده (در صحنه های پایانی که سکوی نفتی غرق در آتش است به دفعات قاب تصویر پرچم آمریکا را نشان می دهد که در بین آن حجم آتش همچنان برافراشته است) بدیمنی و نحس… ادامه »

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 969 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 37085 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/deepwater-horizon/ […]

payman hosseyni
Member
Active Member
payman hosseyni

این فیلم رو میشه به سه قسمت تقسیم کرد یک ساعت اول مقدمه چینی برای حادثه اصلی انفجار بیست و پنج دقیقه حوادث حین انفجار و تلاش خدمه برای فرار و ده دقیقه آخر بهت و ناراحتی خدمه پس از انفجار و بازگشت به خانواده بخش اول همه چیز روشن و واضح اما وقتی پای مقدمات انفجار فراهم میشه در این حد میشه از فیلم فهمید که به دلیل عقب بودن از برنامه زمان بندی کار بخش مهمی از کار با توجیهات فنی مدیر اجرایی شرکت بریتیش پترولیوم روی سکوی اکتشافی به درستی انجام نشد و بقیه هم این توجیهات… ادامه »

Admin
Member

سلام دوستان
عذر میخوام
نقد از براردینلی هست و امتیاز ۷.۵ از ۱۰
تو درج نام منتقد و امتیازش اشتباه رخ داده بود

5467657hamed
Guest
Member
5467657hamed

برادینلی ۳ از ۴ ستاره داده به فیلم 😐
نقد کیو گذاشتید؟ 😐

http://www.reelviews.net/reelviews/deepwater-horizon

5467657hamed
Guest
Member
5467657hamed

اسم فیلم از واقعه ای به همین نام انتخاب شده و به نظرم بهترین معادل همون دیپ واتر هوریزون هست نه چیز دیگه ای.
در ضمن اگر منتقد فیلم برادینلی هست اسمش رو اصلاح کنید

بهرام
Guest
Member
بهرام

واقعا جالبه فیلمی که ۸۳ درصد fresh(به معنای تازه)نمره آورده رو ترجمه بدترین منتقد گذاشتین اکثریت از این فیلم تعریف کردن و حتی اونو بالاتر از ساخته قبلی برگ lone survivor دونستند