Crouching Tiger, Hidden Dragon (ببر خیزان، اژدهای پنهان)

۲۰۰۰ | ماجراجویی, اکشن, فانتزی | ۱۲۰ دقیقه | درجه نمایشی PG-13

 

کارگردان :Ang Lee

نویسنده :Du Lu WangHui-Ling Wangg

بازیگران :Yun-Fat ChowMichelle YeohZiyi Zhang

خلاصه داستان :سرنوشت دو زن – هر دو مبارزانی با کفایت – در دوران «سلسله ی چینگ» در هم گره می خورد؛ یکی «زی یی» و دیگری «یئو» که سرانجام به یک رویارویی خشنونت بار و شگفت انگیز کشانده می شوند …

 
 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

جَمی برنارد – New York Daily News (امتیاز ۱۰ از ۱۰)

زیبا، بااشتیاق و سرگرم‌کننده. این فیلم هر چیزی که برای دیدن آن به سینما بروید را در خود دارد.

 

مایک کلارک – USA Today (امتیاز ۱۰ از ۱۰)

«ببر خیزان، اژدهای پنهان» یک فیلم خارق‌العاده است.

 

جاناتان فورمن – New York Post (امتیاز ۱۰ از ۱۰)

بی‌شک شما هیچ وقت فیلمی شبیه به «ببر خیزان، اژدهای پنهان» ندیده اید چرا که هیچ‌وقت فیلمی شبیه به این وجود نداشته است.

 

پیتر تراورز – Rolling Stone (امتیاز ۱۰ از ۱۰)

«انگ لی» به عنوان یک کارگردان سطح جهانی که در بالاترین سطح خود مشغول به کار است، کاری بی‌نظیر و هیجان‌انگیز انجام داده است.

 

کریس کالتنباخ – Baltimore Sun (امتیاز ۱۰ از ۱۰)

به ندرت دیده‌ایم که مبارزاتی در یک فیلم سینمایی به زیبایی مبارزات در «ببر خیزان، اژدهای پنهان» به نمایش درآمده باشند.

 

تاد مک کارتی – Variety (امتیاز ۹ از ۱۰)

زیبایی صحنه‌های اکشن فیلم و تاثیرگذاری آن‌ها توسط موسیقی زیبا و روح‌نواز «تن دان» دوچندان شده است.

 

دیوید ادلستاین – Slate (امتیاز ۹ از ۱۰)

اولین دفعه که این فیلم را دیدم شگفت‌زده بودم و کمی گیج، دفعه‌ی دوم تحت تاثیر قرار گرفتم، دفعه‌ی سوم حماسی بود. ای کاش مجبور نمی‌شدم این همه بار فیلم را ببینم تا متوجه شاهکاری که است بشوم.

 

میتلند مکدونا – TV Guide Magazine (امتیاز ۸ از ۱۰)

فیلم چه از جنبه‌ی بصری و چه از جنبه‌ی احساسی رضایت بخش است.

 

ایمی تاوبین – Village Voice (امتیاز ۸ از ۱۰)

درام «ببر خیزان، اژدهای پنهان» به حدی قوی است که شخصیت اصلی تنها در میان جنگ بین نیروهای خوب و بد قرار دارد.

کارگردان اثر و آقای «پیتر پائو» که نقش فیلمبرداری را بر عهده داشته است توانسته اند تا «ببر خیزان، اژدهای پنهان» را به تجربه‌ی بصری تحسین‌برانگیزی تبدیل کنند که شما را بحت‌زده خواهد کرد. از تصویر باشکوه برلین گرفته تا درخشش و زرق و برق جنگل‌های اطراف تا جادوی کوهستان Wodun؛ این اثر هیچ‌وقت در شگفت‌زده کردن ما کوتاهی نمی‌کند. موسیقی متن باوقار و بعضا حجیم «تن دان» توانسته تا تجربه‌ی شنیداری ما از این اثر را نیز کامل کند.

آقای «لی» علاوه بر توجه به افسانه‌های چینی و همچنین باورهای فراماده‌ای سعی کرده تا عناصر دیگری را نیز به «ببر خیزان، اژدهای پنهان» اضافه کند. او سکانس‌های مبارزات رزمی را با چنان درجه‌ای از احترام به تصویر کشید است که به نظر نمی‌رسد مخاطب عادی و معمولی همچین تصویری در ذهن از این مبارزات داشته باشد. با یک فیلم از بروس لی یا جکی چان طرف نیستیم؛ «ببر خیزان، اژدهای پنهان» کاملاً متفاوت است و به نوبه‌ی خود شگفت‌انگیزتر. علاوه بر آن، آقای «لی» از فیلم‌سازان دیگر نیز برای هرچه تاثیرگذارتر کردن «ببر خیزان، اژدهای پنهان» استفاده کرده است. اگر شما با آثار «جان فورد» یا «آکیرا کوروساوا» آشنا باشید می‌توانید شباهت‌های بین این آثار را تشخیص بدهید.

شوخ‌طبعی جایگاه مهمی در این اثر دارد همانطور که رومنس و ماجراجویی نیز اهمیت دارند. «لی» شخصیت‌های فرعی را به این اثر اضافه کرده است تا بینندگان فرصت نفس کشیدن بین سکانس‌های اکشن و دراماتیک را داشته باشند به‌گونه‌ای که یکی از صحنه‌های اشکن با خنده پایان می‌یابد. کارگردان گویی که مدام به بیننده‌ها چشمک می‌زند و به آن‌ها یادآوری می‌کند که هیچ‌چیزی را جدی نگیرند. «ببر خیزان، اژدهای پنهان» به همان مقصودی که برایش طراحی شده است می‌رسد؛ سرگرمی خالص و مبارزات هنرهای رزمی کم نظیر.

آقای «لی» برای نقش‌های اصلی اثر، دو بازیگر کهنه‌کار را که هم توانایی فیزیکی و هم توانایی دراماتیک اثر را دارند انتخاب کرده است. «چو یون فت» و «میشل یئو» دنبال‌کنندگان زیادی در سطح جهان دارند و دلیل آن نیز معقول است(هر دوی آن‌ها در آثار هالیوودی حضور داشته اند).  بازیگرها در حد میزان شهرت‌شان در این اثر بازی خوبی داشته اند و عملکرد عمیق و تحسین‌برانگیزی ارائه کرده اند.

«ببر خیزان، اژدهای پنهان» به لحاظ معنایی پایه‌ی بسیار غنی‌ای دارد. فیلم بر روی ذات حقیقی آزادی مانور می‌دهد و اینکه چگونه هر کسی ممکن است به‌گونه‌ای زندانی باشد فارغ از اینکه شرایط‌ش چگونه است. چیزی که به همان اندازه مهم است توانایی اثر در برابرسازی عشق، افتخار و فداکاری است. از هر دیدی که به این اثر نگاه کنید، چه دید تیزبین یک منتقد باشد و چه دید کم‌انتظارتر یک سینماروی معمولی، «ببر خیزان، اژدهای پنهان» یکی از بهترین و کامل‌ترین تجارب بصری امسال است.

مترجم :امید بصیری


دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of