Crash (تصادف)

۲۰۱۴ | درام, دلهره آور, جنایی | ۱۱۲ دقیقه | درجه نمایشی R

 

کارگردان :Paul Haggis

نویسنده :Paul HaggisPaul Haggis

بازیگران :Don CheadleSandra BullockThandie Newton

خلاصه داستان :یک خانم خانه دار اهل برنتوود و همسرش که دادستان منطقه‌است، یک مالک فروشگاه که ایرانیست، دو کارآگاه پلیس که عاشق و معشوق هم هستند، یک کارگردان تلویزیونی سیاه پوست آمریکایی و زنش، یک کلید ساز مکزیکی، دو رباینده ماشین، یک پلیس تازه کار و زوج میانسال کره‌ای، همه در لوس آنجلس زندگی می‌کنند و …

 
 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

ساخت فیلم‌های معروف به دسته جمعی (ensemble)، [که بازیگران بزرگ متعددی در آن‌ها بازی می‌کنند و هر یک نقش برابری را دارند]، کار وحشتناکی است، اما با این حال برخی فیلم سازها به استقبال این چالش می‌روند و حاصل کارشان مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد. شخصیت‌های بسیاری به گوبلن «تصادف / Crash»، فیلمی به کارگردانی پُل هَگیس- از پیشکسوتان تلویزیون- بافته شده‌اند. (هَگیس به خاطر نگارش فیلمنامه «عزیز میلیون دلاری/ Million Dollar Baby» نامزد دریافت جایزه اسکار شده است).

ماجرای فیلم در لس‌آنجلس، جایی که خصومت اغلب مانعی بر سر راه ایجاد صمیمیت است و کینه و ترس روی قضاوت سایه می‌اندازند، رخ می‌دهد. دان چیدِل در نقش گِراهام واتِرز، کارآگاه پلیسی که مشغول تحقیق درباره عامل قتلی با انگیزه های رادیکال است، ظاهر می‌شود. گِراهام با همکار لاتین تبارش (با بازی جِنیفِر اِسپوزیتو)، که هر بار با یکی از دو نام «زن سفید» و «مکزیکی» صدایش می‌کند که البته هیچ‌کدام هم صحیح نیستند، رابطه دارد. مَت دیلون در نقش افسر پلیس لس‌آنجلس با نام جَک رایان یکی از افسران قدیمی پلیس با ۱۷ سال سابقه است، که اغلب از خطوط قرمز عبور می‌کند. وقتی که او در جریان یک ایست بازرسی معمولی بدن زنی (با بازی تاندی نیوتن) را نوازش می‌کند، همکارش (با بازی رایان فیلیپ) خواهان قطع رابطه حرفه ای اش با او می‌شود. در عین حال وقتی که خودروی ریک کامرون بازپرس بخش قضایی (با بازی بِرَندِن فِریزِر) و همسرش جِین (با بازی ساندرا بولاک) توسط یک جفت دزد (کریس «لودیکریس» بریجز و لارِنز تِیت) ربوده می‌شود آن‌ها خود قربانیان یک جرم می‌شوند.

بهترین فیلم‌های دسته جمعی، فیلم‌هایی هستند که در آن‌ها به شخصیت‌ها فرصتی برای عرضه اندام داده می‌شود (الان «مگنولیا / Magnolia»، «میانبرها / Short Cuts»، و «نشویل / Nashville» به ذهنم می‌آیند). در مورد «تصادف» ۱۰۵ دقیقه به سختی برای عرضه اندام این همه شرکت کننده کافی است. فیلم آن قدر طول می‌کشد که به هَگیس اجازه دهد تا داستانش را تعریف کند، و ما در حالی که کمی بیشتر می‌خواهیم- چند صحنه بیشتر و یک یا دو مکالمه اضافه (به خصوص بین شخصیت نیوتن و شوهرش با بازی تِرَنس داشون هاوارد) به امان خدا رها می‌شویم. اما به نظر من به طور کلی گرسنه رها کردن بیننده به جای سیر کردن بیش از حد او همیشه بهتر است.

نقطه قوت «تصادف» این است که فیلم هوشمندانه با موضوعات جدی برخورد می‌کند. نژادپرستی موضوع بسیار حساسی است، ولی هَگیس به صورتی مناسب و منطقی به آن نزدیک می‌شود. هرگز احساس نمی‌کنیم که داریم موعظه می‌شویم و فیلم هرگز رنگ و لعاب فیلم‌های شعاری مقدس مآبانه را به خود نمی‌گیرد. داستان‌های فراوان فیلم با تاری از تصادف به هم تنیده شده‌اند. در شروع فیلم صحنه ای وجود دارد که به قدری مصنوعی است که باعث انتقاد می‌شود. با این حال بعد از این که آن را برای بار دوم دیدم، متوجه تعادل و قرینگی موجود در روش ارتباط بین داستان‌های شخصیت‌ها شدم. هَگیس جهان کوچکی را خلق کرده است که تنها راه ارتباط دادن اجزای آن استفاده از خطوط داستانی است.

کارگردان مجموعه بزرگی از بازیگران ماهر شامل مَت دیلون، دان چیدِل، ساندرا بولاک، تاندی نیوتن و رایان فیلیپ را گرد هم جمع کرده است. از جمله مزیت‌های این گروه این است که آن‌ها تماشای فیلم را تضمین می‌کنند. هر یک به بهترین وجه نقش خود را بازی می‌کنند- نقش‌های چیدِل، دیلون و نیوتن به یاد ماندنی هستند- و هر یک حداکثر تلاش خود را برای ارتقای حالت دو بعدی شخصیتشان به کار برده‌اند. قوی‌ترین صحنه «تصادف» صحنه ای است که در آن دیلون و نیوتن در دوران زوال اخلاق با بی اعتمادی روبرو می‌شوند.

موضوع اصلی فیلم نژاد پرستی و جلوه های آن و همچنین این که تا چه حد نژادپرستی محصول شرطی شدن اجتماعی و خشم نتیجه کینه و تعصب هستند. علاوه بر جلوه معمولِ سفید علیه سیاهِ تبعیض، شاهد جلوه های سیاه علیه لاتین، لاتین علیه آسیایی، سفید علیه خاورمیانه ای و … هستیم. هر جا که اختلافات فرهنگی وجود دارد فضا برای بروز تنش باز می‌شود. با این حال، با ترسیم شخصیت‌های متعصب، «تصادف» از ما می‌خواهد تا علل بروز نژادپرستی و اثرات آن را بررسی کنیم. در این راستا، «تصادف» تا حدی خود را از فیلم‌های مشابه جدا می‌کند. گرچه یک فیلم نسبتاً طولانی به ما اجازه می‌دهد تا شخصیت‌ها را بهتر بشناسیم، اما «تصادف» آن قدر ادامه می‌یابد تا به درونمایه های فیلم اجازه تحریک واکنش در بیننده را بدهد. 

مترجم :محمدرضا سیلاوی


دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of