Child’s Play (بازی بچه‌ها)


خلاصه داستان:

یک مادر ناآگاه از ذات خبیث یک عروسک، آن را به عنوان کادوی تولد به پسرش هدیه می‌دهد و پس از آن اتفاقات ترسناکی به وقوع می‌پیوندد و…


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:
The Guardian (امتیاز ۸ از ۱۰)

«بازی بچه‌ها» در دیگ «سلیقه‌ی بد سرگرم‌کننده» می‌جوشد.

جیمز موترام – Total Film (امتیاز ۸ از ۱۰)
اگر طنز مورد علاقه‌ی شما حالتی بیمارگونه و پیچیده دارد، «بازی بچه‌ها» برای شما ساخته شده است.

Consequence of Sound (امتیاز ۶.۷ از ۱۰)
«بازی بچه‌ها» سرگرمی خالص برای طرفداران ژانر وحشت است اما خب نه چیز دیگری. فیلم چیز جدیدی در خود ندارد و حتی عمق زیادی هم، مخصوصا در زمینه‌ی شخصیت‌هایش.

روزی نایت – IGN (امتیاز ۶.۲ از ۱۰)
«بازی بچه‌ها» یک فیلم یک بازسازی سطحی است که یک بخش سوم خوب آن را تا حدی نجات داده است.

الیزابت ویتزمن – TheWrap (امتیاز ۶ از ۱۰)
بزرگ‌ترین نقطه‌ی قوت فیلم تعادل بین طنز و ترس روحی-روانی آن است.

رابی کالین – The Telegraph (امتیاز ۶ از ۱۰)
برای افرادی که سن‌شان به آن زمان برسد و دفعه‌ی اول توسط این فرنچایز تا سر حد مرگ ترسیده باشند، این فیلم یک نوع فلش‌بک نسبتا خوب به دوران کودکی است.

مت دوناتو – We Got This Covered (امتیاز ۵ از ۱۰)
این مسئله که بتوانید از «بازی بچه‌ها» لذت ببرید یا نه به این بستگی دارد که از نسخه‌ی دوم عروسک «چاکی» خوشتان بیاید یا نه و اینکه او برای سلیقه‌ی کمدی شما به حد کافی بامزه است یا نه.

پیتر دبروژ – Variety (امتیاز ۴ از ۱۰)
این همان سطح عادی جدید برای فیلم‌های سینمایی است؛ فیلم‌نامه‌ها باید به جدیدترین استانداردها تطابق پیدا کنند تا اینکه شبیه به سری اصلی خود باشند. همین نکته باعث شده است که «بازی بچه‌ها» در موقعیت عجیبی قرار بگیرد و در تمام تلاش‌های غیرمنطقی و بی‌ثمر باشد.

کیت اولیچ – The Hollywood Reporter (امتیاز ۴ از ۱۰)
این فیلم اسلشر ۸۸ دقیقه‌ای ثانیه به ثانیه مثل یک ماشین خشک می‌ماند که واقعا هم هست.

بن کنینگزبرگ – The New York Times (امتیاز ۲ از ۱۰)
فیلم‌ساز در تلاش برای ساخت عروسکی هوشمندتر، موفق به ساخت چیزی بسیار احمقانه شده است.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه IndeWire

نمره 2.5 از 10

تصور اینکه بازسازی سال ۲۰۱۹ فیلم «بازی بچه‌ها» (Child’s Play) چگونه می‌تواند فیلم بهتر و موفق‌تری باشد چیز چندان عجیبی نبود. هر چه نباشد فیلم اصلی هم چندان اثر شاخصی نبود و صرفا زاییده‌ی فیلم‌های سطح پایین اسلشر اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ بود. جا برای پیشرفت زیاد بود. اما این بازسازی به گونه‌ای عجیب، نه تنها بدتر از فیلم اول است بلکه تا حدی پیش رفته است که به سطح غیر قابل دیدن رسیده. اگرچه «بازی بچه‌ها» (Child’s Play) تنها ۹۰ دقیقه است، این فیلم جزو آن دسته از آثاری قرار می‌گیرد که هنگام تماشای آن مدام به ساعت خود نگاه می‌کنید که ببینید چقدر تا پایان فیلم باقی مانده است.

فیلم سعی دارد که خیلی چیزها باشد؛ از فیلم‌های ترسناک گرفته تا داشتن دیدگاهی اجتماعی و حتی کمدی-طنز بودن اما به طرز عجیبی در تمام آن‌ها به طور فجیعی شکست می‌خورد. این حس مثلا طنز اثر که شامل حضور یک پلیس سیاه‌پوست بی‌خبر از ماجرا (برایان تیر هنری) می‌شود و ارجاعتی که اثر به فیلم‌های شاخص اسلشر و سنت‌های آن‌ها ندارد، نه بامزه است نه هوشمندانه. دیدگاه اجتماعی اثر هم که قصد دارد چیزی درباره‌ی خطرات ارتباطات رایانه‌ای و هوش مصنوعی پیشرفته بگوید، بیش از اینکه یک ایده‌ی کاملا بالغ شده باشد، یک مسئله‌ی عادی کنارگذاشته شده است. و ترس و وحشت موجود در اثر نیز ترسناک و شوکه‌کننده نیست؛ صرفا بهانه‌ای برای حجم بالای خشونت و خونریزی موجود در فیلم است. ایده‌ی «بازی بچه‌ها» برای اینکه هر چیزی را تا نهایت اغراق شدن به پیش ببرد، اینگونه است که یک کودک جوان توسط دریایی از خون احاطه بشود.

داستان به‌گونه‌ای است که به نظر می‌رسد از چند خط داستانی ناکامل تشکیل شده است. «چاکی»( با صداپیشگی مارک همیل) یک نمونه‌ی خراب و خطرناک از خط تولید عروسک «بودی» است. این عروسک‌ها اسباب‌بازی‌هایی اینترنتی و در سایز کوچک اند که در فاصله ی بین عروسک‌ها و ابزارهای خانه‌داری قرار دارد. «بودی» که با یک هوش مصنوعی پیشرفته ارائه می‌شود می‌تواند نیازها و احتیاجات بچه‌ای که با شکل آن ساخته می‌شود را پیش‌بینی کند. آن‌ها می‌توانند با تمام ابزارها و دستگاه‌های اینترنتی ارتباط برقرار کنند. این عروسک‌ها دوربین دارند. می‌توانند راه بروند و صحبت کنند.

در فیلم اصلی «بازی بچه‌ها»، «چاکی» عروسی تسخیرشده توسط ارواح بود. در این فیلم جدید «بازی بچه‌ها»، شیطان از طریق یک کد نرم‌افزاری مخرب وارد می‌شود. چاکی تسخیر‌شده نیست، او با یک نوع خاصی از بدافزار آلوده شده است. به این خاطر که عروسک چه از داخل و چه از خارج توانایی کار آنچنان خاصی ندارد، تهدید واقعی آن‌جایی است که او کنترل وسایل کامپیوتری را به دست می‌گیرد. برای مثال او کیسه‌های محافظت ماشین یا کمربندها را غیرفعال می‌کند تا وقتی که یک ماشین تصادف کرد، راننده بدون ایمنی باشد.

انسان‌هایی در این فیلم حضور دارند اما به حدی حضور آن‌ها محدود و خرد است که اصلا ارزش اشاره هم شاید نداشته باشد. «اوبری پلازا» در فیلمی که شاید نقطه‌ی افول دوران بازی او باشد نقش یک مادر تنها به نام «کارن» را بازی می‌کند، کسی که برای پسرش «اندی»(گابریل باتمن) پس از اتفاقی که او را (موقتا) بدون دوست و رفیقی می‌گذارد، یک «بودی» می‌خرد. نام این «بودی» خاص ««چاکی» است. او نقص دارد و با توجه به اینکه محدودیت «تو نباید به کسی آسیب بزنی» او خاموش شده است، قصد دارد تا با شرحه شرحه کردن دشمنان «اندی» او را خوشحال بکند. فیلمی که در ظاهر شبیه به یک اثر خسته‌کننده‌ی شبیه به E.T بود تبدیل به یک فیلم اسلشر خسته‌کننده می‌شود.

اگرچه قطعا نیاز بوده که ظاهر «چاکی» بازطراحی بشود تا با دیگر فیلم‌های این سری متفاوت باشد( ۷ فیلم به علاوه‌ی چند اثر کوتاه)، این تغییرات را می‌توان تیغ دولبه دانست. معمولا بخش مهمی از کاراکتر شخصیت منفی‌های فیلم‌های ترسناک را ظاهر آن‌ها تعیین می‌کند. به همین دلیل هم هست که سازندگان فیلم‌های ترسناک دیگر تلاش زیادی کرده اند تا با ظاهر شخصیت‌های خود بازی نکنند (شخصیت‌هایی مثل «مایکل مایرز» یا «جیسون» از فیلم‌های «هالووین»(Halloween) و «جمعه؛ سیزدهم»(Friday: the 13th). این «چاکی» با اینکه شبیه به نسخه‌ی اصلی است اما خیلی بزرگ‌تر و تکنولوژیک‌تر به نظر می‌رسد. بهترین قسمت این قاتل مینیاتوری را می‌توان صدای «مارک همیل» دانست که به یادآوری می‌کند او به جز حضور در نقش «اسکای‌واکر» توانایی صداپیشگی کم‌نظیری هم دارد.

کارگردان و نویسنده‌ی این اثر یعنی آقای «لارس کلوبرگ» و «تایلر برتون اسمیت» علی‌رغم اینکه اثر اصلی را کاملا تغییر داده اند، هیچ چیز جدید یا جذابی را به آن اضافه نکرده اند. فرنچایز قبلی (که تا سال ۲۰۱۷ هم ادامه داشت) همیشه به خاطر بد بودن سبک B-Movieها شناخته میشد. آن کیفیت بیش از هر چیزی دیگری باعث شده که فرهنگ کالت‌گونه‌ای در پس این آثار وجود داشته باشد. فیلم نمی‌داند که چه می‌خواهد باشد، چه لحنی باید داشته باشد و چه کاری (در صورت وجود آن) دارد می‌کند جز اینکه چند دلار از یک برند شناخته شده پول در بیاورد.

مترجم :امید بصیری


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of