Chappie (چپی) + بازبینی تصویری


خلاصه داستان:

در آينده نزديک، جرايم به وسيله يک نيروی پليس مکانيزه ظالم کنترل می‌شوند. چپی، پليس آهنی، بعد از ربوده شدن و برنامه ريزی مجدد به نخستين رباتی تبديل می‌شود که توانایی انديشيدن و احساس کردن را دارد.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 5 از 10

بازبینی تصویری فیلمChappie (چپی)

دانلود با کیفیت 1080p (اینجا) و 720p (اینجا) یا مشاهده آنلاین بازبینی تصویری با کیفیت بالا از طریق یوتوب (اینجا).

مشاهده آنلاین بازبینی ویدئویی از طریق آپارات

 

 

«چپی/Chappie»، جديدترين اثر علمی تخيلی نيل بلومکمپ، کارگردان اهل آفريقای جنوبی، نه تنها اثری نااميد کننده است، بلکه اصلاً خوب از آب در نيامده است. به نظر می‌رسد که فيلمساز مجازهای چند فيلم علمی تخيلی شاخص را برداشته، آن‌ها را داخل مخلوط کن ريخته و دست آخر آش شله قلم کاری از ايده های خام و شخصيت‌های درنيامده به دست آورده است. «چپی» به عنوان ستايشی از هوش مصنوعی ظاهراً کاری به آن داستان هميشگی رسيدن شخصيت‌های مصنوعی به احساس زندگی و زنده بودن ندارد و پای را از عرصه پينوکيوهای پيشرفته فراتر گذاشته است.

«چپی» همچون فيلم پرفروش قبلی کارگردان، «منطقه ۹/District 9» در آينده نزديک آفريقای جنوبی رخ می‌دهد. اداره پليس ژوهانسبورگ که از جرم و جنايت‌های افسار گسيخته به تنگ آمده برنامهای را کليد می‌زند که در آن پليس‌های آهنی در خط مقدم قرار دارند. (به نظر می‌رسد که از قسمت‌های زيادی از «پلیس آهنی / Robocop» به همراه بخش‌های زيادی از «اتصال کوتاه / Short Circuit» در اين فيلم استفاده شده است). پديد آورنده اين برنامه، دئون ويلسون (با بازی دو پاتل)، توسط رئيس شرکتش، ميشل برادلی (با بازی سيگورنی ويور)، تشويق می‌شود- که اين کار باعث آزردگی وينسنت مور (با بازی هيو جکمن)، رقيبی که ربات گوزنی شکل غول پيکرش ميدان را به پيشاهنگ آهنی باخته است، می‌شود.

دئون، که به هوش مصنوعی علاقمند است، روی يک پيشاهنگ آسيب ديده، که بعداً به چپی (همکاری هميشگی بلومکمپ، شارلتو کوپلی صدای اين ربات را تقليد کرده) تغيير نام می‌دهد و بعداً آن را به پسری واقعی و زنده تبديل می کند. اما چپی به دست نينجا (با بازی نينجا)، يولاندی (با بازی يو لاندی ويسر) و آمِريکا (با بازی خوزه پابلو کانتيلو) می‌افتد. آن‌ها قصد دارند از آن در يک سرقت بزرگ استفاده کنند تا پولی که به سرکرده دزدها، هيپو (با بازی براندون اوره)، بدهکار هستند را به دست بياورند. چپی خود را در معرض طوفانی از ارزش‌های اخلاقی متناقض می‌بيند (رويکرد دوستانه دئون در برابر دستورات نينجا برای کشتن) و اين در حالی است که باتری آسيب ديده‌اش مدام انرژی از دست می‌دهد. در همين زمان وينسنت در دفترش روی حرکت بعدی‌اش کار میکند.

شخصيت‌های جنايتکار کم عمق فيلم با بازی بازيگرانی مانند هيو جکمن، سيگورنی ويور و دو پاتل (بازیگر فیلم «ميليونر زاغه نشين / Slumdog Millionaire») کار چندانی نمی‌توانند انجام دهند. جکمن بيشترين تلاش خود را برای تبديل شدن به شخصيت انسانی اسنايدلی ويپلش به کار برده است- اما لياقت او بيشتر از اين‌ها است. کاراکتر دِو پاتل شخصيتی فراتر از کدهای اخلاقی و وسواسی ژپتو وار پيدا نکرده است. جالب‌ترين چيز درباره سيگورنی ويور اين است که او مجدداً در فيلمی ظاهر شده است که در آن هوش مصنوعی از کنترل خارج می‌شود، اما حضور او روی پرده آن قدر کوتاه است که بتوان آن را حضوری برجسته خواند. بلومکمپ با محدود کردن حضور ستارههای معروفش روی پرده توانسته کار «نينجا» و يولاندی از گروه موسيقی Die Antwood ، که بسيار خام دستانه و نامطلوب بازی می‌کنند، را برجسته نمايد. بعد از همه شخصيت چپی قرار دارد، که شايد قصد داشته موجودی بين ايی تی و C3PO دربيايد اما از نظر مخاطب چيزی نزديک به جار جار بينکس از کار در آمده است.

گرچه فيلمنامه «چپی» دارای مشکلات زيادی است، اما بخش ميانی آن به شدت خراب است. در طول اين قسمت، چپی به صورت کودکی با عطش يادگرفتن که درس‌های مادرش، يولاندی، و پدرش، نينجا، را حريصانه می‌بلعد نمايش داده می‌شود. سکانس‌ها اغلب طعمی کمدی دارند، که اين نشان دهنده کری بسامدی خيره کننده بلومکمپ است، چون نتيجه اخلاقی اجتناب ناپذير فيلم اين است که از اين کودک سوء استفاده می‌شود و بعد به حال خود رها می‌شود. در يک صحنه ترسناک، چپی مورد ضرب و شتم قرار می‌گيرد و يک دستش را از دست می‌دهد. «پلیس آهنی» هم صحنههای دلخراش را داشت، اما پل ورهوفن می‌دانست که چگونه از اين لحظات برای نتيجه گرفتن استفاده کند. در «چپی»، اين صحنهها نابه جا و زشت از کار در آمده‌اند.

بلومکمپ می‌خواهد از «چپی» برای اظهار نظر درباره موضوعات مختلفی مانند کم عمق بودن فرهنگ شرکتی، برخورد جامعه با افرادی که خاص هستند و هم رنگ جماعت نمی‌شوند و ادبار شهروندان درجه سه جامعه استفاده کند. معمولاً، ژانر علمی تخيلی را می‌توان مديوم خوبی برای چنين مکاشفات تماتيکی در نظر گرفت (که اين در مورد «منطقه ۹» و در حد کمتری از «تبعیض / Elysium» صدق می‌کند)، اما روايت «چپی» گوش خراش و ناهنجار است. رويکرد بلومکمپ می‌گويد وقتی می‌شود از پتک استفاده کرد چرا بايد سراغ اسکنه رفت. داستان «چپی» هرگز متقاعد کننده نيست- اين شخصيت بيش از حد آزار دهنده است و بی ميلی بلومکمپ به کاوش زير سطح چيزهایی مانند اخلاقی بودن قرار دادن وجدان يک انسان در يک بدن مکانيکی مأيوس کننده است. همچنين در فيلم گافهای زيادی وجود دارند که به باور پذيری آن لطمه می‌زنند، مانند وقتی که وينسنت بدون هيچ مشکلی دست به خرابکاری می‌زند و کسی کاری به آن ندارد- آيا در سال ۲۰۱۶ کسی از دوربين‌های امنيتی استفاده نمی‌کند؟

به سختی می‌توان مخاطب اصلی «چپی» را تشخيص داد. در فيلم آن قدر اکشن وجود ندارد که بتواند طرفداران فيلم‌های اکشن پر از جلوههای ويژه را جذب کند. جنبههای اخلاقی‌اش هم آن قدر ضعيف برای طرفداران ژانر علمی تخيلی پرداخت شده‌اند که تنها گوشه چشمی از آن‌ها را به خود جلب می‌کنند. و شخصيت‌های انسانی آن قدر ابتدایی پرداخت شده‌اند که پتانسيل دراماتيک کار را به حداقل رسانده‌اند. در «چپی» خوراک لازم برای فيلم شدن وجود داشته، اما بلومکمپ نتوانسته به خوبی از آن‌ها بهره برداری کند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

17
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
17 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
قاسم1993meysam ahwaziمخمدabbas montazerifardحسین   امیدبخش Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
قاسم1993
Guest
Member
قاسم1993

این چه نقدی هستش دیگه!!!
این فیلم عالی بود… مخصوصا اون سکانسی که چپی روح سازنده رو میفرسته به یک ربات… فکر کن که در آینده بشه روح آدمارو فرستاد داخل یک ربات!

قاسم1993
Guest
Member
قاسم1993

این چه نقدی هستش دیگه!!!
این فیلم عالی بود… مخصوصا اون سکانسی که چپی روح سازنده رو میفرسته به یک ربات… فکر کن که در آینده بشه روح آدمارو فرستاد داخل یک ربات!

meysam ahwazi
Member
Member
meysam ahwazi

به نظر من نقد بسیار ناعادلانه بود…یک فیلم زیبا و اکشن و در بعد دیگری احساساتی و درام بود…رابطه ی بین چپی و یولندی و نینجا بسیار زیبا به تصویر کشیده شده بود که چپی آنها را پدر و مادر خور می دانست و به خصوص به یولندی نزدیکتر بود و احساسات خاصی بین آنها بود…به نظر من در کل فیلم زیبایی بود…

مخمد
Guest
Member
مخمد

سلام فیلم قشنگی بود انصافا من نمی دونم چرا دوست دارین همش انتقاد کنید نمی دونم واقعا ؟؟؟

حسین   امیدبخش
Guest
Member
حسین امیدبخش

با سلام به اقا شهاب اول نقد تصویری شما مال این فیلم نیست ..بعد این فیلم در حد یک فیلم تجاری و سرگرم کننده فیلم ضعیفی نیست بازیگر فیلم ملیونر زاغه نشین در فیلم CHAPPIE خوب بازی کرده شما هم مثل استاد فراستی دوست دارید در حد ایشان نقد کنید و از هر فیلمی انتقاد شدید کنید من این فیلم را زیاد بزرگ نمیکنم ولی در حد یک کارگردان افریقا جنوبی فیلم بدی نبود در ضمن برعکس سینما امروز این فیلم حداقل میشد به راحتی با دخترم این فیلم را تماشا کنم چون که حتا یک صحنه کوچک غیر اخلاقی… ادامه »

abbas montazerifard
Member
Member
abbas montazerifard

فیلم خوبیه.به نظرم محتوای اخلاقی فیلم باعث شده منتقدان خیلی روی خوشی به فیلم نشان ندهند.

سینا
Guest
Member
سینا

نیل بلومکمپ همون مشکل فیلم سازای ایرانی رو داره. یعنی ایده های خوبی داره، فضا هم خیلی خوب درمیاره، ولی قصه ای به اون صورت نمی شه تو فیلماش پیدا کرد. همشونم پایان های بد، یا به عبارت بهتر دم دستی دارن

bent ben
Member
Member
bent ben

کارگردان کار درستیه

R2D2
Guest
Member
R2D2

sepanta:

AmirA2Ali:هیو جکمن هم به جمع کیج و دپ پیوست

هیوجکمن ۲۰۱۲ بینوایان غوغا کرد
۲۰۱۳ هم با فیلم زندانی ها غوغا کرد
۲۰۱۴ فیلم نداشت به جز ایکس من
۲۰۱۵ این فیلم هم نقش اول نیست که بخوای حساب کنی هر چند شاید فیلم خوبی باشه فعلا فیلم pan رو داره که به نظر جالب می اد به چهره ش بدجور می خوره .
هیوجکمن ، فونیکس ، جک گینهال حق خورترین بازیگران هالیوودن بدون شک

جالبه اسمه دی کاپریو رو جزو اون اسامی که حقشون خورده شده نیاوردی

نوید خوشنود
Member
Member
نوید خوشنود

اینم که رفته مثل همون فیلم قبلیش فیلم ساخته

sepanta arya
Member
Member
sepanta arya

AmirA2Ali:هیو جکمن هم به جمع کیج و دپ پیوست

هیوجکمن ۲۰۱۲ بینوایان غوغا کرد
۲۰۱۳ هم با فیلم زندانی ها غوغا کرد
۲۰۱۴ فیلم نداشت به جز ایکس من
۲۰۱۵ این فیلم هم نقش اول نیست که بخوای حساب کنی هر چند شاید فیلم خوبی باشه فعلا فیلم pan رو داره که به نظر جالب می اد به چهره ش بدجور می خوره .
هیوجکمن ، فونیکس ، جک گینهال حق خورترین بازیگران هالیوودن بدون شک

--H.M.H--
Guest
Member
--H.M.H--

لطفا نقد فیلم P.K. هم قرار بدید.

پارسا پورسیستانی
Member
Member
پارسا پورسیستانی

کلا از این Dev Patel خوشم نمیاد، فیلم توی متاکریتیک ۴۰ گرفته که خوب نیست در نتیجه فیلمی که مورد انتظار همه بود هم نیست.

nima aghili
Member
Member
nima aghili

amir tpl:بلوم کمپ با دو یفلم قبلی خودش ثابت کرد که میتونه یکی از آینده دارترین کارگردانهای ژانر علمی تخیلی باشه . ولی این فیلم …

چوری حرف میزنی انگار فیلمو دیدی،
خیلی وقتا نظر منتقد با تماشاگرا متفاوت بوده..مخصوصا این منتقد مدنظر

امتیازشم فعلا بالای ۷ هستش

AmirA2Ali
Guest
Member
AmirA2Ali

هیو جکمن هم به جمع کیج و دپ پیوست

R2D2
Guest
Member
R2D2

حالا که نقد چپی رو گذاشتین
راستی هم بزارین

امیر صوفی
Member
Member
امیر صوفی

بلوم کمپ با دو یفلم قبلی خودش ثابت کرد که میتونه یکی از آینده دارترین کارگردانهای ژانر علمی تخیلی باشه . ولی این فیلم …