Central Intelligence (اطلاعات مرکزی)

 

کارگردان : Rawson Marshall Thurber

نویسندگان : Ike Barinholtz

بازیگران : Dwayne Johnson, Kevin Hart, Danielle Nicolet

خلاصه داستان : کوین و رابی دوستان مدرسه قدیمی هستند که یکی از پسری چاق و خنده دار در مدرسه به مردی موفق و عضلانی تبدیل شده و دیگری از پسری محبوب به مردی ضعیف. آن دو بعد از سالها با هم دیدار می کنند و کوین به یاد حمایت های رابی در دوران مدرسه سعی داری به او کمک کند

 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

منتقد: جاستین چانگ (امتیاز ۷ از ۱۰)

 

 

هرجور حساب کنی « اطلاعات مرکزی » احمقانه به نظرمیرسد، اما اندکی هوشمندانه تر از آن چیزی است که انتظارش را دارید. این فیلم دو ژانر ناسازگار اکشن و کمدی را که این روزها در هالیوود رواج دارد، باهم ترکیب کردهاست با این وجود همانند ترکیب آب و نفت ناسازگار به نظرنمیرسد بلکه بیشتر شباهت به آب و تینر رنگ دارد! « اطلاعات مرکزی » حس نوستالژی فیلمهای ماجرایی دونفره را دارد که یک ماجرای هیجانی-جاسوسی غیر قابل کنترل و رابطهی نزدیک و احمقانهی دو نفر را به نمایش میگذارد. فیلم آنگونه که به نظر میرسد ازهمگسیخته نیست و در هر سه داستانی که تعریف میکند، داستان آن بر اساس کم اعتمادی و احساس ناامنی مردانه شکل میگیرد. اما به جای آنکه در این احساسات مردانه و به طبع آن این محتوای ضد زنانه ای که از فیلم برداشت میشود غرق شود، به فیلم جلوه ی شیرینی بخشیده است.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/0712/01.02/central/12273632_1000448093351815_5346996537441224620_o.jpgاین اتفاق تقریبا ناشی از حضور ستارههای فیلم است، رابطه ی عالی و دوست داشتنی میان «کوین هارت» و «دواین جانسون» ( مانند این است که یک جوجه تیغی نقش مقابل یک یخچال را بازیکند! ) ظاهرا بدون نگاه به گذشته و فلشبک، غیرقابل تعریف است. «هارت» تاکنون تجربه بازی با «آیس کیوب»، «جاش گَد»، «ویل فرل» و باز هم «آیس کیوب» (که نقش این یکی غیرقابل چشم پوشی است) را داشته است و تاکنون تجربه همکاری با تخته سنگ کوه مانندی که سابق با نام «راک» شناخته میشد، نداشته.

خوشبختانه نکات بیشتری درباره ی این دونفر غیر از اختلاف قد ۱۳ اینچیشان در خلال فیلم وجود دارد (شوخی جانسون زمانیکه سعی میکند یک دست لباس راحتی در قدوقواره ی کوین هارت را بهتن کند بسیار دیدنی است). مطمئنا هر نویسنده ای نمیتوانست تضاد شخصیتی بین این دو نفر را به این خوبی بهتصویر بکشد، که البته توسط بازی جذاب بازیگرانش تکمیل شده است. «هارت» شخصیتی خوش طینت و منطقی دارد در حالیکه وظیفهی «جانسون» به دوش کشیدن بار کمدی فیلم است. این محصول ایده ی احمقانه ای روی کاغذ دارد که در اجرا به طرز اعجاب آوری زیرکانه ازآب درآمده است (نویسندگان فیلمنامه «آیک برینهالتز»، «دیوید استَسن» و کارگردان فیلم «مارشال ثربر» هستند).

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/0712/01.02/central/MV5BMjAwMjg0MDg2.jpg«هارت» نقش «کلوین» را بازی میکند. حسابداری که علاقهای به جشن ۲۰سالگی ملاقات پس از دبیرستان ندارد. او زمانی زیرکترین و سرشناس ترین شخص دانشگاه بود و اکنون با همکلاسی سابقش «دنیلا نیکولت» ازدواج کرده و زندگی خوبی دارد. اما اکنون آنگونه نیست که همکلاسی هایش لقب «موفقترین» را به او داده بودند. اما آنموقع اعضای مدرسه با «رابی» (جانسون) ارتباط خوبی نداشتند. او در آن زمان یک پسربچه با وزن زیاد بود که توسط اعضای مدرسه طرد شده بود و آخرین بار در باشگاه مدرسه توسط همکلاسیهایش عریان شده بود و خلاصه سوژه ی خوبی برای دست انداختن بود. در آنزمان «کلوین» تنها فردی بود که از «رابی» حمایت کرد و رابی هیچوقت این حرکت او را از یاد نبرد. بیست سال بعد آنها همدیگر را ملاقات میکنند در حالی که «رابی» اکنون وزن کم کرده، با حجم زیادی از عضلات و لبخندی بر لب، امیدوار است دوباره بتواند با «کلوین» رابطه ی دوستی خود را احیا کند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/0712/01.02/central/MV5BMjE5Njg3MzU3OV5BM.jpgفیلمنامه گاهی اوقات قابل پیشبینی و به طرز عجیبی شلوغ و شتاب زده میشود. برای مثال اطلاعاتی از این ارائه نمیدهد که چگونه «رابی»، که اکنون خود را «باب» نامیده است، تبدیل به یک مامور سرکش سازمان سیا شده است و اکنون شدیدا به مهارتهای دیوانه وار حسابرسی کلوین نیاز دارد تا به هدفش نزدیک شود یا اینکه بیننده تعجب میکند که چرا «باب»، «کلوین» را به هزارتوی دسیسه و خیانت میکشاند که مجبور میشوند از دست سازمان(با رهبری عالی امی رایان، یک شخصیت ظالم خونسرد) فرار کنند با اتهام اینکه باب همکار خود را به قتل رساندهاست.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/0712/01.02/central/ci-11904-1200x800.jpgاز این مهمتر، داستان را لو نداده ام اگر بگویم «باب» در اکثر مدت زمان فیلم یک تیشرت زیبا با نقش اسب تکشاخ پوشیدهاست یا دستگاه جاسوسی پیشرفتهای در کیف کوچک آویزان به کمربندش دارد(تغییر لباسهای جذاب او نکته ی قابل اتکای طنز فیلم است). «جانسون» احتمالا از این شخصیت کمدی که میان نقشش در مجموعه فیلمهای «سریع و خشن» ایفاکرده لذت برده است، اما او اینجا نقش کاراکتری غیرمعمول را بازیکرده که حتی احتمال وجود دنباله ای برایش هست. یک ماشین کشتار حرفه ای مخفی که ذاتا انسانی خجالتی، حساس و دارای آسیبهای روحی مربوط به دوران دبیرستان است. «مارشال ثربر»، سازدهی کمدی خنده دار «داجبال : داستان واقعی یک توسریخور» محصول ۲۰۰۴ (داجبال نام نوعی ورزش است) و کمدی نچندان خنده دار «ما میلرها هستیم» محصول ۲۰۱۳، در به تصویردرآوردن شخصیتهای غیرمعمول و رانده شده موفق عمل کرده است. به نظر میرسد او درک کرده که کنترل «هارت» آسان است؛ البته نه هنگامی که به طرز دیوانه واری حرف میزند، بلکه هنگامی که کاراکتر او خصوصیاتی زیرکانه دارد. و میداند که میتواند لحظات عصبانیت هارت روی مونولوگ های بداهه ی او حساب کند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/0712/01.02/central/central-intelligence-slice-600x199.jpgشاید کلیدی ترین نکته ی « اطلاعات مرکزی » شوخی های کلامی «کلوین» و «باب» است که به نوعی یک تحسین متقابل به نظر میرسد. این دونفر واقعا باهم جورند و حتی میتوان گفت که از شخصیت یکدیگر برای هم بُت ساخته اند. به همین دلیل میتوان تعریفهای آنان از هم را بیشتر تعارف نامید تا توهین. دیالوگهایی مانند: “تو مثل جیسون بورن میمونی که شلوارک پوشیده! ” یا “تو مثل نسخه ی کوچیک شده دنزل(واشنگتن) میمونی! “.

این نکات، یک لحن لذت بخش را به این محصول سینمایی بخشیده است، و منجر به این شده که حتی صحنه های غیرمنطقی هم خنده دار باشند. استیو (رایان هنسن) همکار آزاردهنده ای است که در دنیای هشتگ ها سیر میکند. «جیسون بیتمن» استاد بازی در شخصیتهای اجتماع ستیز با آن لبخند خاصش، به عنوان اذیتکننده ی «رابی» در دبیرستان حضور کوتاهی دارد.

من نمیتوانم با خشونت موجود در صحنهی تیراندازی در محل کار کلوین کنار بیایم؛ به دلایل مشخصی دیدن منظرهی یک دفترکار که گلوله باران شده و غیرنظامی ها برای پناهگرفتن خود را به آب و آتش میزنند، برای من قابل قبول نیست (حتی اگر هارت، جانسون و کمپانی سازنده مهمات درگیری را به چاقو و قوری قهوه تغییر داده باشند! ). به علت زمانبندی نادرست یا شاید فیلمسازی بد، حتی در شرایط ایدهآل هم نمیتوان بعضی از شیطنتها و شوخیهای سطح پایین « اطلاعات مرکزی » را که جزو نکات منفی آن هم هست، قابل قبول دانست. اما خوشبختانه این لحظات گذرا هستند و صحنه های مفرح بیشتری وجود دارد. وقتی فیلم «جانسون» و «هارت»ی دارد که به درستی از آنان استفاده میکند، میتوان از ضعف های آن چشمپوشی کرد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: بابک مویدزاده

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

2
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
amin panahi Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Member
Member

امیدوارم فیلم جذاب و مهیجی باشه. 🙂

amin panahi
Member
Member
amin panahi

این سبک دیگه واقعا کلیشه ای شده
مثل فیلم Ride Along ـه