Breaking Bad (برکینگ بد)

 

خالق : Vince Gilligan

بازیگران : Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn

خلاصه داستان : داستان سریال درباره یک معلم شیمی میانسال است که متوجه می شود که دارای سرطان ریه است و ۲ سال بیشتر وقت برای زندگی ندارد. او که وضع مالی خوبی ندارد و دارای همسر و پسری معلول می باشد، به این فکر می افتد که باید قبل از مردن زندگی خانواده خود را تامین کند. پس با توجه به آشناییش به علم شیمی، همراه با یکی از شاگردان سابقش شروع به ساخت و فروش مواد مخدر می کند و…

 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

نقد و بررسی فصل پنجم(فصل آخر)

 

منتقد: جِسی کاتالدو (Slant Magazine) – امتیاز ۱۰ از ۱۰ (۴ از ۴)

 

 

سریال «برکینگ بد / Breaking Bad» متناسب با تمرکزی که بر علم، فرمول و آزمایش داشت، با دقتی مثال‌زدنی زوالِ اخلاقیِ والتِر وایت (با بازیِ بِرایان کِرانستون) را به تصویر کشید، که به سرعت از درون رو به فساد رفت. این شیمیدان نابغه که از همان ابتدا قربانیِ یک شکست حرفه‌ای در کارش می‌شود، و در ادامه نیز با تشخیص دکترها متوجه می‌شود که مبتلا به سرطان است، دست به تولیدِ شیشه (مِتامفتامین) می‌زند تا، از قرار معلوم، مخارج خانواده‌اش را تامین نماید، که به تدریج در ادامه‌ی سریال ثابت می‌شود که این توجیهی بیش نبوده است. در عوض در قسمت نخست فصل پنجم می‌بینیم که والت با مهارت راهش تا به اینجای مسیر پیموده است، تبدیل به انسانی شده که فقط و فقط دغدغه‌ی خودش را دارد. والتِر بیمار که به زودی تبدیل به شخصیتِ منفی اصلی سریال می‌شود هر کاری از دستش بربیاید انجام می‌دهد تا برتری خود را به رخ بقیه بکشاند.

پس از آنکه در قسمت‌ آخر فصل سال گذشته پلیس لپ‌تاپ گوستاوو فِرینگ، که پر از تصاویر دردسر ساز [به خصوص برای والت] است، را ضبط می‌کند و آن را به اتاقِ ظاهرا غیرقابل نفوذِ شواهد و مدارک در اداره‌ی پلیس منتقل می‌کند، این فصل با هیجانی دیوانه‌وار به پایان می‌رسد، و در ادامه می‌بینیم که در قسمت نخستِ فصل جدید والت گستاخی غیر معمولی از خود نشان می‌دهد. تلاش برای یافتن راهی برای به چنگ آوردن لپ‌تاپ باعث می‌شود که دوباره‌ مجموعه‌ای از نقاط قوت این سریال را مشاهده کنیم: یعنی نمایشِ مو به موی نحوه‌ی اجرای یک برنامه‌ و نقشه که طیِ آن همه‌ی اشتباهات، تلاشهای ناموفق و بحث و جدلهایی که برای انجام چنین ماموریتی انجام می‌شود به تصویر کشیده می‌شود. و در قسمت دوم به مسئله‌ای پرداخته می‌شود که به نظر می‌رسد قبلا حل شده باشد، یعنی والت درگیر یک پروژه یا طرحِ گمراه‌کننده‌ی علمیِ دیگری می‌شود تا ترس جسی از ناپدید شدنِ سیگار آلوده به سمِ ریسین را فرو بنشاند.

بازگشت به عناصرِ اصلی به نظر می‌رسد که مسیری طبیعی برای سریالی است که فرایند را با وسواس به تصویر می‌کشد، و دو قسمت از سه قسمتِ نخست خود را صرف جزئیاتِ سر به نیست کردن یک جنازه کرده است، اما به مرور رویه‌ای تهاجمی‌تر به خود گرفته و اکشن را محور داستان قرار داده است. اما همین ظرافت و دقت عمیق به جزئیات–که حتی جزئیات ظاهرا بی‌اهمیت را نیز از قلم نیانداخته- باعث شده است که روایتِ گاها خیالی و ذهنی داستان ظاهری واقعی به خود بگیرد. همین توجه به جزئیات است که بعدا در پرداختن به یکی دیگر از عناصر احساسیِ تجارت مواد مخدر ضرورت پیدا می‌کند، که ردِ زنجیره‌ی این تجارت را تا بررسی حوادثی که در مادریگال، شرکتِ گنکلومراییِ مشکوکِ آلمانی که حامی گاس بوده است، دنبال می‌کند. همچنین بعد از اینکه والت و جسی در جریانِ نقشه‌ی کامپیوتری‌شان [برای به دست آوردن لپ‌تاپ] به طور اتفاقی مدارکی جدید به دست می‌آورند، یک داستان جنبیِ جالب شکل می‌گیرد، یعنی تفحص در امور مالیِ متوفی [گاس] و کسب اطلاعاتی درباره‌ی خانواده‌اش.

در اوجِ فصلِ پایانی والت قله‌های جدیدی از اعمال شیطانی و شرورانه را می‌پیماید: یعنی نقشه‌ی مسموم کردن یک کودک را می‌کشد که نزدیک بود منجر به قتل کودک گردد، از یک همسایه‌ی مسن برای بیرون کشیدنِ قاتلانِ اجیرشده‌ای که برای به قتل رسانیدنش به خانه‌اش رفته بودند استفاده می‌کند، بمبی در یک خانه‌ی سالمندان کار می‌گذارد، و در نهایت بدون اینکه ذره‌ای به خود تردید راه دهد دو تن از کسانی را که برایش کار می‌کنند به ضرب گلوله به قتل می‌رساند. برای مردی که مدت‌زمان زیادی از عمرش را به عنوان یک قربانی گذرانده است، این کارها بسیار جسورانه است. اما اگرچه والت هم در نهایت به موقعیت جنایتکارانه‌اش معترف می‌شود، اما بدین معنی نیست که شخصیتِ او که نیمی از یک دانشمندِ دیوانه تشکیل شده و نیمه‌ی دیگر یک آدم بی‌عرضه را به تصویر می‌کشد به راحتی جایگزینِ گاس در صدر زنجیره‌ی مواد مخدرِ مِت (شیشه) در آلبوکِرک می‌شود. زیرساختها برای او نابود شده‌اند و همه‌ی ارتباطاتش را از دست داده است و ابزار تولیدی نیز در اختیار ندارد، که همه‌ی این‌ها در مقایسه با خشم و درماندگیِ ستوان مایک (با بازیِ جاناتان بَنکس) ناچیز به حساب می‌آید. مایک که دوران نقاحت خود [ناشی از مضروب شدن به وسیله‌ی گلوله] را آن سوی مرز می‌گذراند و خبر به قتل رسیدن رئیسش را در آنجا می‌شوند.

در همین اثنا، جِسی (با بازی آرون پُل) نیز در حال طی کردن پله‌های ترقی است. حس خود‌آگاهیِ او که روز به روز قوی‌تر می‌شود باعث می‌شود که جسی تبدیل به [نماد] اصلی وجدان در سریال گردد، که همچنین باعث از بین رفتن خصلت‌های دلقک‌وارِ او نیز شده و ذهنیِ پویا از پسِ آن ظاهر می‌گردد. راه‌حلی که جِسی برای حل مسئله [یافتن] کامپیوتر ارائه می‌کند به نوعی یادآور قسمتِ «چهار روز در دلِ بیابان» است که در آنجا هم نقش دو کاراکتر اصلی داستان برعکس می‌شود. او در اینجا هم با ظرافت کنترل اوضاع را در دست می‌گیرد و با به تعویق انداختن پرداختن سهمِ شریک بزرگتر خود، مایک را به لحاظ مالی تامین می‌کند. این تغییرات نشان‌دهنده‌ی این نکته هستند که دینامیکِ اصلیِ برکینگ بد، حتی درونِ کانتکستِ همان رویکردِ سیستماتیک، چقدر دستخوش تحول شده است.

حتی با در نظر گرفتنِ تمایل سریال برای این مقدمه‌های تکان‌دهنده، چنین نکته‌سنجی است که باعث می‌شود آغازِ بی‌روحِ قسمت‌های اول اینقدر گیج‌کننده و غریب باشد. در قسمتی که قاعدتا بایستی مقدمه‌ای بر یک فلش‌بکِ وسیع و طولانی باشد، می‌بینیم که سریال حداقل چندین ماه به جلو می‌پرد و به تولد پنجاه و دو سالگی والت، که دقیقا دو سال بعد از زمانِ آغاز داستان است، می‌رسد. [در یکی از این آغاز‌ها] والتِر که عینکی بر چشم دارد و یک نام ساختگی نیز برای خود انتخاب کرده است در یک غذاخوری که در امتدادِ یک جاده‌ی ناشناس قرار دارد با دستپاچگی صبحانه می‌خورد، و با اینکه موهایش کاملا بلند شده است اما شکسته‌تر از همیشه به نظر می‌آید. در ابتدا به نظر می‌رسد که این بخش خاتمه‌ی داستان باشد که مردی را نشان می‌دهد که [متنبه شده] و از نو شروع کرده است و یا اینکه خود را به مقامات تحویل داده و در دادگاه علیه بقیه شهادت داده است، تا اینکه دلال اسلحه‌ی جیم بیوِر به داستان برمی‌گردد و در عوضِ گرفتن یک پاکتِ پر از پول از والت به او یک دسته‌کلید ماشین می‌دهد. یک اسلحه‌ی ماشینی بسیار بزرگ در صندوق عقب ماشین قرار دارد که نویدِ آن را می‌دهد که درگیریِ بزرگتری در راه است.

هرچند برکینگ بد قبلا هم از تکنیک پرش‌ِ زمانی استفاده کرده بود، اما این مورد بسیار استادانه و بی عیب و نقص اجرا شده بود و شباهتی به فصل دوم نداشت که سریال بیننده را وارد بازیهای مبهمِ حدس و گمان می‌کرد. تا اینجا با اینکه هنوز دو مینی‌فصلِ هشت قسمتی باقی مانده است، اما هنوز هم مشخص نیست که آیا مقدمه‌ی نشان داده‌شده در اینجا پیش‌درآمدی بر آخرین موضع والت است یا مسئله دیگری در میان است که در چند قسمتِ آینده مشخص خواهد شد. به نظر می‌رسد که حدس اول احتمال بیشتری داشته باشد زیرا به نظر می‌رسد که این تفنگ عظیم حاکی از نقطه‌ی پایانی کار خالق مجموعه‌ی وینس گیلیگان باشد که اغلب هم بدان اشاره شده است، یعنی «از مِستِر چیپس تا اِسکارفِیس»، و همچنین یادآورِ حرکتی است که تونی سوپرانو در یک فصل مانده‌ به آخرِ مجموعه سوپرانو از کانال HBO از خود نشان داد، که [این تفنگ] حسِ قطعیتِ مشابهی را در فصل مجزای پایانی القا می‌کرد. نمونه‌هایی از اسلحه به عنوانِ یک نماد فالیک را در روایتِ اصلیِ قسمتِ نخست نیز مشاهده می‌کنیم نظیرِ آخرین‌ حرفهای والت در پایان فصل که می‌گوید «من برنده شدم»، و یک هوا هم به خود مغرور شده و باورش شده است که با موقعیت جدیدی که به دست آورده است می‌تواند با همه به عنوان زیردستِ خود برخورد کند. چنین رفتاری یادآور آن است که با اینکه والت را خطرات زیادی تهدید می‌کند، اما بزرگترین خطری که متوجه این مردِ خانواده‌ی خوشنام است از سوی هایزنبرگِ درونیِ خودش است. فصل پنجم در بحبوحه‌ی خلا قدرت آغاز می‌شود و وحشتِ ناشی از سرطان، رازهای مدفون شده و رقابت‌های موجود گرداگردِ شخصیت‌های اصلی داستان را فرا گرفته است. اما برکینگ بد کماکان با همان سرعتِ منظم و درجه‌بندی‌ شده‌ی خود ادامه دارد، و حتی با اینکه تا پایان داستان دیگر چیزی نمانده است اما باز با انرژیِ تمام به جزئیات ریز پرداخته می‌شود و موضوعاتِ جدیدی در داستان به وجود می‌آید.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

67
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
65 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
47 Comment authors
bugatti2018Rainbow Pearls Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

[&#8230 ;] &#158 2" class="ucm-comment-id">158 2 ;ل&#1575 ;&#158 9;&#1607 ; &#158 3" class="ucm-comment-id">158 3 ;&#1575 ;&#158 7" class="ucm-comment-id">158 7 ;ت&#1575 ;ن : &#158 3" class="ucm-comment-id">158 3 ;&#1575 ;&#158 &#8230 ;http://naghdefarsi.com/title/breaking-bad/ [&#8230 ;]

Member
Member
Arash Sabet

به نظر من برکینگ بد بهترین سریالیه که تا الان ساخته شده. خیلی جذابه.هیچکس فکرشو نمیکنه که والتر همچین کارایی کنه.با بزرگترین خلافکارا کار میکنه در حالیکه معلم شیمی بود و خیلی هم دست و پا چلفتی.هیچکس زیاد بهش اهمیت نمیداد.ولی بعد که وارد ساخت مواد میشه و پولدار میشه و انتقام کسایی رو میگیره ک یه وقتایی از بی پولی حسرتشونو میخورد.پسر این فیلم خیلی عالیه. فقط ببینیدش تا عاشقش بشین
مرسی از نقد فارسی

bugatti2018
Member
Member
bugatti2018

دانلود زیرنویس فارسی Breaking Bad
دانلود زیرنویس فارسی سریال بریکینگ بد

Member
Member

هر کی این سریال را دیده میدونه بقیه سریالها باید جلوش لنگ بندازند
نامبر ۱ هر کی مشابه این سریال میشناسه معرفی کنه با این جذابیت و واقعیت
سپاس

.
Member
Member
.

کل اپیزودهاش یه طرف و اپیزود اوزیماندیاس هم یه طرف دیگه 🙁

این قسمت یه سری نکات ریزی رو تو خودش جای داده که باعث درخشانتر شدن این قسمت شده.

و اون دلقک گریان 🙁

انگاری والتر وایت برای اولین بار تو کل اپیزودهای سریال بود که واقعا از ته دل گریه میکرد و نه اینکه ادا دربیاره و اینجا عمق و فاجعه رو متوجه میشیم

.
Member
Member
.

کل اپیزودهاش یه طرف و اپیزود اوزیماندیاس هم یه طرف دیگه 🙁

این قسمت یه سری نکات ریزی رو تو خودش جای داده که باعث درخشانتر شدن این قسمت شده.

و اون دلقک گریان 🙁

انگاری والتر وایت برای اولین بار تو کل اپیزودهای سریال بود که واقعا از ته دل گریه میکرد و نه اینکه ادا دربیاره و اینجا عمق و فاجعه رو متوجه میشیم

سعید212112
Guest
Member
سعید212112

واقعا جالب کسانی توی imdb به سریال های رای میدن که خوب موضوعش انجنان جالب نیستش و خیلیم تاپ حساب میشه. اما من همیهش یادم کارگردان هری پاتر میگفد محبوبترین سریال های عمرم که دیدم همشون امتیازشون زیر ۵ بودش . این نشون ضعف نیست نشون خاص بودن و مخاطب خاص داشتن. من ترجیحان میتونم بگم سریال رو دست کنستانین ندیدم تو عمرم. که متاسفانه یک فصل بیشترم ساخته نشد.

سعید212112
Guest
Member
سعید212112

واقعا جالب کسانی توی imdb به سریال های رای میدن که خوب موضوعش انجنان جالب نیستش و خیلیم تاپ حساب میشه. اما من همیهش یادم کارگردان هری پاتر میگفد محبوبترین سریال های عمرم که دیدم همشون امتیازشون زیر ۵ بودش . این نشون ضعف نیست نشون خاص بودن و مخاطب خاص داشتن. من ترجیحان میتونم بگم سریال رو دست کنستانین ندیدم تو عمرم. که متاسفانه یک فصل بیشترم ساخته نشد.

23behrouzrm
Guest
Member
23behrouzrm

فیلم زیاد دیدم. اخریش game of therone بود . ولی رو دست breaking bad ندیدم . دیگه تکرار نمیشه . نبینید عمرتون تلف شده

23behrouzrm
Guest
Member
23behrouzrm

فیلم زیاد دیدم. اخریش game of therone بود . ولی رو دست breaking bad ندیدم . دیگه تکرار نمیشه . نبینید عمرتون تلف شده

brad
Member
Member
brad

پنج فصل سریال توی ۴روز دیدم واقعا عالی بود نبینید عمرتون تمومه

برد
Guest
Member
برد

فوق العاده بامعنی بود و هدف واحد به نمایش گذاشت تلاش برای زندگی بهتر برای خوانواده و به جا ماندن اسم نیک پس از مرگ

brad
Member
Member
brad

پنج فصل سریال توی ۴روز دیدم واقعا عالی بود نبینید عمرتون تمومه

brad
Member
Member
brad

پنج فصل سریال توی ۴روز دیدم واقعا عالی بود نبینید عمرتون تمومه

برد
Guest
Member
برد

فوق العاده بامعنی بود و هدف واحد به نمایش گذاشت تلاش برای زندگی بهتر برای خوانواده و به جا ماندن اسم نیک پس از مرگ

برد
Guest
Member
برد

فوق العاده بامعنی بود و هدف واحد به نمایش گذاشت تلاش برای زندگی بهتر برای خوانواده و به جا ماندن اسم نیک پس از مرگ

spaceodyssey
Guest
Member
spaceodyssey

پدرخوانده در قرن ۲۱ …..
این همه دقت و ظرافت حیرت انگیزه

سید ابوالفضل سجادی
Member
Member
سید ابوالفضل سجادی

شاهکار ترین فیلمی بود که تو زندگیم دیدم

mahziyar
Member
Member
mahziyar

علی نظری:میخوام بگم به معنای واقعی کلمه افتضاحه .بعضیا چون که سایتایی مثimdb میان الکی یه حرفایی میزنن و تعریف الکی میکنن داستان خسته کننده که فقط دارن الکی کشش میدن دیالوگاو صحنه های مزخرف عجیب و غریب و دور از واقعیت شما اپیزود ۱ از فصل ۳ رو ببینین اون دو تا آدم کش چجوری وارد سریال میشن و چطور میمیرن ازاین صحنه ها تو سریال زیاده یکی از دوستان در پاسخ اون قسمت که مگس واردآزمایشگاه میشه گفتن که استعاره زشتیه اصلا چه ربطی داره؟ به نظر من دیدن این سریال کاملا وقت تلف کردنه و واقعا ارزش… ادامه »

sh.a
Guest
Member
sh.a

عاشق قسمتی شدم که مگس رو میکشت اونم بعد دیدن قسمتی که جسی تو مکزیکو تنهایی تونست خلوص ۹۶ درصد بسازه جلوی یه دوجین دانشمند دیوونه!
تازه میفهمی مهم ترین قسمت سریال همین کشتن مگسه بوده!

سید ایوب
Guest
Member

یه سریال فوق العاده بود، فقط یه قسمتش خیلی ضایع بود همون قسمتی که از اول تا آخر با کشتن یک مگس سر و کله زدن! جدایی از مفهومی که پشت این قضیه بود ولی اصلا نیاز نبود یک اپیزود کامل بهش اختصاص بدن.

فرهاد
Guest
Member
فرهاد

در یه صحنه از سریال که والت میره سراغ پولا و اسکایلر بهش میگه پولا رو دادم به تد و اولش والت گریه میکنه و بعدش شروع میکنه به خندیدن واقعا دیوونه شدم درست مثل خود والت 😮 😮 😮 😮 تک ستاره دنیای سریال در جهان همین بریکینگ بد هست واقعا بینظیره

nima golchin
Member
Member
nima golchin

تا اخر عمر دیگه امکان نداره که مثل این سریال منو دیوونه خودش کنه برخلاف فیلمها که نمیشه بهترین فیلم زندگیت رو بگی ولی این سریال با وجود سریالهای زیادی که دیدم بهترین سریالم بود وقتی سریال رو ببینید نباید سرسری ازش رد بشین باید رو تک تک سکانسها زوم کنین باید احوال و اوضاع روحیه والتر وایت رو درک کنین خیلی سخته که بعد از مدتی پیاده روی به دوراهی برسید و مجبور بشین یکی رو انتخاب کنین حکایت زندگیه والتر وایت این بود از هر راهی که بره عواقبه خودش رو داره هر چیزی بگین تو این سریال… ادامه »

Farid s
Guest
Member
Farid s

i did it for me. i liked it. i was good at it

علی نظری
Guest
Member
علی نظری

میخوام بگم به معنای واقعی کلمه افتضاحه .بعضیا چون که سایتایی مثimdb میان الکی یه حرفایی میزنن و تعریف الکی میکنن داستان خسته کننده که فقط دارن الکی کشش میدن دیالوگاو صحنه های مزخرف عجیب و غریب و دور از واقعیت شما اپیزود ۱ از فصل ۳ رو ببینین اون دو تا آدم کش چجوری وارد سریال میشن و چطور میمیرن ازاین صحنه ها تو سریال زیاده یکی از دوستان در پاسخ اون قسمت که مگس واردآزمایشگاه میشه گفتن که استعاره زشتیه اصلا چه ربطی داره؟ به نظر من دیدن این سریال کاملا وقت تلف کردنه و واقعا ارزش دیدن… ادامه »

Member
Member
Arash Sabet

برعکس.این فیلم بهترین سریال تاریخهو.عاااالی بود