Angel Has Fallen (فرشته سقوط کرده است)


خلاصه داستان:

مایک بنینگ یک مامور باتجربه و حرفه‌ای متهم به انجام کاری که نکرده است می‌شود. در این اوضاع او تصمیم می‌گیرد فرار کند تا بی‌گناهی خود را ثابت کرده و همچنین تهدید واقعی را پیدا کند و…


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:
Chicago Tribune (امتیاز ۶.۳ از ۱۰)

چیزی که همیشه در مرکزیت فرنچایز « سقوط کرده» وجود داشته ارتباط بین مردان بوده است و «باتلر» همیشه رابطه‌ی خوبی با دیگر ستاره‌های مرد حاضر در این فیلم‌ها داشته است.

 

IGN (امتیاز ۶ از ۱۰)
فیلم «فرشته سقوط کرده است» هیچ وقت به طور کامل وارد مضامینی که می‌خواهد از آن‌ها صحبت کند نمی‌شود و در اجرای صحنه‌های اکشن هم چندان ثابت‌قدم نیست.
تاد مک کارتی – The Hollywood Reporter (امتیاز ۶ از ۱۰)
فیلم به طور کلی مضحک است اما کارگردان همچنان در کارگردانی صحنه‌های بزرگ خوب عمل کرده است.

 

تیم گریرسون – Screen International (امتیاز ۵ از ۱۰)
پس از دنباله‌ی بدی مثل «لندن سقوط کرده است»، اینکه فیلم «فرشته سقوط کرده است» صرفا اثر خوبی است به نوعی یک رهایی محسوب می‌شود.

 

تاد گیلکریست – TheWrap (امتیاز ۴.۵ از ۱۰)
هیچ‌وقت در تاریخ کسی یک فیلم اکشن با بازی «جرارد باتلر» را به هوشمندی متهم نکرده است اما فیلم فیلم «فرشته سقوط کرده است» چنان حدی از بی‌منطقی را به شما نشان می‌دهد که حتی بی‌خیال‌ترین طرفداران هم احساس می‌کنند به شعورشان توهین شده است.

 

مایک مک‌کیهیل – The Guardian (امتیاز ۴ از ۱۰)
درست مثل «دِن از گروه دزدها» (Den of Thieves)، فیلم «فرشته سقوط کرده است» در دام «متوسط بودن» می‌افتد.

 

Empire (امتیاز ۴ از ۱۰)
فیلم «فرشته سقوط کرده است» فرزند ناخلف یک سری اکشن است. فیلم کم و بیش به چیزی که قولش را به بیننده داده است می‌رسد که البته با توجه به انتظارات شما از این فرنچایز خیلی پایین است.

 

Washington Post (امتیاز ۳.۷ از ۱۰)
اکثر فیلم‌های اکشن با خشونت و هرج و مرجی که در خدمت داستانی سطحی است راضی می‌شوند. فیلم «فرشته سقوط کرده است» این فرمول را برعکس کرده است؛ داستانی جذاب با اکشنی سطح پایین.

 

دیوید الریچ – IndieWire (امتیاز ۳.۳ از ۱۰)
فیلم «فرشته سقوط کرده است» از آن دسته آثاری است که شما را خسته می‌کند و مدام در حال تماشای آن به این فکر می‌کنید که کی به خانه خواهید رسید.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه ReelViews

نمره 5 از 10

اصلا چیز شگفت‌زده‌کننده‌ای نیست که فیلم «فرشته سقوط کرده است» (Angel Has Fallen) در وهله‌ی اول وجود خارجی دارد. اولین فیلم در این سری یعنی «الیمپوس سقوط کرده است» (Olympus Has Fallen) به حد کافی در گیشه عملکرد خوبی داشت که وجود یک دنباله برای خود را قطعیت ببخشد (۱۰۰ میلیون در گیشه‌ی داخلی و ۱۷۰ میلیون در گیشه‌ی بین‌المللی). فیلم «لندن سقوط کرده است» (London Has Fallen) ۳ سال بعد به روی پرده رفت اما با واکنش چندان خوبی در ایالانت متحده مواجه نشد (فروشی تنها ۶۲ میلیون دلاری) اما در بازار بین‌المللی عملکرد بهتری داشت (فروش ۲۰۵ میلیون دلاری). شرکت ناشر این فیلم یعنی Lionsgate انتظار فروشی خارق‌العاده در گیشه‌ی داخلی را ندارد – تاریخ عرضه و همچنین عدم تبلیغات زیاد این ظن را تقویت می‌کنند – اما عملکرد فیلم در گیشه‌ی خارجی احتمالا تاوان کم‌کاری آن در داخل خاک آمریکا را خواهد داد.

به نظر می‌رسد که فیلم «فرشته سقوط کرده است» با اکشن بسیار کلیشه‌گونه و پیامدهایی که زمانی توسط سریال «بیست و چهار» (24) به کرات از آن استفاده شده بود پر شده است. «فرشته سقوط کرده است» تلاش زیادی می‌کند ( و البته اکثرا موفق هم می‌شود) تا برنامه‌ی «کیفر ساترلند»گونه‌ش را در مقیاسی جهانی اجرا بکند. عدم باور فیلم به هماهنگی با اتفاقات دنیای واقعی و همچنین فیزیک نیوتونی احتمالا برای طرفداران فیلم‌های اکشن چندان شگفت‌انگیز نخواهد بود. اما در حالی که دنباله‌ای مثل «سریع و خشن» (Fast and Furious) چنین چیزی را با نوعی خنده و پوزخند انجام می‌داد اما رویکرد فیلم «فرشته سقوط کرده است» کمی جدی‌تر و سیاه‌تر است. خندیدن به حماقت «مایکل بی» گونه‌ی این فیلم چندان راحت نیست.

مامور نیروهای مخفی یعنی «مایک بنینگ» (جرارد باتلر) از جمله‌ی معروف «دنی گلاور» (زیادی برای این قضیه پیرم) استفاده نمی‌کند اما قطعا گاه و بیگاه به آن فکر می‌کند. ظاهرا به دلیل انجام چندین حرکت بر خلاف انتظارات فرشته‌ی مرگ در پروسه‌ی نجات رئیس‌جمهور، از از مشکلات فیزیکی، سردرد‌های میگرنی و اعتیاد به نوعی مسکن رنج می‌برد. در هر صورت اما او سرباز جان‌سختی است و قصد ادامه‌ی این راه را دارد و این را به رفیق قدیمی و مورد اعتماد خود یعنی «وید جنینگز» (دنی هیوستون) هم می‌گوید ( کسی که هیچ‌وقت و به هیچ طریقی به او خیانت نخواهد کرد). ایده‌ی پذیرفتن یک کار پشت‌میز نشینی، حتی اگر به عنوان رئیس بخش امنیت هم باشد برای او ترسناک است.

شخصیت «آلان ترامبول» با بازی «مورگان فریمن» در این فیلم هم برای بار سوم بازگشته است و درست مثل فیلم «لندن سقوط کرده است»، او اینجا هم ترفیع درجه گرفته است. حال که «آرون اکهارت» قصد نکرده تا در سومین قسمت از این اثر هم حضور داشته باشد، «ترامبول» رئیس‌جمهور شده است. او و «جرارد باتلر» تنها شخصیت‌های فیلم‌های قبلی سری اند که در این اثر نیز حضور دارند. «رادا میچل» که نقش همسر «بنینگ» را در فیلم قبلی باقی کرده بود جای خود را به «پیپر پرابو» داده است اما آیا کسی واقعا متوجه این جابه‌جایی خواهد شد؟ «باتلر» خوی ترش‌رویی به خود گرفته، سینه‌ش را در نمایشی از مردانگیش بالا انداخته و به دنبال کار خود با رویکردی حرفه‌ای می‌رود. «فریمن» در اکثر طول فیلم نقش یک مرد بی‌هوش را بازی می‌کند و وقتی که «ترامبول» نیز هشیار است، شما به سختی خواهید توانست که فرقشان را متوجه بشوید. شاید تنها کسی که در فیلم به نظر می‌رسد در حال تجربه‌ی اوضاع هیجان‌انگیزی است «نیک نولت» باشد. تنها لحظاتی که کارگردان اثر یعنی «ریک رومن» گارد خود را پایین می‌آورد و اجازه می‌دهد که کمی خوش بگذرانیم لحظات حضور «نولت» در فیلم است.

داستان فیلم این‌گونه ادعا می‌کند که یک گروه مخفیانه از مزدوران قصد انجام عملیات تررو رئيس‌جمهور را دارد. قدرت نظامی بالاتر آن‌ها، نیروی اطلاعاتی مخفی رئیس‌جمهور را ریشه‌کن می‌کند، البته «بنینگ» در این ماجرا زنده می‌ماند. به دلیل قدرت تصمیم‌گیری بالای «بنینگ»، رئیس‌جمهور زنده می‌ماند البته او در کما به سر می‌برد و به همین دلیل مشخصا قادر نیست تا محافظ خود را تبرئه بکند. «بنینگ» که مصمم است تا نام خود را پاک کند، پوشش «مرد درستکاری که به اشتباه متهم شده است» و با آن فرار می‌کند.

نویسندگان این اثر با فهمیدن درست این نکته که انفجارهای بزرگ، اسلحه‌های بی‌شمار، موسیقی سرسام آور و ماشین‌های بزرگ برای مدت زمان ۲ ساعته‌ی این اثر کفایت ندارد، تصمیم گرفته اند تا یک سری مسئله‌ی اجتماعی خام و نپخته مثل موضوع مواد مخدر، سختی‌هایی که سربازان در جنگ می‌کشند و ذات ماشین نظامی ارتش که اهمیتی برای جان سربازان قائل نیست را هم به این مغلمه اضافه بکنند. فیلم «فرشته سقوط کرده است» تبدیل به مخلوطی از انواع خشونت با محتوایی ظاهرا ضدجنگ می‌شود. فیلم به طرز عجیبی یک سری حمله‌ی نه چندان نامخشص هم به ترامپ دارد.
سری «سقوط کرده» در افت به سر برده است. من از قسمت اول این سری به خاطر ترکیب جالب تنش و سبک فرار از مهلکه‌ش لذت بردم. فیلم «لندن سقوط کرده است» یک قدم رو به عقب بود که موارد جذاب و سرگرم‌کننده‌ی آن به اندازه‌ی فیلم قبلی نبود. حال «فرشته سقوط کرده است» به این مهلکه افتاده است که وقتی یک فیلم بدون هیچ دلیل خاصی ساخته بشود با چه چیزی طرف خواهیم بود.

مترجم :امید بصیری


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of