American Sniper (تک‌تیرانداز آمریکایی)

 

کارگردان : Clint Eastwood

نویسنده : Jason Hall

بازیگران : Bradley Cooper, Sienna Miller, Luke Grimes

برگرفته از کتاب “تک‌تیرانداز آمریکایی” به قلم: کریس کایل

هزینه تولید: نامشخص

محصول کشور: ایالات متحده آمریکا

کمپانی توزیع کننده: Warner Bros

خلاصه داستان : تک تیرانداز امریکایی در رابطه با داستان واقعی “کریس کایل” سرباز نیروی دریایی امریکا که توانست تبدیل به ماشین آدم کشی ارتش امریکا شده و رکورد بیشترین کشتن دشمنان در جنگ بعنوان یک اسنایپر امریکایی را از آن خود کند و…

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۸.۸ از ۱۰ (۳.۵ از ۴)

 

 

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/AmericanSniper3.jpg«تک تیرانداز آمریکایی/American Sniper»، کلینت ایستوود را از شر اِدباری که به جان چند فیلم اخیرش افتاده بود رها کرد. این فیلم که جسته و گریخته بر اساس زندگی واقعی سرباز تقدیر شده جنگ عراق، کریس کایل، ساخته شده نه تنها نماینده بهترین کار ایستوود بعد از فیلم اسکاریاش، «عزیز میلیون دلاری/Million Dollar Baby»، است بلکه نمایانگر بهترین بازی نامزد اسکار (دو بار)، بردلی کوپر، بعد از مدت‌ها است. از او در این فیلم خواسته شده تا از تمام نقش‌های قبلی‌اش تا آنجا که می‌تواند دور شود (و [اتفاقاً] موفق هم بوده است). این فیلم نفس گیر (از جهات مختلف) یادآور دو فیلم جنگی اخیر: «قفسه درد / The Hurt Locker» کاترین بیگلو و «برادران / Brothers» جیم شریدان است. گرچه «تک تیرانداز آمریکایی» در قالب تریلر عرضه شده، اما از چنان فحوای دراماتیک قدرتمندی برخوردار است که به خوبی شخصیت‌ها را تغذیه می‌کند. و مثل همیشه حضور افراد بسیار شناخته شده در یک فیلم منجر به تنش و تعلیق بیشتری می‌شود چون به سرنوشت افرادی که در رویدادها نقش دارند علاقمند هستیم.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/AmericanSniper1.jpgکایل، که در دهه ۲۰۰۰ چهار بار به عراق اعزام شده است، ۱۶۰ قتل را به نام خود ثبت کرده است- این یعنی آماری بیش از هر تک تیرانداز آمریکایی دیگر. فیلم با سکانس قدرتمندی در خیابان‌های شهر کوچکی در نزدیکی ناصریه عراق در مارس ۲۰۰۳ در طول اولین حمله آمریکا به عراق شروع می‌شود. کایل روی بام ساختمانی مشرف به خیابانی متروک موضع گرفته است. با نزدیک شدن نیروهای آمریکایی از یک جهت، زنی به همراه پسرش در صحنه ظاهر می‌شوند. کایل که زن را در تیررس دارد متوجه می‌شود که او چیزی شبیه به نارنجک را به پسرک می‌دهد. کایل باید تصمیم بگیرد: شلیک کند و ریسک کشتن کودک بی‌گناهی را به جان بخرد (فرماندهاش به او هشدار می‌دهد: «اگر اشتباه کنی کبابت می‌کنند- به لیونوورث تبعیدت خواهند کرد») یا شلیک نکند و ریسک فاجعه را به جان بخرد. این اصلاً تصمیم آسانی نیست و ایستوود ما را در انتخاب کایل همدست می‌کند.

این صحنه به سان بسیاری از صحنههای دیگر فیلم در مقایسه با همتای واقعی‌اش دچار قلب شده است تا هیجان‌انگیزتر شود. در نسخه واقعی این ماجرا که در بیوگرافی خود کایل نوشته شده خبری از کودک نیست و فقط پای یک زن در میان است. «تک تیرانداز آمریکایی» در چندین نمونه بازی خطرناکی با حقایق می‌کند تا فیلم را برای بیننده متقاعد کننده تر کند. برای کایل دشمنی به نام مصطفی (با بازی سامی شیخ) تراشیده می‌شود و در چندین مورد این دو در بحبوحه جنگ به فکر نبرد تن به تن خود هستند. من با دور شدن از وقایع تاریخی ثبت شده در یک فیلم غیرمستند مشکلی ندارم و بیشتر تغییرات «تک تیرانداز آمریکایی» در بستر این فیلم جواب می‌دهند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/AmericanSniper5.jpgبعد از سکانس ابتدایی با مجموعه ای از فلاش بک‌ها روبرو می‌شویم که ۲۵ سال را تقریباً در مدت ۲۵ دقیقه نمایش می‌دهند. دقایقی کوتاه را صرف تماشای کودکی کایل می‌کنیم، با او در دوران آموزشی، وقتی که یاد می‌گیرد چگونه سرباز یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا بشود (همش منتظریم آر لی آرمی[۱] روی صحنه ظاهر شود)، همراه می‌شویم، با همسرش تایا (با بازی سیهنا میلر) آشنا می‌شویم، تغییرات فرهنگی اساسی ناشی از یازده سپتامبر را تجربه می‌کنیم و بالاخره با او به عراق اعزام می‌شویم. قتلی که آن روز در نزدیکی ناصریه انجام می‌دهد نخستین قتلش است و تا آخرین قتل کلی فاصله دارد. او طی سال‌ها زندگی در این کشور جنگ زده در بسیاری از عملیات‌های مهم شرکت می‌کند و توسط شورشی‌ها به «شیطان رمادی» و توسط همرزمانش به «افسانه» ملقب می‌شود.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/AmericanSniper4.jpgبدون نیاز به دوربین‌های در دست لرزان، ایستوود ما را کشان کشان تا پای آشوب جنگ می‌برد- شاهدش هم این است که یک کارگردان توانمند می‌تواند عصاره جنگ را بدون ترک سه پایه دوربینش به تصویر بکشد. ۱۱۰ دقیقه نخست «تک تیرانداز آمریکایی» نشان دهنده سینمایی استادانه است- فیلمی محکم، هوشمندانه و مهیب. متأسفانه فیلم در طول ۲۰ دقیقه نهایی، وقتی که سعی می‌کند تا دنده عوض کند و درونمایهای را نشان دهد که فیلم‌های دیگر (مانند «متولد چهارم جولای / Born on the Fourth of July» اولیور استون و «برادران» جیم شریدان) بهتر نشان داده‌اند، دچار وقفه می‌شود. به هر حال، پایان پاداوج فیلم درهم و برهم تر از بد است و نمی‌تواند قدرت شروع فیلم را احیا کند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/AmericanSniper2.jpg«تک تیرانداز آمریکایی» به مدت ۱۳۴ دقیقه برای تماشای بردلی کوپر خیلی زیاد است. اگر بازی کوپر در «نور امید/ Silver Linings Playbook» و «کلاهبرداری آمریکایی/ American Hustle» را خوب بخوانیم، کار او در این فیلم بهترین است. این نخستین نقش استحاله شده او است-نقشی که او را از منطقه راحتی خارج می‌کند. هنگام نوشتن این نقد هنوز معلوم نیست که آکادمی او را شایسته نامزدی می‌داند یا خیر اما کمی بعید به نظر می‌رسد که نقش او، که شامل خصوصیاتی مانند مردسالاری، ترحم و بی کفایتی است، امسال کاندید شود. سیهنا میلر، نه چندان معروف، در نقش نور و عشق زندگی کایل ظاهر می‌شود و تمام تلاش خود را می‌کند تا تایا را به چیزی فراتر از یک همسر پشتیبان اما ترک شده کلیشه ای تبدیل کند.

«تک تیرانداز آمریکایی» برایمان موعظه سیاسی نمی‌کند. گرچه کتاب کایل پر است از صحنه های میهن پرستی، که برخی از آن‌ها به تصویر تبدیل شده‌اند، اما هرگز احساس نمی‌کنیم که با یک پروپاگاندای بیش از ناسیونالیستی طرف شده ایم. همچنین در فیلم خبری از نمایش احساسات ضد آمریکایی نیست. فیلم کاری به درستی و غلطی جنگ ندارد و در عوض روی تلاش این مردان در سنگرها تمرکز می‌کند. این فیلم درباره زندگی، مشکلات و اهریمن‌هایی است که باید در زمان جنگ و بعد از برگشتن به خانه شکست دهند.

————

[۱] بازیگری که آن شخصیت ستوان آموزشی فیلم «غلاف تمام فلزی» کوبریک را بازی می کند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

 


 

 

منتقد: تاد مک‌کارتی (The Hollywood Reporter) – امتیاز ۸ از ۱۰

 

 

یک داستان پویا، تر و تمیز و غمگین در مورد زندگی کوتاه ماهرترین تک‌ تیرانداز تاریخ ارتش آمریکا، «تک تیرانداز آمریکایی» به شدت – از نظر موضوع، تم و کیفیت – به فیلم «گنجه‌ی درد» شبیه است.با بازی درخشان بردلی کوپر با آن لهجه‌ی تگزاسی‌اش که اینجا بسیار شکسته و غمگین به‌نظر می‌رسد به گونه‌ای که تا کنون ما او را اینچنین ندیده‌ایم، دومین فیلم «کلینت ایستوود» در سال ۲۰۱۴ تبدیل به بهترین فیلم او در سال‌های اخیر شده است، همانگونه که این فیلم یک فیلم هیجانی در رابطه با میهن‌پرستی و با درون‌مایه‌های دردناک است، از خشونت هم بیشتر از دیگر آثار ایستوود بهره گرفته شده است.بر خلاف «گنجه‌ی درد»، محصول جدید کمپانی وارنر فروشی زیاد را در باکس آفیس تجربه خواهد کرد، همچون منبع اقتباس فیلم یعنی کتاب اتوبیوگرافی عضو سابق ارتش یعنی «کریس کایل» فقید که مردم از آن استقبال فوق‌العاده‌ای کردند، و آن اعتقاد شخصیت کوپر به “خدا، خانواده و کشور” به گونه‌ای است که در کمتر فیلمی به تصویر کشیده شده است.

 

تفنگ – در کنار اهمیتش در ایالات متحده، از دیرباز تا امروز – همیشگی‌ترین همراه ایستوود از زمان آغاز حضورش در سینما و بازی در نقش‌های اصلی بهترین فیلم‌هایش، از فیلم‌های وسترن گرفته تا «هری کثیف» و درام‌های جنگی‌اش بوده است.بنابراین رسم، اینجا هم تفنگ – یا به بیان بهتر، یک اسلحه‌ی شکاری بسیار قدرتمند – حضور دارد و در کنار کوپر بیشترین سهم را در فیلم دارد، اگرچه اینجا تمامی تفنگ‌ها همچون نمونه‌هایی که در کتاب نام برده شده نیستند و کایل فیلم هم به اندازه‌ی کایل کتاب بدان‌ها وابسته نیست.

 

با وجود اینکه «جیسون هال» نویسنده‌ی فیلمنامه‌ی این اثر است و کایل هم تا قبل از مرگش با او همکاری داشته، فیلم با کتابی که کایل با همکاری «اسکات مک‌ایوان» و«جیم دفیلس» نوشته است از لحاظ احساسی و هسته‌ی داستان بطور شگفت‌انگیزی متفاوت است، زیرا کار نوشتن فیلمنامه قبل از انتشار کتاب یاد شده شروع شده است.در کتاب فهرستی وجود داشت که متعلق به زندگی کایل بود، مخصوصاً زمان حضورش در ارتش، و کمتر اتفاقات را بطور هیجان‌انگیز و احساسی، دراماتیزه می‌کرد.فیلمنامه برخلاف کتاب بیشتر بر چهار مرحله‌ی دوران ماموریت سربازان تمرکز دارد، مسائلی که مهم هم هستند اما این امر موجب شده پرداختن به روابط کایل با همسر و خانواده‌اش عجولانه انجام شود.

 

در بیست دقیقه‌ی ابتدایی یک گسستگی‌ جدی وحود دارد، هنگامی که کایل به عنوان فرزند یک پدر مذهبی که شخصیتی خشک و همیشه شیطانی مانند دارد معرفی می‌شود، کسی که خلق و خویی پرخاشگرانه و سلطه طلب دارد.همچنین در دقایق ابتدایی تمرین‌های سفت و سخت و البته بی‌رحمانه‌ی نیروی دریایی نیز نمایش داده می‌شود ( مثلاً پرتاب دارت به کمر برهنه‌ی یک نفر در حالت مستی)، و یا نشان دادن روابط گرم و شوخی‌های میان کایل و تایا (با بازی سیِنا میلر).

 

بعد سکانسی پر سر و صدا وجود دارد، جایی که کایل برای اولین بار به عنوان یک تک تیرانداز مورد آزمایش قرار می‌گیرد، آزمایشی که از این قرار است: او باید مادر و پسری که متوجه حضور سربازان آمریکایی در منطقه شده‌اند را از بین ببرد.سپس او بدون هیچ لغزشی با دقتی عالی نشانه‌گیری می‌کند و ماموریت را به پایان می‌رساند و مهارتش را به رخ بقیه می‌کشد، تا جایی که خیلی زود به او لقب “افسانه” را می‌دهند. وقتی که اهداف اینچنینی تعدادشان کم می‌شود، او به دیگر سربازان برای ماموریت‌های سخت‌تر برای پاکسازی خانه‌ها می‌پیوندد، تا شاید نشانه‌ای از هدف اصلی‌شان با نام مستعار “قصاب” پیدا کنند، کسی که لقبش کاملاً با شخصیت و نحوه‌ی جنگیدنش سنخیت دارد.

 

در محیط‌های شهری که همچون مناطقی که جنگ عراق در آن در جریان بود و اینجا هم شبیه‌سازی شده، گرد و خاک، دود و آوار جنگ، در کنار هرج و مرج زد و خوردهای فراوان (که در شهر رابات در مغرب فیلمبرداری شده و بسیار هم به عراق شبیه است) به وفور یافت می‌شود و مدت زیادی از فیلم را به خود اختصاص می‌دهد.همانگونه که اینجا هم خواهید دید، اصلاً گفته نمی‌شود چه کسی ممکن است پشت در باشد، پشت یک اتومبیل نشسته باشد، یا روی پشت بام‌ها است. دستوراتی که به کایل داده می‌شوند و همچنین روش کار او به گونه‌ی است که اصلاً تفاوتی ندارد که هدف او یک شهروند معمولی است یا یک نظامی، او به نحوی دگرگون شده که از نظر خودش اصلاً اشتباه نمی‌کند. و یک بار چند نفر از شهروندان را نشانه می‌گیرد، و با یک شلیک دقیق تمامشان را از بین می‌برد.

 

یک مقدار ناامیدکننده است که در فیلم هیچگونه دیالوگ کارآمدی راجع به دلیل بازگشت کایل از تعطیلات، یا حتی چیزهایی که او بدان‌ها عشق می‌ورزد و در کتاب هم آمده است بیان نمی‌شود.سیاست‌های جنگ در این فیلم کاملاً نادیده گرفته شده‌اند، اما هیچگاه هم سوال نمی‌شود که چرا کایل و دیگر همسنگرانش که با او تفاوت چندانی ندارند برای انجام یک ماموریت در یک منطقه‌ی جنگی در عراق چه می‌کنند، چرا که به قول تک تیرانداز قصه: ” در اینجا شیطان کمین کرده است. “

 

پس از یک سفر کوتاه به سن دیگو به مناسبت تولد اولین فرزند تایا، کایل دومین ماموریتش را که تنها به کشتن “قصاب” اختصاص دارد را شروع می‌کند.این صحنه‌ی خشن و چندش‌آور اما نه چندان طولانی، بیش از پیش کایل را بی‌رحم می‌سازد.

 

وقتی برای بار دیگر او به خانه باز می‌گردد، تایا کوهی از سرزنش‌ها را روانه‌ی او می‌کند، مثلاً: “تو حتی وقتایی هم که اینجا هستی، دلت یه جای دیگست” و “اگه فکر می‌کنی جنگ تغییرت نداده، سخت در اشتباهی”. در حالی که میان کایل و تایا مشکلاتی به خاطر حضور کایل در جنگ به وجود می‌آید، چیزی در نبردها رخ می‌دهد که این وقایع را به تناسب می‌رساند، آن‌ها بطور تدریجی در جنگ‌ها پیشرفت می‌کنند و به جایی می‌رسند که برای کایل جالب توجه است، و او کم کم دچار مشکلات روانی مربوط به سربازان جنگی می‌شود که برای هیچ کس به خصوص همسر باردارش جالب نیست.‌‎

 

او که به اجبار دوباره به مرخصی فرستاده می‌شود، دچار مشکلات شدیدتری در طول زمان دوره‌های سوم و چهارمش می‌شد. جنگ‌ها کثیف‌تر و خونین‌تر شده، شهر صدر به کابوسی غیرقابل تحمل تبدیل شده و دشمن هم از نعمت حضور تک تیراندازی در حد و اندازه‌های کایل بهره‌مند شده است. در اینجا هم، فیلم می‌توانست از جزئیات بیشتری بهره مند باشد، جایی که بالاخره “افسانه” کمی به میل خودش رفتار می‌کند و به یک تازه وارد آموزش‌های لازم را می‌دهد.

 

پس از یک نبرد نهایی نفسگیر که عملاً شهر را در هرج و مرج فرو می‌برد و با شروع شدن طوفان شن نیز همراه است (که از نظر بصری به سونامی فیلم «از این پس/Hereafter» اثر کارگردان همین فیلم شباهت زیادی دارد)، کایل احساس می‌کند که دیگر کافی است. وقتی همه‌چیز گفته شده و همه‌ی کارها به انجام می‌رسند، او هزار روز را در عراق گذرانده است و به رکورد دست نیافتنی کشتن ۱۶۰ سرباز دشمن رسیده است، هرچند که آمار دقیق افرادی که به دست او کشته شده‌اند از این تعداد بطور قابل ملاحظه‌ای بیشتر است.

 

ایستوود پایانی تراژیک که برروی وارون پنداشت [ وارون پنداشت: تفاوت میان واقعیت در نظر شخصیت داستان و واقعیت حقیقی که بر خواننده یا تماشاگر آشکار شده است ] تاکید دارد را خلق کرده است، پایانی که چندش آور است و دارای حسی همچون ضعف است که در بسیاری از فیلم‌های قبلی ایستوود هم از چنین پایانی بهره برده شده است. شاید او در مواردی همچون تاثیر جنگ بر کایل در آخرین بازگشت او به خانه اغراق کرده باشد، اما در هر حال فیلمنامه نسبت به کوپر که تلاش زیادی برای این نقش کرده توجه خاصی ندارد. تغییرات فیزیکی او – همچون کلفت تر شدن گردنش، پف دار شدن صورتش، طرز راه رفتنش که مثل کابوی ها شده است و لهجه‌ی تگزاسی‌اش – یکی از این موارد است. اما این ها در برابر کار عالی او در ساختن حالات دراماتیک کایل و جزئیات رفتار او در مواجهه با عوامل مختلفی همچون اعتماد به نفس، استرس، شوخی و و اجباری که او در حفاظت از کشورش دارد و زمانی که به این نتیجه می رسید که دیگر کافی است، حتی اگر در مورد چیزی باشد که عاشقش هستید، چیزی که برای او جنگ است، چیزهای خاصی نیستند.

 

با موهای مشکلی که کاملاً باعث شده تا در این فیلم متفاوت با دیگر نقش‌هایش باشد، سینا میلر بهتیرن نقش آفرینی اش را در اینجا ارائه داده است و سکانس های آخرش هم عالی هستند. ظاهراً، فیلم طراز اول است. حضور فیلمبردار خوبی به نام «تام استرن» که کارش عالی است، فضاسازی عالی که طراحی اش بر عهده ی «جیمز جی. موراکامی» و «کاریز کاردناس» بوده است، تدوین خوب «جوئل کاکس» و «گری دی. روک» و موسیقی های عالی و صدابرداری عالی همه و همه در این فیلم هست و به فیلم کمک می کنند که باعث شده تا این عوامل اینجا درخشان تر از تمام فیلم های ایستوود باشند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: دانیال دهقانی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

62
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
62 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
49 Comment authors
hossein hosseinrooneyNaser biniyazGHASEMpharmacy Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
m.r.h
Guest
Member
m.r.h

sniper: سجادh:متاسفم برای کسانی که این فیلم حقیر رو اینقدر بزرگ نشون میدن.بعضی هام که کعبه آمالشون شده اسکار.این فیلم همون قدر حق گرفتن اسکار سیاسی رو داره که آرگو داشت.طرف ۲۵۰ نفر رو کشته بعد جوری نشونش میدن که انگار یه قهرمان ملیه.خداییش اینقدر گوسفند نباشید.حالم از اسکار و کاسه لیسای وطنی منور الفکر غرب زده( روی تقی زاده ملعون رو سفید کردن )به هم می خوره.خواهش میکنم گوسفند نباشید. مادرتو گا***دم مزدور وطن فروش آقای سجادh اول بگم کسی که توهین میکنه و یه همچین اصطلاحی روبه کار میبره تکلیفش روشنه و ان شاءاله خدا شفاش میده ولی… ادامه »

سجادh
Guest
Member
سجادh

sniper: سجادh:متاسفم برای کسانی که این فیلم حقیر رو اینقدر بزرگ نشون میدن.بعضی هام که کعبه آمالشون شده اسکار.این فیلم همون قدر حق گرفتن اسکار سیاسی رو داره که آرگو داشت.طرف ۲۵۰ نفر رو کشته بعد جوری نشونش میدن که انگار یه قهرمان ملیه.خداییش اینقدر گوسفند نباشید.حالم از اسکار و کاسه لیسای وطنی منور الفکر غرب زده( روی تقی زاده ملعون رو سفید کردن )به هم می خوره.خواهش میکنم گوسفند نباشید. مادرتو گا***دم مزدور وطن فروش این هم از ادب کسانی که ادعا دارند روشنفکرند. البته بیشتر از این هم انتظار نیست چون آدما شبیه چیزی میشن که بیشتر بهش… ادامه »

سجادh
Guest
Member
سجادh

متاسفم برای کسانی که این فیلم حقیر رو اینقدر بزرگ نشون میدن.بعضی هام که کعبه آمالشون شده اسکار.این فیلم همون قدر حق گرفتن اسکار سیاسی رو داره که آرگو داشت.طرف ۲۵۰ نفر رو کشته بعد جوری نشونش میدن که انگار یه قهرمان ملیه.خداییش اینقدر گوسفند نباشید.حالم از اسکار و کاسه لیسای وطنی منور الفکر غرب زده( روی تقی زاده ملعون رو سفید کردن )به هم می خوره.خواهش میکنم گوسفند نباشید.

محسن خیراندیش
Member
Member
محسن خیراندیش

ابو الفضل:من نمی دونم شماها چرا این فیلم ها رو می بینید . مگر ایرانی نیستید . این همه فیلم قوی و شاهکار در ایران ساخته می شود . ۹۹٫۹۹۹۹۹۹ درصد فیلم های آمریکایی ( چه هالیوودی چه مستقل ) افتضاح هستند . حتی سوسک ها هم از دیدن فیلم های آمریکایی حالشون بهم می خوره . سینمای مملکت خودمان میلیون ها بار از سینمای آمریکا قوی تر است . حتی بازیگران آمریکایی هم بسیار مبتدی هستند . نه تنها سینمای ایران بلکه سینمای چین هم از سینمای آمریکا قوی تر است . افتخار من جشنواره فیلم فجر است نه… ادامه »

حسین وادی
Guest
Member
حسین وادی

بنده نقد ها و فیلم رو دیدم ایستوود ذهنیت مذهبی و ملی گرایانه خود را باز هم در فیلم هایش آورد … البته فیل خوبیست و بازیگر نقش کایل میتونس بهتر ظاهر بشه وبعید میدونم که بتونه اسکار بگیره البته با نظر دوستمون موافقم که اسکار بعد سیاسی کشورش رو در اولویت قرار میده

استندلی کوبریک
Guest
Member
استندلی کوبریک

فیلم از درجه ی محتوایی بسیار خوب و سرگرم کننده.
ولی نمیتونم تطهیر نشون دادن یه جنگ بی معنا وناعادلانه از طرف امریکا و هم قهرمان نشان دادن یک سرباز که رکورد دار کشتن هست رو قبول کنم.
۶تا نامزدی اسکار؟مطمئن شدم اسکار سیاسی هست

hamid1358
Guest
Member
hamid1358

فیلم بسیار جذاب و زیبایی بود .کلینت ایستوود نه تنها یه بازیگر فوق العاده بلکه یه کارگردان حرفه ای نیز هست بازی بیاد ماندنی او در فیلمهای وسترن سه گانه دلار نا هری کتیف و نابخشوده و کارگردانی فیلمهای موفق در ژانرهای مختلف اونو به یکی از برجسته ترین فیلمسازان جهان تبدیل کرده.

m.r.h
Guest
Member
m.r.h

فیلم رو دیدم :-*
کلا به نظر میرسه کلینت ایستود یکم بیش از حد ممکن میهن پرسته -حالا فکر کنید بیاد فیلم جنگی بسازه-چه شود!نگم عراقیا تو فیلم مثه چی بودن!!!!
ولی در کل واسه کلینت ایستود خوشحالم که این فیلم موفق بوده.ایستود فیلم خوب زیاد داره ولی فیلمای جنگیش(نامه هایی از یوجیما-پرچمهای پدرانه ما)همه اون مشکلی رو که گفتم دارن (تعصب)اگه قبول ندارید از شما دعوت میکنم فیلمو ببینید

Member
Member

mj: شهرام معین: ابو الفضل:من نمی دونم شماها چرا این فیلم ها رو می بینید . مگر ایرانی نیستید . این همه فیلم قوی و شاهکار در ایران ساخته می شود . ۹۹٫۹۹۹۹۹۹ درصد فیلم های آمریکایی ( چه هالیوودی چه مستقل ) افتضاح هستند . حتی سوسک ها هم از دیدن فیلم های آمریکایی حالشون بهم می خوره . سینمای مملکت خودمان میلیون ها بار از سینمای آمریکا قوی تر است . حتی بازیگران آمریکایی هم بسیار مبتدی هستند . نه تنها سینمای ایران بلکه سینمای چین هم از سینمای آمریکا قوی تر است . افتخار من جشنواره فیلم… ادامه »

omid E iran
Guest
Member
omid E iran

ابولفضل عزیز شما با سوسکا بشین فیلم ایرانی ببین
من که سالی یه فیلم خوب ایرانی بیشتر پیدا نمیکنم که ارزش دیدن داشته باشه

alimallah
Guest
Member
alimallah

غیر قابل باوره که این فیلم نامزد اسکار باشه!!
از نظر من فیلمنامه بسیار ضغیفتر از حدانتظاره.
🙁 🙁

Member
Member

ابو الفضل:من نمی دونم شماها چرا این فیلم ها رو می بینید . مگر ایرانی نیستید . این همه فیلم قوی و شاهکار در ایران ساخته می شود . ۹۹٫۹۹۹۹۹۹ درصد فیلم های آمریکایی ( چه هالیوودی چه مستقل ) افتضاح هستند . حتی سوسک ها هم از دیدن فیلم های آمریکایی حالشون بهم می خوره . سینمای مملکت خودمان میلیون ها بار از سینمای آمریکا قوی تر است . حتی بازیگران آمریکایی هم بسیار مبتدی هستند . نه تنها سینمای ایران بلکه سینمای چین هم از سینمای آمریکا قوی تر است . افتخار من جشنواره فیلم فجر است نه… ادامه »

امیر2
Guest
Member
امیر2

ابو الفضل:من نمی دونم شماها چرا این فیلم ها رو می بینید . مگر ایرانی نیستید . این همه فیلم قوی و شاهکار در ایران ساخته می شود . ۹۹٫۹۹۹۹۹۹ درصد فیلم های آمریکایی ( چه هالیوودی چه مستقل ) افتضاح هستند . حتی سوسک ها هم از دیدن فیلم های آمریکایی حالشون بهم می خوره . سینمای مملکت خودمان میلیون ها بار از سینمای آمریکا قوی تر است . حتی بازیگران آمریکایی هم بسیار مبتدی هستند . نه تنها سینمای ایران بلکه سینمای چین هم از سینمای آمریکا قوی تر است . افتخار من جشنواره فیلم فجر است نه… ادامه »

ابو الفضل
Guest
Member
ابو الفضل

من نمی دونم شماها چرا این فیلم ها رو می بینید . مگر ایرانی نیستید . این همه فیلم قوی و شاهکار در ایران ساخته می شود . ۹۹٫۹۹۹۹۹۹ درصد فیلم های آمریکایی ( چه هالیوودی چه مستقل ) افتضاح هستند . حتی سوسک ها هم از دیدن فیلم های آمریکایی حالشون بهم می خوره . سینمای مملکت خودمان میلیون ها بار از سینمای آمریکا قوی تر است . حتی بازیگران آمریکایی هم بسیار مبتدی هستند . نه تنها سینمای ایران بلکه سینمای چین هم از سینمای آمریکا قوی تر است . افتخار من جشنواره فیلم فجر است نه جشنواره… ادامه »

کاپیتان
Guest
Member
کاپیتان

بچه ها تکلیف اون قصاب چی شد؟ نکشتنش اخر اون عوضی رو؟ البته یه جاهایشو خوابم میومد و خوب ندیدم چند دقیقشو.. اما فرداش کامل دیدم. چی شد قصابه؟ نکشتنش فکر کنم…

کاپیتان
Guest
Member
کاپیتان

sepanta:امیدوارم این یکی قشنگ باشه کلینت ایستوود به عنوان کارگردان چند ساله فیلم مزخرف داره می سازه ، فیلم هایی مثل محبوبه میلیون دلاری ، نابخشوده ، رودخانه مرموز ، دنیای بی نقص ، این هم قشنگ باشه خوبه .
اگه کار خوبی باشه که با این نمره هست به نظرم ایستوود نباید دیگه فیلمی بسازه بزاره با همین فیلم خداحافظی کنه

شما به دختر میلیون دلاری میگی مذخرف؟ دوباره فیلمو ببین ببینم میتونی درکش کنی اصلا!!

عجب….

نیما هوشمند
Guest
Member
نیما هوشمند

تک تیرانداز آمریکایی مردی اهل تگزاس که در خانواده ای مذهبی و وطن پرست بزرگ شده و می خواهد نه گوسفند باشد نه گرگ می خواهد سگ گله شود… حس وطن پرستی کایل از بچگی شکل می گیرد او همیشه خودش را سگ گله می داند همچو آمریکایی که به خودش اجازه می دهد در تمام امور کشورها دخالت کند. فیلم از نظر کارگردانی شناخته شده و دوست داشتنی و فیلمنامه و بازیگر هیچ چیزی کم ندارد. فیلمی که به تمام دنیا می گوید ما آمریکایی ها حق تجاوز به کل کشورها را داریم چون ما یک سگ گله بزرگیم…… ادامه »

SINA PARSA
Member
Member
SINA PARSA

اقا قرار نیست که یک کارگردان و یا بازیگر همه ی فیلماش خوب باشه . کلینت ایستوود فیلم بد و خوب زیاد داره . ولی فیلمای خوبش اونقدر قشنگه و توپه که کسی فیلمای بدش رو به یاد نمیاره . تازه به نظر من که گرن تورینو عالی بود . 😐

farzanst
Guest
Member

فیلم چرتی بود … موضوع و داستان تکراری … این فیلما و این حرفا مال ده سال پیشه نه الان … کاملا یکطرفه ساخته شده بود … و کاملا داستانی تخیلی و تقلبی … از کلینت ایسوود بعید بود که چنین فیلم سبک و مضحکانه ای بسازه … حالا از بحث درست و غلط بودن داستانش هم که بگذریم و به عنوان یه فیلم چیپ داستانی بش بنگریم اصلا خوش ساخت نبود اصلا شخصیت پردازی نشده بود شخصیت کریس تا آخر فیلم برای من یه شخصیت کلیشه ای بود اصلا این شخصیت برای بیننده تعریف نشد و هر کاری می… ادامه »

مریم آزاد
Guest
Member
مریم آزاد

اونقدر فیلم مهیجی نبود که بخوات ۱۳۴ دقیقه تمام منو میخکوب خودش کنه. یکی مثل من این فیلمو میتونه در تو بخش زمانی تماشا کنه. بیشتر بخاطر اسم ایستوود در مقام کارگردانی و همینطور بازی کوپر منو علاقمند به تماشای فیلم کرد. کوپر توی این فیلم فوقالعاده بازی کرد. مخصوصا با اون تیپ و استیل جدیدش و از همه مهمتر تغییر لهجه ش.چون بیننده به سختی میتونه تشخیص بده که این همون بردلی کوپر… بنظر من شایسته کاندید شدن بهترین بازیگر مرد برای اسکار را داره.

مریم آزاد
Guest
Member
مریم آزاد

ali_art: shahin02:فیلم بدی نبود…ولی جان من هرکی این کامنت رو میخونه بره دقیقه ۷۸ فیلم رو ببینه…بچه بغل "کریس کایل" تابلوئه که عروسکه 😆 …یعنی آخره خندست 😀 shahin02:فیلم بدی نبود…ولی جان من هرکی این کامنت رو میخونه بره دقیقه ۷۸ فیلم رو ببینه…بچه بغل "کریس کایل" تابلوئه که عروسکه 😆 …یعنی آخره خندست 😀 shahin02:فیلم بدی نبود…ولی جان من هرکی این کامنت رو میخونه بره دقیقه ۷۸ فیلم رو ببینه…بچه بغل "کریس کایل" تابلوئه که عروسکه 😆 …یعنی آخره خندست 😀 عالی بودد کلی خندیدم ali_art: shahin02:فیلم بدی نبود…ولی جان من هرکی این کامنت رو میخونه بره دقیقه ۷۸… ادامه »

ali_art
Guest
Member
ali_art

shahin02:فیلم بدی نبود…ولی جان من هرکی این کامنت رو میخونه بره دقیقه ۷۸ فیلم رو ببینه…بچه بغل "کریس کایل" تابلوئه که عروسکه 😆 …یعنی آخره خندست 😀

shahin02:فیلم بدی نبود…ولی جان من هرکی این کامنت رو میخونه بره دقیقه ۷۸ فیلم رو ببینه…بچه بغل "کریس کایل" تابلوئه که عروسکه 😆 …یعنی آخره خندست 😀

shahin02:فیلم بدی نبود…ولی جان من هرکی این کامنت رو میخونه بره دقیقه ۷۸ فیلم رو ببینه…بچه بغل "کریس کایل" تابلوئه که عروسکه 😆 …یعنی آخره خندست 😀

عالی بودد کلی خندیدم

shahin02
Guest
Member
shahin02

فیلم بدی نبود…ولی جان من هرکی این کامنت رو میخونه بره دقیقه ۷۸ فیلم رو ببینه…بچه بغل "کریس کایل" تابلوئه که عروسکه 😆 …یعنی آخره خندست 😀

پیمان ...
Member
Member
پیمان ...

بالاخره دیدمش ی فیلم فوق العاده ک واقعا سورپرایزم کرد .کارگردانی عالی استاد استود با بازی خوب از بردلی کوپر

رضا.م
Guest
Member
رضا.م

منتظر این فیلمم
کلینت ایستوود رو زمان بازیگریش خیلی دوست داشتم و کارگردانی هاش رو هم بیشتر دوست دارم
شاهکاری مثل رودخانه مرموز و عزیز میلیون دلاری از بهترین های سینما هستن بدون شک
این فیلم هم خوبه ، مطمئنم

حسین پ
Guest
Member
حسین پ

بنازم به ایستوود
منتظر فیلمم به شدت

alireza jafarian
Member
Member
alireza jafarian

بی صبرانه منتظرم این فیلم و ببینم
مگه میشه استاد ایستوود فیلمی بسازن وندید؟ 🙂

bent ben
Member
Member
bent ben

فیلم سنگین و زیبایی هست

پیمان ...
Member
Member
پیمان ...

کلین استود هم بازیگر بزرگی و هم ثابت کرده که حتی کارگردانیش بهتراز بازیگری شه ،من این فیلم و هنوز ندیدم ولی تعریف های زیادی شده. بعضیا میگن کلینت استود تک بعدیه. ولی من قبول ندارم چون فیلمای ک ساخته خیلی باهم دیگ فرق دارن

mr.kaaaaaaa
Guest
Member
mr.kaaaaaaa

اره چقدر قبوین این امریکاییی ها :-* 😆

sepanta arya
Member
Member
sepanta arya

فکر کنم این وسط سوء تفاهم باشه پیش اومده یا من بد نوشتم : «فیلم هایی مثل محبوبه میلیون دلاری ، نابخشوده ، رودخانه مرموز ، دنیای بی نقص ، این هم قشنگ باشه خوبه .(این کامنت قبلی من بود من این رو با اون فیلم ها اسم بردم یعنی این قشنگ باشه بازم خوبه می شه گفت داره به اوجش بر می گرده اگه بدم از ایستوود می اومد اولین کامنت رو نمی زاشتم . رودخانه مرموز ، نابخشوده ، دنیای بی نقص ، محبوبه میلیون دلاری جز شاهکارترین های سینما هالیووده از این فیلم ها انتقاد کنه ایستوود… ادامه »

علی.ر
Guest
Member
علی.ر

sepanta:چرا کسی انتقادی می کنه سریع می پرید روش شاید اگه این حرف رو به ایستوود می زدم اینقدر داغ نمی کرد . جی ادگارش بد بود ، آخرتش بد بود ، Jersey Boys بد بود ، گرن تورینو هم واقعاً فیلم شاخی نبود فقط بازی خودش بود که فیلم رو کسل کننده نمی کرد بد بود یعنی بد نبود در حد ایستوود نبود . به کارنامه قبلش نگاه کنید می فهمید ضعیف کار کرده. چرا تعصبی حرف می زنید ایستوود از شما انتقاد پذیرتره . خب جی ادگاردش بد بود،آخرتش بدبود،Jersey Boysاش بد بود،اینم حالا قبول.گران تورینو رو هم… ادامه »

mns
Guest
Member
mns

ایستوود فیلم بد نداره…جی ادگارش هم خوب بود…قرار نیست شاهکار بسازه قراره خودشو بسازه…ایستوود دیدگاه خودشو می سازه…و کاگردان مولفیه…هرچی ساخته پشتش تفکر خاصی بود…فرم توی فیلمهای ایستوود رعایت میشه…این بشر دین شو به سینما ادا کرده…فیلم های بدش هم خوبن! این تعصب تیست عین واقعیته!

sepanta arya
Member
Member
sepanta arya

چرا کسی انتقادی می کنه سریع می پرید روش
شاید اگه این حرف رو به ایستوود می زدم اینقدر داغ نمی کرد .
جی ادگارش بد بود ، آخرتش بد بود ، Jersey Boys بد بود ، گرن تورینو هم واقعاً فیلم شاخی نبود فقط بازی خودش بود که فیلم رو کسل کننده نمی کرد
بد بود یعنی بد نبود در حد ایستوود نبود .
به کارنامه قبلش نگاه کنید می فهمید ضعیف کار کرده.
چرا تعصبی حرف می زنید ایستوود از شما انتقاد پذیرتره .

هرمز
Guest
Member
هرمز

sepanta:امیدوارم این یکی قشنگ باشه کلینت ایستوود به عنوان کارگردان چند ساله فیلم مزخرف داره می سازه ، فیلم هایی مثل محبوبه میلیون دلاری ، نابخشوده ، رودخانه مرموز ، دنیای بی نقص ، این هم قشنگ باشه خوبه .
اگه کار خوبی باشه که با این نمره هست به نظرم ایستوود نباید دیگه فیلمی بسازه بزاره با همین فیلم خداحافظی کنه

سپنتا برو بشین مدرسه موشها نگاه کن.

iman armani
Member
Member
iman armani

عااااااااااااالیه این فیلم

من
Member
Member
من

Ata:

sepanta:امیدوارم این یکی قشنگ باشه کلینت ایستوود به عنوان کارگردان چند ساله فیلم مزخرف داره می سازه ، فیلم هایی مثل محبوبه میلیون دلاری ، نابخشوده ، رودخانه مرموز ، دنیای بی نقص ، این هم قشنگ باشه خوبه .
اگه کار خوبی باشه که با این نمره هست به نظرم ایستوود نباید دیگه فیلمی بسازه بزاره با همین فیلم خداحافظی کنه

کجا بنده خدا مزخرف ساخته؟ فقط ۲۰۱۱ یه جی ادگارش بد بوده که هر کارگردانی برحال یه فیلم بد داری تازی سال قبلشم Changelingo
ساخت که خیلی قشنگ بود

والا

ATA Mahmoodi
Member
Member
ATA Mahmoodi

sepanta:امیدوارم این یکی قشنگ باشه کلینت ایستوود به عنوان کارگردان چند ساله فیلم مزخرف داره می سازه ، فیلم هایی مثل محبوبه میلیون دلاری ، نابخشوده ، رودخانه مرموز ، دنیای بی نقص ، این هم قشنگ باشه خوبه .
اگه کار خوبی باشه که با این نمره هست به نظرم ایستوود نباید دیگه فیلمی بسازه بزاره با همین فیلم خداحافظی کنه

کجا بنده خدا مزخرف ساخته؟ فقط ۲۰۱۱ یه جی ادگارش بد بوده که هر کارگردانی برحال یه فیلم بد داری تازی سال قبلشم Changelingo
ساخت که خیلی قشنگ بود

بلوندی
Guest
Member
بلوندی

استاد ایستوود همیشه در قلب ما سینما دوستان محبوب هست و خواهد ماند او هر فیلمی با هر کیفیتی هم بسازه عزیزه و محترم و همین برای ما مهمه که روزمون رو بسازه (Make Our Day) 😉

sepanta arya
Member
Member
sepanta arya

امیدوارم این یکی قشنگ باشه کلینت ایستوود به عنوان کارگردان چند ساله فیلم مزخرف داره می سازه ، فیلم هایی مثل محبوبه میلیون دلاری ، نابخشوده ، رودخانه مرموز ، دنیای بی نقص ، این هم قشنگ باشه خوبه .
اگه کار خوبی باشه که با این نمره هست به نظرم ایستوود نباید دیگه فیلمی بسازه بزاره با همین فیلم خداحافظی کنه