After Wedding (پس از عروسی)


خلاصه داستان:

این فیلم داستان یک مدیر یتیم‌خانه‌ را به تصویر می‌کشد که در کلکته‌ی هند زندگی‌ می‌کند و پس از مدتی تصمیم می‌گیرد تا برای ملاقات با یک نیکوکار به شهر نیویورک در کشور آمریکا سفر کند. اما در آنجا با اتفاقات زیادی مواجه می‌شود که…


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

Variety – امتیاز ۱۰ از ۱۰
درست است که کارگردان از مزایا و نقاط قوت فیلمنامه‌ی فیلم قبلی بهره برده است اما در اجرا چندان درست عمل نکرده است. فیلم لحظات انسانی چندانی ندارد، و چیزهای زاید زیادی فضای بین دیالوگ‌ها را پر کرده است.

 

استیو پاند – TheWrap (امتیاز ۷.۹ از ۱۰)
به صورت کلی «پس از عروسی» را می‌توان سفری تکان‌دهنده در دنیایی دانست که حتی افرادی با بهترین نیات هم خرابی‌هایی به بار می‌آورند.

 

متیو پاسانتینو – Film Threat (امتیاز ۷ از ۱۰)
رویکرد «فروندلیچ» به این فیلم در قیاس با اثر اول قابل‌احترام است اما همچنان با این سوال مواجه است که چرا این فیلم را برای مخاطب سطح عام‌تری ساخته است.

 

مایک رایان – Uproxx (امتیاز ۷ از ۱۰)
«پس از عروسی» فیلمی درباره‌ی رازهای مخفی خانوادگی است و چندین پیچش داستانی هم دارد. فیلم ملودرام است و اگر در حس و حالش باشید قطعا تجربه‌ی خوبی خواهد بود.

 

دن مکا – The Film Stage (امتیاز ۶.۷ از ۱۰)
زمانی در میانه‌های تماشای «پس از عروسی» است که متوجه می‌شوید «میشل ویلیامز» بازیگری استثنایی است. البته نه که این نکته را نمی‌دانستیم اما به هر حال یادآوریش همچنان لذت‌بخش است.

 

بنجامین لی – The Guardian (امتیاز ۶ از ۱۰)
اگر دو ستاره‌ی پرتلاش این فیلم نبودند، تحمل تماشای آن واقعا کار سختی میشد.

 

جاشوا روتکوف – Time Out (امتیاز ۶ از ۱۰)
فیلم «پس از عروسی» به حد کافی جذابیت دارد که شما را به دیدن ادامه‌ش قانع بکند اما در نهایت نحوه‌ی هدایت عوامل توسط کارگردان نتوانسته چندان رضایت‌بخش باشد.

 

دیوید رونی – The Hollywood Reporter (امتیاز ۵ از ۱۰)
بازسازی آمریکایی این اثر جنسیت شخصیت‌های اصلی را تغییر داده است و نتیجه‌ی آن دو بازی قوی از جولین مور و میشل ویلیامز است.

 

اریک کوهن – Indiewire (۵ از ۱۰)
جزئیاتی در بازی ویلیامز در این فیلم وجود دارد که ما را به یاد بهترین عملکردهای او می‌اندازد اما متاسفانه موهبت بازیگری او در فیلمی نه چندان با کیفیت قرار گرفته است.

 

تیم گریرسون – Screen International (امتیاز ۵ از ۱۰)
علی‌رغم بازیگرانی بسیار سطح بالا مثل جولین مور و میشل ویلیامز، فیلم «پس از عروسی» هیچ‌وقت اثر بسیار عمیقی نمی‌شود.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه ReelViews

نمره 6.3 از 10

فیلم «پس از عروسی» (After the Wedding) به طور کلی و به روش‌های مختلف، بازگشتی به گذشته محسوب می‌شود؛ بازگشتی به روزهایی که یکی از دلایل عامه و مشترک برای ساخت یک فیلم بازسازی این بود که فیلمی خارجی را برداشته و آن را به نسخه‌ی انگلیسیش تبدیل بکنیم. برای این پروژه، نویسنده و کارگردان این اثر یعنی «بارت فروندلیچ» فیلم سال ۲۰۰۶ «سوزان بیر» که با الهام از جریان دگما ۹۵* ساخته شده است، اثری مستقل و جذاب را انتخاب کرده است. علاوه بر اضافه کردن مدت زمان فیلم و مشخصا کنار زدن زیرنویس‌ها، «فروندلیچ» تصمیمی سوال‌برانگیز نیز گرفته است و آن‌ هم تغییر شخصیت اصلی فیلم است. اگرچه این تصمیم به او این امکان را می‌دهد که بازیگرانی سطح بالاتر (من جمله همسر خودش یعنی «جولین مور») را به کار ببرد، این تصمیم باعث شده است تا دست‌اندازهایی در روایت شکل بگیرد، مشکلاتی که فیلم نمی‌تواند از پس آن‌ها بر بیاید. برخی عناصر داستانی که در فیلم اصلی منطقی‌تر به نظر می‌رسیدند در این فیلم چندان منطقی پشت‌شان نیست، علی‌الخصوص زمانی که شما به تفاوت رابطه‌ی بین مادر و فرزند و همچنین پدر و فرزند فکر می‌کنید.

اتفاقات فیلم در هند شروع می‌شوند جایی که «ایزابل» (میشل ویلیامز) با اهدا کردن وقت خود به کودکان کم‌توان زندگی عاری از خودخواهی‌ای دارد. وقتی که فرصت جذب ۲ میلیون دلار سرمایه از سوی یک خیر مهیا می‌شود، او علی‌رغم میل باطنیش به نیویورک سفر می‌کند اگرچه که خیلی وقت است که تمایلی به «تمدن» در غرب ندارد. آن فرد خیر، تاجری به نام «ترسا» (جولین مور) است اما ملاقات ابتدایی آن‌ها چندان به گونه‌ای که ایزابل امیدوار بود پیش نمی‌رود. «ترسا» با گفتن اینکه چند روز دیگر زمان برای فکر کردن لازم دارد «ایزابل» را دست به سر می‌کند. او سپس این تازه‌وارد را دعوت می‌کند تا به مراسم عروسی دخترش «گریس» (ابی کوئین) با «جاناتان» (الکس اسولا) بیاید. «ایزابل» که کار دیگری جز نشستن در اتاق هتلش و تماشای در و دیوار ندارد این پیشنهاد را قبول می‌کند. در جریان مراسم عروسی او حقیقتی غیرمنتظره را کشف می‌کند؛ «ترسا» با نامزد خیلی وقت پیش او یعنی «اسکار» عروسی کرده است و این تنها یکی از حقایقی بود که برملا شده است و بسیاری دیگر همچنان در راه اند.

یادم است که در نقدی که بر فیلم دانمارکی/سوئدی منبع الهام این اثر نوشتم، گفته بودم که لحظاتی در این اثر وجود دارد که «پس از عروسی» شبیه به یک اثر سطح چندم تلوزیونی می‌رسد اما خب این مسئله خیلی واضح و مبرهن نمی‌شود. اما متاسفانه این مسائل در بازسازی این اثر بسیار بزرگ‌تر شده اند و الان دیگر چشم‌پوشی ازشان غیرممکن است. ملودرام اثر بسیار سنگین‌تر است و لحن نیز بسیار تاریک‌تر و با ناامیدی خیلی کم‌تری شده است. فیلم «پس از عروسی» حس مصنوعی‌بودن به شما می‌دهد و حرکات و رفتار شخصیت‌ها بیش از اینکه واقعی باشد به نظر هدایت شده است. همذات‌پنداری کردن با شخصیت‌های فیلم بسیار سخت است چرا که آن‌ها بیش از اینکه شبیه به گونه‌ی بشر بااحساسات باشند شبیه به سازه‌های ساختمانی اند.

یکی از چیزهایی که در این فیلم جزو نقاط قوت آن محسوب می‌شود سطح بازیگری بسیار قوی و بالای آن است. «جولین مور» بازیگری درجه یک خود را به این آورده است و بازی تحسین‌برانگیزی از خود به نمایش گذاشته است. بازی «میشل ویلیامز» و «بیلی کرودوپ» درجه یک نبوده اما به حد کافی مناسب اند. «ویلیامز» بیشتر از اینکه بخواهد از صدایش استفاده بکند، از زبان بدن برای ابراز احساسات شخصیتش بهره برده است. شخصیت کرودوپ شخصیت‌پردازی مناسبی دارد به همین خاطر تاثیرگذاری او پایین‌تر آمده است. «ابی کوئین» که قابل ذکر ترین بازی او تا به امروز در فیلم «خط زمینی» (Landline) بوده است به عنوان چهره‌ی جدید عملکرد قابل تحسینی دارد. او در صحنه‌هایی که در حضور دو بازیگر بزرگ دیگر یعنی «مور» و «ویلیامز» قرار دارد می‌تواند عملکرد مناسبی از خود نشان بدهد.

اگرچه عناصر مرموزانه‌ی اثر از دیده شدن بسیاری از مشکلات روایی آن جلوگیری می‌کنند اما در هر صورت فیلم «پس از عروسی» به احتمال زیاد بسیاری از بینندگان خود را به خاطر چرخش‌های روایی‌ای که دارد از دست خواهد داد. بینندگان باید سطح تحمل بالایی داشته باشند تا بتواند تغییرات کارگردانی ایجاد شده از سوی کارگردان به نسبت فیلم اول را تحمل بکنند. فیلم «پس از عروسی» نیز به نفرین بسیاری از آثار مشابه دچار شده است؛ بازسازی‌ای که نمی‌تواند کیفیت فیلم اصلی را حفظ بکند.

*: دگما ۹۵ جریان مستقل سینمایی بود که کارگردانانی امثال فون‌تریر سردمداران آن بودند و به ساخت فیلم‌ها در واقعی‌ و رئال‌ترین حالات و امکانات تایید داشت.

مترجم :امید بصیری


دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of