After Everything (پس از همه چیز)

۲۰۱۸ | درام, کمدی | ۹۵ دقیقه | درجه نمایشی Not Rated

 

کارگردان : Hannah Marks, Joey Power

نویسنده : Hannah Marks, Joey Power

بازیگران : Gina Gershon, Maika Monroe, Marisa Tomei

خلاصه داستان : رابطه‌ی یک زوج جوان به دلیل بیماری مهلک یکی از آن‌ها به سرعت به پیش می‌رود..

 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

Film Threat – (امتیاز ۹ از ۱۰)

«مارکس» و «پاور» توانسته‌اند تا فیلم منحصربه‌فردی در حوزه‌ی آثار رمانتیک بسازند. فیلم سرگرم‌کننده و نفس‌گیر است اما مهم‌تر از همه هوشمندانه و واقع‌گرایانه است.

 

Rogerebert.com (امتیاز ۸٫۸ از ۱۰)

نویسندگان/کارگردانان این اثر یعنی «هانا مارکس» و «جوئی پاور» یک فیلم درام کوچک و صمیمانه ساخته اند که بسیار حس تازگی می‌دهد چرا که بیماری داستان معمولی عاشقانه را به کل زیر و رو می‌کند.

 

فرانک شک – The Hollywood Repoeter (امتیاز ۸ از ۱۰)

«وایت» و «مونرو» با بازی قابل‌قبول خود بخش زیادی از بار فیلم را به دوش کشیده‌اند، به‌گونه‌‌ای که تمام چیزی که فیلم برای نمایش‌دادن فضای خود نیاز دارد را به اثر تزریق کرده اند. آن‌ها کاری کرده اند که ساخت این اثر آسان به نظر برسد، کاری که فیلم‌سازان بااستعداد به خوبی انجام می‌دهند.

 

کیتی والش – Los Angeles Times (امتیاز ۸ از ۱۰)

با حس و روح واقعی و همچنین جدیتی مثال‌زدنی، «مارکس» و «پاور» درام رمانتیکی خلق‌ کرده‌اند که نشان می‌دهد چالش‌برانگیزترین مشکلات زندگی در هر سنی ممکن است به وجود بیایند.

 

آنا استورم – Film Journal International (امتیاز ۷٫۵ از ۱۰)

ستاره‌ی واقعی این اثر را می‌توان ساختارش دانست. با دو تکه‌کردن داستان از عمد، هم پروسه‌ی شکل‌گیری رابطه‌ی «الیوت» و «میا» به خوبی شکل می‌گیرد و هم اینکه چه چیزی بعد از آن اتفاق می‌افتد. مشخصا توانایی زیادی می‌خواهد که بیننده‌ای که فیلم را دنبال می‌کرده است با خود فکر کند «چه اهمیتی دارد چگونه به اینجا رسیدیم؟ من با این شخصیت‌ها همراه هستم».

 

امی نیکولسن – Variety (امتیاز ۷ از ۱۰)

لحن سخت فیلم که هم سوگوارانه و هم سرگردان است اعلام می‌دارد که این کارگردانان تازه‌کار دید خوبی به شخصیت‌های خود دارند(که این مسئله را کسانی که «مارکس» را به عنوان یک بازیگر دنبال کرده باشند به خوبی تشخیص می‌دهند).

 

تئو باگبی – The New York Times (امتیاز ۷ از ۱۰)

«وایت» و «مونرو» فضای بسیار طبیعی و خوبی بین خود به وجود آورده‌اند، و به خوبی تجارب خصوصی

شخصیت‌های خود، آن‌ تجاربی که با شک‌های دوران جوانی همراه شده اند و صرفا با علاقه نمی‌شود پنهان‌شان کرد را به نمایش گذاشته اند. «پس از همه‌چیز» به شکلی بسیار غیر متظاهرانه شیرینی و تلخی رابطه‌ای عاشقانه که به تازگی شکفته بود را نشان می‌دهد.

 

سارا استوارت – New York Post (امتیاز ۶٫۳ از ۱۰)

«جرمی الن وایت» و «مایکا مونرو» در اثری که کمدی و درام را تلفیق کرده است به خوبی می‌درخشند.

 

کوین جاگرنات – The Playlist (امتیاز ۵ از ۱۰)

این زوج جوان در حبابی از عشق زندگی می‌کنند که هوای واقعیت از آن خارج شده است.

 

کارن هان – L.A Weekly (امتیاز ۵ از ۱۰)

«وایت» و «مونرو» بی‌نظیرند؛ رابطه‌شان و همچنین پاشیدن این رابطه کاملاً باورپذیر است اما تلاش آن‌ها توسط فیلمنامه‌ای که بسیار حفره دارد به هدر رفته است.

 

خطر اسپویل: در این نقد اسپویلری درباره‌ی یکی از اتفاقاتی که در اواسط فیلم می‌افتد وجود دارد و صحبت‌کردن درباره‌ی فیلم بدون اینکه حداقل به پیامدهای کلی این واقعه اشاره کنیم بی‌معنی خواهد بود. اما این نقد در عین حال هیچ چیزی درباره‌ی نیم‌ساعت پایانی اثر اسپویل نمی‌کند، به هر روی اما به شما اخطار دادیم.

برای مدتی پس از شروع فیلم‌، «پس از همه‌چیز»(After Everything) شبیه به یک بازسازی ملودرام از «ستاره‌ی بخت ما»(The fault in our stars) با بازیگرانی متفاوت است؛ یک داستان رمانتیک مرتبط با سرطان که مشخصا قرار است سهام شرکت سازنده‌ش را به سطح بالاتری ببرد. اگرچه اما با وجود اینکه این فیلم یک اثر رمانتیک است و یکی (و نه هر دو) از شخصیت‌های اصلی با یک فرم بسیار پیشرفت از سرطان دست و پنجه نرم می‌کند، فیلم به همان اندازه که به پروسه‌ی درمان بیمار علاقه نشان می‌دهد، به اتفاقات و رویدادهایی که بعد از از بین رفتن سرطان اتفاق می‌افتند نیز توجه نشان می‌دهد. این مسئله و واقعیتی که با خود به همراه دارد چیزهایی هستند که یگانگی و خاص و منحصر به فرد بودن «پس از همه‌چیز» را تشکیل می‌دهند. ما صرفا به تماشای یک فیلم دیگر با محوریت «سرطان» ننشسته‌ایم.

شروع فیلم با یک صحنه‌ی رایج ملاقات عجیب و غریب زوج داستان همراه شده است. «الیوت»(جرمی الن وایت) در ساندویچ‌فروشی ای کار می‌کند که «میا» از آنجا غذا تهیه می‌کند. «الیوت» که فکر می‌کند دیدن هر روزه‌ی او باعث ایجاد ارتباطی بین آن‌ها شده است قصد دارد که از «میا» بخواهد با همدیگر بیشتر آشنا شوند. در ابتدا «میا» حس خوبی به وی ندارد و فکر می‌کند که او مشغول پاییدن‌ش است اما در نهایت نرم می‌شود و قبول می‌کند که با همدیگر دوست شوند. اما در همین حین که فضای رمانتیک داستان شروع به شکوفایی می‌کند، اوضاع سلامتی «الیوت» رو به وخامت می‌گذارد. او به سرطان مبتلا شده است و اگرچه پزشک او، دکتر «هاردن»(ماریسا تومی) در ابتدا بسیار خوشبین است اما داروها و روند شیمی‌درمانی به هیچ‌وجه موثر نیستند. «الیوت» که حالا مجبور است حفیفت را به پدر و مادرش بگوید(دین وینترز و کالی تورن)، از «میا» درخواست می‌کند که همراهش به نیوجرسی سفر کند. اوضاع او همچنان وخیم‌تر می‌شود و یک عمل بسیار پرریسک به نظر تنها راه باقی‌مانده است. در همین حین، «الیوت» و «میا» عروسی می‌کنند؛ آخرین حرکت عاشقانه‌ی بزرگ زوجی که به نظر شادی‌شان زمان زیادی دوام نخواهد آورد…

اما دوام خواهد آورد. عمل جراحی جواب می‌دهد. «الیوت» رو به بهبودی می‌رود. حالا او که فرصت پیچیده‌ای را خلق کرده است؛ شخصیتی که باید از رابطه‌ی احساسی و پرتنش یک مراقب گذر کند. «جرمی الن وایت» که در سریال «شیم‌لس»(Shameless) گاه و بیگاه حضور داشت به «الیوت» این اجازه را داده است که شخصیتی خودمحور و عصبانی بسازد و در عین حال حس همدردی و همراهی بیننده را نیز از دست ندهد. این دو نفر فضای بسیار قوی‌ای خلق کرد اند که برای قانع‌کردن بینندگان بسیار حیاتی است. دیگر بازیگران اثر را دو نفر از نام‌های شناخته شده تشکیل می‌دهند، «ماریسا تومی» به عنوان پزشک «الیوت» و «جینا گرشون» به عنوان مادر «میا».

اکثر فیلم‌ها به حدی بر روی پایان پروسه‌ی درمان سرطان تمرکز می‌کنند(چه این پایان با مرگ همراه باشد و چه با «بهبودی») که فراموش می‌کنند چیزی که پس از هر دوی این پروسه‌ها پیش می‌آید نیز اهمیت دارد. برای کسی که از سرطان نجات یافته است، همه‌چیز ناگهان به عادی بودن باز نمی‌گردد. برای مراقب/همراه نیز این تغییر ناگهانی آزادکننده است و رابطه‌ای که تحت یک شرایط خاص به وجود آمده ممکن است در نبود این بیماری دیگر قابل ادامه‌دادن نباشد. این‌ها عناصر و مضامینی هستند که «پس از همه‌چیز» به دنبال بیان آن‌ها است و کارگردانان/نویسندها‌ی این اثر یعنی «هانا مارکس» و «جوئی پاور» این مسائل را با حساسیت و هوش بالایی رعایت و روایت می‌کنند.

مترجم :امید بصیری


1
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ایرج خسروانی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
ایرج خسروانی
Member
Member
ایرج خسروانی

وقت بخیر ، تمامی راه های ارتباطی بین منتقد و سایت بسته هست ، چطور میتوان ارتباط برقرار کرد برای ارسال مطلب