جاسوسِ من (My Spy)


خلاصه داستان:

داستان درباره‌ی جاسوسی است که بعد از خرابکاری در یکی از ماموریت‌هایش، مجبور می‌شود برای نظارت از خانه‌ی مادر جوانی برود و در آنجا با دختر ۹ ساله‌ی او آشنا می‌شود اما ...


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

We Got This Covered ( امتیاز ۷ از ۱۰ )

« جاسوس من » فیلم حال خوب‌کنی است که باعث بهتر شدن حال شما می‌شود.

لیندا بارنارد – Original-Cin ( ۴.۲ از ۱۰ )

بازیگر جوان این اثر و «اسکال» که همیشه مرا می‌خنداند توانسته اند کمی به این فیلم شخصیت بدهند، اما می‌شود لطفا این ایده را برای همیشه کنار بگذاریم؟

Empire ( امتیاز ۴ از ۱۰ )

این فیلم کمدی جاسوس-گنده-با-بچه‌ی-کوچک-آشنا-‌می‌شود به حد کافی برای نوجوان‌ها بامزه نیست. البته این قضیه برای بزرگ‌سالان هم صادق است.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه reelviews

نمره 5 از 10

نگاهی به سابقه‌ی کارگردانی آقای « پیتر سگال » باعث می‌شود تا نتوانیم به حد کافی به « پیتر سگال » اعتماد بکنیم. عناوینی مثل « پسرک تامی » ( Tommy Boy )، « پروفسور چموش » ( Nutty Professor ) و یا « مبارزه‌ی کینه » انتظارات ما را در سطح خیلی پایینی قرار می‌دهند. « جاسوس من » ( My Spy ) یکی از آن دسته فیلم‌های کمدی / اکشنی است که چه در زمینه‌ی کمدی و چه در زمینه‌ی اکشن شکست می‌خورد. این فیلم برای آن دسته از افرادی که به دنبال چیزی مثبت اند می‌تواند ویژگی جدیدی مثل یک رابطه‌ی بسیار خوب پدر و دخترگونه را در داستانی درباره‌ی یک دختر ۹ ساله و یک مامور CIA خلق بکند. ما این چنین داستان‌ها را قبلا هم دیده ایم اما این فیلم توانسته تا روایت منحصر به فرد خودش را خلق بکند.

در ظاهر به نظر می‌رسد که « دوین راک جانسون » برای ساخت این فیلم در دسترس نبوده است. یا این و یا اینکه او فیلمنامه را خوانده بود.  « دیو باتیستا » ( که بیشتر برای دورانش در کشتی آمریکایی و همچنین نقش « درکس نابودگر » در دنیای سینمایی مارول شناخته می‌شود) توانسته تا ویژگی‌های مشابه ( اما با کیفیت پایین‌تری ) را به این اثر بیاورد. درست مثل « دوین جانسون »، ظاهر و هیکل بسیار بزرگ‌تر از حالت عادی او باعث شده تا برای بازی در این نقش بسیار مناسب باشد. او برای بازی در این فیلم به دنیایی شبیه به دنیای « آرنولد شوارتزنیگر » / مهدکودک‌گونه وارد شده است؛ داستانی جدید درباره‌ی مرد بزرگ و عضلانی‌ای که آمادگی رویارویی با یک خطر جدید را ندارد؛ آن خطر جدید چیزی جز تعامل با یک دختر کوچک نیست. متاسفانه قابلیت‌های طنازی « باتیستا » ( که به حد خوبی در فیلم « نگهبانان کهکشان » ( Guardians of the Galaxy ) به نمایش درآمدند ) به هدر رفته اند. عضلات او به هدر رفته اند. قابلیت او در اجرای لطیفه‌های تک خطی به هدر رفته اند. و تمامی افرادی که به شخصیت او حمله می‌کنند هم به هدر رفته اند ( تعداد اجساد برای این آدم که به عنوان یک شخصیت خانوادگی تصویر می‌شود بسیار بالاست).

هر اندازه‌ای که بخواهیم « باتیستا » را بزرگ در نظر بگیریم، او تنها کسی است که نامش در این طبقه‌بندی جای می‌گیرد. « کلویی کولمن »ِ ۱۱ ساله به عنوان یک بازیگر کهنه‌کار تلوزیون حتی در این سن بسیار کم، همراه بسیار خوبی برای آدم گنده‌ی داستان است و رابطه‌ی بین آن‌ها کاملا باورپذیر و دوست‌داشتنی است. دو زن دیگر داستان شخصیت‌های معمولی‌ای هستند که به لطف داستان کمی پررنگ‌تر شده اند، « پریسا فیتز-هنلی » که نقش « کیت » یعنی مادر دختر را بازی می‌کند و رابطه‌ی عاشقانه‌ای با شخصیت « دیو باتیستا » در فیلم دارد، و « کریستین اسکال » به عنوان « بابی »، همکار « باتیستا ». نقش « دیوید کیم » با بازی « کن یئونگ » آزاردهنده است و آدم بده‌ی مقاوم داستان با بازی « گرگ بریک » هم بدون زرق و برق خاصی است.

داستان موقعیتی عادی و کلی را گرفته و کار خاصی هم با آن نمی‌کند. « جی‌جی » ( باتیستا ) و « بابی » توسط بالاسری خود یعنی « کیم » مامور شده اند تا آپارتمان « سوفی » ( کولمن ) و مادر او را تحت نظر بگیرند. CIA معتقد است که یک تروریست بین‌المللی ارتباطاتی با « کیت » دارد و ممکن است به دنبال برقراری ارتباط با او باشد. تنبلی از سوی « جی‌جی » و « بابی » به « سوفی » این فرصت را می‌دهد تا آن‌ها را پیدا کرده و حالا « جی‌جی » برای جلوگیری از نابود شدن ماموریت باید دستورات عجیب و غریب او را برای راضی کردنش انجام بدهد، مثل بردن او به اسکیت‌سواری و یا رفتن به مدرسه به عنوان « دوست خاص » او. قابل پیش‌بینی است که رابطه‌ی دوستی بین آن دو شکل می‌گیرد، و صد البته رابطه‌ی رمانیتیکی بین « جی‌جی » و « کیت » هم به وجود می‌آید. البته زمانی که برادر شوهر سابق « کیت » سر و کله‌ش در آپارتمان پیدا می‌شود، همه چیز تغییر می‌کند.

فیلمنامه‌ی اثر در اکثر دقایق خودش را جلو می‌برد و تلاش زیادی برای متفاوت و منحصر به فرد شدن نمی‌کند. تعهد « سگال » به متوسط بودن در این فیلم کاملا واضح است.

مترجم: امید بصیری


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of