The Tresures of Sierra Madre (گنج های سیرا مادره)

کارگردان : John Huston

نویسنده : John Huston

بازیگران: Humphrey Bogart, Walter Huston ,Tim Holt

جوایز :

برنده اسکار:

بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین بازیگر مرد مکمل (والتر هیوستون)

نامزد اسکار:

بهترین فیلم

خلاصه داستان :

سه جوينده‏ ى طلا راهى كوه‏هاى سيرا مادره‏ى مكزيك می شوند و پس از گذراندن موانع طبيعى و خطر راهزنان، حرص و تفرقه ثروت‏شان را بر باد می ‏دهد و …

 

[nextpage title=” نقد و بررسی فیلم «گنج های سیرا مادره» (راجر ایبرت/ اختصاصی نقد فارسی)”]

۲- نقد و بررسی فیلم «گنج های سیرا مادره» (راجر ایبرت/ اختصاصی نقد فارسی)

 

منتقد: راجر ایبرت

مترجم: الهام بای

پس از اینکه جان هیوستون از جنگ برگشت و همفری بوگارت هم در دنیای بازیگری به جایگاهی رسیده بود که خودش بتواند پروژه ی بعدی اش را انتخاب کند، این دو تصمیم گرفتند فیلمی بسازند درباره ی آدم بدبخت و بی چیزی که از شدت طمع دیوانه می شود. همان زمان بود که بوگارت به یکی از منتقدین سینمایی گفت: "صبر کنید تا فیلم بعدیم رو ببینید! قراره نقش کسی رو بازی کنم که پلیدترین آدمیه که توی عمرتون دیدین". فیلم واقعاً ناراحت کننده بود و تأثیر وحشتناکی روی مخاطب می گذاشت. بااخلاق ترین شخصیت داستان در راه دفاع از کسانی کشته می شود که همان چند لحظه قبل قصد کشتن اش را داشته اند و پایان فیلم هم یک پایان ناراحت کننده ی ساده نیست، بلکه شوخی تلخی ست به وسعت عالم که تمام رؤیاهای قهرمان داستان را به سخره می گیرد. گروه فیلمبرداری به هزینه ی یک استودیوی فیلمسازی به لوکیشن های واقع در مکزیک فرستاده شدند و هنگامی که هزینه ی تولید از مقدار پیش بینی شده بیشتر شد، مدیر استودیو جک. ال وارنر آنها را به آمریکا فرا خواند. او درباره ی فیلم چنین گفته است:" بدون شک این فوق العاده ترین فیلمی است که تا بحال ساخته ایم."

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/8-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre.jpgفیلم «گنج های سیرا مادره» محصول سال ۱۹۴۸، داستانی به سبک نوشته های ژوزف کنراد دارد. اینجا ماجراهایی که پیش می آیند خود مقصود روایت نیستند بلکه فرصتی هستند برای آزمودن شخصیت ها. اختلافات اخلاقی زیادی بین یک پیرمرد دانا و مرد میانسال پارانوید (دچار به بدبینی مرضی) پیش می آید و جوانی هم در این میان هست که مجبور است جانب یکی از آنها را بگیرد. داستان فیلم با همان حال و هوای همیشگی فیلم های هیوستون روایت می شود و بر پایه ی علاقه ی او به رفاقت های مردانه شکل گرفته است. موقعیت های نادری هم هستند که مخاطب را به خنده می اندازند، بعضی از این خنده ها به موقعیت طنز است و بعضی خنده های تلخی که به واسطه ی عجیب و غریب نمودن شرایط بر لب می نشیند. ماجرای فیلم در مناطق تپه ای پوشیده از بوته های خار و خاشاک می گذرد و اکثر اوقات جز این گروه سه نفره که به جستجوی طلا آمده اند جنبنده ای در آن دیده نمی شود. البته در مواقع لازم به گروه های راهزن و دهکده های بومی نشین هم بر می خوریم. در انتهای فیلم، بوگارت را می بینیم که دچار هذیان و جنون شده و سرنوشتش در نقطه ای میان سرنوشت شخصیت اصلی فیلم های «شاه لیر/King Lear» و «طمع/Greed» جای می گیرد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/7-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre.jpgبوگارت در این فیلم نقش « فرد سی.دابز» را بازی می کند که از شخصیت های پرآوازه ی دنیای سینماست. سال ۱۹۲۵ در شهر تامپیکو، او با جوانی به نام «باب کرتین» ( با بازی تیم هالت) آشنا می شود که مانند خودش بیکار و آواره است. کارفرمای حقه بازی به نام «مک کورمیک» سر هر دویشان کلاه گذاشته و دستمزد چندین روز کار طاقت فرسایشان را پرداخت نکرده است. بعد از اینکه به همراه هم مرد شیاد را در رستورانی گیر می اندازند و وحشیانه کتکش می زنند، دلیلی برای ماندن در شهر پیدا نمی کنند. شنیدن تصادفی صحبت های پیرمردی به نام «هوارد» (با بازی والتر هیوستون) درباره ی طلا، قدم بعدی آنها را مشخص می کند. ابتدای امر دابز و کرتین در این خیال هستند که پیرمرد جز توصیه هایی از روی تجربه، چیزی در چنته ندارد. اما کمی نمی گذرد که پیرمرد مقاومت بدنی بالایش را نشان می دهد و مانند بز کوهی از تپه ها بالا می رود. هوارد با تکیه به تجارب گذشته ی خود درباره ی راه و روش طلا پیدا کردن می گوید که زیاد سخت نیست، و برای قسمت مشکل کار نیز توصیه هایی دارد، برای اینکه چطور طلای به دست آمده را حفظ کنند و در میانه ی کار کشته نشوند.

بخش عمده ی فیلم در دامنه های کوهستانی می گذرد که عنوان فیلم به نام آن اشاره دارد اما شخصیت ها هرگز نامش را به زبان نمی آورند و فقط تحت عنوان کوهستان از آن یاد می کنند. آنها در این منطقه ی وسیع آنچنان بی دفاع و در معرض خطر هستند که تنها تجارب هوارد و اسپانیایی صحبت کردن دست و پا شکسته ی اوست که به حفظ جانشان کمک می کند. آنها به عنوان شریک شروع به کار می کنند اما به محض اینکه به طلای حقیقی دست پیدا می کنند،‌ حرص و طمع تمام وجود دابز را می گیرد و پیشنهاد می کند شب به شب هر چه به دست آورده اند بین سه نفرشان تقسیم کنند. نتیجه اینکه هر کدام طلای خود را جداگانه از چشم دیگران پنهان می کنند و در پی اش شبی طولانی سر می رسد. دابز از خواب می پرد و می بیند هوارد سر جایش نیست، بعد کرتین از خواب می پرد و می بیند دابز سر جای خود نیست و در نهایت وقتی هوارد پیر می بیند همگی به جای خود بازگشته اند پیشنهاد می دهد بخوابند چون که روز بعد حسابی کار دارند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/20-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre.jpgهوارد قبلاً هم به این منطقه آمده است ("من میدونم طلا چه بلاهایی میتونه سر روح آدما بیاره"). او با موافقت با پیشنهادهای بدبینانه ی دابز در نقش مصلحی با تدبیر ظاهر می شود، زیرا که می داند در هر صورت سرنوشتشان در پایان سفر یکسان است: یا هر کدام موفق می شوند با طلای خود جان سالم به در برند، یا نمی شوند. نقش آفرینی والتر هیوستون (پدر جان هیوستون، کارگردان اثر) فوق العاده است و برایش جایزه ی اسکار را به ارمغان آورد. این فیلم برای جان هیوستون هم دو اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه را در پی داشت. به طرز صحبت کردن هیوستون پیر دقت کنید، کلمات را با لحنی متوازن و بدون مکث ادا می کند، انگار می خواهد برایشان قصه ای طولانی را خلاصه کند و وقتی ندارد که برای مزخرفات و توضیحات بیش از حد تلف کند. هنگامی که بالأخره طلای حقیقی پیدا می کند، رقص معروف و مرسوم این مواقع را انجام می دهد. این رقص جزو رفتار معمول اکثر جویندگان طلاست که از موفقیت خود شادمان هستند، اما نگاه کنید گاهی اوقات وقتی مسخره بازی در می آورد چشم هایش چقدر جدی و آرام هستند. او تک تک موقعیت ها را درک می کند، انتخاب های پیش رو را تشخیص می دهد و سعی دارد تا جلوی دابز را بگیرد تا با این سرعت در سراشیبی جنون و ویرانی سقوط نکند.

بوگارت در این نقش خود ذره ای از غرور و خودبینی ستاره های سینما و هنرپیشه های نقش اول نشان نمی دهد. البته موفقیت او در دنیای بازیگری به خاطر چهره ی جذاب و زیبایی ظاهری اش نبود. همسر بوگارت، لورن بیکال، در خاطراتش می نویسد که بوگارت هنگام فیلمبرداری فیلم «گذرگاه تاریک/Dark Passage» محصول ۱۹۴۷ دچار ریزش موی شدید شد و هنگامی که سر صحنه ی «گنج های سیرا مادره» حاضر شد کاملاً تاس شده بود. پزشکان مشروب خوردن بیش از حد و کمبود ویتامین B را دلیل این موضوع دانستند و با تزریق آمپول های ویتامین B-12 موهای او دوباره شروع به رشد کرد. اما طی مدت فیلمبرداری «گنج های سیرا مادره»، هر سه بازیگر اصلی کلاه گیس به سر داشتند و این کلاه گیس ها هر روز صبح به گِل آغشته می شد تا نشان دهد شخصیت ها چه روزسختی پشت سر گذاشته اند.

در «گنج های سیرا مادره»، بوگارت در نقش شخصیتی ظاهر می شود که با پیشروی داستان ذره ذره از درون خورده می شود و در نهایت درون سیاهچاله ی اعمال و توهمات خود ناپدید می شود. با وجود اینکه هوارد با به کار بستن تجارب کوهپیمایی های مکررش زندگی دابز را نجات می دهد و کرتین جسم بیهوش او را از زیر آوار معدنی فرو ریخته بیرون می کشد، او به هیچ یک اعتماد ندارد و می داند به راحتی قادر است هر کدام را بکشد تا سهم بیشتری از طلا نصیبش شود.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/21-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre.jpgدابز فکر می کند کرتین را کشته،‌ و همان لحظه که به این باور می رسد به ورطه ی جنون سقوط می کند. البته منطق بی رحمانه ی موقعیت پیش از این مشخص کرده است که در این کوهستان ها قتل و کشتار همیشه جزو انتخاب های در دسترس به شمار می رود. در یکی از تکه های کنایه آمیز و نیشدار فیلم، آمریکایی آرام و معقولی به نام جیم کودی (با بازی بروس بنت) رد آنها را می گیرد و محل اتراقشان را پیدا می کند. کودی به آنها پیشنهاد همکاری می کند و در ازای آن سهمی می خواهد و شرایط را برایشان توضیح می دهد: آنها یا باید او را با خود شریک کنند و یا بکشندش. صحنه ی رأی گیری میان سه جوینده به خوبی میزان پایبندی هر یک به اصول اخلاقی و انسانی را نشان می دهد.

این فیلم بر اساس کتابی نوشته ی نویسنده ی مردم گریز و افسانه ای «بی.تراون» ساخته شده است. اکثر آثار وی انسان هایی را تصویر می کند که در موقعیت هایی پیچیده قرار گرفته اند و به اقتضای ویژگی های طبیعت و مخاطرات شرایط با انتخاب های محدودی مواجه می شوند. تراون به ناشناس بودن شهره بود، با نام مستعار می نوشت و هرگز کسی او را از نزدیک ندیده بود. پاول کوهنر، از وکلای هالیوود که مسئولیت رسیدگی به امور اداری هیوستون پدر و پسر هر دو را به عهده داشت، بی آنکه تراون را ملاقات کند در نقش نماینده ی حقوق ادبی وی ظاهر شد. سال ۱۹۷۰ هیوستون و کوهنر هر دو برایم تعری کردند که هنگام فیلمبرداری در مکزیک مردی کوچک اندام در محل حاضر شده بود و خود را نماینده ی تراون خوانده بود. آنها اینطور تشخیص داده بودند که این شخص قطعاً خود تراون است، اما وانمود کردند داستان او را باور دارند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/22-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre.jpgمن بارها فیلم «گنج های سیرا مادره» را تماشا کرده ام، اما وقتی اینبار نسخه ی دی وی دی آن را می دیدم، متوجه شدم آخرین صحنه هایی که بوگارت در آن ظاهر شده هنوز هم تمام حواسم را به خود مشغول می کنند. این فیلم از اول هم درباره ی طلا نبود، بلکه درباره ی شخصیت های انسانی بود و بوگارت هم در نهایت جسارت و شهامت فرد سی.دابز را آدمی خودخواه،‌ وحشت زده و رقت انگیز تصویر می کند،‌ آنقدر که گاهی اوقات وسوسه می شویم نسبت به او همدردی نشان دهیم، البته اگر تا این حد دنائت نشان نداده بود. دو شخصیت دیگر در انتهای فیلم تا حدی به آنچه استحقاقش را دارند دست پیدا می کنند،‌ اما تماشاگر نسبت به آنها کمتر از این توفیق احساس رضایت می کند. بعد از اینکه قبیله ی بومی هوارد را به میان خود می برند، صحنه ی بی ارزش و بیخودی وجود دارد که مستخدمه ی جوانی گیسوان هوارد را نوازش می کند و او هم کم مانده توی دوربین نگاه کند و چشمک بزند! این صحنه و مناظری که از محل زندگی قبیله نشان داده می شود اصلاً در شأن چنین فیلمی نیسند.

ماجرای هوارد و کرتین به نوعی پایان قراردادی ختم می شود اما آنچه بر سر فرد سی.دابز می آید سطحی دیگر از تراژدی را نمایان می کند. دابز که میان تاریکی شب صداهایی خیالی می شنود، در عطش جرعه ای آب می سوزد و با طلایی به آن ارزشمندی زیر آفتاب داغ کویری لنگ لنگان راه می رود، قهرمان تراژدی ست که به سرنوشتی غم انگیز دچار می شود و با دستهای خودش گورش را می کند. در این صحنه ها نوعی واقع گرایی بی رحم و خشنی وجود دارد که باعث می شود فیلم حقیقت گرایانه و صادق به نظر برسد. البته برای رسیدن به این صحنه ها، بعد از اینکه دابز فکر می کند قاتل است و با خودش فکر می کند، یک تک گویی سطح پایین به سبک آثار شکسپیر برایش در نظر گرفته شده است: "وجدان! عجب چیزی! اگه قبول کنی که وجدان داری، تا دم مرگ عذابت میده. ولی اگه قبول نکنی،‌ اونوقت چه کار ازش ساخته ست، ها؟"

دابز خیلی زود پاسخ سؤالش را می گیرد!

منتقد: راجر ایبرت

مترجم: الهام بای

اختصاصی نقد فارسی

*****************************

 

[nextpage title=” شخصیت ماندگار فرد سی. دابز: همفری بوگارت در «گنج های سیرا مادره» (ایرنا)”]

۳- شخصیت ماندگار فرد سی. دابز: همفری بوگارت در «گنج های سیرا مادره» (ایرنا)

 

این فیلم داستان چند نفر جوینده طلاست که درمکزیک به جستجوی طلا می روند. گرچه به طلا دست می یابند، ولی به خاطرحرص و طمع، زندگیشان به فاجعه تبدیل می شود.

سناریو فیلم برگرفته از کتابی به همین نام است و قصه‌ای است از حرص و طمع و تاثیر آن بر روابط انسانی و اینکه چگونه جنون قدرت و ثروت روح انسان را پیش از جسمش می‌کشد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/15-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre.jpg« گنج های سیرامادره » در قالبی نیمه وسترن ساخته جان هیوستون یكی از نقاط اوج كارنامه بازیگری بوگارت است كه در آن به حرص و طمع انسان پرداخته شده كه در آحر نتیجه ای جز تباهی برای آنها ندارد. بوگارت اینجا شخصیتی شکاک و خشن را ارائه داد و این شک را تا جایی پیش برد که تمام خاک طلا های گردآوری شده ناشی از زحمات چند ساله را به طوفان بلا سپرد و به سنت همیشگی نوآر شکستی دیگر را تجربه کرد.

بوگارت در نقش مرد آس و پاسی كه هزینه زندگی روزانه خود را از گدایی كردن محترمانه در خیابان و بدست می آورد، بازی حیرت انگیزی را ارائه كرده و درست از جایی كه همراه با چند نفر دیگر عازم كار در معادن طلا می شود، تغییرات ظریفی را در بازی خود به وجود آورده است. وی به خوبی حرص انسان هایی از این جنس را درك كرده و همان را به نمایش گذاشته كه موجبات ماندگاری اش را فراهم كرده است.

بزرگترین بیمار روانی تصویر شده بر پرده سینما، شخصیتی در جست و جوی گنج که با باب کریتن (تیم هولت) و هاوارد (والتر هیوستن) همراه می شود. آن ها همه کار میکنند. پیاده روی های طولانی می کنند، خیلی جاها رو میکنند؛ و رویاهایشان رو هم دارند. در آخر هم، همه چیز را خراب میکنند. نکته ی اصلی تفاوت دابز با دو شخصیت دیگر است که در تلخ اندیشی و شک همیشگی او آشکار است. او با جمع، هم رای نیست و خواست او برای تفوق، جزئی از فرهنگ آمریکایی است که در دوره ی نیکسون ویرانگری آن آشکار شد.

شخصیت ماندگار فرد سی دابز چند سال پیش طی یک نظرسنجی از طرف انستیتوی فیلم امریکا پس از دون کورلئونه به عنوان بهترین شخصیت سینمایی و بالاتر از اسکارلت اوهارا،انی هال،ریک بلین و … قرار گرفت که این نشان از عظمت کار هیوستون فیلمنامه نویس و بوگارت بازیگر دارد.

منبع: ایرنا

*****************************

 

[nextpage title=” کوتاه درباره ی فیلم «گنج های سیه را مادره» (جام جم)”]

۴- کوتاه درباره ی فیلم «گنج های سیه را مادره» (جام جم)

 

نویسندگان: مسعود ثابتی، احسان خوشبخت

«گنج های سیه را مادره» (۱۹۴۸) نخستین فیلم هیوستن پس از پایان جنگ و دومین اثر او پس از شاهین مالت بود که مضمون مورد علاقه او را در مشخص‌ترین شکل به نمایش می‌گذاشت؛ جستجویی بیمارگونه که به فاجعه می‌انجامد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/74-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre/4-The-Treasure-of-the-Sierra-Madre.jpgگنج‌های سیه رامادره داستان ۳ جوینده طلا را روایت می‌کند که راهی کوه‌های سیه‌ رامادره مکزیک می‌شوند و پس از گذر از موانع طبیعی و خطر راهزنان و به دست آوردن طلا، حرص و تفرقه ثروت‌شان را بر باد می‌دهد. هر چند در پایان یکی از آنها به آمریکا باز می‌گردد تا زندگی جدیدی را آغاز کند. فیلم درونمایه اخلاقی را که بعدها در فیلم‌های بعدی هیوستن تکرار می‌شود، در روشن‌ترین و سرراست‌ترین شکل ممکن به نمایش می‌گذارد. پوچی و بیهودگی آرمان‌های مادی، مضمون اصلی فیلم است و در این مسیر همفری بوگارت یکی از متفاوت‌ترین بازی‌هایش را به نمایش می‌گذارد. مسیری که او را از حرص و آز به جنون می‌رساند توسط بوگارت به خوبی ترسیم شده و تیم هولت و والت هیوستن (پدر کارگردان) نیز بازی‌های خوبی به نمایش گذاشته‌اند. فیلم به لحاظ بصری یکی از زنده‌ترین و دلپسند‌ترین آثار هیوستن است و در تک‌تک نماهای آن تازگی، سبکی، انرژی و آزادی موج می‌زند. در مقابل فیلم کی‌لارگو که هیوستن آن را در همین سال ساخت، اثری مه ‌گرفته و خفه بود که تا حدی از ساختگی و تصنعی بودن منبع اقتباس‌اش (که درامی منظوم از ماکسون اندرسن بود) لطمه دید، اما همچنان یکی از بهترین آثار هیوستن و بهترین‌های تاریخ سینما در نمایش روابط آدم‌ها در شرایط بحرانی بود که زیبایی‌اش با بازی‌های دیدنی همفری بوگارت، لورن باکال و ادوارد جی رابینسون تکمیل شد.

همچنین باید به فیلمبرداری قابل توجه فیلم هم اشاره کرد که در آن دوربین لحظه‌ای آرام نمی‌گیرد و پیوسته در حال گردش به دور سوژه‌هایش است.

فیلمنامه از روی کتابی به همین نام که در ۱۹۲۷ و توسط نویسنده مرموزآلمانی تباری به نام بی تریون (B. Traven) نوشته شده بود، اقتباس شد. در زمان ساخت فیلم هيوستن از تریون درخواست کرد که سر صحنه بیاید اما اواعلام کرد که از این کار معذور است و به جای خودش نماینده ای خواهد فرستاد. پس از آن نماینده اوبه نام هال کراز سر صحنه آمد و حتی پیشنهادهایی هم براي بهبود فيلم داد؛ مثلاً این که خود هیوستن در نقش گذری توریست آمریکایی بازی کند نظر او بود. اما بعدها مشخص شد که این آقاي کراز در واقع خود تریون بوده است. یک نکته بی اهمیت دیگر برای خوره های فیلم، این که آن شریدان که تصادفاً در زمان ساخت گنجهای سییرامادره در مکزیک بود در نقش زنی که بوگارت راپس از خروج از سلمانی ورانداز می کند ظاهر شده است.

نویسندگان: مسعود ثابتی، احسان خوشبخت

منبع: جام جم

************

8
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
فیلم دوستمحمدجواد هفتانیmohsen mehradاحسان  بیکاررامینا کمانی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
محمدجواد هفتانی
Guest
محمدجواد هفتانی

حرص و آز شخصیت ها رو خیلی خوب درآورده جناب کارگردان.
قشنگ هم تموم می شه.
فیلم واقعا خوبیه

فیلم دوست
Guest
فیلم دوست

حرص و آز شخصیت ها رو خیلی خوب درآورده جناب کارگردان.
قشنگ هم تموم می شه.
فیلم واقعا خوبیه

mohsen mehrad
Member
mohsen mehrad

یک کار ماندگار از هیوستون بزرگ
واقعا فیلم کاملی بود و بوگارت انقد فوق العاده بود تو این فیلم که با حرفاش لج منم در میاورد!
روح هیوستون و بوگارت شاد

احسان  بیکار
Guest
احسان بیکار

فیلمی بسیار زیبا وبازی بازیگران بشدت قابل تحسین اما بنظرم فیلم نامه درزمان بندی سکانس ها وهم چنین سیر بیان شخصیت ها اندکی ناکارآمد عمل کرده است ولی در کل بی شک فیلم در کلاس بالایی قرار داره!

رامینا کمانی
Guest
رامینا کمانی

این فیلم واقعا عالیه و خیلی زیبا حرص و طمع و وفاداری رو به تصوریر می کشه

NARUT0
Guest
NARUT0

یکی از بهترین فیلمایی که تا حالا دیدم فیلم انسان هایی رو نشون میده که از طمع زیاد به جنون میرسن و بازی واقعا عالیه همفری بوگارت

شروین شاه‌آبادی
Member
شروین شاه‌آبادی

واقعا جالبه که کسی در مورد این فیلم نظر نداده. یعنی هیچکس این فیلمو ندیده؟!!!
به هر کس ندیده به شدت پیشنهاد میکنم. فیلم هم آموزنده هست و هم جذابیت و کشش داره که تا آخر بیننده رو با خودش همراه میکنه. بازی بوگارت هم چیزی در حد معجزه است.

Abe
Member
Abe

فیلم محشر بود. واقعا یکی از بهترین فیلم های با سبک تراژدی بود که تا حالا ساخته شده. داستان فیلم زیبا و آموزنده. کارگردانی عالی. بوگارت فوق العاده بود و بهترن نقشی بود که تا حالا بازی کرده. به نظر من از همه نظر یه شاهکار تکرار نشدنیه.