نقد و بررسی مستند “از ایران یک جدایی” با حضور مهرزاد دانش و ناصر صفاریان

مستند «از ایران،یک جدایی» مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

 

شامگاه ۱۱ خرداد ماه در هفتمین جلسه‌ی نمایش فیلم در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، ابتدا مستند «از ایران؛ یک جدایی» به نمایش درآمد و سپس نقد و بررسی این فیلم با حضور مهرزاد دانش (منتقد سینما) و ناصر صفاریان (مجری برنامه و دبیر جلسه‌های نمایش فیلم) برگزار شد.

فیلم مستند «از ایران؛ یک جدایی» که با کارگردانی مشترک آزاده موسوی و کوروش عطایی ساخته شده، به حواشی تولید و نمایش «جدایی نادر از سیمین» (ساخته‌ی اصغر فرهادی) و واکنش‌های مخاطبان و منتقدان، پیش و پس از دریافت تندیس اسکار از آکادمی علوم و هنرهای تصویری آمریکا می‌پردازد.

در ابتدای جلسه‌ی نقد و بررسی این فیلم، آزاده موسوی در پاسخ به پرسشی درباره‌ی نحوه‌ی تولید «از ایران؛ یک جدایی» گفت: «من و هم‌دانشگاهی‌ام کوروش عطایی ابتدا قرار بود برای ارائه‌ی پایان‌نامه‌ی عملی، فیلم دیگری ساخته و ارائه دهیم اما دو سه روز قبل از اعلام نتایج اسکار با تماشای یکی از مصاحبه‌های اصغر فرهادی نظرمان تغییر کرد و تصمیم گرفتیم پروژه‌ای که در ذهن‌ داشتیم را کنار بگذاریم و این مستند را کارگردانی کنیم.»

وی افزود: «کارهای مقدماتی تولید این فیلم که شامل صحبت‌های اولیه با برخی عوامل تولید و ضبط بعضی صحنه‌ها بود مدت زمانی حدود شش ماه را در بر گرفت؛ بی آن‌که سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده‌ای برای ساخت آن داشته باشیم. البته در طول این مدت من و همکارم ناامید نبودیم و امیدوارانه کار را پیش می‌بردیم. اما زمانی که برای پخش این مستند با خانم شهابی تماس گرفتیم ایشان پس از تماشای راش‌ها اعلام آمادگی کرد تا در کنار توزیع و پخش، تهیه‌کنندگی فیلم را هم بر عهده داشته باشد.»

کوروش عطایی، کارگردان مشترک مستند یاد شده نیز با اشاره به تغییرات انجام شده در طرح اولیه‌ی این فیلم یادآور شد: «ایده‌ای که در ابتدای کار داشتیم این بود که بتوانیم حواشی و ماجراهای شب تاریخی اهدای جایزه‌ی اسکار به فیلم «جدایی نادر از سیمین» را در قالب یک فیلم مستند به نمایش بگذاریم. برای این‌ کار تصمیم گرفته بودیم با اصغر فرهادی و بعضی عوامل تولید «جدایی…» گفت‌وگو کنیم تا بتوانیم از آن‌ها در کنار صحنه‌هایی از نمایش فیلم در جشنواره فیلم فجر و بازگشت فرهادی به ایران استفاده کنیم.»

عطایی افزود: «فرهادی که پس از بازبینی برخی راش‌ها رضایت خود را برای گفت‌وگوی اختصاصی با ما اعلام کرده بود انجام این گفت‌وگو را به اواخر تولید فیلم موکول کرد تا بتواند با فراغ بال بیش‌تری درباره‌ی «جدایی…» و حواشی آن شب تاریخی در مراسم اسکار صحبت کند.»

وی سپس با اشاره به حضور مشترک برخی دست‌اندرکاران فیلم «جدایی نادر از سیمین» در تولید این مستند گفت: «عواملی که در تولید «جدایی…» همکاری کرده بودند حس خوبی نسبت به این فیلم داشتند و به همین دلیل برای همکاری در تولید فیلمی که قرار بود به این فیلم و اصغر فرهادی بپردازد بهترین گزینه محسوب می‌شدند.»

عطایی سپس با رد کردن شائبه‌ی اعمال نظر اصغر فرهادی در ساختار مستند «از ایران؛ یک جدایی»، مطرح کرد: «ایشان به‌جز پیشنهاد درباره‌ی انجام گفت‌وگو با بعضی عوامل تولید، هیچ اعمال نظر دیگری درباره‌ی ساخت این فیلم نداشت. تنها خواسته‌ی فرهادی حذف صحنه‌هایی بود که حرف‌های ایشان در جریان برگزاری جشن خانه سینما و واکنش‌هایی که در پی داشت را به نمایش می‌گذاشت.»

آزاده موسوی نیز در این‌باره گفت: « بخش‌های مربوط به توقف فیلم‌برداری «جدایی…» شامل حدود هشت دقیقه از فیلم بوده که رضایت دادن به حذف این صحنه‌ها برای من و همکارم در ساخت این فیلم بسیار سخت و دشوار بود. با این‌کار نه‌ تنها یکی از دراماتیک‌ترین بخش‌های مستند «از ایران؛ یک جدایی» حذف شد بلکه زمان این فیلم را به پنجاه و دو دقیقه رساند که یکی از موانع جدی برای شرکت فیلم در برخی جشنواره‌های سینمای مستند به حساب می‌آید.»

وی افزود: «زمانی که خانم شهابی تهیه‌کنندگی فیلم را برعهده گرفت شبکه‌ی سینه‌پلاس از تلویزیون فرانسه برای خرید آن اعلام آمادگی کرد. بنابراین زمانی که ما در حال نگارش متن و تکمیل فیلم‌نامه بودیم می‌دانستیم مخاطبان غیرایرانی نخستین تماشاگران فیلم ما خواهند بود. این نکته باعث شد به فکر بیفتیم تا چیزهایی که برای تماشاگر خارجی نامفهوم جلوه می‌کرد را برطرف کنیم. »

بخش بعدی این جلسه‌ به صحبت‌های مهرزاد دانش (منتقد سینما) درباره‌ی این فیلم اختصاص داشت. وی فیلم «از ایران؛ یک جدایی» را یک مستند واقعه‌نگار دانست که تلاش می‌کند تا از دو زاویه نگاه «گزارشی» و «تحلیلی» به حواشی تولید و نمایش «جدایی نادر از سیمین» بپردازد.

به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی،بخش بعدی این جلسه به بحث درباره‌ی اهمیت فیلم‌نامه در سینمای مستند اختصاص داشت. آزاده موسوی تجربه‌ی جالب در ساخت این فیلم را به دست آوردن روشی برای نوشتن فیلم‌نامه‌ی مستند دانست و افزود: «در طول چهار سالی که در دانشکده‌ی سینما تئاتر درس خواندیم هیچ‌کدام از اساتید، روش نگارش فیلم‌نامه‌ی مستند را به ما یاد ندادند. اما در نهایت ما مجبور شدیم برای این‌کار به فیلم‌نامه فکر کنیم.»

در بخش دیگری از جلسه‌ هم کوروش عطایی در پاسخ به پرسشی درباره‌ی هزینه‌ی تولید این فیلم گفت: «در حال حاضر در مورد هزینه‌ی تولید این فیلم رقم دقیقی وجود ندارد اما از آن‌جا که قرار بود این فیلم از برخی شبکه‌های خارجی (نظیر «سینه‌پلاس» و «کانال چهار» تلویزیون انگلستان) پخش شود لازم بود حق پخش تصویرهای آرشیوی مراسمی نظیر اسکار، گلدن‌گلاب، برلین و هم‌چنین بخش‌هایی از فیلم «جدایی…» و پشت‌صحنه‌ی آن خریداری شود.»

وی با اشاره به هزینه‌ی پنج هزار یورویی که برای خرید حق نمایش یک دقیقه از فیلم «جدایی نادر از سیمین» به پخش‌کننده‌ی جهانی این فیلم پرداخت شده گفت: «با توجه به هزینه‌هایی که برای پرداخت حق پخش صحنه‌های آرشیوی پرداخت شده می‌توان گفت بازگشت مالی تولید این فیلم هنوز چندان رضایت‌بخش نبوده است.»

پایان‌بخش این جلسه، صحبت‌های مهرزاد دانش، منتقد مهمان بود، وی با اشاره به استفاده از بخش‌هایی از گفته‌های برخی منتقدان مخالف «جدایی نادر از سیمین» در فیلم گفت: «بهتر بود با انتخاب بخش‌های دیگری از حرف‌های مسعود فراستی و سایر منتقدان مخالف «جدایی…» حق آن‌ها نیز رعایت می‌شد.»

منبع : ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

14
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
14 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 84754 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 34280 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 49456 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-190/13242/ […]