یادداشت مجله ی مشهور کایه دو سینما درباره ی سینمای ایران

ماهنامه معتبرسینمائی «کایه دو سینما» در شماره ۶۹۸ مارس ۲۰۱۴ خود درباره سینما ی ایران مطلبی منتشر کرده است .مجله کایه دو سینما این مطلب را با عکسی از فیلم «عصبانی نیستم» ساخته رضا درمیشیان تزئین شده است. آنچه می خوانید خلاصه ای از این مطلب با ترجمه مسعود نورمحمدی است.

با به پایان رسیدن دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، سینمای ایران بار دیگر رنگ و بوی تازه ای گرفته و نسل جدیدی از سینماگران ایرانی شروع به فعالیت کرده اند.

پس از هشت سال ویرانی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در زمان محمود احمدی نژاد رئیس جمهور محافظه کار، نسیم آرامی در فضای فرهنگی ایران شروع به وزیدن کرده است. انتخابات ژوئن ۲۰۱۳ منجر به انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور میانه روی ایران شد. روحانی اعلام کرد که قصد داشتن روابط حسنه با مردم ایران و کشورهای خارجی را دارد.

سینمای ایران نیز که مانند سایر بخش های اجتماع در آستانه تشنج اعصاب قرار داشت با انتصاب حجت الله ایوبی به عنوان معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور سینمایی توانست اندکی نفس بکشد. آقای ایوبی در اولین اقدام خود خانه سینما را در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳ بازگشایی کرد.

خانه سینمای ایران که در سال ۱۹۹۳ افتتاح شده است بزرگترین سازمان سندیکایی سینمای ایران محسوب می شود که دارای نزدیک به ۲۵۰۰ عضو فعا ل و حرفه ای هنر هفتم است. خانه سینما در ابتدای سال ۲۰۱۲ به دستور (شمقدری) معاون محمد حسینی وزیر فرهنگ وقت تعطیل شد.

سازمان سینمائی برای مقابله با کاهش شدید تعداد تماشاگران در سالهای اخیر تصمیم گرفت که در روز سی ام ژانویه تمامی سینما ها به صورت رایگان پذیرای تماشاگران باشند. جمعیت مشتاق به سالن های سینما هجوم بردند،(که ضایعاتی البته به بار آورد!) این استقبال، علاقه شدید ایرانیان به سینما را نشان می دهد.

در مجموع فضای کنونی سینمای ایران نسبت به دوران احمدی نژاد قابل تنفس تر است. دورانی که دو کارگردان مشهور ایرانی در خارج از کشور، یعنی جعفر پناهی و محمد رسول اف زندانی شدند و پس از آزادی در سال ۲۰۱۰ از کلیه فعالیت های سینمایی منع شدند. هر چند این دو به شکل حدودا مخفی هرکدام موفق به ساخت دو فیلم شده بودند که در جشنواره های کن و برلین هم به نمایش درآمدند. تعداد دیگری از سینماگران نیز مجبور شدند و یا ترجیح دادند که در خارج از ایران به کار خود ادامه دهند. عباس کیارستمی فیلم های «کپی برابر اصل» را در ایتالیا و «مثل یک عاشق» را در ژاپن ساخت، بهمن قبادی فیلم «فصل کرگدن» را در ترکیه، محسن مخملباف «باغبان» را در اسرائیل، اصغر فرهادی «گذشته» را در فرانسه و همین اواخر، عبدالرضا کاهانی فیلم «وقت داریم حالا» را در فرانسه ساخت. بنابر شنیده ها، استاد عباس کیارستمی در حال حاضر مشغول آماده کردن نمایشگاه عکاسی خود در ایران است.

هرچند مشکلات بطور کامل رفع نشده است اما پس از چند ماه، لبخند بر لبان بسیاری از سینماگران ایرانی بازگشته است و شاهد پویایی مجد د آنها هستیم.در سی و دومین جشنواره فیلم فجر در تهران که از اول تا یازدهم فوریه ۲۰۱۴ برگزار شد، کمیته انتخاب نزدیک به ۱۱۰ فیلم بلند را بازبینی کرد که از میان آنها شصت و پنج فیلم به عنوان اولین اثر کارگردان ها محسوب می شدند. باید اضافه کرد که البته برخی از این فیلم ها در طی دو سال گذشته ساخته شده بودند ولی موفق به کسب مجوز برای نمایش نشده بودند. از سوئی برخی از کارگردانان مشهور ایرانی در سالهای گذشته از شرکت در جشنواره فیلم فجر خودداری کرده بودند در حالی که در جشنواره امسال عده زیادی از آنان با میل شرکت کردند، از جمله خانم رخشان بنی اعتماد با فیلم «قصه ها» که در سال ۲۰۱۱ آن را ساخته بود. خانم بنی اعتماد به دلیل حمایت از یک جناح سیاسی در انتخابات در سال ۲۰۰۹ در کانون حملات محافظه کاران قرار داشت. وی در فیلم «قصه ها» از برخی شخصیت های فیلم های قبلی خود استفاده کرده و تغییر شرایط زندگی آنها را از سال ۲۰۰۹ به بعد روایت کرده است.

جشنواره سی و دوم فیلم فجر نفس جدیدی به کالبد سینمای ایران دمیده است. در این جشنواره مولفان جوان نیز حضور داشته اند از جمله رضا درمیشیان کارگردان فیلم «عصبانی نیستم» که در (بخش پانورامای جشنواره فیلم برلین) نیز شرکت کرده است. این فیلم داستان نوید دانشجوی طغیان گری است که از دانشگاه تهران اخراج شده است. « عصبانی نیستم» روایت کننده داستان نسل جوان ایرانی است که هیچ آینده ای را پیش روی خود نمی بیند. این نسل گمشده، ناامید، خشمگین و عصبانی است، دقیقا بر خلاف آنچه نام فیلم به آن اشاره دارد این فیلم غلیان این جوانان را به نمایش می گذارد.

فیلم «چند متر مکعب عشق» اثر جمشید محمودی، شخصیت اصلی اش یک مرد افغان است که در ایران پناهنده شده است. همچنین می توان به فیلم های «ملبورن» ساخته نیما جاویدی یا «مردان» اثر بتین قبادی (که تداعی کننده سینمای نوری بیلگه سیلان، کارگردان ترک است) اشاره کرد. بتین قبادی در فیلم خود داستان یک مرد جوان را روایت می کند که در دوران کودکی خود شاهد مورد تجاوز قرار گرفتن برادرکوچکش بوده که سپس رودخانه او را با خود برده بود.

به این فیلم ها باید دومین فیلم مستند مهران تمدن را نیز اضافه کرد، تمدن که در فرانسه زندگی می کند در بخش فروم جشنواره فیلم برلین شرکت کرده است. وی در فیلم «ایرانی» (مانند فیلم «بسیجی» که در سال ۲۰۱۰ در فرانسه پخش شد) از اینکه در برابر حریف خود استوار بایستد، اجتناب نمی کند. او به دنبال یافتن راهی برای همزیستی مسالمت آمیز در یک جامعه اسلامی و گفت گو میان یک شخص (خود کارگردان) و چند روحانی است. مسئله بسیار بزرگ این است که قانع کردن هر یک از طرفین از سوی دیگری، کاری بس دشوار است.

دو مورد فیلمهای مولف جشنواره فیلم فجر می توان به دو مورد اشاره داشت: مورد اول تاثیر پذیری قابل توجه بسیاری از کارگردان های جوان ایرانی از اصغر فرهادی است (با این حال خود او اعلام کرده است که فیلم بعدی اش را هم باز در خارج از ایران خواهد ساخت). دومین مورد وجود سه سوژه به طور مستقیم یا غیرمستقیم، تمایل به مهاجرت، طلاق و جنگ ایران و عراق است که در بسیاری از فیلم های جشنواره سی و دوم به نمایش درآمده است.

ازمحصولات سینمای ایران همچنین می توان به آثاری که با تامین بودجه های عظیم از سوی حکومت پرداخت شده کرد. به عنوان مثال مجید مجیدی (که سه فیلم او یعنی – بچه های آسمان – و- رنگ خدا- و – باران – در فرانسه به نمایش درآمده اند) با بودجه ای که یک رکورد برای سینمای ایران محسوب می شود، فیلم «محمد (ص) را ساخته است. تولید این فیلم که بدون سر و صدا در اکتبر ۲۰۱۱ آغاز شد، در حال حاضر در مرحله مونتاژ در آلمان قرار دارد. در این فیلم – ویتوریو استورارو- فیلمبردار نامدار ایتالیایی و برنده سه جایزه اسکار (از جمله «واینک آخرزمان» ) همکاری کرده واز طرفی متخصص های جلوه های ویژه هالیوود نیز همکاری می کنند. در جشنواره سی و دوم، فیلم دیگری از این دست به نمایش در آمد؛ فیلم «رستاخیز» ساخته احمد رضا درویش. فیلمی حماسی – و تاریخی که روایت کننده جنگ های امام حسین در زمانی است که به شهادت می رسد. تعجب برانگیز نبود که این فیلم جایزه ای از داوران جشنواره ببرد.

موضوعی را که در حال حاضر می توان احساس کرد این است که با و جود بهبود نسبی شرایط، هنوز سینماگران ایرانی باید مسیر بسیاری را بپیمایند.

منبع : بانی فیلم

ممکن است شما دوست داشته باشید

17
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
17 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
پوریانایمان amirekachalساشا Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 45458 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 91140 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 61812 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 3214 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/q-q-182/12781/ […]

پوریان
Guest
Member
پوریان

سلام
این دیگه چطور نقدی بود؟
بابا میگفتی از دست احمدی نزاد ناراحتی و با اومدن روحانی خوشحال شدی مارو ب زحمت خوندن این مطلب نمیندداختی

ایمان
Member
Member
ایمان

مطلب بسیار بدی بود

کلا سیاسی نوشته,نه سینمایی!!

وضعیت سینمای ایران هم به نظر من با گذشته تفاوت چندانی نداشته!!

ساشا
Guest
Member
ساشا

پس چرا بحث رو سیاسی کرده کلا دوره قبل از فلانی و دوره بعد از او، این نقد علمی نیست هیچ جا اینجوری نقد نمی کنند

amirekachal
Guest
Member
amirekachal

دیگه حالا زمان احمدی نژادم اینطوری نبوده! جهنمی توصیف میکنه اون دوره رو!!