Monty Python and the Holy Grail (مانتی پیتون و جام مقدس)

کارگردان : Terry Gilliam, Terry Jones

نویسنده : Graham Chapman, John Cleese

بازیگران: Graham Chapman, John Cleese ,Eric Idle

جوایز :

برنده اسکار:

نامزد اسکار:

خلاصه داستان :

آرتور شاه به همراه شوالیه های باوفای خود عازم پیدا کردن جام مقدس می شوند که در راه این جستجو به موانع خنده دار و احمقانه زیادی برمی خورند..

 

[nextpage title=” نقد و بررسی فیلم «مانتی پیتون و جام مقدس» (جیمز براردینلی، اختصاصی نقد فارسی)”]

۲- نقد و بررسی فیلم «مانتی پیتون و جام مقدس» (جیمز براردینلی، اختصاصی نقد فارسی)

 

منتقد: جیمز براردینلی

مترجم: بهروز آقاخانیان

"جام مقدس"

یکی از سوالاتی که معمولاً به پست الکترونیکی ام ارسال میشود این است "کمدی مورد علاقه تان چیست؟" خب! باید بگویم رتبه اول به «ماهی ای به نام واندا/ A Fish Called Wanda» اختصاص داده و با فاصله کمی«زندگی برایان/ The Life of Brian» قرار دارد. بعد از این دو نوبت به مونتی پایتون و جام مقدس میرسد. مخاطبان پروپاقرص و البته دقیق سینما میدانند که در هر سه، رد تیم کمدی مونتی پایتون به چشم میخورد (A Fish Called Wanda توسط John Cleese نوشته و خود Cleese بهمراه Michael Palin در آن بازی میکنند. The Life of Brian هم دنباله ای بر موفقیت مجموعه ی موفقیت آمیز پایتون ها/ Pythons است).

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/7/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/16-Monty-Python-and-the-Holy-Grail.jpgدر ۱۹۷۵ وقتی "جام مقدس" اکران شد، برنامه های تلویزیونی و بریتانیایی مونتی پایتون پدیده ناشناخته در آنسوی دریایی آتلانتیک یعنی ایالات متحده محسوب میشد. برنامه نمایشی "سیرک پرنده مونتی پایتون" (یعنی سازنده برنامه) سالهای پیش وارد تلویزیون شده بودند ولی در آن زمان هنوز کسی آن را نمیشناخت. در طول ۲۵ سال این گروه نامتعارف توانستند به یکی از معروفترین یا شاید یکی از رکنهای جریان اصلی نمایش در فرهنگ کشور تبدیل شوند. بطوریکه امروزه کمتر کسی را میتوان پیدا کرد که حداقل اسم مونتی پایتون را در ایالات متحده نشنیده باشد. و جام مقدس که در ابتدا با بودجه ای اندک و به عنوان کمدی درجه ۲ شناخته میشد، تبدیل به یکی از کلاسیک ها این ژانر شد.

بسیاری از سکانسهای مورد علاقه طرفداران پایتون هم در جام مقدس یافت میشود. در این کمدی برخلاف کارهای قبلی گروه خبری از حرکات و تکیه کلامهای معمول بازیگرانش نیست. بلکه با تعدادی دهقان قرون وسطی ای طرف هستیم که اجساد مردگان ناشی از طاعون را جابجا میکنند، شوالیه ای سیاه که معنی واژه توقف را نمیداند، خرگوشی با عادت غذایی عجیب و دربانی که سه سوال سری دارد که از همه میپرسد (در مجموع یعنی عناصر شناخته شده آن دوران).

مونتی پایتون و جام مقدس فرصتی بود برای گروه پایتون تا پس از مجموعه تلویزیونی شان دوباره دور هم جمع شوند. بیرون از گروه بعضی از اعضا موفقیت های بیشتری نسبت به سایرین پیدا کرده بودند (بخصوص Palin و Cleese) اما، وقتی گروه دور هم جمع شدند تا در مورد فیلمنامه بحث کننده دوباره تیمی یکدست را تشکیل دادند. با اینکه دو سری آخر مجموعه "سیرک پرنده مونتی پایتون" نسبت به قسمتهای اول خسته کننده و حوصله سر بر شده بود ولی جام مقدس دوباره توانست انرژی را به کار برگرداند و روحی تازه در آن بدمد. کمدی که این فرصت را به گروه داد تا خلاقیت کمدی خود را طراوتی دوباره ببخشند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/7/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/12-Monty-Python-and-the-Holy-Grail.jpgمونتی پایتون و جام مقدس با تیتراژ نوآورانه ای آغاز میشود که تا بحال در سینما تجربه نشده بود. اسامی که با فونتی کمرگ آرام حرکت میکنند در حالی که زیرنویسی به زبان سوئدی در پایین تصویر حرکت میکند. بعد از مدتی این زیرنویس دیگر هیچ ارتباطی به نوشته های تیتراژ ندارد. سپس صدایی بخش میشود که میگوید از اینکه زیرنویسها کاملاً بیربط هستند پوزش میخواهیم. مسئولین این کار را همین الان اخراج کردیم. سپس یک سری سمتهای عجیب غریب در ادامه تیتراژ میآید و گفته میشود که کارگردان به علت اخراج عده ای از عوامل، مجبور به استخدام عده ای دیگر با تخصص های غیر مرتبط شده است. اما در پایان کار نام عوامل اصلی فیلم با گرافیکی متفاوت بر روی پرده ظاهر میشود.

فیلم سرشار از شوخیهای نامتعارف و عجیب غریب مانند تیتراژش است. نحوه اسب سواری و دیالوگهای شاه آرتور در هنگام جمع آوری سرباز در سکانس ابتدایی یکی از اینهاست که در نتیجه منجر به پیوستن چند شوالیه شجاع به شاه میشود تا همگی برای پیدا کردن جام مقدس بسیج شوند. در طول راه گروه با خطرات مختلفی روبرو میشوند که بر هر کدام به نوعی فائق میایند مانند کشتن گروهی از مهمانان یک عروسی، گرفتار شدن در حلقه تعدادی زن جذاب و سکسی و غیره.

بازی هنرپیشگان در مجموعه سیرک پرنده مونتی پایتون در چند نقش متفاوت که گاه به هشت یا نه عدد میرسید در این فیلم هم دیده میشود. حتی خود Terry Gilliam که کارش ساخت تکیه های انیمیشنی و همچنین کارگردانی است، هم در چند جا جلوی دوربین میرود. این انیمیشن ها همانند مجموعه تلویزیونی از لحاظ ظاهر و ترکیب بندی نسبت به سایر کارها متفاوت است.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/7/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/10-Monty-Python-and-the-Holy-Grail.jpgدیدن این گروه کمدی در رسانه ای دیگری بجز تلویزیون واقعاً جالب است. تجربه سال ۱۹۷۵ این گروه یعنی جام مقدس گروه را به سمت و سویی جدید برد. John Cleese و همسرش در همان سال مجموعه تلویزیونی جدیدی بنام Fawlty Towers را کلید زدند و بعداً هم از طریق مجموعه هایی دیگر اسم و رسمی بین المللی پیدا کردند. Eric Idle هم برنامه هفتگی خودش را شروع کرد که به محبوبیت خوبی در انگلستان رسید. سپس گروه در سال ۱۹۸۳ آخرین فیلم خود بنام معنی زندگی را نیز به اکران درآوردند. بعد از آن هم هر کدام از اعضا مجدداً پی کار خود و فعالیتهای انفرادیشان رفتند.

در جام مقدس همان سبک کمدی نویسی مجموعه های تلویزیونی تکرار شد و همه چیز از بلاغت مارکس گرفته تا مشاهدات علمی در مورد نظریات مذهبی در آن دیده میشود. بسیاری از کمدی ها آنقدر مخاطب را با جکهای مختلف بمباران میکنند تا حداکثر یک سوم آنها موفق به خندانشان شود. اما در جام مقدس کمتر شوخی ای ناموفقی دیده میشود. حتی اگر کسی به شوخی ای نخندت ولی به نکته هوشمندانه ای که در آن گنجانده شده توجه کرده و فکر میکنند. در واقع کیفیت شوخیها یکی از وجوه تمایز جام مقدس با سایر فیلمهای کمدی است.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/7/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/17-Monty-Python-and-the-Holy-Grail.jpgاگر فیلم ضعفی داشته باشد، پایان آن است. فیلم انگار تمام نمیشود یا شاید بتوان گفت این پایان قانع کننده نیست. در واقع نوشتن پایانی مناسب برای فیلمنامه بعد از اینکه پایان فیلنامه اولیه (پیدا شدن جام توسط شاه آرتور و شوالیه ها در فروشگاه زنجیره ای) مورد تایید قرار نگرفت، یکی از چالش های مهم گروه بود. سکانس پایانی که نهایتاً جلوی دوربین رفت با اینکه به نوعی منحصر بفرد است ولی بیاد تماشاگر نمیماند.

البته باید گفت که کمدی گروه پایتون به سلیقه همه هم نمیخورد. بلکه برای کسانی ایست که با مجموعه عای تلویزیونی آن ارتباط برقرار کرده اند. من کسانی را میشناسم که حتی با دیدن خنده دار ترین قسمتهای این مجموعه ها نیز لبخندی نزده اند. اولین بار که جام مقدس را دیدم کل دو ساعت آن را خندیدم. هنوز هم وقتی بعد از شش یا هفت بار میبینمش باز هم میخندم. ولی جدایی از سلیقه افراد در کمدی، نمیتوان هوشمندی نهفته در فیلمنامه اثر و تلاش برای متفاوت بودنش را انکار کرد. برای کسانی که طنز فیلم را میگیرند، جام مقدس یکی از بهترین کمدی های ساخته شده در تاریخ سینماست.

منتقد: جیمز براردینلی

مترجم: بهروز آقاخانیان

اختصاصی نقد فارسی

*****************************

 

[nextpage title=” نگاهی به مانتی پایتون و جام مقدس (سینما کده)”]

۳- نگاهی به مانتی پایتون و جام مقدس (سینما کده)

 

داستان: سال ۹۳۲ پس از میلاد «آرتور شاه» (چاپمن) از «سِر بِدوِر» (جونز)، «سِر لانسلوی شجاع» (کلیز)، «سِر گالاهاد» (پالین)، «سِر رابین نه چندان شجاع» (آیدل) و سِری که هرگز نمی‌بینیم، می‌خواهد در میز گرد به او بپیوندند؛ اولین هدف آنان کاملات است، ولی به آنان گفته می‌شود که دنبال جام مقدس بگردند. در نزدیکی یک قلعه فرانسوی، شوالیه‌ای فرانسوی به آنان نیش و کنایه می‌زند. مورخی مشهور می‌گوید که شوالیه‌های میزگرد تصمیم گرفتند تک‌تک به دنبال جام مقدس بروند و هر کدام با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند: «سِر رابین» با «شوالیه سه‌سرِ» پُرحرف روبه‌رو می‌شود؛ «لانسلو» دوشیزه‌ای را نجات می‌دهد، ولی بعدتر می‌فهمد که او در واقع پسر پادشاه قلعه مرداب است؛ «آرتور» و «بِدِور» به توصیه یک غیب‌گو، با قربانی کردن یک بوته‌زار، شوالیه‌های «نَه» را آرام می‌کنند. در همین بین، پلیس به‌دنبال قاتل مورخ مشهور می‌گردد. بالاخره همه شوالیه‌ها به هم می‌پیوندند و «تیم جادوگر» (کلیز) آنان را به غاز کاربانوگ راهنمائی می‌کند تا با هیولائی بجنگند؛ «آرتور» و «بِدِور» از پل مرگ می‌گذرند و بالاخره وارد مخفیگاه جام مقدس می‌شوند، ولی روی باروهای قلعه، دوباره شوالیه فرانسوی منتظرشان است. «آرتور» برای نبرد آماده می‌شود که پلیس سر می‌رسد، قاتلان مورخ را دستگیر می‌کند و فیلم ناتمام می‌ماند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/7/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/7-Monty-Python-and-the-Holy-Grail.jpgمانتی پایتون و جام مقدس از بعضی جهات کاملاً با کار قبلی این گروه و «حالا برای چیزی کاملاً متفاوت/ And Now for Something Completely Different» (ایان مک‌ناتن، ۱۹۷۲) متفاوت است: به‌جای رجوع دوباره به طرح‌های تلویزیونی‌شان، آنان ایده‌ها و موقعیت‌های تازه‌ای را یافته‌اند و در برابر پس زمینه زیبا و مه گرفته اسکاتلند آنها را پرداخته‌اند. آنان دلاوران میزگرد هستند که دنبال جام مقدس می‌گردند (به اضافه تک و توکی از ناظران پُرچانه و حریفان سرسخت). مقدار قابل توجهی از دست مایه شوخی‌ها از ژانر رُمانس‌های قرون وسطائی می‌آید. میان‌پرده‌های نقاشی متحرکِ گیلیام هم متکی به نقاشی و خوش‌نویسی قرون وسطائی است.

این فیلم نیز مانند سایر کارهای گروه مانتی پایتون هجویه ای ست بر مذهب، اخلاق و جوامع انسانی که در زمان ساخته شدنش انتقادهای زیادی را برانگیخت…

این فیلم به به نظر من شاید یكی از خنده دار ترین فیلم هایی ست كه تا به حال ساخته شده است. برای اینکه روی پرده نقره ای واقعاً و به صورت قابل باوری، احمق به نظر برسید، باید خیلی باهوش باشید. معمولاً خیلی كم پیش می آید كه چیزی آنقدر احمقانه باشد كه واقعاً باعث خنده تان شود. در اكثر مواقع این گونه موقعیت ها خیلی لوس و سبك به نظر می رسند. نمونه بارزش هم anchorman، austin powers ، scary movie و بقیه فیلم های از این دست هستند.

اما این فیلم اینطور نیست. بلكه از همان تیتراژ اول مخاطب را مدام غافلگیر می کند. به شکلی که زمان نمایش اولیه فیلم، خیلی از تماشاگرانی که كه وارد سالن می شدند با دیدن تیتراژ اول فكر می كردند سالن را اشتباه گرفته اند!

دیالوگ ها از همان ابتدا تا آخر فیلم لبخندی روی لب مخاطب می نشاند، البته شاید کار به قهقهه زدن نرسد. بازیگران با لهجه بسیار غلیظ بریتانیایی صحبت می کنند که فهمیدن دیالوگ ها را برای کسانی که گوششان به این لهجه عادت ندارد سخت می کند. به همین خاطر توصیه می کنم برای از دست ندادن ظرافت های کار حتماً فیلم را با زیرنویس تماشا کنید.

نکته ی جالب دیگر طنزی ست که جدا از ماجراهای اصلی در پیش زمینه ی فیلم جاری ست. حرکات عجیب سیاهی لشگر ها که اگر دقت نکنید امکان دارد متوجه آنها نشوید اما تأثیر خود را بر روی ناخودآگاه ذهن آدمی می گذارند و سهمی از خنده های تماشاچی را به خود اختصاص می دهند.

کمتر پیش می آید فیلم های کمدی مخاطب را واقعاً به خنده بی اندازند اما این فیلم در این کار موفق عمل می کند.

داستان فیلم که شاید اصلاً‌ مهم نباشد، به ماجرای آرتور شاه و شوالیه های او که در جستجوی جام مقدس هستند می پردازد. اما بهتر است خود را آماده کنید تا روایتی فوق العاده متفاوت از این داستان ببینید که با فضای شکسپیری داستان اصلی زمین تا آسمان فاصله دارد!

فیلم با بودجه محدودی ساخته شده و به همین دلیل امکان دارد جلوه های ویژه ی آن کمی نامناسب به نظر برسد. اما بازیگرها با همین مقدار بودجه ی اندک نیز بازی فوق العاده ای ارائه داده اند.

این فیلم در ادامه ی مجموعه ی تلویزیونی « سیرک پرنده ی مانتی پایتون/Monty Python's Flying Circus» ساخته شده که به صورت ۱۴ دی وی دی در بازار عرضه شد. دو فیلم سینمایی دیگر به نام های زندگی برایان/ Life of Brianو معنای زندگی/ The Meaning of Lifeهم در ادامه ی این مجموعه ساخته شده و دیدن آنها نیز خالی از لطف نیست.

منبع: سینما کده

*****************************

 

[nextpage title=” نمونه هایی از طنز گزنده ی مونتی پایتون (EveryPersianStudent)”]

۴- نمونه هایی از طنز گزنده ی مونتی پایتون (EveryPersianStudent)

 

نویسنده: استیو سایر

در یکی از قسمت های مجموعه ی مونتی پایتون، مرد فربه و چاقی تا خرخره غذا خورد و سپس وقتی به او یک برگ نعنا بیشتر دادند، به معنای تحت الفظی کلمه و به خاطر حجم غذایی که بلعیده بود، منفجر شد – تنها یک برگ نعنای اضافی کافی بود تا این آدم تعادلش را از دست بدهد و به کلی تخریب شود!

در بخشی از فیلم" مونتی پیتون" مردی یک طوطی‌ را که نیم ساعت پیش از آن خریده بود به فروشنده برگردانده و از مرده بودن طوطی شکایت میکند. فروشند با پافشاری میگوید که طوطی تنها در حال استراحت هست. ولی مرد خریدار میگوید تنها دلیلی که طوطی از آغاز در قفس نشسته بود آن بوده که به قفس میخ شده بوده است.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/7/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/5-Monty-Python-and-the-Holy-Grail.jpgدر صحنه ای از فیلم (مونتی پایتون در جستجوی جام مقدس) میبینیم كه پادشاه آرتور سوار بر اسب از میان جنگل عبور میكند و ناگهان با شوالیه ای زره پوش كه زره ای سیاه بر تن دارد مواجه میشود. شوالیه راه را بر پادشاه آرتور میبندد و پادشاه متوجه میشود كه برای عبور از آنجا مجبور است تا با شوالیه جنگیده و او را شكست دهد. متعاقباً مبارزه ای آغاز میشود و پادشاه آرتور موفق میشود تا بازوی شوالیه سیاه را از تنش جدا كند. پادشاه شمشیرش را غلاف كرده، در مقابل شوالیه تعظیم میكند و به راه خود ادامه میدهد. اما شوالیه میگوید: «نه!» و پادشاه آرتور جواب میدهد: «ولی من بازویت را از تنت جدا كرده ام!» شوالیه نگاهی به بازوی خود انداخته و میگوید: «نه این حقیقت ندارد تو این كار را نكرده ای!» پس پادشاه آرتور نگاهی به زمین انداخته، به بازوی شوالیه اشاره كرده و میگوید: «بازوی تو درست همین جا است، نگاه كن!» و شوالیه جواب میدهد: «این فقط یك زخم سطحی است و بس.» پادشاه آرتور كه میبیند برای عبور از آنجا چاره ای ندارد جز اینكه با شوالیه سیاه وارد جنگی تمام عیار شود و او را دچار نقص عضو جدی كند، مبارزه ای خونین را آغاز میكند. بنابراین مبارزه ادامه یافته و پادشاه آرتور تمامی اعضای بدن شوالیه را یكی پس از دیگری قطع میكند تا وقتی كه تنها چیزی كه روی زمین دیده میشود، قطعات بریده شده بدن شوالیه است و یك سر كه از تن جدا شده و در كنار قطعات دیگر بدن، روی زمین افتاده است. در حالی كه پادشاه آرتور سوار اسب شده و با سرعت می تازد، صدای فریادی شنیده میشود كه میگوید: «ای ترسوی بزدل برگرد تا زانوهایت را گاز نگرفته ام!»

احتیاج به توضیح نیست كه شوالیه داستان، واقعیت را انكار میكرد و همین سبب نابودی او شد. او نمیتوانست با این حقیقت روبرو شود كه مبارزه را باخته است. اگر چه این یك مثال ساختگی و طنز از مقوله انكار است، ولی خطرات ناشی از انكار حقیقت، كاملاً واقعی است.

نویسنده: استیو سایر

منبع: EveryPersianStudent

*****************************

 

[nextpage title=” شرحی بر فعالیت های گروه «مانتی پیتون» (ویکی پدیا)”]

۵- شرحی بر فعالیت های گروه «مانتی پیتون» (ویکی پدیا)

 

گروه «مانتی پیتون» سری فیلم‌های کمدی خود را در دهه ۷۰ عرضه کردند که قدمی به جلو بود و بسیاری از خط قرمزهای کمدی‌های دیگر را شکستند. آنها یک گروه انگلیسی بودند که ابتدا کار خود را از برنامه سازی تلویزیونی آغاز کردند و بعد به سمت سینما هم کشیده شدند.در این دهه و این نوع کمدی شوخی‌ها بیشتر جنسی و وقیحانه به نظر می‌رسید. مذهب ، سیاست، اعتقادات و آدمها مورد هجو قرار می‌گرفتند. آنها هیچ حد و مرزی برای شوخی نداشتند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/7/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/4-Monty-Python-and-the-Holy-Grail.jpgمعروف ترین عضو این گروه تری گیلیام بود. اعضای گروه مانتی پایتون بعد از موفقیت در شبکه ی BBC به سینما دعوت شدند و فیلمهای موفقی مانند "و حالا چیزی متفاوت"، "مانتی پایتون و جام مقدس" و "مانتی پایتون و زندگی رایان" تولید کردند. اهمیت مانتی پایتون در تاثیری است که به لحاظ جنس کمدی بر آثار بعد خود گذاشته است.

دو نمونه از تأثیرات مونتی پایتون در دنیای کامپیوتر

زبان برنامه‌نویسی کامپیوتری پایتون Python: سازنده ی این برنامه به دلیل علاقه ی خود به این مجموعه ی کمدی انگلیسی، این نام را برای زبان برنامه نویسی خود انتخاب کرد.

اصطلاح اسپم كامپیوتری یا هرزنامه: واژه ی اسپم از اجراهای كافه ای گروه مونتی پیتون برگرفته شده است. در دستور غذایی این کافه ژامبون نقش اساسی داشت. در سبك كاری مونتی پیتون، شخصیت ها (شامل همسرایان وایكینگ ها) ترانه ای را می خوانند كه تقریبا به طور كامل عبارت است از كلمه اسپم. وقتی این طرح كمدی برای تبلیغ كنسرو ژامبون استفاده شد، این واژه به عالم كامپیوتر راه یافت كه به معنای ایمیل ها و آگهی های ناخواسته است. در دهه ۱۹۸۰، شركت های آگهی آنلاین تلاش كردند این كلمه را به عنوان مخفف «تبلیغات فروش و تجارت» جا بیندازند.

کوتاه از فیلم های دیگر مانتی پیتون

«و حالا برای چیزی کاملاً‌ متفاوت» (۱۹۷۱) (And Now for Something Completely Differen)

این فیلم مجموعه ای بود از بهترین طرح های اولیه ای که برای مجموعه ی تلویزیونی آماده سازی شده بود.

«زندگی برایان به روایت مونتی پیتون» (۱۹۷۹) (Monty Python's Life of Brian)

این فیلم به علت ترکیب موضوع دینی با کمدی مناقشه برانگیز بود اگرچه میان مخاطبان به محبوبیت دست یافت. در سال ۲۰۰۰ مخاطبان مجله توتال فیلم آن را به عنوان بهترین کمدی تمام زمانها انتخاب کردند، درسال ۲۰۰۴ همین نشریه آن را پنجمین فیلم بزرگ تاریخ بریتانیا نامگذاری کرد و در سال ۲۰۰۶ نیز طی دو نظر سنجی به عنوان بهترین کمدی تمام زمانها انتخاب شد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/7/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/79-Monty-Python-and-the-Holy-Grail/3-Monty-Python-and-the-Holy-Grail.jpgبرایان کوهن چند خانه آن طرف تر از محل تولد مسیح متولد شد و به عنوان جوانی ایده آل گرا بزرگ شد که از اشغال شهر یهودیه توسط رومی ها منزجر بود درحالی که بعدها متوجه می شود که پدر خود نیز یکی از سردسته های رومی ها بوده است.

فضای سرزمین مقدس در سال ۳۳ پس میلاد از فقر و هرج و مرج، هرکسی خود را مسیح معرفی می کرد و پیروانی برای خود می یابد و خشم رومی برای تلاش از سامان دادن به امور را نشان می دهد. در مرکز این فضا فردی به نام برایان کوهن در پرتو شرایط کاملا مضحکی که زندگی مسیح موازی است به شهرت می رسد.

یک خاخام ارشد بریتانیایی تولید این فیلم را به جهنم نسبت داد و یک سازمان کاتولیک تماشای این فیلم را گناه اعلام کرد. منوعیت پخش این فیلم در ایتالیا، نروژ و بخشهایی از انگلستان فروش چشمگیری را برای آن رقم زد.

گروه شش نفرۀ محبوب مونتی پایتون در این فیلم بیش از ۴۰ نقش ایفا کرده‌اند.

صحنۀ پایانی در ساعات سرد صبح زود فیلم‌برداری شده، به همین خاطر جان کلیز که خیلی سرمایی‌ست از کارگردان خواسته او را با لباس به صلیب بکشند!

در زندگی برایان دیگر خبری از پوچی های قطعه قطعه، شوخی های فاصله گذارانه و زیرنویس و میان نویس که شاخص کارهای تلویزیونی گره مانتی پایتن بود، نیست؛ بلکه ساختار داستانی منسجمی در کار است و شوخی ها، با همه ی بداعت شان، جوری به کار رفته اند که مایه ی پیش برد داستان باشند ونه توقف و تأخیر آن.

«معنای زندگی مانتی پایتن» (۱۹۸۳) (Monty Python's The Meaning of Life)

چند داستان، به ظاهر بی ارتباط با یکدیگر، درباره ی مرگ و زندگی به نوعی در هم تنیده شده اند. این فیلم چهارمین و آخرین قسمت از سری فیلم های گروه مانتی پایتن که به نوعی عصاره ی تفکر گروه نیز به شمار می آید. اگرچه عده ی زیادی آن را توهین آمیز نسبت به هر کس و هر چیز محسوب می کنند!

منبع: ویکی پدیا

Monty Python and the Holy Grail (مانتی پیتون و جام مقدس)

12
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
تایلر اسپارومحمدرضا1Akiraغزال Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Member

سبکش خیلی با فیلم‌های طنز امروزی یا حتی آن‌روزی فرق می‌کنه. جاهایی داره که (شاید به دلیل آشنا نبودن ما با فرهنگ سنتی اون‌ها)‌زیاد خنده‌دار نیست و جاهایی داره که می‌تونه براتون خیلی خنده‌دار باشه.
در نهایت این فیم فقط می‌تونه در پنج جمله خلاصه بشه: نی نی نی

تایلر اسپارو
Guest
تایلر اسپارو

هر فیلمب که تری گیلیام تنهایی ساخته بهتریه فیلم تاریخه و هر فیلمی رو با کمک بقیه ساخته آشغال ترینه. و در بخش نویسندگی این فیلم تری گیلیام با یکی دیگه فیلم نامه رو نوشته پس یه اثر مفهومی بی نهایت آشغاله

محمدرضا1
Guest
محمدرضا1

این فیلم بسیار معنی دار و آشغال هست ولی جز بهترین فیلم های تاریخ شده به نظرم آشغال ترین اثر تری گیلیام بهترین نویسنده وکارگردان هالی وود هست

Akira
Guest
Akira

دوستان عزیز حتما باید American Pie ببینید تا خندتون بگیره

غزال
Guest
غزال

عالی، دیدنی و خنده دار!پشت همه دیالوگ ها و صحنه ها کلی فکر بود.

مهران
Guest
مهران

به نظرم خیلی فیلم خوبی بود. طنز این اثر مانند خیلی از کمدی های دیگه اصلا سطحی نبود.

رهام اعتمادی
Member
رهام اعتمادی

فیلم قابل بحثی بود نی نی نی

فرهاد
Guest
فرهاد

برخلاف نظر دوستان فیلم عالی و فوق العاده ای بود. 😆 تمام فیلمهای گروه مونتی پیتون عالی اند و حرف ندارند. 🙄

amir
Member
amir

زلال احکام رو تا آخرش ببینید اما این فیلم رو اصلا نبینید! چون ارزش یک بار دیدن رو هم نداره
فراتر از آشغال

frank castle
Member
frank castle

دوستان کسی فیلم زندگی برایان مانتی پیتون رو دیده؟؟

می خواستم بدونم اینم مثل اونه ؟؟

اون تک شوخی های جذاب توش زیاد بود و واقعا بامزه بود

kamran golhashem
Member
kamran golhashem

واقآ فیلم احمقانه ی بود با شوخی های انگلیسی بی مزه اش و داستان سر تا پا پوج بی خودش.
😡 😡

Abe
Member
Abe

واقعا فیلم مزخرف و آشغالی بود. اصلا ارزش دیدن نداشت. این چه کمدی بود که آدم به جای خندیدن خوابش میبره؟ توصیه میکنم که اصلا این فیلم رو نبینید.