نگاهی به آمار مخاطبان فیلم های کمال تبریزی؛ روزهای تلخ کارگردان «مارمولک»

خبر خوشی برای سینمای ایران نیست که یکی از کارگردانان پولسازش سال ها است فیلم پرمخاطبی نساخته و به جایش به حجم فعالیت هایش افزوده است. کمال تبریزی که با فیلم هایی چون لیلی با من است، فرش باد، شیدا و مارمولک تا اوایل دهه هفتاد رگ خواب مخاطب در دست اش بود سال ۱۳۸۲ با مارمولک به رکورد یک میلیون و ششصد هزار تماشاگر رسید تا این فیلم با اکران کوتاه اش همچنان پرمخاطب ترین فیلم کارنامه اش باشد. بعد از این فیلم اما کمال تبریزی قدم به قدم از روزهای خوب اش فاصله گرفت. از مورد خاص یک تکه نان و سریال شهریار اگر بگذریم. قدم بعدی کمال تبریزی در سینما و تلویزیون برای جذب مخاطب همیشه پای یک زن در میان است بود؛ فیلمی که با حضور مهران مدیری و گلشیفته فراهانی بازیگران محبوب آن سال ها و موضوع ملتهب اش نتوانست حتی به رکورد مارمولک نزدیک شود هرچند از فیلم های موفق تبریزی در گیشه بود.

کمال تبریزی بعد از این فیلم دوباره سراغ سریال سازی رفت و مدتی مشغول ساخت سرزمین کهن بود و در قدم بعدی اش در سینما فیلمنامه ای از پیمان قاسم خانی را با بازی رضا عطاران جلو دوربین برد؛ طبقه حساسبا وجود فروش مناسب اش اما باز هم برای کمال تبریزی یک افت بود و با نهصد هزار مخاطب باز هم ریزش مخاطب در فیلم های این کارگردان را نشان می داد. کمال تبریزی بعد از این فیلم سراغ ساخت سریال کمدی ابله در شبکه خانگی رفت؛ سریالی که باز هم ناکامی دیگری در جذب مخاطب بود و نتوانست موفقیتی برای این کارگردان به دنبال داشته باشد.

سال ۱۳۹۴ از کمال تبریزی یک فیلم جدید و یک فیلم توقیف شده اکران شد. افت مخاطبان فیلم های این کارگردان با اکران این دو فیلم به مرز خطر رسید و هر دوی این فیلم ها شکست تجاری خوردند و روی هم دویست هزار مخاطب نداشتند. دونده زمین در سال ۱۳۹۵ بعد از چند سال در گروه هنر و تجربه اکران شد. اما این فیلم هم به نسبت دیگر فیلم ها هنر و تجربه در جذب مخاطب موفق نبود و تا امروز تنها هزار و دویست نفر به تماشای آن نشسته اند. فیلم اخیر کمال تبریزی یعنی امکان مینا تکمیل افت چند ساله او در جذب مخاطب است؛ فیلمی که در ماه اول اکران اش تنها سی و پنج هزار مخاطب داشته و بعید است تا پایان اکران به بیش از شصت هزار مخاطب برسد.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/tabrizi-facts.jpgمنبع: نشریه دنیای تصویر

ممکن است شما دوست داشته باشید

5
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/lr-756/16704/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/lr-756/16704/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 77684 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/lr-756/16704/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 49787 more Info to that Topic: naghdefarsi.com/lr-756/16704/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 82581 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/lr-756/16704/ […]