نماینده ایران برای اسکار ۲۰۱۴ رسما معرفی شد

 

کمیته انتخاب فیلم پس از ورود به بحث در خصوص دو نامزد نهایی «دربند» و «گذشته» در نهایت تصمیم گرفت «گذشته» را به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی معرفی کند.

امیر اسفندیاری اعلام کرد کمیته انتخاب فیلم پس از ورود به بحث در خصوص دو نامزد نهایی، فیلم های«در بند» ساخته پرویز شهبازی و «گذشته» ساخته اصغر فرهادی، در یکی از چالشی ترین جلسات ادوار اخیر، عاقبت به معرفی «گذشته» به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی رای داد.

اعضاء کمیته با تاکید بر ارزش های غیر قابل انکار دو فیلم، با توجه به مباحثات به عمل آمده در جمیع جهات، از اهمیت موضوع زبان و فرهنگ ایرانی و صنعت کنونی سینمای ایران تا برخورداری از بیشترین احتمال موفقیت و توجه به راهبردهای آینده سینمای ایران در تاثیرگذاری مستقیم بر جریان تولید در سایر کشورها، با مطالعه دقیق تاریخچه و مقررات جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، در نهایت به انتخاب فیلم «گذشته» ساخته اصغر فرهادی رای دادند و توافق کردند گزارشی از بحث های به عمل آمده در جلسات کمیته به قلم یکی از پایه گذاران سینمای نوین ایران، هنرمند بزرگوار، استاد مسعود کیمیایی، تنظیم گردد. متن این گزارش به قلم ایشان به شرح زیر است:


گزارشی از مجمع داوران برای انتخاب یک فیلم از سینمای ایران

جهت معرفی به دوره هشتاد وششم اسکار

وجدان، رَحِم داوری است

امر قضاوت بر موج های سهمگین است. این زمانی بسیار حساس، سرنوشت می سازد که هنرمندی به داوری یک اثر هنری بنشیند و دلیل بیاورد. داوری در وجدان رشد می کند. و سرنوشتی که با خطا بر یک اثر محتوم شود در عمر هنرمند قضاوت شده و قضاوت کرده به تاثیری رنج ساز می رسد که قابل بخشش نیست.
داورانی انتخاب می شوند تا از میان حدود پنجاه فیلم یک فیلم را انتخاب کنند تا معرفی به آکادمی اسکار شود. داوران به جمع نشسته همه آگاه بر هنر خود هستند و جای آنها در جامعه امن است.

اعتبار اسکار از سینمای پر بحث و ریشه دار آمریکا می آید. سینمای آمریکا تفکری به سینمای جهان دارد که انکار ندارد. اما در گرامر یک فیلم بدون شک سینمای آمریکا موثر اول بوده است.

هنوز سلسله فیلم های نوآر، وسترن، حتی موزیکال گرامرهای از تجربه آمده را در مدارس هنر تدریس می کنند. این تربیت هنوز در داوری های اسکار مشهود است.

سینما، ادبیات و خصوصا شعر در آسیا، اروپا و در سال های اخیر در آفریقا و آشکارا سینما و ادبیات در آمریکای جنوبی مستقل بوده است. آیا باید اثری انتخاب شود که در داربست تفکر یک جشنواره اندازه گیری شود یا آن همه رعایت هنرمندانه نیست. اثری که رعایت نمی کند مستقل است و استقلال هنرمند به معنای برآمده از جامعه ای آزاد است.
داوران این دوره همه از هنرمندان مستقل و یا تلاشگر برای رسیدن به استقلال هستند.

موضوع اول توان سخندانی داور است که می تواند عقایدش را در هنردانی بگوید. و اگر چنین نشود دلایل نگفته، قضاوت را تخریب می کند.

توجه داور به مقوله بسیار مهم «حقیقت سازی» باشد که حقیقت های دست ساز فرازهای یک اثر را نسازد، هیچ تخیلی تولید نشود، صحت مفهوم سازی، دانستن به کاربرد هنری فنون که ختم به دانستن تکنیک است، ربط داده ها…. پیدایش این همانی ها و یا تمثیل سازی با وجدان داوری به گفتگوها بیاید.

ربط ها و پیدایی ناشناخته ها به شناخته های معلوم همراه با دانستگی باشد.

باید دست فیلمی را داوران بگیرند و از این بزرگراه پر خطر رد کنند. اسفناک که در آن سوی بزرگراه اشتباه کرده باشی. داوران در این صبح فقط عقاید پاکیزه خودشان را سخن بانی کردند و به پای عقاید شریف خودشان دلایل آزاد خودشان را رای کردند.

با احترام به تمام فیلم ها دوازده فیلم ماند و از میان این مانده دو فیلم در کنار هم، هم قد و هم اعتبار ماندند. باشد که عقیدۀ تندرست با مهر بیاید که مهر با وجدانِ هنرمند است حتی اگر درباره بی مهری قضاوت کند. فیلم «گذشته» اثر آقای اصغر فرهادی و فیلم «در بند» اثر آقای پرویز شهبازی.

«در بند» داوران را به بند کرد و در بند فیلم «گذشته» شد. در هم شدند. پر از اعتبار، پر از سینما و پر از تعهد، ابزار و کلمات قدیمی اند. باید از آنها معنای تازه ای ساخته شود. هر دو سینمای قصه گو که پیدایش اسطوره و حماسه از قصه گویی آغاز می شود.

«در بند» با موضوعی ایرانی، با پرداختی از سینمای متداول مستقل، آمده از سینمای معترض و فیلم «گذشته»، صاحب یک سینمای متاثر از گرامر سینمایی جهان، پر از دانایی های یک فیلمبردار، بازی بازیگران و چرخیدن در یک خانه کوچک، بدون گم کردگی و خلاف راه.

از فیلم «در بند» چیزی کسر نشد، در بلندی ایستاد و فیلم «گذشته» با یک عقیده پیش بینی شده روبرو شد که به قضاوت های سینمای آمریکا، خصوصا شناخت شیوه کارگردانی آقای اصغر فرهادی آشناتر است.

داوری در دو شکل خود قضاوت می شود: واقعی – عینی و ارزشی.

گمان ها راه های زیادی را درباره شناخت پیشنهاد می کنند، اما هیچگاه نمی توان از راه گمان به شناخت و از این شناخت به حقیقت ناپیدای قضاوت در هنرها رسید.
با اطمینان می گویم در این قضاوت ها، به وقت پایان، اشکی پنهان با ماست. نکند بادی آشنا و بر حق به بادبان دیگری بوزد؟

فیلم «گذشته» ساخته اصغر فرهادی انتخاب شد.»

اعضاء کمیته

مسعود کیمیایی، بهروز افخمی، کمال تبریزی، حسن حسندوست،

مسعود رایگان، علیرضا زرین دست، حسین معززی نیا، امیر اسفندیاری و فاطمه معتمد آریا

————

منبع: سینما پرس

ممکن است شما دوست داشته باشید

18
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
18 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
P78moamo12j000kerreza asadiعلیرضا Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 84999 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/lr-2014/11626/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/lr-2014/11626/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/lr-2014/11626/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/lr-2014/11626/ […]

رضا اسدی
Member
Member

[b]دوست عزیزی که توی این مطلب سنگ تموم دارید می ذارید،کامنتتون پاک شد و اگر یک بار دیگه سعی کنید منفی و مثبت الکی به کسی بدید،دسترسیتون قطع می شه و اسمتون رو هم از سر اجبار این جا قرار می دم.کامنت های این بخش هم فعلا بسته می شه.[/b]

P78
Member
Member
P78

من امروز "در بند" رو دیدم که اون هم انصافا عالی بود. ولی خداییش گذشته یه چیز دیگه بود. گذشته منو بیشتر مجذوب خودش کرد

moamo12
Guest
Member
moamo12

زنده باد ایران . زنده باد فرهادی

احد
Member
Member
احد

بهترین انتخاب بود والسلام

امیر محمدی
Member
Member
امیر محمدی

فیلم فرهادی که ایرانی نیست کاملا فرانسویه
من موندم کسانی که این فیلم رو انتخاب کردن عقل و شعور نداشتن که یکم دربارش فکر کنن

P78
Member
Member
P78

در ضمن به نظر من فیلم گذشته بسیار زیاد ایرانی هستش و تمام افرادی که ادعای ضد ایرانی بودن فیلم "جدایی نادر از سیمین" رو زده بودن، با دقت اگه گذشته رو ببینن، ۱۰۰% نظرشون در مورد ایشون عوض میشه

P78
Member
Member
P78

به نظر من واقعا خیلی ها از ایشون (اصغر فرهادی) یک بت ساختن. با این که کار هاشون شاهکاره ولی بی خود و بی جهت توقعاتشون رو بردن بالا! گذشته کار عالی بود. من ۱ بار تو سینما دیدمش و واقعا عاشقش شدم. الان هم cdش رو خریدم و ۱ بار دیدم و واقعا بی اندازه بیشتر مجذوبش شدم. این فیلم فیلمی نیست که با ۱ بار بفهمیش. شاهکاره!!

علیرضا
Member
Active Member
علیرضا

اگر جایزه ی ۲۰۱۴ رو بهمون ندادن باید واسه ۲۰۱۵ دوباره اسکارو تحریم کنیم!

j000ker
Guest
Member
j000ker

دلتون خوشه ها همون جدایی هم که یه اسکار برد سیسات بیش نبود.. سال بعد همون فیلم ارگو مطرح شد همه پنبه های ایرانو رشته کرد..

امسال فیلم های خارجی زبان همه در سطح خیلی بالایی هستن سینما عقب مونده ایران . باید خوابه اسکارو بینه

رضا اسدی
Member
Member

mamad11:جنبه تحمل نظر مخالف رو نداری …سایت نزن برادر

[b]جنبه همه چیز را داریم،به جز مسخره بازی های شما را؛کامنت های دیگرتون هم پاک شد.این جا برای مسخره بازی نیست.[/b]

mamad11
Guest
Member
mamad11

جنبه تحمل نظر مخالف رو نداری …سایت نزن برادر

تحليلگر
Guest
Member
تحليلگر

اول اینکه ایران سینما درست و حسابی نداره که بخواد نماینده قوی داشته باشه. دوم اینکه این فیلم بیشتر محصول فرانسه است نه ایران. نمی دونم با چه رویی این کارو کردند. سوم اینکه توی اسکار به ندرت جایزه رو برای یه فیلم با موضوع تکراری می دهند. این فیلم هم شبیه جدایی نادر از سیمین بود. و موضوع جدیدی نداشت، ضمن اینکه مخاطبش بیشتر خاورمیانه هستش تا غرب. چون مسائل طلاق و ازدواج مجدد و بچه داری غیره توی اروپا جزء مسائل کلیشه ای هستش و اون همه براشون مهم نیست. چهارم اینکه با وجود فیلم های قوی از… ادامه »

ملوس
Guest
Member
ملوس

امیدوارم جایزه را سیاسی نبرد

Afshar Hobbi
Member
Member
Afshar Hobbi

[b]امیدوارم گذشته ی اصغر فرهادی خاطره ی گذشته رو واسه ایران تکرار کنه [/b]