Lawrence of Arabia (لورنس عربستان)

کارگردان : David Lean

نویسنده : T.E. Lawrence

بازیگران: Peter O’Toole, Alec Guinness ,Anthony Quinn

جوایز :

برنده اسکار:

بهترین فیلم. بهترین کارگردان: دیوید لین. بهترین فیلمبرداری رنگی: فردی یانگ. بهترین طراحی صحنه و دکور: جان باکس – جان استال – داریو سیمونی. بهترین تدوین: آن.کویتس. بهترین موسیقی متن: موریس ژار بهترین صدا: جان کاکس.

نامزد اسکار:

بهترین بازیگر مرد: پیتر اوتول. بهترین بازیگر مرد نقش دوم: عمر شریف. بهترین فیلمنامه اقتباسی: رابرت بولت.

خلاصه داستان : ستوان لارنس ( پیتر اوتول ) از طرف دولت انگلستان ماموریت میبابد با سفر به سیصد کیلومتری مدینه، شاهزاده فیصل را پیدا کند و بفهمد که چه هدفی را در عربستان دنبال میکند. لارنس که فرد فلسفی و شوخ طبع است سفر خود را در صحراهای عربستان شروع میکند. ماموریت او بعنوان رایزن نظامی انگلستان آغاز میشود ولی لارنس در عربستان شروع به آموختن فرهنگ و زبان آنها میکند و قصد کمک به قبایل عرب ها را دارد…

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

11 نظرات on "Lawrence of Arabia (لورنس عربستان)"

  Subscribe  
Notify of
فرزاد*
Guest
Member

هاشمی:وقتی نویسنده اینقدر کم اطلاع است و حتی این نکته ساده و بدیهی را نمی داند که ملک فیصل هاشمی بود و نه سعودی عجب اعتماد به نفسی دارد که دست به قلم می برد!

شما باید تکمیل میکردی که ملک فیصل که بنیانگذار سلسله هاشمی، سلسله ای از حکمرانان عرب سنی و اولین پادشاه عراق در دوران معاصر هستش رو میگید تا با ملک فیصل بن عبدالعزیز سعودی اشتباه گرفته نشه…

علیرضا بیاتی
Guest
Member
نقل قولی از امپراتور روسیه هست که گفته : امپراتوری عثمانی مانند مرد بیماری است که باید فکری به حالش کرد (نقل به مضمون) . جنگ جهانی اول که چهار امپراتوری عثمانی ، روسیه ، آلمان و اطریش/مجارستان را به نابودی کشید برای تقسیم منافع و منابع نفت در خاورمیانه و از بین بردن قدرتهای مطرح منطقه توسط انجمنهای خفیه طرح‌ریزی شد. بعد از همکاری قبایل عربستان در جنگ با عثمانی کشور عربستان که کلا جزو مایملک امپراتوری عثمانی بود بین این قبایل تقسیم شد. خاندان سعودی تولیت مکه را برداشتند و عربستان سعودی را تاسیس کردند و خاندان هاشمی… ادامه »
اوریا
Guest
Member

اگر راست میگید ایران بسازه این فیلم اصلا چرت وپرت نیست ایران نمیتونه بسازه دارید حرف مفت میزنید

Reza Soleymani
Member
Member

فیلمی بسیار مزخرف و چرت که حسابی خسته کنندست و حوصله ادمو سر میبره

Abe
Member
Member

فیلم واقعا پر سرو صدا و پر هزینه ای بوده. بازی پیتر اوتول خیلی خوب بود. آلک گینس هم همینطور. یکی از نقاط منفی فیلم مدتش بود که خیلی طولانی بود و آدمو خسته می کرد. در کل فیلم بدی نبود.

behnambjj
Guest
Member

مهندس چرا لاتائلات میگی..فیلم رو خوب ندیدی..کجا این بشر تو خانواده ای بافرهنگ به دنیا اومده ..به این نشون که می گه پدرم هیچ وقت با مادرم ازدواج نکرد..یعنی زنازاده بوده که پشت بندش عمر شریف بهش میگه پس این حق رو داری که خودت اسمتو انتخاب کنی..بله این طوریاس

saeed ako
Member
Member

این فیلم واسه مسلمانان یه درس بزرگی داره…

اما کیه که این درس رو پاس کنه!

کافر به کفر خویش مصمم تراز مسلم به دینش است

(خودمونیم عجب جمله ای از خودم در وکردما! 😆 )

دیدن این فیلم رو به همه توصیه می کنم…
بازیهای بیادماندنی و…

هاشمی
Guest
Member

احتمالا یارو یه فیلم دیگه رو دیده! شیخ ابوتابی دیگه کیه؟ كشتن بلدچی لورنس! چطور خودش رو در اون حد و اندازه دیده که "یادداشتی انتقادی" بر فیلم لورنس عربستان سر دیوید لین بنویسه؟ واقعا چی فکر میکنن اینا؟ 😮

هاشمی
Guest
Member

وقتی نویسنده اینقدر کم اطلاع است و حتی این نکته ساده و بدیهی را نمی داند که ملک فیصل هاشمی بود و نه سعودی عجب اعتماد به نفسی دارد که دست به قلم می برد!

reza asadi
Guest
Member

jack:نکته جالب این فیلم فیلم برداری فوق العادشه.من بعداز تلقین نولان شاید بهترین فیلمی باشه که از نظر فیلمبرداری دیدم.فکر نکنتید چون این فیلم قدیمیه حرفم خنده داره ولی یکی از عوامل تحول فیلمبرداری این فیلم باشه.می تونید ببینید بعد نظر بدید ۸)

اتفاقا بهترین اسکار فیلمبرداری رو هم گرفته.

hemad rahimi
Member
Member

نکته جالب این فیلم فیلم برداری فوق العادشه.من بعداز تلقین نولان شاید بهترین فیلمی باشه که از نظر فیلمبرداری دیدم.فکر نکنتید چون این فیلم قدیمیه حرفم خنده داره ولی یکی از عوامل تحول فیلمبرداری این فیلم باشه.می تونید ببینید بعد نظر بدید ۸)