نظر مسعود فراستی درباره برخی فیلم ها و فیلمسازان ایران و جهان: رسوایی در مقام «آشغال» / میشائیل هانکه و تارانتینو در مقام هنرمندان «قلابی» از نظر فراستی

 

مسعود فراستی منتقد جنجالی «هفت» در تازه ترین گفتگویش نکات جالبی را درباره ارتباطش با دو فرزند پسرش بیان کرده است. فراستی در این گفتگو که با «حاشیه» که ضمیمیه هفتگی مجله «متن» است انجام شده نظرات صریحش را درباره یک سری فیلم سینمایی و شخصیت هنری هم بیان کرده و ابایی نداشته از اینکه بگوید به نظر او «پایان نامه» و «رسوایی» هر دو آشغالند!!! بخشهایی از گفته های فراستی را در ادامه می خوانید:

پسر بزرگم یک پرت و پلاهایی نوشته بود و خودش گفت اشتباه کردم

در لانگ شات رابطه خوبی با فرزندانم دارم مخصوصا با پسر کوچکم اما با پسر بزرگم اختلاف نظرهایی دارم. در رابطه با مطلبی که پسر بزرگم روی اینترنت نوشته بود باید بگویم خودش زنگ زد و گفت: «درباره شما یک چیزهایی روی اینترنت نوشتم و اشتباه کردم. یک پرت و پلاهایی نوشته بود که خودش هم گفت اشتباه کردم.» گفتم: «خوب کردی اشتباه کردی و چه می شود کرد اما من نیازی به دفاع کسی ندارم و علی الخصوص تو که نشسته ای و چند نفر دورت را گرفته اند و روی اینترنت می نویسی پدرم تحت فشار است و از این چیزها!!!» خلاصه اینکه در لانگ شات رابطه خوبی با ایلیا پسر بزرگم دارم ولی در کلوزآپ با هم مشکلاتی داریم. مدام با جوانها سروکار دارم اما پسر خودم را نمی شناسم.

یک زمانی مرض داشتم و همه چیز را سیاسی می دیدم

من فاصله ام را {با سیاست} حفظ می کنم. آدم یک زمانی مرض دارد که من داشتم و همه چیز را سیاسی می دیدم. وقتی درباره گرانی و فلان و بهمان چیز حرف می زنیم سیاسی نیست. اقتصادی-اجتماعی است. من اقتصاد می فهمم اما اقتصاد سیاسی هم با سیاست فرق دارد. سعی می کنم از این بحثهای سیاست زده ها و شایعات فاصله بگیرم.

نظرم درباره برخی چهره ها و فیلمها

گلستان: روشنفکر تمام شده

بیضایی: باسواد تئاتری بدون سینما

میشائیل هانکه: فیلمساز روشنفکر قلابی

بهروز وثوقی: بازیگر درجه یک

مونیکا بلوچی: دوست ندارم

بهمن قبادی-فصل کرگدن: متنفرم

کیارستمی: آدم قابل اعتنا، فیلمساز بدی که فکر می کنم یک روز به خودش می رسد و فیلم می سازد

تارانتینو: شلوغ قلابی

حمید فرخ نژاد: بازیگر خوب و بازیگر بد

رسوایی: آشغال

قلاده های طلا: فیلم کوچولوی قابل اعتنا

پایان نامه: آشغال

حوزه هنری: فاجــــــعــــــــــه

منیژه حکمت: یک فیلم بد

رخشان بنی اعتماد: نصفی فیلم خوب

اخوان ثالث: مخلصیم به شدت

———–

منبع: مجله متن

ممکن است شما دوست داشته باشید

58
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
58 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
36 Comment authors
داش علیسپهر حاجي پورمحمد میترا.ندال Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
حسین بازو
Guest
Member
حسین بازو

مردک آشغال بی سواد.

متین
Guest
Member
متین

دوستان حقیقتن قصد توهین ندارم درسته که آقای فرد باسوادی ولی واقعا کار ایشون چه سودی به حال سینما داره به همه فیلم ها حمله می کنه کار ایشون اصلا درست نیست

میترا.ن
Guest
Member
میترا.ن

آقای فراستی انسان رکیه، اغلب بی پرده صحبت و نقد میکنه، حالا بعضیا زبان سرخ ایشونو میذارن بحساب خودنمایی یا دیده شدن ، گروهی هم بالعکس، لذت میبرن از نقدهای تند ایشون(حتی اگر هم نظر با ایشون نباشن) ول کنین این طرفداری های متعصبانه و کوبیدن های بی دریغو، نه خداس که همه حرفاش سند باشه نه یه ادمه بی درک از سینماس که هرچی میگه خضعبلات باشه، فاکتور های متعددی هم وجود داره که نطر افراد حول هر جیزی و از جمله فیلم رو متمایز با دیگری میکنه. ادم حداقل میتونه از ایشون یاد بگیره! نکته سنجی و ظریف… ادامه »

دال
Guest
Member
دال

این اعتماد به "سقف" فراستی از کجا اومده که به "هانکه" میگه روشنفکر قلابی؟!!! آخه کسی نیست واقعا جلوی این آقای استاد!! رو بگیره و بگه: مردک! هانکه ۴۰ سال تمام بعد از تحصیل در فلسفه و روانشناسی و کا کردن تئاتر و سریال و فیلم دیدن و "مشاهده" کردنِ دنیا اومد شروع کرد به فیلم ساختن! اونوقت شما دست و رو نشسته پریدی وسط و زرت گفتی "روشنفکر قلابی"؟؟؟!!!

میثم-د
Guest
Member
میثم-د

از فراستی بدتر امیر فادری ! چهار تا کلمه "نفتی " و " بازار آزاد " یاد گرفته تو هفت میگه " من تئوریسینم " فیلم مورد علاقش هم هست "کاپیتان امریکا " . واسه زیرپوش کریستوفر نولانم خودشو جر میده این امیر خان ! فراستی رو بی خیال امیر قادری رو بچسبین که کلا خودشیفتگبیش همه رو کلافه کرده .

علی 23 ساله
Guest
Member
علی 23 ساله

سلام.بحث این هست که ما هر نظری که به نظر ما نزدیک بود خوبه نزدیک نبود بده/اولا خوب بشینین فکر کنین خدایی تمام فیلم هایی که فراستی گفته بده قبول ندارید ۸۰ درصدش راست بوده؟؟چه از نظر ساختار چه از نظر منطق سینمایی به هر شکلی مشکلی داشتند.

شاهرخ
Guest
Member
شاهرخ

پس اکبرعالمی امیدروحانی ووووووواونهابی سوادهستن باباتودیگه کی هستی معلومه دانشگاه ازادیاتوجمهوری رفتی یه مدرک خریدی نه خوشم امد.لطف کن به بیوگرافی فراستی یه نگاه بندازمدارکش روازفرانسه وایتالیاگرفته بعدامده توایران انقلاب شده وشده روشنفکرما.بگذریم یه خورده بیشترتحقیق کنیدبعداگه صلاح دونستید مطلب بنویسیدممنون.

شاهرخ
Guest
Member
شاهرخ

سلاماقای فراستی پس قبول داری توهفت خیلی هاروازخودت رنجوندی البته نمیگم همش اشتباه بوده ولی یه کمی نرمش بدنبود

احسان حسینی
Guest
Member
احسان حسینی

سلام یه مشکل اساسی که سالهاست مادرگیر اون هستیم وابستگی فکری به اصطلاح روشن فکرامونه که دانشجویان وجوانان ماهم دچاراون هستن ومشکل دوم نداشتن تخصص واطلاعات کافی درموردموضوعیست که به آن وارد می شویم آیاماتوده سال اخیر فیلم خوب داشتیم آیا مااصلاسینماداریم آیاتاحالایک فیلم نامه خوب داشتیم اگراهل سینمای ایران نقدهای بجای آقای فراستی رو تنها مدنظر داشته باشن سینمای ایران بدون شک پیشرفت خواهد کرد.بهدوستان عزیز پیشنهاد میکنم درموردجدایی نادازسیمین بیشترتوجه کنن من مطئنم بیشتردوستان حتی این فیلم روندیدن ودرموردش صحبت میکنن فقط این رومیگم کشوری که فیلم های ضدایرانی سیصد بون دخترم هرگزوآرگو…رو میسازه بدون دلیل به یک… ادامه »

arasfh
Guest
Member
arasfh

مممممممممممذرررررررررررررررررسسسسسسسسسسسسسسسسسسییییییییییییییییییییییییی زهره خانوم دمت گرم

زهره
Guest
Member
زهره

از وقتی مسعود فراستی رو دیدم حالم از هرچی منتقده به هم میخوره.
به قول مسعود شصتچی در مرد هزار چهره:منتقدها فیلم میبینن پول میگیرن!
کاش منتقدهای واقعی تو کشورمون رشد کنند.کار امثال این جناب فحاشی به هنرمندان بزرگمونه.دنیای هنر دنیای فحاشی و توهین نیست.نمی دونم طرفداراش به چیش دل خوش کردن؟به سوادش؟!!!!!!!!خب سواد داشته باشه به قول سرخاله کلاه قرمزی،مگه چیه؟باسواد شدن کار سختی نیست با شعور شدنه که خیلی سخته

امیر
Guest
Member
امیر

فراستی تنها کسی است در ایران که سینما رو می فهمه ! متاسفم برای کسانی که او را نشناختند ….

الف
Guest
Member
الف

فراستی از باسوادترین کسانی است که من دیدم. مطالعه مستمر و طولانی و عمیق و زیستن با اندیشه و توجه به محیط پیرامون و انسانهاو فیلم دیدن بطور حرفه ای و بیان و لحن مناسب و احترام به مردم و مخاطب ،از او یک شخصیت قابل احترام ساخته که چه دوستش داشته باشی چه نه، نمی توانی نادیده بگیریش.کافی است مدتی از نزدیک به صحبتهاش گوش بدهی.

محمد شاه رجبیان
Guest
Member
محمد شاه رجبیان

Bardia.S:…
از فراستی بدتر امیر قادری هستش که به فیلم های بی مصرفی مثل "جرم" و "آسمان محبوب" و "فرزند صبح" میگه شاهکار و "جدایی نادر از سیمین" ضعیف میدونه! 😮

ضعیفه دیگه عزیز من!

محمد شاه رجبیان
Guest
Member
محمد شاه رجبیان

سهند:شخصیت منفوری داره 😡

منفور، پس ما باید یکی مثل راجر ایبرت را هیتلر صدا کنیم با نقدهای سنگینش!! ادبیات نقد همینه دوست عزیز

محمد شاه رجبیان
Guest
Member
محمد شاه رجبیان

conan:خداوکیل این یارو از سبک های فیلمسازی سر در میاره که اینطوری میاد به قول خودش نقد!!!!!فیلم می کنه؟؟
یکی نیست بهش بگه خودت عرضه داری یه سکانس فیلم بسازی؟
کنار گود نشسته میگه لنگش کن!!!!!

سبک سینمایی؟!!!! من نمیدونم چرا شماها در مورد فراستی اینطور صحبت میکنید؟ اصلا تا به حال کتاب هاشو خوندید؟ حرف هاشو شنیدید؟ چه کسی جز اون میتونست اینفدر دقیق و موشکافانه فیلم های کارگردان های مطرح مثل برگمان و تارکوفسکی را نقد کنه؟ بعد هم اون منتفده نه فیلم ساز، ما بزرگتر از راجر ایبرت که نداشتیم، حتی دوربین هم به دست نگرفت توی عمرش!

محمد شاه رجبیان
Guest
Member
محمد شاه رجبیان

امیر حسین:این آدم هیچی از سینما نمیفهمه.الکی گندش کردن.کسی که دوزار سینما بفهمه به تارانتینو نمیگه قلابی و جدایی نادر از سیمین رو فیلم بدی نمیدونه.

شما؟!!! شما میدونی سینما بعنی چه؟ فراستی کسیه که فرانسه تحصیل کرده و با بزرگترین اساتید سینما رابطه داشته، نقدش در مورد جدایی اشتباه نبود یه فیلم متوسط و در بعضی جاها خیلی ضعیف! دقیقا همینه… در مورد تارانتینو هم خیلی از منتقد ها باهاش هم عقیده اند… سعید عقیقی در رابطه با یکی از فیلم های تارانتینو نقدش را اینطور شروع می کنه: دستشویی کجاست؟!!
هر منتقدی نظر خودش را بر اساس اموخته هاش داره.

محمد شاه رجبیان
Guest
Member
محمد شاه رجبیان

BAHAR_88:فراستی چی هست که نظرش چی باشه! والا. حالا حالاها باید بدوه تا به یک میلیون فرسخی کیارستمی برسه که نمی رسه.

لطفا با تحقیق حرف بزن… فراستی از با سوادترین منتقد های ایرانه و مقایسش با یه کارگردان خیلی مسخرس!

mohammad shaterabbas
Member
Member
mohammad shaterabbas

Bardia.S: kalantar: Bardia.S:کسی که اینجوری پسرشو تو رسانه ها ضایع میکنه نمیشه ازش انتظار رفتار درست داشت. در کل از لحاظ سینمایی آدم نسبتا با سوادیه ولی تمایلش به خودنمایی و متفاوت نمایی کار دستش داده و الان کمتر کسی هست که به نظر این آقا اعتنایی بکنه. :-* از فراستی بدتر امیر قادری هستش که به فیلم های بی مصرفی مثل "جرم" و "آسمان محبوب" و "فرزند صبح" میگه شاهکار و "جدایی نادر از سیمین" ضعیف میدونه! 😮 فراستی کی به جرم گفته شاهکار؟؟؟ یادمه تو نقد فیلم جرم بدترین نقد رو درباره ی این فیلم کرد.. خودشم فیلم… ادامه »

نرگس
Guest
Member
نرگس

BAHAR_88:فراستی چی هست که نظرش چی باشه! والا. حالا حالاها باید بدوه تا به یک میلیون فرسخی کیارستمی برسه که نمی رسه.

ربطش چیه اون کارگردانه این منتقد!

sajad kashani
Member
Member
sajad kashani

خداوکیل این یارو از سبک های فیلمسازی سر در میاره که اینطوری میاد به قول خودش نقد!!!!!فیلم می کنه؟؟
یکی نیست بهش بگه خودت عرضه داری یه سکانس فیلم بسازی؟
کنار گود نشسته میگه لنگش کن!!!!!

me
Guest
Member
me

اخه جنای اقای فراستی بی-عور!تو چی میفهمی؟
عشق تو اینه که الکی ایراد بگیری و قلمبه صحبت کنی که مردم بگن اااااااااایییییی!این چه اعجوبه ایه!!
ولی هیچ نیستی!

مهدیNOKIA
Guest
Member
مهدیNOKIA

کسی به سواد و معلومات ایشون شکی نداره . ولی متاسفانه منفی گرایی ایشون از مردم دورشان کرده . کسی که معتقده که هنرمند باید مردمی باشه .

Mr.Multi Face
Guest
Member
Mr.Multi Face

من با ایشون موافق نیستم
البته مخالفشونم نیستم
به نظرم سینما سلیقه ایه
یکی به یه فیلم میگه شاهکار،یکی دیگه به همون فیلم میگه آشغال
آقای فراستی یه حرفی زده که بهش اعتقاد داره
دلیل نمیشه من بیام به ایشون توهین کنم اونم فقط به خاطر اینکه نظرشون با من یکی نیست…

سهند
Guest
Member
سهند

شخصیت منفوری داره 😡

مسعود کبيريان
Member
Member
مسعود کبيريان

کسی که به تارانتینو بگه شلوغ قلابی و جدایی نادر از سیمین رو فیلم بدی بدونه هیچی حالیش نیست اگر چیزی حالیش بود که تو تلویزیون نمی آوردنش این فراستی یک بیمار روانیه من فقط در مورد فیلم جرم باهاش هم عقیدم چون مسعود کیمیایی هم یک بیمار روانیه هم فراستی هم کیمیایی خیلی خودشون رو تحویل میگیرن اما دو زار نمی ارزن

V
Guest
Member
V

دوستان هدف عمو فراستی فقط خندودن شما است. خیلی سخت نگیرید

ramin nayeri
Member
Member
ramin nayeri

این آقا حالش خوبهههه؟؟؟!!!!

امیر حسین
Guest
Member
امیر حسین

این آدم هیچی از سینما نمیفهمه.الکی گندش کردن.کسی که دوزار سینما بفهمه به تارانتینو نمیگه قلابی و جدایی نادر از سیمین رو فیلم بدی نمیدونه.

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

kalantar: Bardia.S:کسی که اینجوری پسرشو تو رسانه ها ضایع میکنه نمیشه ازش انتظار رفتار درست داشت. در کل از لحاظ سینمایی آدم نسبتا با سوادیه ولی تمایلش به خودنمایی و متفاوت نمایی کار دستش داده و الان کمتر کسی هست که به نظر این آقا اعتنایی بکنه. :-* از فراستی بدتر امیر قادری هستش که به فیلم های بی مصرفی مثل "جرم" و "آسمان محبوب" و "فرزند صبح" میگه شاهکار و "جدایی نادر از سیمین" ضعیف میدونه! 😮 فراستی کی به جرم گفته شاهکار؟؟؟ یادمه تو نقد فیلم جرم بدترین نقد رو درباره ی این فیلم کرد.. خودشم فیلم هایی… ادامه »

امیرهوشنگ انصاری
Member
Member
امیرهوشنگ انصاری

اون لینکی که یکی از دوستان داده بود رو ببینین.در کل باهاش ۵۰/۵۰ ام.بعضی حرفاش درسته.ولی خیلیاشم غلطه.اینو هم قبول دارم که دوست داره دیده بشه.بر خلاف حرفاش

amirreza kalantary
Member
Member
amirreza kalantary

Bardia.S:کسی که اینجوری پسرشو تو رسانه ها ضایع میکنه نمیشه ازش انتظار رفتار درست داشت. در کل از لحاظ سینمایی آدم نسبتا با سوادیه ولی تمایلش به خودنمایی و متفاوت نمایی کار دستش داده و الان کمتر کسی هست که به نظر این آقا اعتنایی بکنه. :-* از فراستی بدتر امیر قادری هستش که به فیلم های بی مصرفی مثل "جرم" و "آسمان محبوب" و "فرزند صبح" میگه شاهکار و "جدایی نادر از سیمین" ضعیف میدونه! 😮 فراستی کی به جرم گفته شاهکار؟؟؟ یادمه تو نقد فیلم جرم بدترین نقد رو درباره ی این فیلم کرد.. خودشم فیلم هایی مثل… ادامه »

MAJiD
Guest
Member
MAJiD

[b]تمام حرفایی که گفته بلااستثنا درسته همه مون هم میدونیم.
من که واقعا دوسش دارم این مردو حتی بیشتر از راجر ایبرت.[/b] 😉

میثم امینی
Member
Member
میثم امینی

فراستی قطعا آدم قابل احترامیه. کاش نقد فارسی این مصاحبه از فراستی رو میگذاشت که هم موشکافانه هست و هم قابل قضاوت. ضمن اینکه شخصا نکات جالبی رو توش دیدم:
[url]http://www.mashreghnews.ir/fa/news/202096/%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%AC%E2%80%8C%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%DB%8C%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF-%D9%86%D9%87-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D9%87%D9%86%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF-%D9%86%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%A7%D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%D8%AF-%D9%87%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%81%D8%AA%D8%AE%D8%AF%D8%A7-%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%85%D8%B1%D8%B2%D8%AF%D8%B4%D9%81%D9%82%D8%B7-%DB%8C%DA%A9-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%BA-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%85[/url]

kim
Guest
Member
kim

خدا به این فراستی عقل بده : )

میری
Guest
Member
میری

با نظر فراستی راجع به تارانتینو موافقم.

nilofar
Guest
Member
nilofar

ای خدا چه قد از این یارو بدم میاد

محمود موافق
Member
Member
محمود موافق

جالبه ! به علایقمون یکم تلنگر میزنن طرف رو به فحش میبندیم وای به حال ـه این که خودمون بریم زیر ـه نقد ! 😐
الان یکی از عشاق آقای تارانتینو میتونه محتوای آثار ایشون رو برای من توضیح بده؟

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

کسی که اینجوری پسرشو تو رسانه ها ضایع میکنه نمیشه ازش انتظار رفتار درست داشت.
در کل از لحاظ سینمایی آدم نسبتا با سوادیه ولی تمایلش به خودنمایی و متفاوت نمایی کار دستش داده و الان کمتر کسی هست که به نظر این آقا اعتنایی بکنه. :-*
از فراستی بدتر امیر قادری هستش که به فیلم های بی مصرفی مثل "جرم" و "آسمان محبوب" و "فرزند صبح" میگه شاهکار و "جدایی نادر از سیمین" ضعیف میدونه! 😮

BAHAR_88
Guest
Member
BAHAR_88

فراستی چی هست که نظرش چی باشه! والا. حالا حالاها باید بدوه تا به یک میلیون فرسخی کیارستمی برسه که نمی رسه.