احتمال شکست «لیگ عدالت» در گیشه و ضرردهی برای «برادران وارنر»

فیلم ابرقهرمانی «لیگ عدالت» جدیدترین اقتباس سینمایی بتمن و سوپرمن که تهیه و تولیدش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار برای برادران وارنر هزینه به همراه داشته، روزهای دشواری را در گیشه امریکا پشت سر می‌گذارد.

در حالی که پیش‌بینی می‌شد «لیگ عدالت» مانند هم‌قطارانش از جمله «بتمن علیه سوپرمن»، «جوخه انتحاری» و «زن شگفت‌انگیز» در سه روز نخست اکرانش دست‌کم بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروش کند، بعد از نزدیک به ده روز عملکرد فیلم در گیشه امریکا سازندگانش را حسابی ناامید کرده است. با توجه به احتمال شکست فیلم در گیشه به نظر می‌رسد وارنرها باید در انتظار ضرر مالی هنگفتی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار باشند.

«لیگ عدالت» که به سبک «انتقامجویان» ساخته شده و مهم‌ترین شخصیت‌های کتاب‌های مصور دی سی از بتمن و سوپرمن گرفته تا زن شگفت‌انگیز، سایبورگ، آکوامن و فلش را در قالب روایتی سینمایی به تصویر کشیده، با ۹۶ میلیون دلار فروش افتتاحیه در گیشه امریکا باعث سردرد تهیه‌کنندگانش شد. بن افلک، هنری کویل و گل گدوت ستاره‌های سرشناس این فیلم هستند.

ظاهرا، سینماروها به اندازه‌ای که وارنرها تصور می‌کردند از تماشای این فیلم به هیجان نیامده‌اند. منتقدان هم که شمشیر از رو بسته و مانند فیلم قبلی بتمن و سوپرمن با تمام توان به جدیدترین ساخته زک اسنایدر تاخته‌اند.

بنا به پیش‌بینی نشریه اقتصادی فوربز، «لیگ عدالت» احتمالا با ۲۳۵ میلیون دلار فروش داخلی، ۴۰۰ میلیون دلار فروش خارجی و در مجموع ۶۳۵ میلیون دلار فروش جهانی به کار خود در سینماها پایان خواهد داد. در صورتی که این رقم درست از آب در بیاید، ساخته زک اسنایدر با یک رتبه پایین‌تر از «مرد فولادی» رکورد کم‌فروش‌ترین محصول جهانی سینمایی دی سی را به نام خودش ثبت خواهد کرد.  

اگرچه، رقم پیش‌بینی شده باز هم کمی بالاتر از مجموع بودجه تولید (۳۰۰ میلیون دلار) و هزینه بازاریابی (۱۵۰ میلیون دلار) فیلم خواهد بود. سوالی که مطرح می‌شود این است که پس ضرر مالی ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلاری برای سازندگانش از کجا ناشی می‌شود؟ قضیه اینجاست که این اعداد و ارقام بسیاری از هزینه‌های داخلی از جمله بازاریابی و پرداخت‌های عوامل را شامل نمی‌شود که در نهایت، ضرر و زیان مالی هنگفتی برای استودیو سازنده به همراه دارد.

فوربز همچنین فهرستی از ۲۰ فیلم ابرقهرمانی که اخیرا روی پرده رفته‌اند به اضافه سود مالی‌شان تهیه کرده است. جالب این که «لیگ عدالت» تنها فیلمی است که تا این اندازه ضرر و زیان مالی برای سازندگانش به همراه داشته است. رتبه ۱۹ متعلق به «مرد فولادی» (Man of Steel) است که بیش از ۴۲ میلیون دلار ضرر مالی برای وارنرها به دنبال داشته است.

اما در رتبه نخست، فیلم ابرقهرمانی «ددپول» قرار دارد که با ۵۸ میلیون دلار بودجه ساخت، بیش از ۳۶۰ میلیون دلار سود مالی برای استودیو فاکس به ارمغان آورده است. «زن شگفت‌انگیز» هم سودی برابر با ۳۰۵ میلیون دلار برای سازندگانش رقم زده است.


منبع: آی‌سینما

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of