پيام «جيمز گان» براي هوادارانش؛ چطور مسیر زندگی خالق «محافظان کهکشان» تغییر کرد

در حالی که «محافظان کهکشان، قسمت دوم» در مسیر درست قرار گرفته وانتظار می‌رود یک افتتاحیه بزرگ ۱۴۰ میلیون دلاری در این آخر هفته داشته باشد، جیمز گان نویسنده و کارگردان آن به فیس بوک رفت تا نه تنها از هواداران این مجموعه تشکر کند، بلکه آشکار کند که مارول کمیکس و داستان های علمی تخیلی، برای او فَراری بودند از دوران کودکی که با افکار درهم و حتی خودکشی به یادآورده می‌شد.

به گزارش د رپ، گان گفت در گذشته کاملا حس تنهایی می کرده و بعضی مواقع حتی به فکر پایان دادن به زندگی خود هم افتاده بوده است.

در ادامه می توانید متن کامل نوشته این نویسنده و کارگردان را بخوانید:

من دو سال و نیم گذشته را صرف ساختن یک فیلم کردم – که احتمالا ۹۵ درصد از زمان غیرخواب من را در آن بازه گرفت – و بعضی مواقع به نظر می‌رسد که تمام آن مدت ختم می شود به همین چند هفته اکران روی پرده های سینما. بگذارید این را به شما بگویم، این وحشتناک است.

فیلم دارد در سراسر دنیا خیلی خوب عمل می کند، تقریبا ۵۰ درصد نسبت به فیلم اول در بیشتر مناطق رشد داشته، و توانسته در کشورهایی که دفعه اول نتوانسته بود عملکرد خیلی خوبی داشته باشد، فیلمی بسیار پرفروش بشود (سلام، کره!)

من به شدت ذوق‌زده هستم که این فیلم دارد در کشورهایی که به آن‌ها سر زدم انقدر خوب با استقبال روبه رو می شود،  جاهایی که من طی چند سال گذشته دوستان بسیار زیادی در آن ها پیدا کردم؛ تایلند، برزیل، کلمبیا، روسیا و بریتانیا. شما همه تان به من در کشورهای تان خوش آمد گفتید و من به خاطر برخوردهایم با شما آدم بهتری هستم.

بنابراین، در همین حال که ما سراسر دنیا فیلم را اکران کردیم، دروغ است اگر بگویم اعداد و ارقام حواس من را پرت نمی کنند. اولین کاری که صبح ها می کنم این است که در تخت غلت می زنم و تلفنم را برای گزارش های صبحگاهی باکس آفیس چک می کنم.

اما، در پایان، این چیزی نیست که برای من اهمیت دارد. این را الان می نویسم تا به شما بگویم، اما برای اینکه به خودم هم یادآوری کنم. چون من انسان هستم و بعضی مواقع فراموش می کنم. وقتی جوان بودم، کاملا حس تنهایی می کردم، بعضی مواقع این حس تا حد افکار خودکشی هم پیش می‌رفت. هرگز حس نمی کردم به جایی تعلق دارم، بسیار سخت می‌توانستم با دیگران ارتباط برقرار کنم و با وجود اینکه عشق را اطرافم داشتم، تجربه کردن آن یا قبول کردن آن برایم غیرممکن بود.

اما آرامش خودم را در سرگرمی عام پیدا کردم؛ کمیک های مارول، داستان‌های علمی تخیلی و فیلم های ژانر وحشت، موسیقی رپلیسمنتس و کویین. ناگهان می توانستم چیزی فراتر از حومه شهری بی روحی که در آن زندگی می کردم را ببینم و به دنیایی جادویی تر نگاه کنم، دنیایی که بیشتر با چیزی که تصورش را می کردم همخوانی داشت. بعضی مواقع این آثار فانتزی های راه فراری بودند که من را از سختی‌های زندگی داخلی ام دور می کردند. اما در دیگر مواقع، در قوی ترین لحظات، شاید از طریق کلمات آلیس کوپر یا فردی مرکوری، از طریق فیلم های کروننبرگ یا حتی در فریادی که چوباکا می کشید، چیزی عمیق تر را تجربه کردم؛ درک اینکه من کاملا تنها نیستم. کسان دیگری هم آن بیرون هستند که به اندازه من عجیب و غریب هستند.

بنابراین امروز صبح، در حالیکه اینترنت در مورد باکس آفیس بحث می کند و تئوری های بسیارش در مورد اینکه چه معنی ای خواهد داشت، می خواهم این را به یاد بیاورم که تمام این ها حقیقتا بی‌معنی و سر و صدای اضافی است. تنها معنی‌ای که این پول برای من دارد این است که می توانم پول خانه ام را بدهم، به سگ و گربه ام غذا بدهم و به فیلم ساختن ادامه بدهم. من دو سال و نیم کار نکردم که فقط بتوانم بالا رفتن مجموعه‌ای از عددها را تماشا کنم.

من کار می کنم چون از تعریف کردن داستان های مختلف خوشم می آید. کار می کنم چون عاشق رابطه هایی هستم که با همکارانم دارم. و این کار را می کنم چون ارتباط برقرار کردن با مردم را دوست دارم و راحت ترین راهی که من برای انجام این کار می شناسم، از طریق فیلمسازی است. این کار را می کنم تا کودکی در تایلند، یا انگلستان، یا کلمبیا، یا برزیل، یا ژاپن، یا روسیه، یا هرجای دیگر، بتواند فرکانس قلب خودش را بشنود که از محافظان طنین انداز می شود.

آن‌ها گروهی از دل شکستگانی هستند که زندگی های شان عاری از ظرافت و ارتباط بوده و تقریبا اطمینان کردن به خودشان یا دیگران برای شان غیرممکن است. اما دارند یاد می گیرند، قدم به قدم. آن ها من هستند، آن ها شما هستند، ما گروت هستیم. و مهم نیست که چقدر رهبران دنیا به شما می گویند که ما در این مسئله با هم نیستیم، اما هستیم. شما تنها نیستید.

خیلی از شما ممنونم دوستان فیس بوکی من، به خاطر اینکه طی این دو سال و نیم گذشته از من حمایت کردید، و خیلی از تمام پیغام های تان ممنونم که به ما گفتید که توانستیم وارد فرکانس قلب های تان بشویم. همه تان را دوست دارم و طی سه سال آینده اینجا پیش شما هستم تا قسمت سوم را بسازیم.

کارگردانی که هر گام جلوتر رفت

جیمز گان پیش از این بارها عنوان کرده بود که مخاطبان اصلی فیلمش طرفداران دو آتشه داستان‌های مصور هستند و امیدوار است که آنان بتوانند با فیلم ارتباط بسیار خوبی برقرار کنند. وی در ارائه داستان « نگهبانان کهشکان » به طرفداران این مجموعه بسیار موفق عمل کرده و توجه به جزئیات داستان فیلم و بخصوص شخصیت پردازی ها ،یکی از عوامل برتری « نگهبانان کهکشان » در مقایسه با همتایان اَبَرقهرمانش به شمار می رود.

گان با ساخت «محافظان کهکشان» نشان داده تا چه حد بر سنت‌های این ژانر مسلط است و در واقع با ساخت دو فیلم پیشتر خود برای رسیدن به ساخت این مجموعه چه مسیر درستی را طی کرده است. داستان اغراق آمیز و جذاب تهاجم بیگانگان در فیلم «لغزش» نشان دهنده توانایی او در استفاده از هر دو جنبه فرمول وحشت-کمدی در یک فیلم را اثبات کرد و وی سپی با فیلم «سوپر» یک انتقام جو را به خوبی تصویر کرد.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/GuardiansoftheGalaxyVol.220172.jpg

فیلم قبلی «محافظان کهکشان» محصول ۲۰۱۴ محصول مشترک دیسنی و مارول در مجموع موفق شد در سرتاسر دنیا بیش از ۷۷۳ میلیون دلار فروش کند. در «محافظان کهکشان» کریس پرت، زویی سالاندا، دیو باتیستا، لی پیس و بردلی کوپر نقش آفرینی کرده‌اند. وین دیزل، دجیمون هونسو، جان رایلی، گلن کلوز و بنسیو دل تورو هم از دیگر بازیگران این فیلم هستند. این فیلم با بودجه ۱۷۰ میلیون دلاری ساخته شده و موفقیت آن موجب شده تا مارول و دیسنی فسمت جدید آن را امسال راهی سینماها کنند و مثل قسمت اول جیمز گان را بر صندلی کارگردانی آن بنشانند.

در فیلم دوم در مجموع ۸۳۸۷۱ نفر کشته می‌شوند که موجب شد تا این فیلم مرگبارترین فیلم سال لقب بگیرد.

« نگهبانان کهکشان » اولین بار در سال ۱۹۶۹ در سری داستان‌های « اَبَرقهرمانان مارول» پدیدار شدند و از سال ۲۰۰۸ این گروه با اعضایی جدید ابتدا به داستان‌های مصور بازگشتند و بعد راهی پرده نقره‌ای شدند.

در این فیلم پیتر کوییل با بازی  کریس پرات  که به تازگی مادرش را از دست داده، توسط یک گروه از دزدان فضایی به سرکردگی یوندو با بازی  مایکل روکر دزدیده و بزرگ می‌شود. حال ۲۶ سال از آن اتفاق گذشته و پیتر جوانی شاد است که گوی آرزو را در اختیار دارد و باید از آن در برابر دیگران مراقبت کند. گروهی از قهرمانان شامل دختر سبز پوست به نام گامورا با بازی زوئی سالدانا ، یک شخصیت بسیار تنومند به نام دراکس با بازی  دیو بائتیستا  ، راکت  با صدای بردلی کوپر  و گروت  با صدای ون دیزل باید با یکدیگر متحد شوند تا جلوی نقشه های شوم و شیطانی فردی به نام رونان را بگیرند.

تاثیرگذارتر از آنچه تصور می شد

در هر حال قسمت دوم این فیلم بسیار تاثیرگذاتر از آنچه تصور می‌شد از آب درآمده و در حالی که مارول با «انتقام‌جویان»خانواده‌ها را در هدف گرفته بود، اما هرگز تا این حد موضوعی خانوادگی را که در این فیلم مورد توجه قرار داده مد نظر قرار نداده بود. در عین حال برخلاف دیگر بلاک باسترهای وین دیزل جیمز گان نویسنده و کارگردان این فیلم بیش ار هر زمان دیگری به مسایل خانوادگی توجه کرده است. در این قسمت بار دیگر ستاره اصلی فیلم یعنی کریس پرات در مرکز قصه قرار دارد وسرانجام موفق به دیدار پدرش می‌شود. کرت راسل در نقش پدر وی نقش آفرینی کرده و مردی است که به عنوان اگو شناخته می شود. در عین حال شخصیت گومورا با بازی زویی سالدانا و خواهر وی نبولا با بازی کارن گیلان تلاش دارند تا تاریخ خشن خود را کنار بگذارند و در این میان راکت با صدای بردلی کوپر با یوندوبا بازی مایکل پوکرارتباط برقرار می‌کند.  در این قسمت رمز میراث پیتر روشن می‌شود و در دیدار نخست او با اگو، او توسط گامورا تشویق می‌شود تا این پیرمرد را بهتر بشناسد.

مارول موفق شده تا در این قسمت شخصیت‌ها را بهتر از هر زمان دیگری گسترش دهد و ابعاد شخصیتی هر یک از آنها را روشن سازد.

گفته شده هر چند ممکن است این جهان داستانی در خطر افتاده باشد اما آنچه روشن است این است که هنوز جا برای بسط داستان وجود دارد و مانند بلاک‌باسترهای دیگر این داستان می تواند بزرگ و بزرگ‌تر شود. در هر حال «محافظان اول» به انداهز این قسمت عجیب نبود و به همین دلیل موفقیت بزرگی برای این فیلم پیش‌بینی می شود.


منبع: روزنامه بانی‌فیلم

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of