IMDb چگونه به وجود آمد؟

وبسایت imdb به عنوان معتبر ترین و پربازدید ترین سایت تخصصی فیلم ، سریال و هر آنچه که به آنها مربوط شود ، از جایگاه ویژه ای برخوردار است .


در اینجا خلاصه ای از تاریخچه این سایت را مرور می کنیم :


در سال ۱۹۸۷ جوانی انگلیسی از طرفداران پروپاقرص سینما تصمیم به ایجاد یک سرگرمی جذاب برای جوانانی مثل خودش کرد . کول نیدهام شروع به ساختن لیست های متفاوت از بازیگران سینما ، کارگردانان و از همه مهم تر فیلم ها نمود . بیش از وی نیز طرفداران فیلم های گوناگون نظیر این کارها را انجام می دادند ، اما فهرست های کول جذاب تر بود : وقتی کارش را با "آن چشم ها "(Those eyes) شروع کرد . "آن چشم ها" لیستی از بازیگران زن با چشم های زیبا بود . به زودی لیست های کول بین طرفداران فیلم ها محبوب شد .

در ۱۷ اکتبر ۱۹۹۰ نیدهام که تحصیل خود را در رشته کامپیوتر به پایان رسانده بود ، برنامه ای ساده برای گروه یوزنت rec.arts.movie نوشت ؛ برنامه ای که اطلاعات برگرفته از تیتراژ پایانی فیلم ها را در بر داشت . به زودی این عمل نیدهام با استقبال طرفداران بی شمار فیلم ها قرار گرفت و آنها نیز شروع به اضافه کردن فهرست فیلم ها و اطلاعات مربوط به هرکدام کردند . ابتدا تنها بازیگران و کارگردانان زنده به لیست اضافه می شدند اما پس از مدتی رفتگان نیز به فهرست نیدهام اضافه می شدند. در پایان دهه ۱۹۹۰ بیش تر از ۱۰۰۰۰ فیلم و سریال در فهرست نیدهام ثبت شدند.


پایگاه داده نیدهام به سرعت گسترش یافت ؛ فهرستی از عوامل تولید فیلم ، بیوگرافی آنها و خلاصه ای از فیلم به مشخصات هر فیلم اضافه می شد . یکی از مهم ترین ویژگی هایی که نیدهام برای این کار تدارک دید ، سیستم امتیازگذاری بود که بر اساس آن طرفداران فیلم ها می توانستند به فیلم های مورد نظرشان امتیازاتی بدهند .
در پایان سال ۱۹۹۰فهرست نیدهام تحت عنوان پایگاه اینترنتی فیلم کارادیف(caradiff internet movie database) بر روی سرورهای دانشگاه کارادیف انگلستان به اینترنت جهانی متصل شد . در سال ۱۹۹۶ این وبسایت به IMDb تغییر نام داد . در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۰ IMDb جشن ۲۰ سالگی خود را گرفت (www.IMDb.com/20) و امروزه از دید وبگاه آلکسا به ترتیب در رتبه ۵۲ و ۴۰ پربازدید ترین سایت های جهان و آمریکا قرار دارد .

در سال ۱۹۹۸ IMDbبا عقد قرار دادی با فروشگاه اینترنتی آمازون خودش را به عنوان واسطی برای فروش فیلم مطرح کرد . در این صورت بیننده پس از مشاهده صفحه فیلم می تواند آن را از فروشگاه آمازون سفارش دهد .

a.com_logo_RGB.jpg

در سال ۲۰۰۲ IMDb بخش ویژه دیگری به سایت بزرگش اضافه کرد : IMDbPro . این بخش جزییات بسیاری را از جمله تولید فیلم ، باکس آفیس و .. در اختیار کمپانی های مختلف (و همچنین افرادی که حساب Pro خریداری کرده اند ) می گذاشت . امروزه IMDb به برترین ۲۵۰ کاربرش امکان داشتن حساب رایگان بر روی IMDb Pro را می دهد .

یکی از جالب ترین امکانات این سایت بخش ۲۵۰ فیلم برتر آن است . این فیلم ها بر اساس فرمول زیر محاسبه می گردد که در آن W معیار رتبه ، R میانگین امتیازات ، v تعداد آرای فیلم ، m حداقل تعداد رای برای بودن در این لیست(در حال حاضر ۲۵٫۰۰۰) و C رای نمره دهی بر اساس همه گزارشات (در حال حاضر ۷٫۱) می باشد و مقدار W جایگاه فیلم را در ۲۵۰ برتر نشان می دهد .
ٌW = (Rv+Cm)/(v+m)

 

————————————

این مطلب قبلا توسط رضا کوچکزاد با نام کاربری maloos به طور اختصاصی در فروم نقد فارسی (اینجا) قرار گرفته بود

منبع: نقد فارسی

————————————

ممکن است شما دوست داشته باشید

10
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ss ssالهام بایmehdi hآلپاچینو 999reza asadi Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
ss ss
Guest
Member
ss ss

Elham Bye: ss ss: anti M: قبلا یک سایت فارسی عین آی ام دی بی ، به اسم فکسون بود که کاربرای حرفه ای‌ی هم داشت که متأسفانه بعد از هفت هشت سال فعالیت حدود سه چهار سال پیش منحل شد خوشحالم می بینم یک نغر یادی از فکسون میکنه. البته اول یکی دو سال با وجود فیلتر شدن به کارشون ادامه دادند بعد دیگه کم کم ناامید شدند انگار. من بهترین فیلم هایی که دیدم از فکسون خریدم اون اوایل که فروش هم داشت. شما هم از فکسون‌یا بودی؟ با چه اسم کاربری ای تو سایت ؟ مسئول فروش… ادامه »

الهام بای
Member
Member
الهام بای

ss ss:

anti M:سینمای ایران هم چنین سایتی میخواد

قبلا یک سایت فارسی عین آی ام دی بی ، به اسم فکسون بود که کاربرای حرفه ای‌ی هم داشت که متأسفانه بعد از هفت هشت سال فعالیت حدود سه چهار سال پیش منحل شد

خوشحالم می بینم یک نغر یادی از فکسون میکنه. البته اول یکی دو سال با وجود فیلتر شدن به کارشون ادامه دادند بعد دیگه کم کم ناامید شدند انگار. من بهترین فیلم هایی که دیدم از فکسون خریدم اون اوایل که فروش هم داشت.

ss ss
Guest
Member
ss ss

anti M:سینمای ایران هم چنین سایتی میخواد

قبلا یک سایت فارسی عین آی ام دی بی ، به اسم فکسون بود که کاربرای حرفه ای‌ی هم داشت که متأسفانه بعد از هفت هشت سال فعالیت حدود سه چهار سال پیش منحل شد

mehdi h
Guest
Member
mehdi h

آلپاچینو ۹۹۹:چرا جدیدا هیچ عکسی رو نشون نمیده؟ ولی وقتی با فیلترشکن بریم توش نشون میده!!!

مخابرات به شکلی فیلترش کرده که عکسهارو نشون نده
هر چند وقت یکبار این کار رو میکنند بعد نظرشون عوض میشه حالا دوباره شروع کردند

آلپاچینو 999
Guest
Member
آلپاچینو 999

چرا جدیدا هیچ عکسی رو نشون نمیده؟ ولی وقتی با فیلترشکن بریم توش نشون میده!!!

رضا اسدی
Member
Member

maspadana:عین این مطلبو چند سال پیش همشهری جوان چاپ کرده بود

مقاله توسط آقای رضا کوچکزاد از ویکی پدیا انگلیسی ترجمه شده…

ماسپادانا
Member
Member
ماسپادانا

عین این مطلبو چند سال پیش همشهری جوان چاپ کرده بود

anti M
Guest
Member
anti M

سینمای ایران هم چنین سایتی میخواد

Sina Kh
Member
Member
Sina Kh

مرسی..
مطلب جالبی بود

sia nem
Member
Member
sia nem

خیلی خوب و عالی بود