نقد و بررسی انیمیشن Ice Age (عصر یخبندان)

کارگردانان : Chris Wedge, Carlos Saldanha

نویسندگان : Michael J. Wilson, Michael Berg, Peter Ackerman

صداپیشگان : Denis Leary, John Leguizamo, Ray Romano

جوایز :

نامزد اسکار بهترین انیمیشن

و

نامزد ۷ جایزه از Annie Awards

هزینه تولید: ۵۹ میلیون دلار

فروش کل: ۳۸۳ میلیون دلار

خلاصه داستان : در زمان عصر یخبندان یک ببر دندان شمشیری، یک احمق وراج، و یک ماموت پشمالو، یک بچه آدمیزاد را پیدا می کنند و تصمیم میگیرند او را به خانواده‌اش بازگردانند و…

منتقد: راجر ایبرت (Chicago Sun-Times) – امتیاز ۷.۵ از ۱۰ (۳ از ۴)

تماشاي «عصر یخبندان» دلپذیر است و داستان آن هم همینطور. اما باید اعتراف کنم که مقدمه فیلم چیز جالبي به نظرم نیامد: یک ماموت پشمالو، یک ببر دندان شمشیري، و یک احمق وراج، تیمي تشکیل می دهند تا نوزاد انساني را نجات دهند و آن را به مادر و پدرش بازگردانند. خب باشد. اما فیلمنامه اسرارآمیز و پیچیده پیتر اَکِرمَن و سبک دیداري کریس وِج کارگردان فیلم آنقدر متمایز و گیرا بود که فیلم مرا شیفته خود کرد.

رویدادهاي فیلم در مدت مهاجرت گونه ها در عصر یخبندان اتفاق می افتند. چنین مهاجرت هایي هزاره ها طول کشیدند و با رفتن به فلوریدا براي گذراندن تعطیلات تابستاني در دوران زمین شناسي پیش از دورهٔ کمبرین فرق داشتند. اما مهم نیست: با پیشروي صخره هاي یخي، حیوانات عقب نشیني می کنند. زماني براي از دست دادن وجود ندارد. ماموت هاي بزرگ به ماموت هاي نوزاد که در گودال قیر بازي می کنند، می گویند که عجله کنند: «بازي انقراض (Extinction) را بعداً هم می تونید ادامه بدید.» در فیلم با مانفِرد ماموت (با صداي ری رومانو) و سید وراج (با صداي ژان لِگوزامو) ملاقات می کنیم. بله، آنها صحبت هم می کنند (به باور آنها، این انسان ها هستند که هنوز به درستي زبانشان را یاد نگرفته اند). وقتي سید و ماني به یک نوزاد انسان کوچولو و بي‌دفاع برخورد می کنند، تصمیم می گیرند از آن محافظت کنند و آن را به پدر و مادرش بازگردانند، هرچند که می دانند همین پدر و مادر سلاح هایي را براي کشتن آنها ساخته اند. در طول راه، ببري دندان شمشیري به نام دیه گو (با صداي دِنیس لیری) به آنها مي پیوندد که نقشه اي پنهاني در سر دارد. این حیوانات در واقع می توانند طعمه یکدیگر باشند، اما به دلیل خونسردي سید و شجاعتي که ماني در نجات دیه گو از مرگ حتمي از خود نشان می دهد، بین آنها دلبستگي پدید می آید و با هم دوست می شوند.

درست است که نوع دوستي ویژگي تکاملي مثبتي است و گونه هایي که اعضاي آن براي بقاي نوع خود حاضر به جانفشاني باشند، در قرعه کشي های داروینی برنده می شوند، اما گوش کنید: وقتی دیه گوي دندان شمشیري از مانفرد ماموت می پرسد که چرا جان او را نجات داده است، ماني جواب می دهد: «چون این کاري است که اعضاي گله براي هم انجام می دهند.» بله، دقیقاً. اما اعضاي گله مطابق تعریف از یک گونه هستند ( به هر حال ببر حیواني نیست که به صورت گله اي زندگی کند). اگر فلسفه ماني به گوش حیوانات دیگر در قلمروي حیوانات برسد ، تکامل برهم می خورد، ازدیاد جمعیت رخ می دهد، و غیر گیاهخواران گرسنگي خواهند کشید، که این وضعیت زشتي است. آرامش و نظم طبیعت به خوردن همسایگان بستگي دارد.

اما عصر یخبندان ارتدوکسی داروین را تبلیغ نمي‌کند، بلکه نظري مهربانانه تر و ملایم تر نسبت به جهان دارد: «عصر یخبندان» با عصر جدید ملاقات می کند. و به هرحال فلسفه اهمیت زیادي ندارد، چون فیلم از نوع انیمیشن کمدي است. فناوري انیمیشن در سال هاي اخیر پیشرفت هاي عظیمی کرده است، چون کامپیوترها جزئیات کار را انجام می دهند و هنرمندان را قادر ساخته اند رویاهاي خود را به تصویر بکشند. اما انیمیشن «عصر یخبندان» که با انتخاب درست چهره شخصیت ها شروع مي شود، در مقایسه با فیلم هاي دیگر هنرمندانه است (به فک آویزان دندان شمشیري و چشم هاي بیرون زده سید وراج توجه کنید). مناظر فیلم واقعي جلوه مي کنند بدون آنکه رئالیستی باشند، رنگ هاي به کار رفته در هماهنگي کامل هستند، در چرخش ها، بالا و پایین رفتن، مکث ها، روي یک پا پریدن و دیگر حرکات شخصیت هاي فیلم نکات ریزي رعایت شده است که این شخصیت ها را واقعي جلوه می دهد. همچنین، حیوانات بلوغ شخصیتي پیدا می کنند.

این تاثیرات را کار هنرمندانه، دیالوگ، و دوبله فیلم توسط هنرپیشگان ایجاد کرده است. سازندگان فیلم با همکاري یکدیگر کاري کرده اند که شخصیت ها دوست داشتني باشند و به چشم بیایند. این شخصیت ها در واقع «حیوانات کارتونی» نیستند چون به اندازه هنرپیشگان انساني شخصیت و خصوصیات عجیب دارند، و از بعضي هنرپیشه هاي واقعي جذاب تر هم هستند.

به نظر بنده، داستان فیلم مصمم است بدون آنکه متوجه شویم ما را مجذوب خود نماید، و این کار را در همان چند صحنه نخست فیلم انجام مي دهد. در این صحنه ها سنجابي هراسان را مي بینیم که به شدت در تلاش است تا بلوطي را در بیابان یخي چال کند. در طول فیلم، روند پیشرفت این سنجاب را به موازات داستان اصلي دنبال می کنیم. این سنجاب چنان شخصیت متمایز و جالبي دارد که پیش بیني می کنم در آینده به عنوان قهرمان اصلي فیلم خودش ایفاي نقش خواهد کرد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات "منبع: سایت نقد فارسی" ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

6
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
shahram moeinمحسن غلامیAmir Mahmoodimabt Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Member
Member

من خیلی دوسش دارم

n
Guest
Member
n

عالی

shahram moein
Guest
Member
shahram moein

خیلی جذاب و خنده داره. 😀

محسن غلامی
Member
Member
محسن غلامی

خیلی قشنگه.

نا گفته نمونه موقع دیدن فیلم یکی به سید گفت seyyed

کلی خندیدیم.

Amir Mahmoodi
Member
Member
Amir Mahmoodi

چقدر من با این انیمیشن خاطره. دوبله این انیمیشن شاهکاره.
فقط سید 😆

mabt
Guest
Member
mabt

بهترین انیمیشن دنیاست…
واقعا بهترینه…