۲۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۱ به انتخاب راجر ایبرت + نقد و بررسی مختصری از تمامی فیلم ها (بخش دوم – ۱۰ فیلم دوم)

جهت مطالعه بخش اول لطفا اینجا را کلیک فرمایید

همانطور که قول داده بودیم، نقد و بررسی مختصر راجر ایبرت از ۲۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۱ را در نقد فرارسی قرار دادیم. به دلیل طولانی شدن بیش از اندازه این بررسی، مطلب به دو بخش تقسیم می شود.

مطلب حاضر، بخش دوم مجموعه «فیلم برتر سال ۲۰۱۱ به انتخاب راجر ایبرت + نقد و بررسی» می باشد. برای مشاهده بخش اول، لطفا اینجا را کلیک فرمایید.

ضمنا، به دلیل ارزشمند بودن تمامی این فیلم ها، این وعده را به شما می دهیم که طی چند روز آینده، نقد و بررسی مفصل تمامی فیلم هایی که تاکنون مورد نقد و بررسی نقد فارسی قرار نگرفته اند تهیه خواهد شد و در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

بخش دوم (۱۰ فیلم دوم)

راجر ایبرت:

من علاقه ی چندانی به فهرست تهیه کردن ندارم. اغلب اوقات این فهرست ها تنها باعث گله و شکایت خوانندگان می شوند. حتی یکبار هم نشده که خوانندگان بگویند فهرستی که تهیه کرده ام مشکلی نداشته و مورد علاقه ی آنها بوده است. با این وجود به نظر می رسد تهیه ی فهرستی از ۱۰ فیلم برتر هر سال، رسمی است که تمامی منتقدین فیلم مجبورند از آن پیروی کنند.

حدس میزنم بین ۶ تا ۱۰ عنوان از فیلم های این فهرست زیاد معروف نباشند. به نظر من که این موارد بیشتر به حال شما مفید هستند،‌ تا اینکه فقط فیلم هایی را پشت سر هم ردیف کنم که خودتان هم پیش از این اسمشان را شنیده اید و همه چیز را درباره ی آنها می دانید.

چند سال پیش یکبار مرتکب خطای بزرگی شدم و اسامی ۲۰ فیلم مورد نظرم را به ترتیب حروف الفبا نوشتم! چه غوغایی به پا شد! این هم از ۲۰ فیلم برتر امسال از نظر من، که بر اساس ارزشی که برایشان قائل بوده ام مرتب شده اند.

 


۱۱. Melancholia – ملانکولیا

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/imdb_logo.jpg http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Header-(22).png
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/melancholia-2011-dvd-rip-cover.jpgلارس فن تریه Lars von Trier گفته بود این فیلم که درباره ی پایان دنیاست، اولین فیلم او خواهد بود که پایانی خوش دارد. فکر میکنم منظورش را درک کرده باشم. حداقل شخصیت های نگون بخت فیلم لازم نیست بیشتر از این زجر بکشند. اگر قرار بود من کارگردانی را برای ساخت فیلمی با چنین موضوعی انتخاب کنم، احتمالاً فن تریه ی دانمارکی اولین انتخاب من بود. به نظر من Werner Herzog تنها کسی است که می تواند در کنار او قرار بگیرد. هر دوی آنها به خوبی درک می کنند که داستان های مسخره ی عاشقانه به هیچ وجه در چنین موقعیتی جایی ندارند.
این اصل در فیلم Melancholia هم رعایت شده است، با اینکه ماجرای فیلم در جشن عروسی یک زوج تازه ازدواج کرده می گذرد. در آسمان، سیاره ی دیگری وجود دارد که لحظه به لحظه به زمین نزدیکتر می شود و بزرگتر به نظر می رسد، اما اینجا در زمین زندگی سیر عادی خود را طی می کند. Kirsten Dunst نقش تازه عروس را ایفا می کند و Charlotte Gainsbourg هم در نقش خواهر او بازی کرده است. به نظر می رسد جایی از فیلم خصوصیات درونی این دو خواهر با یکدیگر مبادله می شود. جزئیات داستان نسبت به حال و هوای اصلی فیلم از اهمیت کمتری برخوردارند.

 


۲٫ Terri – تری

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/imdb_logo.jpg
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/terri-film-poster.jpgفیلم ماجرای زندگی پسر سنگین وزنی را روایت می کند که در مدرسه مورد تمسخر سایرین قرار می گیرد. تری (Jacob Wysocki) پسری متین، باهوش و فهمیده است. اینکه تصمیم می گیرد توی مدرسه پیژامه بپوشد آن هم به دلیل اینکه "پیژامه اندازه اش می شود"، شاید اشاره ای باشد به این موضوع که او بعد ها در زندگی اش موفقیت های زیادی کسب خواهد کرد. تری شخصیت خاصی دارد. غیبت هایش در مدرسه زیاد شده است و معاون مدیر مدرسه (John C. Reilly) او را احضار می کند، معاون مدرسه ای که با آنهایی که معمولاً می بینیم فرق دارد. او با ترکیبی از محبت و سر سختی، تجربه های گرانبهایی را که در زندگی پر مشقت خود کسب کرده است، در اختیار دانش آموزان می گذارد. رابطه ی او و تری کم کم به رابطه ای دوستانه و شخصی تبدیل می شود.

چد (Bridger Zadina) یکی دیگر از دانش آموزان مشکل سازی است که سر راه معاون قرار می گیرد. او عبوس و تنبل است و از دیگران کناره می گیرد و مدتی است که موهای سرش را دانه دانه می کند. هیتر (Olivia Crocicchia)  دختری است که از سوی کادر اجرایی مدرسه به اخراج تهدید شده است. اما تری پا پیش می گذارد و از او در برابر شایعات دفاع می کند و نشان می دهد برایش احترام قائل است و با او همدردی می کند. شاید تری پسر بچه ای سنگین وزن و عجیب غریب باشد، اما پشت این ظاهر شخصیتی عمیق و مهربان نهفته است. از این فیلم هم برای شرکت در جشنواره ی فیلمی که هر ساله برگزار می کنم (Ebertfest 2012)، دعوت کرده ام.

 

۱۳٫ The Descendants – ورّاث

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/imdb_logo.jpg http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Header-(22).png
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/The-Descendants-2011.jpgدر این فیلم George Clooney یکی از بهترین نقش آفرینی های خود را ارائه می دهد. او از وارثین املاک یکی از اولین خانواده های سفید پوست زمین دار، در جزیره هاوایی است و حالا باید تصمیم بگیرد که منطقه ی جنگلی دست نخورده ای در کوآی، در راستای توسعه ی گردشگری و ساخت و ساز ویلاهای اشتراکی از بین برود یا خیر. همزمان با این موضوع،‌ همسر او در مسابقات قایقرانی دچار سانحه شده و در وضعیت کما به سر می برد. او تا پیش از این بیشتر وقت و توجه خود را صرف مسائل کاری کرده و حالا مجبور است یاد بگیرد چطور به تنهایی برای دخترانش هم نقش پدر را بازی کند و هم نقش مادر. در عین حال تصمیم فوری خانواده ی کینگ (که او هم از اعضای آن است) مبنی بر قطعی کردن معامله ی چندین میلیون دلاری زمین ها نیز او را تحت فشار قرار می دهد.

پسر عمو هیو (Beau Bridges) که سایر اعضای خانواده ی کینگ را هم به فروش زمین ها ترغیب کرده، علاقه ای ندارد کسی مزخرفات همیشگی درباره ی حفظ محیط زیست و نفروختن زمین ها را برایش تکرار کند. فیلم مشکلات قانونی، خانوادگی و حسی شخصیت Clooney را به دقت موشکافی می کند و بالأخره Alexander Payne کارگردان فیلم به ما نشان می دهد که این مشکلات همگی به هم مرتبط هستند. تماشاگر در زندگی شخصیت ها غرق می شود، طرز فکر آنها را درک می کند و برایش اهمیت پیدا می کند که هر یک از آنها در مواجهه با مسائل اخلاقی مهمی که در زمینه ی داستان طرح می شود، چه تصمیمی خواهد گرفت.

 

۱۴٫ Margaret – مارگارت

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/imdb_logo.jpg
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Margaret-poster.jpgکارگردان فیلم Kenneth Lonergan، داستان خود را با نشان دادن زنی جوان (Anna Paquin) شروع می کند که نگران است مبادا با حماقت خود، گوشه ای از تقصیر یک تصادف مرگبار اتوبوس، بر گردن او باشد. او به این نتیجه می رسد که راننده ی اتوبوس (Mark Ruffalo) هم بایستی تقصیر خود را بپذیرد و تصمیم می گیرد شخصاً به این موضوع رسیدگی کند. این خط داستان با چند داستان فرعی دیگر گره می خورد، که یکی از آنها رابطه ی عاشقانه ای ست که در میانسالی بین Jean Reno و J. Smith-Cameron شکل می گیرد. در فیلم طرحی مبنی بر تئوری توطئه درباره ی حوادث یازده سپتامبر هم شکل می گیرد تا کمپانی فیلمسازی Fox Searchlight را تا حدی از اتهام محافظه کاری درباره ی وقایع این فاجعه ی بزرگ، برهاند. البته پرداخت به این فاجعه در حاشیه است و موضوع اصلی و پر اهمیت در فیلم، تضاد میان کمال گرایی این زن جوان و واقعیات زندگی ست.

 

 

 

 

 

 

 

۱۵٫ Martha Marcy May Marlene – مارتا مارسی می مارلین

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/imdb_logo.jpg http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Header-(22).png
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Martha-Marcy-May-Marlene-Poster.jpgاین چهار اسم – Martha Marcy May Marlene – نام هایی هستند که در موقعیت های مختلف زندگی زن جوانی (Elizabeth Olsen) برای نامیدن او استفاده می شوند. "مارتا" نام اوست. "مارسی می" نامی است که رهبر فرقه ای که به دام آنها افتاده، برایش در نظر می گیرد. "مارلین" نامی است که تمام زن های گروه هنگام پاسخگویی به تلفن از آن استفاده می کنند. رهبر فرقه شخص بد ذاتی است که اعضای گروه را مرعوب و محسور خود می کند و John Hawkes به خوبی از پس ایفای نقش وی بر آمده است. زن جوان از چنگال گروه می گریزد و به آغوش امن خواهرش ((Sarah Paulson پناه می برد، اما آنچه در دوران عضویت در فرقه بر سرش آمده باعث شده است که دچار اختلالات روانی شود و نتواند هویت حقیقی خود را بپذیرد. فیلم Sean Durkin (کارگردان) با تکیه بر نقش آفرینی گیرا و باور پذیر Elizabeth Olsen نشان می دهد چطور گروه ها و فرقه های مختلف می توانند بر ذهنیت و طرز فکر اعضای خود، مسلط شوند.

 

 

 

 

 

 

۱۶٫ Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 – هری پاتر و یادگاران مرگ ۲

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/imdb_logo.jpg http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Header-(22).png
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Harry-Potter-and-the-Deathly-Hallows-Part-2-Poster-1-472x700.jpgقسمت دوم آخرین فیلم از مجموعه فیلم های افسانه ای هری پاتر، پایان مشخص و رضایت بخشی دارد و از شکوه و جلال و شگفتی آفرینی لازمی که درخور یک پایان بندی مناسب و ارزشمند باشد برخوردار است. تفاوت بنیادین و تضاد شدیدی میان این فیلم و فیلم نسبتاً خوش فرجام و معصومانه ی هری پاتر و سنگ جادو Harry Potter and the Sorcerer's Stone که چندین سال پیش ساخته شد، دیده می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۷٫ Trust – اعتماد

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/imdb_logo.jpg http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Header-(22).png
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Trust-2011-movie-poster1.jpgشجاعانه ترین کاری که David Schwimmer در فیلم Trust انجام داده،‌ این است که کوچکترین تلاشی نمی کند تا وقایع داستان را ساده و مختصر بیان کند. فیلم به رابطه ی دختری ۱۴ ساله و یک منحرف جنسی/pedophile می پردازد. این رابطه سیر وقایعی را در پیش دارد که تجاوز جنسی تنها اولین – و احتمالاً نه بدترین – بلایی است که این دختر بی تجربه و آسیب پذیر قربانی آن می شود. Liana Liberato نقش "دختر مثبت" ی را بازی می کند که چشم و گوش بسته است و در میهمانی هایی که "دخترهای پرطرفدار" با ادا و اطوارهای ساختگی سعی در جلب توجه و اغوا کنندگی دارند، به شدت معذب می شود. او تا پیش از اینکه در یک اتاق گفتگوی آنلاین با چارلی (Chris Henry Coffey) آشنا بشود، دوست پسری نداشته است. چارلی پسری دبیرستانی است که مثل خودش به ورزش والیبال علاقه مند است. چارلی پسر مهربانی است و حرف هایش را می فهمد. به مرور زمان دخترک بیش از هر پسری که در زندگی اش میشناخته، با چارلی احساس صمیمیت می کند. آنها ساعت ها تلفنی حرف می زنند. اما چارلی آن کسی نیست که خودش وانمود می کند.

 

 


 

۱۸٫  Life, Above All – زندگی، مهم تر از هر چیز

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/imdb_logo.jpg
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Life-Above-All-Poster.jpgاین فیلم که محصول آفریقای جنوبی است، بر محور زندگی دختر ۱۲ ساله ای به اسم چاندا (Khomotso Manyaka) می گذرد. پس از مرگ خواهر خردسالش، چاندا مسئولیت دور هم نگه داشتن اعضای خانواده اش را بر عهده می گیرد. اما آنها مشکوک به آلودگی به ویروس ایدز هستند. اعضای جامعه آنها را طرد می کنند تا اینکه بالأخره یکی از همسایه ها دل و جرأت به خرج می دهد و به دیدن آنها می رود. در صحنه ی افتتاحیه ی فیلم،‌ چاندا را می بینیم که برای خواهر خردسالش تابوت انتخاب می کند. جدیت و وقاری که برای این کار به خرج می دهد هم دردآور است و هم دلگرم کننده. Oliver Schmitz کارگردان این فیلم و بازیگر با استعداد آن Khomotso Manyaka، هر دو در جشنواره ی سال گذشته (Ebertfest 2011) شرکت کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 


۱۹٫
The Mill and the Cross – آسیاب و بادگیر

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/imdb_logo.jpg http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Header-(22).png
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/the-mill-and-the-cross-poster-550x789.jpgهیچ شرح و توضیحی نمی تواند به شایستگی حق مطلب را ادا کند. فیلم با نمایش منظره ای بر پایه ی یک نقاشی مشهور شروع می شود، نقاشی «راهی به کالواری» اثر پیتر بروگل (مهتر) نقاش بزرگ اهل فلاندرز که سال ۱۵۶۴ خلق شده است. ترکیب بندی های فیلم، ویژگی های نقاشی را در خود منعکس کرده و رنگ آمیزی ها به سبک و سیاق کار بروگل است.

احتمالاً به راحتی تصویر مسیح را میان آن ۵۰۰ نفری که در یک چشم انداز وسیع جمع شده اند، از دست می دهیم. بقیه افراد در پی زندگی روزانه خود هستند. در این فیلم تکنیک لایو اکشن/live action ، جلوه های ویژه، تکنیک پرده ی آبی و حتی یک نسخه ی کپی برداری شده ی حقیقی از خود تابلوی نقاشی ( اثرLech Majewski کارگردان لهستانی فیلم  (ترکیبی خارق العاده ایجاد کرده اند. داستان فیلم به جای سرزمین های نام برده شده در داستان های کتاب مقدس، در فلاندرز می گذرد و بلژیکی ها در جایگاه یهودیان و اسپانیایی ها در جایگاه رومی ها حاضر می شوند. فیلم روایتی تمثیلی از این وقایع است که در جای خود به جزئیاتی در زندگی انسان ها نیز می پردازد. به راستی کلمات در برابر این فیلم سر به تعظیم فرود می آورند و خاموش می شوند.

 

 

۲۰٫ Another Earth – زمینی دیگر

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/imdb_logo.jpg http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/Header-(22).png
http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/20/2/poster-xlarge.jpgاین دومین فیلم سال ۲۰۱۱ است که مانند Melancholia به موضوع ظهور سیاره ای دیگر در آسمان بالای سر ما می پردازد. در این فیلم صحبت از پایان دنیا نیست، اما سیاره ای وجود دارد که شاید نسخه ی دومی از همین زمین خودمان باشد که متعلق به جهانی دیگر است و حالا در معرض دید ما قرار گرفته است.

Brit Marlingدر نقش زن جوانی بازی می کند که برای مشارکت در یک برنامه فیزیک نجومی در دانشگاه ام.آی.تی پذیرفته شده است. او هنگام رانندگی اخبار مربوط به زمین دوم را از رادیو می شنود. وقتی از شیشه ماشین به آسمان نگاه می کند، با یک ماشین دیگر تصادف می کند و یک مادر و فرزند را به کشتن می دهد و پدر را به کما می فرستد.

چند سالی می گذرد. او از زندان آزاد شده است و می فهمد که پدر آن خانواده، آهنگسازی است به نام جان بوروز (William Mapother) و از کما بیرون آمده است. او به خاطر مرگ هایی که مسبب آن بوده اوضاع روحی بدی دارد و می خواهد از پدر عذرخواهی کند یا جبران کند و یا …چه؟ خودش هم نمی داند. خود را به یک خانه قدیمی روستایی یعنی جایی که بوروز منزوی و افسرده زندگی می کند، می رساند. آنها کم کم صمیمی می شوند. نکند آن تصادف در زمین دوم اتفاق افتاده باشد؟

جهت مطالعه بخش اول لطفا اینجا را کلیک فرمایید


این ها ۲۰ فیلم برتر امسال از نظر من بودند، البته به جز فیلم های مستند که بعداً فهرستی از آنها هم تهیه می کنم. درج نام آنها در این فهرست واقعاً‌ قیاس مع الفارغ است. جز فیلم هایی که نام بردم، چندین فیلم فوق العاده ی دیگر هم در سال ۲۰۱۱ ساخته شدند، که بعضی هایشان به اندازه ی فیلم های این فهرست، بی نظیر بودند. به ترتیب حروف الفبا:

"13 Assassins," "Another Earth," "Beginners," "Boy Wonder," "Certified Copy," "The Future," "The Guard," "Higher Ground," "I Will Follow," "J Edgar," "The Last Rites of Joe May," ":Le Quattro Volte," "Margin Call" "Meek's Cutoff," "Moneyball," "Mysteries of Lisbon," "My Week with Marilyn," "The Princess of Montpensier," "Rango," "A Screaming Man," "Silent Souls," "Tyrannosaur," "Queen to Play," "Sherlock Holmes: A Game of Shadows," and "The Whistleblower."

جهت مطالعه بخش اول لطفا اینجا را کلیک فرمایید

نویسنده: راجر ایبرت

مترجم : الهام بای

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق منبع: سایت نقد فارسی مخالف قانون بوده و مدیریت سایت هیچ گونه رضایتی در این مورد ندارد و شرعا حرام میباشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

4 نظرات on "۲۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۱ به انتخاب راجر ایبرت + نقد و بررسی مختصری از تمامی فیلم ها (بخش دوم – ۱۰ فیلم دوم)"

  Subscribe  
Notify of
water lilies
Guest
Member

زمین دیگر واقعا فیلم فوق العادیه و خوشحالم که ملنکولیا رو اول گذاشته توی لیست

داش سیاااا
Guest
Member

Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2????

Realy?!!

احسان ریاحین
Member
Member

بازم ببخشید.منظورم فیلم زمینی دیگر بود(چه میشه کرد بعدازظهر بازی پرسپولیسه.همه فکرم اونجاست)

احسان ریاحین
Member
Member

این فیلمها فیلمهای خوبی هستند به خصوص فیلمه سیاره دیگر که توصیه میکنم حتما ببینیدش.بد جور آدم رو به تفکر وا میداره.صراحتا میگم بعد از دیدن این فیلم ناخودآگاه بعضی مواقع به آسمان خیره میشم.شاید زمینی دیگر…