نقد و بررسی فیلم Baby Driver (بیبی راننده)

کارگردان : Edgar Wright

نویسنده : Edgar Wright

بازیگران : Ansel Elgort, Jon Bernthal, Jon Hamm

خلاصه داستان : یک پسر جوان پس از اینکه مجبور می‌شود به همکاری با یک گروه تبهکاری تن دهد، متوجه می‌شود که قرار نیست این فقط یک نقشه سرقت باشد و …

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

«بیبی راننده» (Baby Driver) ساخته «ادگار رایت» (Edgar Wright) در تلاش است تا اوج هیجان را مانند بنزین اوکتان بالا به فیلم اش تزریق کند، و نشان می دهد چگونه می توان در عصری که تصاویر تعقیب گریز خسته کننده و قابل پیش بینی شده اند ، هم چنان  هیجان ایجاد کرد. هم چنین می توان فیلم را به خاطر نوع ادیت و کات های متوالی که موجب ایجاد جذابیت و انرژی بیشتر می شود به نوعی در برابر اثر «مایکل بی» (Michael Bay) «تبدیل شوندگان، آخرین شوالیه» (Transformers: The Last Knight) قرار می گیرد . این که هنوز برخی از فیلمسازانی که در عرصه اکشن / هیجان انگیز کار می کنند و هنوز به چیزهایی مانند روایت و شخصیت می پردازند مایه تسکین است. کارگردانانی که استفاده بیش از حد از جلوه های ویژه برایشان رضایت بخش نیست و با روش های دم دستی حوصله مخاطب را سر نمی برند.

Baby Driverبیبی راننده فیلمی است که همه می توانند از ان لذت ببرند.هرچند دارای پیچیدگی ها و پیچ و خم های معمول نسخه های کلاسیک این ژانر نیست، اما به اندازه کافی برای نگه داشتن بیننده شگفتی و سورپرایز دارد.عاشقانه ای زیبا در فیلم وجود دارد ، عاشقنه ای که شیرینی اش درست به اندازه است و انقدر شِکَرش زیاد نمی شود که دل مان را بزند. صحنه های تعقیب و گریز برای اولین بار بعد از مدت ها تا جایی که یادمان می اید، به جای انکه خسته کننده و تکراری باشند ، جذاب از آب در امده اند. و استفاده رایت از موزیک – برای انکه ما موسیقی متن هایی که توسط نقش اول پخش میشود ، مقدمه ای برای صحنه های بعدی فیلم است- تقریبا چیزی مشابه کانسپتی که در فیلم«محافظان کهکشان» (Guardians of the Galaxy) دیده ایم را ارائه می دهد. اوه، و همانطور که از ادگار رایت انتظار می رود ، کارگردان «شاون می میرد» (Shaun of the Dead) و «جوخه آتش» (Hot Fuzz)، موجی از کمدی تلخ به طرز نامحسوسی در فیلم جریان دارد. (بهترین کمدی فیلم که شامل ماسک های مایکل مایرز می شود، متاسفانه توسط تریلر خراب شده است.)

Baby Driverبیبی راننده با سرقت از بانک شروع می شود. «آنسل الگورت» (Ansel Elgort) درنقش بیبی راننده، راننده فرار فوق العاده با استعداد، در ماشین می نشیند و در حالی که به آی پاد خود گوش می دهد ، موتور ماشین را به حرکت در می آورد، در همین حین گروه سه نفره «بادی» (Jon Hamm)، «دارلینگ» (Eiza Gonzalez) و«گریف» (Jon Bernthal) مشغول آزادسازی کیسه های پول هستند. هنگامی که پلیس ها دست به سر شدند، چهار مجرم با «داک»مغز متفکر جرم و جنایت ملاقات می کنند، (کوین اسپیسی Kevin Spacey ، به طوری تهدید و پرستیژ را به نمایش می گذارد که تنها او از پس اش بر می آید)، که تمامی غنایم را به چنگ می زند. به زودی متوجه می شویم که بیبی، نه یک جنایتکار کارکشته، بلکه مشغول کار برای پرداخت بدهی خود است. تنها یک شغل دیگر و بدهی اش پرداخت خواهد شد. چیزی ازشادمانی بیبی نمی گذرد که متوجه می شود این کار آخر ، کاری کثیف است و می بایست به همراه سه جانور جدید به نام های «ادی» (Flea)، «جی.دی» (Lanny Joon) و جامعه ستیزی به نام «بتس» (Jamie Foxx ،که در این نقش نیمه تاریک خود را پیدا کرده است) و ماشینی تمام مسلح انجام شود. بیبی که بسیار عصبی شده است، به این خاطر که رانندگی بی دقت اش موجب قتل عام شده، و سرقت نیز تقریبا فاجعه بار به اتمام رسیده است. در همین حال، در زندگی شخصی اش، او با یک پیشخدمت، «دبورا» (لیلی جیمز،Lily James)، در رستوران مورد علاقه خود رابطه ای را آغاز کرده است. ، ارتباطی که «داک» از آن به عنوان اهرم فشاری بر ضد او استفاده می کند، وقتی که متوجه می شود بیبی قصد ندارد در پروژه بعدی که سرقت از اداره پست ایالت متحده است شرکت کند.

Baby Driverبحث در رابطه با این اثر اکشن / هیجان انگیز تنها با توانایی کارگردان برای ایجاد تعلیق در آن آغاز می شود. واین همان مشخصه ایست که بینندگان انتظار آن را می کشند. رایت این کار خود را به خوبی انجام می دهد، اما نه با مونتاژ فیلم در اتاق ویرایش و با استفاده از برش هایی که تقریبا نیمی از طول فیلم را حذف می کند. و همین طور اجباری برای استفاده از جلوه های کامپیوتری CGI احساس نمی کند هرچند در برخی صحنه های تعقیب و گریز از آن بهره گرفته است – هر چند من نیز راه دیگری برای آن سراغ ندارم- اما اکثر صحنه ها با استفاده از ماشین های واقعی که در خیابان های واقعی آتلانتا قرار دارند، انجام می شود. و هرچند رایت با دقت حرکات ماشین و صحنه های برخورد را طراحی می کند، او این کار را با نگاهی سرسری به واقعیت فیزیک انجام می دهد. این کیفیت ها به بیبی راننده ویژگی می دهد که فیلم های «سریع و خشن» (Fast and Furious) اخیر فاقد آن هستند. ما احساس می کنیم که داخل ماشین هستیم، نه در حال تماشای یک بازی ویدئویی.

Baby Driverآهنگ متن های فیلم متنوع ، گوناگون و برای مطابقت با صحنه های(گاهی به صورت طنزآمیز) اکشن انتخاب شده اند. آیا یک مجموعه آهنگ گلچین شده می خواهید؟ نظرتان در رابطه با لیست زیر چیست: آهنگ«Bellbottoms» توسط «Jon Spence Blues Explosion» ،آهنگ «Let’s Go Away for a While» توسط «Beach Boys»، آهنگ «Unsquare Dance» توسط «Dave Brubeck» ، آهنگ «Easy» توسط «The Commodores»، آهنگ «Debora» توسط «T. Rex»، آهنگ «Tequila» توسط «The Button Down Brass»، آهنگ «Every Little Bit Hurts» توسط «Brenda Holloway »، آهنگ «Never, Never Gonna Give Ya Up» توسط «Barry White»و آهنگ «Brighton Rock» توسط « Queen» این ها فقط آهنگ هایی نیستند که صرفا برای فروش موسیقی متن فیلم گلچین شده باشند. آنها به DNA فیلم متصل اند. آنچه آنها انجام می دهند همانند آن چیزی است که محافظین کهکشان با موسیقی پاپ انجام می دهد ، و آن را به سطحی جدید می برد.

Baby Driverرایت به اندازه کافی باهوش است تا متوجه شود که تعلیق و تنش نیاز به کاراکتری دارد که بیش از شخصیت های انسانی در زمین بازی CGI است. او درست به اندازه کافی با مردان و زنان فیلم شخصیت بیبی راننده را پرورش می دهد تا ما بتوانیم حس کنیم که آنها چه کسانی هستند. برای مثال، بیبی گذشته ای غم انگیز دارد که به تدریج از طریق فلش بک بازگو می شود. «داک» چیزی بیشتر از فقط یک گانگستر سرد و شرور است که ما برای اولین بار ملاقات می کنیم. کاراکترهای دیگر دارای سایه های کوچکی هستند که آنها را جالب تر از آنچه که ساخته شده اند می سازد. عاشقانه بین بیبی و دبورا از رابطه قوی بین «آنسل الگورت» (در فیلم The Fault in Our Stars) و «لیلی جیمز» (بازیگر Downton Abbey ، که بازیگری در حال رشد است) استفاده می کند، که ما را وادار می کند به انها توجه کنیم و در نتیجه موقعیت را ارتقا می بخشد.

گاهی اوقات، زمانبندی برای یک فیلم همه چیز است، و بیبی راننده در حالی در فضای خشک و بی حاصل سینماهای حاضراکران می شود که یک ماهی از اکران فیلمی خوب در سینماها می گذرد. فیلم، که در مقیاس کوچکتری نسبت به بسیاری از فیلم های دیگر در حال پخش است، بسیاری از آنها را با طراوت و انرژی خود تحت شعاع قرار می دهد. این فیلم نه بسیار غلو میکند و نه بیش از حد پیچیده است، بلکه ترکیبی از روایت قدم به قدم و اشتیاقی برای گفتن یک داستان است که به ما یادآوری می کند، فیلم های تابستانی قبلا چگونه بوده اند. بیبی درایور را برای چرخی در اطراف محله انتخاب کنید – بعید است که از آن پشیمان شوید.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: علی کثیری

 

آغاز فیلم «بیبی درایور» شباهت عجیبی به اثر اسکاری سال گذشته «لالالند» دارد؛ هر دو فیلم کار خود را با سمفونی موسیقی بزرگی آغاز می‌کنند، با این تفاوت که در «بیبی درایور» این ماشین‌ها هستند که شروع به رقص با این سمفونی موسیقی بزرگ می‌کنند. تازه‌‌ترین اثر ادگار رایت خالق آثاری چون «شان در میان مردگان» و «اسکات پلگریم بر علیه دنیا» در‌حالی با یک سرقت بانک کار خود را آغاز می‌کند و ویولن آهنگ «بل باتمز» اثر جان اسپنسر بر فضا حکمرانی می‌کند و بر صحنه‌های تعقیب و گریز ماشین‌ها، خوش نشسته است. فیلم از همان لحظات ابتدایی آغاز خود هویت‌‌اش را به موسیقی‌ای که از آن استفاده می‌کند قرض می‌دهد و مانند یک بازی ویدئویی به‌نظر می‌رسد.

Baby Driverاتفاقات «بیبی درایور» به‌ظاهر در آتلانتا رخ می‌دهد ولی در اصل متعلق به دنیای کارگردان و فیلمنامه‌نویس انگلیسی خود ادگار رایت است. به این ترتیب که ما شاهد تمام مشخصه‌های آثار دیگر رایت در همان چند دقیقه ابتدایی فیلم هستیم؛ طنزی افراطی، ضرب و شتم‌هایی پسرانه و تکبری که از دل شخصیت‌ها آغاز می‌شود و به کلیت فیلم انتقال پیدا می‌کند. سبک رایت گرچه مولفه‌های خاص خودش را دارد و با ضرباهنگ تند تدوین و عجیب بودن شخصیت‌ها قابل تشخیص است ولی باز هم می‌توان منشأ آن را در دل آثار کوئنتین تارانتینو جست‌وجو کرد. کاراکترهای «بیبی درایور» به هیچ عنوان انسان‌هایی عادی نیستند. اعمال آن‌ها عجیب‌و‌غریب است و به‌شکلی عجیب‌تر سخن می‌گویند و درنهایت می‌توان گفت عجیب و خونین می‌میرند. فرهنگ برآمده از این قبیل شخصیت‌پردازی‌ها دیگر درحال جا افتادن میان سینماروهاست ولی راه‌حل ادگار رایت برای متمایز‌کردن کاراکترهایش با دیگران به موسیقی استفاده شده در اثرش بازمی‌گردد. شخصیت اصلی قصه علاقه زیادی به گوش کردن موسیقی در تمام لحظات زندگی‌‌اش دارد. او که با اسم مستعار بیبی (با نقش‌آفرینی انسل الگورت) شناخته می‌شود به سبک‌های معمول‌تر موسیقی هم رضایت نمی‌‌دهد و ما در طول فیلم با آهنگ‌هایی نظیر ریترو‌هیپ ساخته شده توسط تی.رکس روبه‌رو می‌شویم. نکته جالب در این میان به همین سبک‌های عجیب موسیقی‌های پخش شده در فیلم باز‌می‌گردد. با انتخاب این آثار که جملگی قطعه‌هایی متعلق به موسیقی الکترونیک هستند، ادگار رایت سعی دارد مخاطبان «بیبی درایور» را نشانه‌گذاری کند. نسل برآمده از دنیای کاریوکی و مسابقات لب‌زدن آهنگ‌های مشهور، اشخاصی که ظهور این پدیده‌ها بر سلیقه‌های موسیقیایی آن‌ها تاثیرات بسزایی گذاشته است و حال زیرشاخه‌های متفاوتی برای خود بجا گذاشته‌اند.

Baby Driverدر هر صورت شخصیت بیبی قهرمان نسل دیگری است که شباهت زیادی به قهرمان‌های نسل‌های گذشته به‌خصوص رایان‌ها (گازلینگ و اونیل) دارد؛ کم‌حرف، حرفه‌ای در راندن، تنها و درنهایت عادل است. اخلاق‌گرایی در ارزیابی شخصیت محوری پررنگ‌تر از دیگر خصیصه‌ها به نظر می‌رسد. او با پیرمردی ناشنوا زندگی می‌کند، مواظب نوزادها و کیف پیرزن‌ها نیز هست و از خشونت بی‌دلیل متنفر است. حال سوال پیش می‌آید که چه تفاوت‌هایی میان او و رایان‌ها وجود دارد؟ بی‌شک شخصیت بیبی الگوبرداری شده از همتایان گذشته خود است و تنها به‌علت این‌که هم نسل‌هایش را دارای قهرمانی از این سبک‌و‌سیاق کند به‌وجود آمده است. متولدین اواخر دهه ۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ سال‌هاست با راننده‌ای حرفه‌ای که به قوانین فیزیک نیز احترام بگذارد روبه‌رو نشده‌اند. در «سریع و خشمگین»‌ها با راننده‌ها و خلافکارهایی روبه‌رو هستیم که هیچ همذات‌پنداری را در نوجوانان به‌وجود نمی‌‌آورند ولی این‌جا قهرمانی از جنس شکست‌خورده داریم که اتفاقا در ظاهر و بدون ماشین بسیار معمولی است و همین نکته نوجوانان و جوانان را به‌سوی سالن‌های سینما می‌کشاند. فیلم با بودجه‌ای ۳۴ میلیون دلاری ساخته و با این نشانه‌گذاری‌های ساده موفق به فروش ۲۱۴ میلیون دلاری شده است.

Baby Driverخلاصه داستان فیلم از این قرار است: بیبی جوانی است که حادثه تلخی را در کودکی تجربه کرده و طی یک تصادف از نزدیک شاهد کشته شدن پدر و مادرش بوده است. این حادثه در روح و روان بیبی چنان تاثیری گذاشته است که او موسیقی گوش دادن در تمام لحظات عمرش را برای آرام کردن خط فکری‌‌اش اجبارا پذیرفته است. از سویی دیگر این کارکرد عجیب مغز بیبی باعث شده است او قدرت فکری‌‌اش را در مقوله‌ای چون رانندگی به‌کار بگیرد. مشکل از زمانی پیش آمده است که بیبی در نوجوانی ماشینی (پر از کوکائین) که متعلق به یک رئیس مافیایی با نام دُکی (با نقش‌آفرینی کوین اسپیسی) بوده را دزدیده و نابود ساخته است. دکی که متوجه قابلیت‌های بالای وی در رانندگی می‌شود به‌جای کشتنش برای او یک شرط عادلانه می‌گذارد؛ مادامی که بدهی بیبی با دکی صاف نشود، او باید در سرقت‌های بانک نقش راننده را برعهده داشته باشد و تمام سهم خود از سرقت را دودستی تقدیم دکی کند. روایت فیلم از دو سرقت پیش از صاف شدن بدهی بیبی آغاز می‌شود. دکی عادت دارد برای هر سرقت گروهی متفاوت انتخاب کند و تنها یک بار با هر گروه کار می‌کند. تنها فردی که در تمام سرقت‌ها جایگاهی ثابت دارد کسی نیست جز بیبی. بیبی به مهره شانس دکی مبدل شده است ولی طبیعتا به‌خاطر رفتارهای عجیب وی تمام خلافکارانی که برای انجام یک پروژه جذب می‌شوند، توجهشان به او جلب شده و قصد دارند از این مهره شانس اطلاعاتی بیشتر بگیرند. تمام خلافکارهای داستان مانند دکی و بیبی نام‌هایی مستعار دارند، بادی (با نقش‌آفرینی جان هام)، دارلینگ (با نقش‌آفرینی ایزا گنزالس)، گریف (با نقش‌آفرینی جان برنتال) و درنهایت بتز (با نقش‌آفرینی جیمی فاکس) اشخاصی هستند که وارد داستان شده و درنهایت با بیبی سرشاخ می‌شوند. در‌همین حین بیبی با دختر پیشخدمتی با نام دبورا (با نقش‌آفرینی لی‌لی جیمز) آشنا می‌شود. شخصی که مانند بیبی بیشتر اوقات درحال شنیدن موسیقی است و بهانه خوبی برای اتمام کارهای خلافکارانه بیبی به‌شمار می‌رود. رابطه عاطفی آن‌ها به شیوه‌ای پیش می‌رود که بیبی در آخرین ماموریت خود به علاوه جان خود باید تلاش کند از دبورا نیز محافظت کرده و زندگی خلافکارانه‌‌اش را نیز پشت‌سر بگذارد.

Baby Driver«بیبی درایور» مانند «شلیک آزاد» (که در ابتدای سال اکران شد) پر است از شلیک و انفجار و صحنه‌های خونین. فیلم ۱۱۳ دقیقه‌ای ادگار رایت با درجه آر به نمایش درآمده است و از سطح خشونت بسیار بالایی برخوردار است. در هر دو فیلم مذکور اعتماد به نفس خالقان این آثار حرف اول را می‌زند. «بیبی درایور» گرچه دارای ایرادهایی در زمینه ساختاری و داستانی باشد ولی همین اعتماد‌به‌نفس باعث برجسته شدن نوآوری‌های آن‌ها شده است. حضور موسیقی در فیلم تاثیر بسزایی در اکثر لحظات اکشن گذاشته است، ضرباهنگ بالای تدوین، انتخاب موسیقی هوشمندانه و دیالوگ‌نویسی‌های متفاوت جزو نکات مثبت اثر ادگار رایت محسوب می‌شود.

Baby Driverدر مبحث بازیگری نیز با فهرست بلند و بالایی از چهره‌های سرشناس مواجه هستیم. انسل الگورت بیشتر به‌خاطر نقش‌آفرینی در «بداقبالی بخت ما» شناخته می‌شود، در مرکز این نام‌های پرآوازه قرار گرفته است و عملکردش را باتوجه به سبک اکشنی که فیلم ارائه می‌دهد، می‌توان مثبت ارزیابی کرد. گرچه الگورت در کارنامه‌‌اش حضور در اثری چون «واگرا» را نیز دارد ولی این مهم‌ترین نقش کارنامه وی در ژانر اکشن محسوب می‌شود و با گذشت زمان به احتمال زیاد بازخوردهای بهتری نیز دریافت خواهد کرد. جیمی فاکس نقش‌آفرینی با انرژی از خود به‌جا گذاشته است و کوین اسپیسی نیز مانند چند سال اخیر نقش‌آفرینی کنترل‌شده‌ای به نمایش می‌گذارد. جان هام و ایزا گنزالس نیز در نقش زوج خلافکار قصه شاید دوست‌داشتنی به نظر نرسند ولی کارآیی‌های لازم برای پیش‌برد قصه، مخصوصا در فصل پایانی را دارند.

درنهایت باید گفت «بیبی درایور» اثری به‌شدت پر انرژی است که به‌راحتی مخاطبش را به هیجان می‌آورد، دلیل موفقیت اثر در گیشه نیز به این واقعیت بازمی‌گردد که ادگار رایت موفق شده در کنار استفاده از کلیشه‌های رایج این قبیل آثار، نکات تازه‌ای را به اثر اضافه کند و درنهایت با اعتماد به نفس بر همین نکات تازه تکیه کرده و به اصطلاح روی آن‌ها مانور دهد. شخصیت قهرمان کم حرف، موسیقی‌های جذاب و درنهایت تعداد زیاد بازیگران نام‌آشنای سینما را می‌توان جزو نکاتی دانست که باعث موفقیت «بیبی درایور» در گیشه جهانی شده‌اند. از سویی دیگر این واقعیت هم باید در نظر داشت فیلم با مخاطب‌‌شناسی هوشمندانه طیف خاصی از سینماروها را هدف قرار داده است و برای مثال علاقه‌مندان جدی‌تر تارانتینو و یا آثار ماشین بازی کلاسیک مانند «بولیت» یا «راننده» نیز با فیلم ارتباط برقرار نمی‌‌کنند، از این رو می‌توان گفت مخاطب‌‌شناسی در صنعت روز سینما حرف اول می‌زند. امری که ادگار رایت به‌درستی از پس آن برآمده است.

مترجم: آرش واحدی

روزنامه صبا

ممکن است شما دوست داشته باشید

4
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
erfandphoseinn Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
erfandp
Member
Member
erfandp

so childish

یغما
Guest
Member
یغما

این فیلم عالیه.دوسش داشتم.پر از ضرباهنگ بجا و هیجانی

Mr
Guest
Member
Mr

FAST
but
NOT FURIOUS

hossein hossein
Member
Member
hossein hossein

دیشب دیدم عالی بود از همه لحاظ