نقد و بررسی فیلم Amélie (آملی)

موسیقی شگفت انگیز امیلی پولن (پایگاه فرهنگی لوح)

۷- موسیقی شگفت انگیز امیلی پولن (پایگاه فرهنگی لوح)

 

نویسنده: کاوه رفاهی

 

با دیدن فیلم «زندگی شگفت‌انگیز آملی پولن» و گوش دادن به موسیقی متن آن، سؤالاتی نظیر این به ذهن می‌رسد كه چه چیزی ارزش یك اثر را مشخص می‌كند؟ آیا بهترین آثار همیشه خاص‌ترین آن‌هاست؟

آیا فیلم باید موسیقی داشته باشد؟ مگر سكوت مطلق چه چیزی كم دارد كه فیلمسازی چون ‍«ژان پیر ژنه» برای خلق شاهكار امیلی پولن به سراغ آهنگ سازی می رود به نام «یان تیرسن» تا آن چه را كه تصاویر و دیالوگ های فیلمش از بیان آن ناتوانند، موسیقی توصیف كند؟

تیرسن متولد ۱۹۷۰ در فرانسه است و از سال ۱۹۹۵ به‌طور حرفه‌یی وارد دنیای موسیقی شد. تیرسن بیش‌تر از این‌كه آهنگساز فیلم باشد علاقه‌مند است آلبوم‌های شخصی خود را بسازد و از طریق آن‌ها شناخته شود. آشنا شدن تیرسن جوان با موسیقی، طی آشنایی‌اش با چند گروه راك محلی به وجود آمده و موسیقی‌اش تأثیرات زیادی را از این گروه‌ها پذیرا بوده است. او می‌گوید علاقه‌اش به این گروه‌ها به این دلیل بوده كه آن‌ها از تكنیك‌های پیچیده‌ی نوازندگی و آهنگسازی استفاده نمی‌كردند و موسیقی‌شان به‌سادگی تمام بود. این گفته پاسخ سؤالات ذكرشده در سطر‌های اول را می‌دهد. موسیقی تیرسن سعی در دوری گزیدن از هر گونه پیچیدگی دارد و سادگی از عناصر مهم موسیقی او محسوب می‌شود.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/3/52-Amelie/52-Amelie/5-Amelie.jpgیان تیرسن را در دنیا به عنوان یك مینی‌مالیست آوانگارد می‌شناسند، ولی موسیقی تیرسن شباهتی به هیچ یك از مینی‌مالیست‌های دیگر كه ما می‌شناسیم ندارد. همان‌طور كه ذكر شد موسیقی تیرسن سعی دارد تا از پیچیدگی‌های هارمونیك دوری كند؛ پیچیدگی‌هایی كه در آثار مینی‌مالیست‌های دیگر همچون «جان آدامز» یا «استیو رایك» به‌وفور دیده می‌شود، برای مثال تم اصلی موسیقی فیلم زندگی شگفت‌انگیز آملی پولن كه از آن سه اجرای مختلف با سازهای پیانو، آكاردئون و ویبرافون در طول فیلم شنیده می‌شود. این تم از چهار تریاد ساده تشكیل شده و تیرسن در طول قطعه به تكرار این چهار آكورد می‌پردازد، نكته‌ی حایز اهمیت این موسیقی، كیفیت عامه‌‌‌پسند آن است. موسیقی تیرسن مانند مینی‌مالیست‌های دیگر همواره پر از تكرار است ولی نیازی به شنونده‌ی نخبه ندارد و حتی شنونده‌ی غیرحرفه‌یی را به سمت خود جذب می‌كند. تیرسن به هیچ وجه سعی نمی‌كند موسیقی‌اش به خاطر تكرارهای بی‌وقفه‌ی الگوهای ریتمیك گوش شنونده را خسته كند، بلكه او تم مورد نظر خود را با استفاده از الگوهای مختلف ریتمیك تكرار می‌كند. تیرسن برای به وجود آوردن تنوع در موسیقی تكرارشونده‌ی خود، بعد از به پایان رسیدن هر سیكل آكوردی یك لاین جدید وارد اصوات كرده و از این طریق موسیقی‌اش را متنوع می‌كند. تفاوت دیگری كه در موسیقی تیرسن با مینی‌مالیست‌های دیگر می‌توان یافت، حس سیالی‌ست كه در آن وجود دارد. موسیقی تیرسن شنونده‌ی خود را غافلگیر نمی‌كند، در صورتی كه مینی‌مالیست‌های دیگری همچون «فیلیپ گلس» بعد از حس سیالی كه برای شنونده‌ به وجود می‌آورند سعی در غافلگیری وی دارند. نكته‌ی جذاب دیگری كه در موسیقی تیرسن وجود دارد، تنظیم در سازبندی آثارش است. او با متفاوت‌ترین سازها آثارش را به اجرا می‌گذارد. آكاردئون، ملودیكا، بانجو، ماندولین، هارپسیكورد، گیتار و ویبرافون سازهایی هستند كه او در كنار سازهایی چون ویولن و پیانو از آن‌ها استفاده می‌كند و در این میان صدای آكاردئون بیش از سازهای دیگر به گوش می‌رسد و باعث به وجود آمدن حس فرانسوی‌گونه‌ی قطعاتش می‌شود.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/3/52-Amelie/52-Amelie/3-Amelie.jpgیان تیرسن قبل از ساخت موسیقی برای فیلم زندگی شگفت‌انگیز آملی پولن، تنها ساخت موسیقی برای چند فیلم كوتاه را در كارنامه‌ی هنری خود داشت كه موفقیت خاصی را برایش به همراه نداشتند و در حقیقت این فیلم باعث شد نامش بر زبان بسیاری از سینمادوستان بیفتد، تا جایی كه به اعتقاد بسیاری از منتقدان سینما، موسیقی این فیلم از بهترین و به‌یادماندنی‌ترین آثار در زمینه‌ی موسیقی متن فیلم است.

فیلم ژان پیر ژونه موفقیت شگفت انگیزی در گیشه های فرانسه بدست اورد و افراد اهل سینما با عجله برای خرید موسیقی متن فیلم که تیرسن ساخته بود هجوم بردند. در جولای ۲۰۰۱ موسیقی متن امیلی پولن به بالای جدول فروش فرانسه رسید و به مدت چند هفته به عنوان پرفروش ترین آلبوم باقی ماند و ۲۰۰,۰۰۰ کپی در فرانسه فروش کرد. تیرسن نه تنها برای این آلبوم دو دیسک طلایی بدست اورد، بلکه طرفداران جدیدی نیز پیدا کرد.

در فیلم ذكرشده سادگی و بی‌آلایشی شخصیت اصلی فیلم، عنصری‌ست كه یان تیرسن در ساخت موسیقی‌اش به آن تكیه كرده تا شناسنامه‌یی باشد از شخصیت اصلی و رؤیاها و تخیلات فانتزی‌گونه‌ی او. خلق چنین اثری به همان اندازه كه نیاز به خلاقیت دارد، نیاز به جسارت نیز دارد و تیرسن این جسارت را در ساخت اثرش به خرج داده است. دو سال بعد از زندگی شگفت‌انگیز آملی پولن، یان تیرسن برای فیلم «خداحافظ لنین» دست به خلق موسیقی زد. موسیقی این فیلم تفاوت‌های عمده‌یی با موسیقی زندگی شگفت‌انگیز آملی پولن دارد. قطعات ساخته‌شده بسیار كوتاه و در عین حال دارای فضای سنگین‌تری‌اند و دیگر از آن قطعات شاد فیلم قبل خبری نیست كه عمده‌ترین دلیلش ضرب‌های سه‌تایی والس‌گونه بود. سازبندی موسیقی این فیلم بسیار ساده‌تر است. ساز غالب در موسیقی آن، پیانوست و سازهای بادی‌یی همچون فاگوت؛ از این رو رنگ‌آمیزی متفاوتی را به وجود آورده است. قطعه‌ی اصلی فیلم كه به نام خداحافظ لنین است، دارای دیزونانس‌های نامعمولی‌ست كه در آثار تیرسن تا به حال شاهد آن نبوده‌ایم. با تمام این تفاوت‌ها، شباهت‌های بسیاری در تكنیك‌های آهنگسازی دو اثر می‌توان یافت. با این وجود موسیقی فیلم خداحافظ لنین نتوانست جایگاهی را كه موسیقی فیلم زندگی شگفت‌انگیز آملی پولن برای تیرسن به دنبال داشت، به ارمغان آورد.

نویسنده: کاوه رفاهی

منبع: پایگاه فرهنگی لوح

*****************************

ممکن است شما دوست داشته باشید

64
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
63 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
Dexter M MorganvahooپوریاGMinaعلی معنوی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
کاربر
Guest
Member
کاربر

فوق العاده لذت بردم… دوستان اگر فیلم های دیگری هم در این سبک و سیاق میشناسید خواهشا معرفی کنید و دل ما آدم های درونگرا رو از دیدن یکی شبیه خودمون شاد کنید 🙄

Dexter M Morgan
Member
Member
Dexter M Morgan

The Perks of Being a wallflower هم فیلم خیلی قشنگیه و فکر کنم خوشتون بیاد.

Ali_Tou
Guest
Member
Ali_Tou

اومدم بگم همچنان هرروز آلبوم موسیقی متنش رو گوش میدم

معتاد این فیلم و آهنگاش شدم! از ۲ ماه و خورده ای پیش که یهویی عکس کاور آلبومشو توی یکی از سایتای دانلود فیلم دیدم، اصلا باورم نمیشد این موسیقی برای یه فیلم باشه! تنها فیلمی بود که از هیچکی دربارش نپرسیدم و هیچ جا نقدشو نخوندم؛ فقط سریع دانلودش کردم… تا الانم ۷ بار دیدمش تقریبا… هر سری یه جرقه جدید توی ذهنم درست میکنه…!

اشکان لطیفی
Member
Member
اشکان لطیفی

نقد (۴- یادداشتی روانشناختی بر فیلم آملی Amelie: فیلمی برای درونگراها (مصطفی مردانی)) عالی بود
فیلم هم عالی تر
۹ از ۱۰

محمد رضا123
Guest
Member
محمد رضا123

مثل شعرای سهراب سپهری
یک فرانسوی ناب

Ali_Tou
Guest
Member
Ali_Tou

دیدن این فیلم برام موج عظیمی از انرژی بود یه جورایی زندگیم عوض شد! تاحالا هیچ شخصیت سینمایی رو انقدر به خودم شبیه ندیده بودم. هرچند آملی دختر بود ولی از نظر سبک زندگی و علاقه هاش خیلی بهم نزدیک بود! یه چیزی که این فیلم رو خیلی بیشتر از خیلی خاص کرده موسیقی متنشه. یار تیرسن معنی موسیقیو تو ذهنم عوض کرد. تاحالا پیش نیومده بود موسیقی بی کلام رو توی خونه یا توی ماشین گوش بدم ولی توی این چند هفته که آلبومشو دانلود کردم شاید بیشتر از ۲۰۰ بار کل آلبومو گوش کردم. حرف های زیادی که… ادامه »

روح الله
Guest
Member
روح الله

خیلی فیلم را دوست داشتم فیلم های فرانسوی خیلی انسانی و زیبا هستند.

هادی.6136
Guest
Member
هادی.6136

FoPPPP:اصلا نتونستم بفهمم فاز فیلم چیه ؟ :-*
رفتار عای املی هم خیلی رو مخم بود 😕
کلا برای من فیلم جالبی نبود

حالا بدو منفیت رو بده

دوست عزیز حلا چه اصراری هست که شما در باب این فیلم قلم فرسایی کنی …؟؟؟؟؟ در حد خودت بشین فیلم نیگا کن یا حد اقل کمی سواد بصری خودت رو ببر بالا یا کمی راجع به سینما و مفهوم سینما مطالعه کن یا . . . .
چی بگم آخه ..؟ 😐 😐 😐 😐

امیر360
Guest
Member
امیر360

gholamsabz:فقط با این فیلم گریه کردم… امیلی عشقِ. امیلی شبیه هیج کدوم از دخترای امروزی که تا به حال دیدم نیست.. منتظر روزیم که کسی با همین مهربانی و خیال پردازی وارد زندگیم شه..شایدم هیچ وقت همچین روزی نیاد ولی ارزش صبر کردنو داره. خدایا یه همچین دختری نصیب من بکن تا بزارمش رو سرم 😥

صبر کن الان میاد

pouriya
Member
Member
pouriya

فقط با این فیلم گریه کردم… امیلی عشقِ. امیلی شبیه هیج کدوم از دخترای امروزی که تا به حال دیدم نیست.. منتظر روزیم که کسی با همین مهربانی و خیال پردازی وارد زندگیم شه..شایدم هیچ وقت همچین روزی نیاد ولی ارزش صبر کردنو داره. خدایا یه همچین دختری نصیب من بکن تا بزارمش رو سرم 😥

yasamin
Guest
Member
yasamin

فوق العاده تربن فیلمی بودکه دیدم عجیب زندکی امیلی و رفتارش شبیه زندگیه خودم نقد درونگرا محشر بود فقط درون گرا ها حس عجیبی با این فیلم برقرار کردن تمام آهنگهای فیلم رو دانلودکردم 🙂

sobi
Guest
Member
sobi

واقعا فیلم محشریه. موسیقی فیلم با احساسات املی هماهنگی عجیبی داره. میتونم بگم بیشترین فیلمیه که دوست دارم.

FoPPPP
Guest
Member
FoPPPP

اصلا نتونستم بفهمم فاز فیلم چیه ؟ :-*
رفتار عای املی هم خیلی رو مخم بود 😕
کلا برای من فیلم جالبی نبود

حالا بدو منفیت رو بده

lana.del.rey
Guest
Member
lana.del.rey

هر کسی نمیتونه فیلم رو بفهمه و درک کنه.. فقط انسان های درون گرا درکش میکنن و ازش لذت می برن

rara
Guest
Member
rara

به نظرم فیلم مثل یه انفجاری بود که سال ۲۰۰۱ اتفاق افتاده و بادیدن این فیلم موج انفجار با ما برخورد میکنه …
ولی این موج انقدر با هنر و زیبایی آمیخته شده که به سختی میشه متوجه انرژی قوی اش بشیم….

کارن
Guest
Member
کارن

سلام خداییش پشیمون شدن فیلمو نگاه کردم هر چه زودتر دوست داشتم تموم شه

جمشيدي
Guest
Member
جمشيدي

مثل بيشتر كاراي فرانسوي يه كار سر شار از احساس و لطيف بود ، من كه رازي بودم از ديدن اين فيلم

استنلی تارانتینو
Member
Member
استنلی تارانتینو

واقعا این فرانسوی ها هنرمند.
فیلم کاملا هنری.
همین و بس.

علی نظری
Guest
Member
علی نظری

به نظر من فیلم فوق العاده بود بی عیب و نقص و با بازی استثنایی آدری تاتو که انصافا توانایی خودشو توی همه فیلم هایی که کار کرده امتحان خودش رو پس داده و اینم بگم آدمایی که درونگرا هستن بهتر میتونن فیلم رو درک کنن و ازش لذت ببرن موسیقی فیلم هم که شاهکار بود
در کل اگه بخوام سه تا از بهترین فیلم هایی رو که دیدم معرفی کنم یکیش همین فیلمه

حسین ح
Guest
Member
حسین ح

با نظر یکی از منتقدها موافقم که فیلم بیش از هر چیز برای افراد درونگرا معنا داره. مثلن من که یک فرد درونگرا نیستم نتونستم با فیلم رابطه برقرار کنم. و شاید رفتارهای آملی رو خوب درک نمیکردم.اما به نظرم چیزی که میشه از این فیلم برای همه افراد در نظر گرفت اینه که لذت بردن خیلی سادست .و چقدر از چیزهای خیلی کوچک مثل آملی میشه شاد بود.چیزی که در دنیای امروز اینطور القا نمیشه. و لذت بردن از زندگی رو امری هر روز سخت تر جلوه میدهند. موسیقی فیلم هم که فوق العاده بود. و به خوبی با… ادامه »

حسین 66
Guest
Member
حسین 66

به به. لذت بردم

آنالي
Guest
Member
آنالي

امین کورلئونه:خیلی وقت بود فیلمی با یه موسیقی زیبا ندیده بودم.موسیقیش کلی کیفمو کوک کرد.

اسمتون امين كورلئونه جالبه ۸) و كمي شادم كرد
مرسي ناخواسته دل امثال منو ريزه شاد ميكنين 😉

سرنوشت شگفت انگیز من
Guest
Member

با نظر یکی از دوستان واقعا موافقم
من یه آدم درون گرام و با لحظه لحظه ی فیلم زندکی و لذت های کوچیکه اونو لمس کردم
آهنگ فیلم منو توی رویاهام و آرزوهام فرو برد
و باعث شد که هر لحظه ی زندگیمو با لذت وامید بیش تری پیش ببرم
یاد گرفتم متفاوت بودن چیز خوبیه و آدم با هر شخصیت و استایلی می تونه یه زندگیه رویایه و جالب داشته یاشه 🙂

علی خدری
Guest
Member
علی خدری

فیلم amelie ازون دسته فیلماست که زو توع نظر دربارش داده میشه یا خیلی دوسش دارن یا خیلی ازش بدشون میاد ! نظر جفتشون هم محترمه !
در کل ادمای درونگرا ازین فیلم خوششون میاد و ادمای برون گرا نمیتونن زیاد درکش کنن !

من خیلی ازش خوشم میاد ازون دسته فیلماست که حس خوبی به ادم منتقل میکنن …

دختر ناشناخته
Guest
Member
دختر ناشناخته

در اصل اسم فیلم زندگی شگفت انگیز املی پولن هست.من یک آدم تقریبا درون گرا هستم.خیلی رویایی و عجیب.وقتی این فیلم رو دیدم،تحولی توی من ایجاد شد و منو به سمت رویاهام،آرزوهام،امیدهام و شگفتی های زندگیم برگردوند و به من دید تازه تر و نگرشی ژرف تر بخشید.

حمید
Guest
Member
حمید

با عرض سلام و تشکر خدمت منتقد عزیز…
باید اعتراف کنم انقدر این فیلم بهم احساسای خوبی داد که مدتها بود هرچی فیلم می دیدم این حس رو نداشتم.. چون واقعا خودم تو دنیایی شبیه دنیای املی قرار دارم.. واقعا نشون دادن رفتار های درون گرایی آدما اون هم به این نحو واقعا یه شاهکار…با تصاویر فانتزی و موسیقی عالی و فیلم برداری در زمان حال ولی احساس گذشته فانتزی و جدید با بازی زیبای املی که تماشاگر با او می خندد گریه میکند دلش آن لحظه را می خواهد… واقعا قابل وصف نیست… به خاطر نقد زیباتون تشکر فراوان!

امین کورلئونه
Guest
Member
امین کورلئونه

خیلی وقت بود فیلمی با یه موسیقی زیبا ندیده بودم.موسیقیش کلی کیفمو کوک کرد.

امین کورلئونه
Guest
Member
امین کورلئونه

این فیلم مصداق صریح و بارزه ضرب المثل از هر دستی بدی از همون دست هم میگیری.
امیلی در طول فیلم به همه حال داد
پیره مرده هم(مرد استخوان شیشه ای) ۱۰ ثانیه فیلم پر کرد بهش داد;زندگیه امیلی ززیر و رو شد.
خیلی با این خلاقیت کارگردان حال کردم 🙂

YAS-H
Guest
Member
YAS-H

خیلی قشنگ بود.یاد بچه گی هام افتادم♥♥♥♥. واقعا فیلم تاثیرگذاری بود

cernel
Guest
Member
cernel

عالی و یکی از بهترین هایی که دیدم.

رضا نامجو
Guest
Member
رضا نامجو

سیاوش:

aligsmmm:اگر موسیقی رو از این فیلم بگیری یه فیلم کاملا معمولی هست به نظرم . اصلا در حدی نیست که ازش تعریف میکنند .

اگر موسیقی رو از تو هم بگیرن بی معنی میشی 😉

اما فک نم کنم اگه موسیقی رو از استیفن هاوکینگ بگیری، بی معنی شه! 🙂

dwa
Guest
Member
dwa

یک فیلم بسیار مزخرف ومعمولی این فیلم نمره ی ۸ هم براش زیاده

سیاوش
Guest
Member
سیاوش

aligsmmm:اگر موسیقی رو از این فیلم بگیری یه فیلم کاملا معمولی هست به نظرم . اصلا در حدی نیست که ازش تعریف میکنند .

اگر موسیقی رو از تو هم بگیرن بی معنی میشی 😉

aligsmmm
Guest
Member
aligsmmm

اگر موسیقی رو از این فیلم بگیری یه فیلم کاملا معمولی هست به نظرم . اصلا در حدی نیست که ازش تعریف میکنند .

behrooz1234
Guest
Member
behrooz1234

موسیقیش رویاییه …

توتو
Guest
Member
توتو

بسیار زیبا، لطیف و دلنشین. فیلمبرداری فوق العاده، موسیقی متن بی نظیر، تدوین عالی. بازی اودری توتو هم بی نقص. به نظر نمیرسه هیچ بازیگری غیر از توتو به این خوبی از پس این نقش برمیومد.

ali rezaee
Member
Member
ali rezaee

این تام احساسات آدم را در یک جا جمع میکند 😥 😥 😥 😥 😥

Abe
Member
Member
Abe

به نظرم فیلم عادی بود. چیز خاصی (به جز نقل جزئیات توسط راوی که چیز تازه ای بود) ندیدم که توجهمو جلب کنه

TERMEH
Guest
Member
TERMEH

بي نظير-با خذف موسيقي متن اين فيلم به فنا ميرفت-اميدداشتم حداقل بهترين فيلم برداري رو بيگره ولي نگرفت.
اما جايزه اصلن مهم نيست،مهم اينه كه طو اون سال مردم فرانسه همه از اين فيلم ياد ميكردن وجزوه خاطرات خوبه زندگيشون شده بود اين فيلم.

Jack R. McQueen
Member
Member
Jack R. McQueen

همونطور که دوسته عزیزم(م.ف) گفت موسیقیه متن که فوق العادست،هر روز گوش میدم !و مورد اعجاب انگیزه دیگه فیلم برداریه که اونم دسته کمی از موسیقیش نداره !و خلاقیت فیلم بردار در استفاده از فیلتر های مختلف که باعث شده حال و هوای فیلم هم کلی جذاب و شگفت انگیز بشه !همه چیز تو این فیلم تقریبا عالی بود همینطور شخصیت دوست داشتنی آملی !

9
Guest
Member
9

این فیلم مثل اسمش شگفت انگیزه.بااون موسیقی متن فراموش نشدنی…