A Clockwork Orange (پرتقال کوکی)

کارگردان : Stanley Kubrick

نویسنده : Stanley Kubrick 

بازیگران: Malcolm McDowell, Patrick Magee وMichael Bates

جوایز :

برنده اسکار:

نامزد اسکار:

نامزد اسکار بهترین فیلم، کارگردانی برای استنلی کوبریک، فیلم‌نامهٔ اقتباسی برای استنلی کوبریک، اسکار تدوین بیل باتلر

خلاصه داستان : آلکس جوان ناهنجار و ضد اجتماعی است که رهبری گروهی از جوانان مانند خود را بر عهده دارد او انواع جنایات را مرتکب می شود و در این بین به خاطر یک مورد قتل دستگیر می شود و به زندان (مرکزی برای درمان خلافکاران) فرستاده می شود تا در آنجا تحت روش های مدرن درمان شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

89 نظرات on "A Clockwork Orange (پرتقال کوکی)"

  Subscribe  
Notify of
V23
Guest
Member

من به هیچ وجه نتونستم با فیلم ارتباط بر قرار کنم. گرچه فیلم پر مفهومی بود اما زیاد عامه پسند نبود.

بهتره بگم این فیلم اختصاصا برای اهل هنر و اهل روشن فکران جامعه ساخته شده بود، نه برای عامه ی مردم.

امیرکوبریک
Guest
Member

جای تاسفه که بعضی ها از این فیلم مدرن خوششون نیومد
کوبریکی که۷۰سال عمرکردوقت۱۳فیلم ساخت ۱۳فیلمی که درنیم قرن(۵۰سال)ساخت این یعنی چی یعنی این کارگردان نمیخواسته کارنامه ی هنری پرباری داشته باشه یعنی الکی نمیخواسته فیلم بسازه هرکدوم از فیلم های این استاد جای بحث داره مثلا توeyes wide shut میخواست فقط خیانتوسکسوبیان کنه یا توfull metal jackrtمیخواست فقط جنگ ویتنامونشون بده یامیخواست توهمین فیلم وقت یه جوون معتادبه سکسوخشونتو نشون بده یامیخواست بگه اینیکه دولت درست کرده بیماره نه خودالکس

خسرو
Guest
Member

داش سعید:به کسایی که کنجکاون که ببینن این فیلمو میگم که وقت من حروم شد ولی شما وقتتونو حروم نکنید.
واقعا کلافه میکنه آدمو
خیلی جالبه.سایت imdb بهش ۸٫۵ داده و به فیلم راننده تاکسی هم همین نمره رو داده.خودتون قضاوت کنید.

شما نیای نظربدی کسی ناراحت نمیشه ها

نیما هوشمند
Guest
Member
پسری تبهکار دارای سادیسم جنسی، یکبار دختری را از تجاوز نجات می دهد ، همان شب به زنی نویسنده تجاوز می کند ، پسری که عاشق مار و بتهوون است. الکس پسری شرور و سلطه طلب به زندان می افتد ، ریتم داستان در زندان عوض می شود . الکس با ظاهرنمایی سعی در نجات خودش از دیگر زندانیان و رهایی می کند. درمان او را یک آدم خوب شرطی می کند و ذات الکس عوض نمی شود.می خواهد کارهای بد بکند اما حالت تهوع به او دست می دهد. یکی از پیام های فیلم که دوستان اشاره نکردند اینست… ادامه »
امير
Guest
Member
edward.c:دوباره سلام یه نکته ای به ذهنم اومد گفتم بد نیست شما هم بدونید یه پسر عمو دارم ۴ ساله رفته دانشگاه تا قبل اون اصلا تو خط فیلم و اینا نبود ولی جو دانشگاه و اینجور جاها اونو هم عشق فیلم کرد ولی بازم چون درس می خوند کاری نداشت این فیلمی که میبینه اسکاریه یا جزء ۲۵۰ فیلم برتره یه بار که با هم فیلم می دیدیم من جریان همین سایت imdb رو براش گفتم و بعد از سایت بازدید کردیم من ۲۵۰ فیلم برترو که بهش نشون دادم کمی تا قسمتی شاخ درآورد جدایی نادر از سیمین… ادامه »
mi
Guest
Member
نظر شخصی من اگر بتونیم فیلم روبه دو قسمت تقسیم کنیم قسمتی که الکس دستگیر میشه ویا مورد درمان قرار میگیره تا اخر که وارد جامعه میشه ودوباره مورد ازار واذیت قرارمیگیره از بحث اجتماعی گرفته تا سیاسی وحتی بحث زور وقدرت همه حتی کسانی که از فیلم خوششون نیومده موافقن وهمذات پنداری ایجاد میشه ولی در قسمت دیگر ان حتی زمانی که اودر زندان است ما میل به خشونت وتجاوز رابه صورت امیال و ارزو های معصومانه میبینیم تا جایی که در سراسر فیلم کارگردان میخواهد که بیننده الکس را درک کند ولی این ناهنجاری ها و خشونت ها… ادامه »
bagheri
Guest
Member
روژان:قضیه راجب امثال این فیلم و محبوبیتشون فوق العاده ساده است خصوصا توی جامعه ی ما که اکثر افراد تشنه ی روابط جنسی و مسائل افراطی هستن. حقیقتا این فیلم یه مزخرف به تمام معناست که از هیچ لحاظی نمیشه ازش تعریف کرد. اگه طرفدار آدمای مشکل دار و افراط گرایی یا پوچی های ناشی از زدن خوشی زیر دل هستید از دیدن این فیلم خیلی لذت خواهید برد چون کارکتر الکس یه پسر بچه ی بی نهایت بی عرضه، ***، بچه ننه و عقده ایه. با دوستاش میچرخن و به ملت تجاوز میکنن و خوشن. کارگردان تمام مدت سعی… ادامه »
روژان
Guest
Member
قضیه راجب امثال این فیلم و محبوبیتشون فوق العاده ساده است خصوصا توی جامعه ی ما که اکثر افراد تشنه ی روابط جنسی و مسائل افراطی هستن. حقیقتا این فیلم یه مزخرف به تمام معناست که از هیچ لحاظی نمیشه ازش تعریف کرد. اگه طرفدار آدمای مشکل دار و افراط گرایی یا پوچی های ناشی از زدن خوشی زیر دل هستید از دیدن این فیلم خیلی لذت خواهید برد چون کارکتر الکس یه پسر بچه ی بی نهایت بی عرضه، نفهم، بچه ننه و عقده ایه. با دوستاش میچرخن و به ملت تجاوز میکنن و خوشن. کارگردان تمام مدت سعی… ادامه »
علی حسینی
Member
Member
دوباره سلام یه نکته ای به ذهنم اومد گفتم بد نیست شما هم بدونید یه پسر عمو دارم ۴ ساله رفته دانشگاه تا قبل اون اصلا تو خط فیلم و اینا نبود ولی جو دانشگاه و اینجور جاها اونو هم عشق فیلم کرد ولی بازم چون درس می خوند کاری نداشت این فیلمی که میبینه اسکاریه یا جزء ۲۵۰ فیلم برتره یه بار که با هم فیلم می دیدیم من جریان همین سایت imdb رو براش گفتم و بعد از سایت بازدید کردیم من ۲۵۰ فیلم برترو که بهش نشون دادم کمی تا قسمتی شاخ درآورد جدایی نادر از سیمین… ادامه »
sb
Guest
Member
کلا فیلمهای کوبریک خیلی خاصن. معمولا هم هر کی میبینه یا خیلی خوشش میاد یا اصلا خوشش نمیاد. در مورد خودم باید بگم با بعضی فیلماش مخصوصا full metal jacket خیلی حال کردم که بنظرم بهترین فیلم در ژانر جنگ در کل تاریخ سینماست و خصوصا نیم ساعت اولش رو خیلی دوست دارم و بیش از ۱۰ بار دیدمش. اما با پرتقال کوکی اصلا نتونستم رابطه برقرار کنم. با وجود اینکه سر حوصله فیلم رو دیدم و نقداشو خوندم ولی بازم از دیدنش لذتی نبردم. البته بازم نمیتونم ادعا کنم که فیلم بدیه چون بهرحال هر فیلمی طرفداران و منتقدین… ادامه »
Bernardo
Guest
Member
ScarFace: داش سعید:به کسایی که کنجکاون که ببینن این فیلمو میگم که وقت من حروم شد ولی شما وقتتونو حروم نکنید. واقعا کلافه میکنه آدمو خیلی جالبه.سایت imdb بهش ۸٫۵ داده و به فیلم راننده تاکسی هم همین نمره رو داده.خودتون قضاوت کنید. عزیز از فیلم خوشت نیومده به فیلم گیر نده چون اگه فیلم خوبی نبود مطمئن باش اینقد فیلم بزرگی نمیشد. نمیدونم بعضی از آدما چرا این شکلین که تا از فیلم خوششون نمیاد سریع میان از فیلم بی هیچ دلیلی انتقاد میکنن. نظرات شخصی تون یک سری حقیقت یا یک چیز حتما درست نیست. آخه چه شکلی… ادامه »
علی حسینی
Member
Member

سلام بر همگی
به قول مسعود فراستی"فیلم؟ ما که فیلم ندیدیم!"
به نظر حقیر فیلم تکلیفشو با خودش نمیدونه
ایا الکس شخصیتی ناهنجار و سیاه است یا اینکه فیلم سعی دارد حق را به او بدهد؟

امیرحسین اسلامی نژاد
Member
Member

شاهکار مطلق
چیزی برای گفتن نیست جز همون قاب اول از چشمان الکس که گویای همه چیزه
شاهکار ازلی وابدی استاد بزرگ و یکی از بهترنی های تاریخ از نظر من
به نظرم فیلم حتی بدون خوندن نقدهاش هم خیلی گویاست .البته نظر دوستان هم محترمه

negin
Guest
Member

برای من عجیبه چطور نتونستید مطلب فیلم رو بگیرید…اونم مطالبی به این وضوح .. با کسایی هستم که عقیده دارن وقتشونو تلف کردن البته نظرشون قابل احترام است

حمید
Guest
Member
AHAM:داداش،آدم فیلم رو میبینه که لذت ببره نه اینکه بعد از دیدن فیلم بیاد هزارتا نقد بخونه تا بفهمه فیلم چی میگه کلا تمام آثار استنلی کوبریک بیش از حد بزرگ شدن در حالی که اصلا هیچکدومشون جالب و لذتبخش نیستند و هر کس هم ار فیلمهای کوبریک یه برداشت جداگانه میکنه که این نشون دهنده ی اینه که خود کارگردان هم نمیدونه چی ساخته و هیچکس دیگه هم نمیتونه درست بفهمه این رو از ضد و نقیض بودن نقدهای فیلمهای کوبریک میشه فهمید کوبریک فیلمهاشو از قصد اینطور مجهول و چندپهلو میساخت تا یه سری افراد بیان الکی برای… ادامه »
AHAM
Guest
Member
داداش،آدم فیلم رو میبینه که لذت ببره نه اینکه بعد از دیدن فیلم بیاد هزارتا نقد بخونه تا بفهمه فیلم چی میگه کلا تمام آثار استنلی کوبریک بیش از حد بزرگ شدن در حالی که اصلا هیچکدومشون جالب و لذتبخش نیستند و هر کس هم ار فیلمهای کوبریک یه برداشت جداگانه میکنه که این نشون دهنده ی اینه که خود کارگردان هم نمیدونه چی ساخته و هیچکس دیگه هم نمیتونه درست بفهمه این رو از ضد و نقیض بودن نقدهای فیلمهای کوبریک میشه فهمید کوبریک فیلمهاشو از قصد اینطور مجهول و چندپهلو میساخت تا یه سری افراد بیان الکی برای… ادامه »
AHAM
Guest
Member
Esteghlal:اونقد که تعریف شده قشنگ نیست… تازه IMDB بهش نمره ۸٫۴ داده اما نمیدونم چرا! کسی میدونه کمک کنه! Esteghlal:اونقد که تعریف شده قشنگ نیست… تازه IMDB بهش نمره ۸٫۴ داده اما نمیدونم چرا! کسی میدونه کمک کنه! ببین عزیزم اولا کوبریک فیلمهاش مخاطب خاصه مثلا اگه یه پیر مرد فیلمو ببینه با اون پیر مرد فلج که الکس اذیتش کرد شاید شاید همزاد پنداری کنه که این اون,اون چیزی نیست که کوبریک میخواد حالا من درست شما رو نمیشناسم شاید یه پیر مرد باشی; ) شایدم اصن دختر باشی که فیلم از پسرا یه هیولا برات ساخته:) اما آدم… ادامه »
AHAM
Guest
Member

وقتی الکس از خشونت متنفر میشه تمام افراد دوره شده در فیلم که از الکس مورد ازار و اذیت قرار گرفتند خوشحالند و از تعریف های کوبریک از منفور بودن الکس میشه گفت تمام دنیا خوشحالند به جز خود الکس و بیننده واین یعنی همزاد پنداری وهنر سینما واین کافیه که یهرفیلم شاهکار باشه
ممنون کوبریک.

Abe
Member
Member

خیلی فیلم عالی بود. یکی از بهترین های کوبریک بود. این اولین فیلم سورئالیسمی بود که تونسته بود با هیجان و صحنه های جذاب بیننده رو ارضا کنه و کاری کنه که بیننده از دیدن این فیلم احساس لذت کنه. فیلم های دیگه ای مثل فیلمهای فلینی و برگمان خیلی خشک هستند و بیننده رو اذیت میکنه. اما این فیلم واقعا استثنایی بود. یه شاهکار

Farshid Ghanbari
Member
Member

از بهترین فیلمهای تاریخ سینماست.
از معدود فیلمهایی که از خشونت علیه خشونت استفاده کرده.
کوبریک نابغه بود. اینو فیلمهاش میگن نه تفاسیر منتقدان

دوستان اگر تونستید رمان پرتقال کوکی هم بخونید متوجه میشید که یه نابغه چطوری از اون رمان این فیلم رو درآورده.

Majid-d
Guest
Member

خیلی فیلم سنگینیه!!هیچی درموردش نمیشه گفت…یاد فیلم های دیوید لینچ افتادم!! 😮 😥

Hesam
Guest
Member

فيلم خوبي بود.
اما نه مثل همه خوب هاي ديگه اي كه از كوبريك ديده بودم.
درسته بعضي جاها واقعااز فيلم زده ميشدم ولي باز با يه صحنه مشتاق به ديدنش ميشدم.
از هر منظري نگاه كني اين فيلم يه حرفي واسه گفتن داشته اما قشنگترينش اون قسمتيه كه نشون ميده اگه از انسان تمايلات و خواسته هاش رو بگيري و سركوب كني تبديل به ربات ميشه كه از همه واقعا بيشتر فابل تامل تره.
بازي الكس عالي بود. انقدر خوب بازي كرده بود كه در عين منفور بودنش باز قهرمان داستان لقب ميگيره.

soheil h
Member
Member

ملیکا:یکی بگه ببینم آخر آخرش الکس دوباره بر میگرده به اون تمایلات خشنش؟ یا خوب شده؟

آشکارا بر می گرده به تمایلات درونی قبلیش .. که البته از زاویه ی دید خود کاراکتر به معنی خوب شدن دوبارشه!

ملیکا
Guest
Member

یکی بگه ببینم آخر آخرش الکس دوباره بر میگرده به اون تمایلات خشنش؟ یا خوب شده؟

رهگذر
Guest
Member

با نقد راجر ایبرت موافقم خدا نکنه ذهن کسی شرطی بشه اونخت هر اثر رو فقط و فقط به خاطر شهرتی که خالقش به دست آورده عالی میخونه.
به نظر اثر شایسته ای در برابر دیگر آثار کوبریک نبود.

آرین
Guest
Member

سلام
باید بگم واسم خیلی جالبه که فردی مثل داش سعید
(داش سعید 🙂 ) اینقدر صریح نظر میده راجع به شخصی مثل استنلی کوبریک.
حالا از اینا که بگذریم این نقد نبود یعنی به من چیزی اضافه نکرد.ای کاش به جای اینکه ساعت ها وقت خودمون رو توی نت تلف کنیم چهارتا کتاب بخونیم که اصلا کوبریک کی هست.فلسفه کاراش چیه؟ اما خوب کی حوصله اینکارا رو داره؟؟؟!!!
همین که بنویسیم نقد و زیرش اسممون بیاد دلمون خوشه.
راستی دل خوش سیری چند.
دلتون خوش دوستان

marazjoon
Guest
Member

سلام
فیلم کاملا بحث در مورد شرطی سازی در روانشناسی هست همون شرطی سازی کلاسیک یا کنش گر دقیقا در تمام فیلم به این موضوع پرداخته و مهر تاییدی بر یافنه دانشمند بزرگ روانشناسی پاولف و اسکینر زده است

ابوالقاسم حدابنده
Member
Member

خوب نبود
حتی میشه گفت بد بود …

Esteghlal
Guest
Member

اونقد که تعریف شده قشنگ نیست…

تازه IMDB بهش نمره ۸٫۴ داده اما نمیدونم چرا!

کسی میدونه کمک کنه!

کماندار
Guest
Member

واقعا علت اینکه خانوما انقد عاشق قهرمان این فیلم شدن چیه؟؟؟ 😮

مهناز
Guest
Member

جناب lord منگل خودتی!!!
حمید جان حالا تو از قهرمان فیلم خوشت نیومده چرا نظر شخصیتو به "ما" تعمیم میدی؟! من که خیلی از این پسره الکس خوشم اومد اصلا هم بنظرم منفور نمیاد و با نظر سوسن جون کاملا موافقم

حمید
Guest
Member
همیشه توی فیلمها دنبال قهرمان می گردیم ، و چون توی این فیلم قهرمانی که دوست داریم رو پیدا نمی کنیم این فیلم رو بیش از حد آشفته و درهم تعریف می کنیم، از طرفی با شخصی روبه رو هستیم که فوق العاده منفوره ، و از طرفی با جامعه ای که ما هم به عنوان بیننده جزو همون جامعه هستیم تشنه انتقام ، و دولتی که دنبال سریعترین راه ممکن برای حل مشکلش می گرده، آشفتگی شاید بیش از اونی که از فیلم بیاد از ذهن و جامعه ما میاد، کوبریک چهره ای می سازه که نمی تونی ازش… ادامه »
lord
Guest
Member
ScarFace: داش سعید:به کسایی که کنجکاون که ببینن این فیلمو میگم که وقت من حروم شد ولی شما وقتتونو حروم نکنید. واقعا کلافه میکنه آدمو خیلی جالبه.سایت imdb بهش ۸٫۵ داده و به فیلم راننده تاکسی هم همین نمره رو داده.خودتون قضاوت کنید. عزیز از فیلم خوشت نیومده به فیلم گیر نده چون اگه فیلم خوبی نبود مطمئن باش اینقد فیلم بزرگی نمیشد. نمیدونم بعضی از آدما چرا این شکلین که تا از فیلم خوششون نمیاد سریع میان از فیلم بی هیچ دلیلی انتقاد میکنن. نظرات شخصی تون یک سری حقیقت یا یک چیز حتما درست نیست. آخه چه شکلی… ادامه »
ScarFace
Guest
Member
داش سعید:به کسایی که کنجکاون که ببینن این فیلمو میگم که وقت من حروم شد ولی شما وقتتونو حروم نکنید. واقعا کلافه میکنه آدمو خیلی جالبه.سایت imdb بهش ۸٫۵ داده و به فیلم راننده تاکسی هم همین نمره رو داده.خودتون قضاوت کنید. عزیز از فیلم خوشت نیومده به فیلم گیر نده چون اگه فیلم خوبی نبود مطمئن باش اینقد فیلم بزرگی نمیشد. نمیدونم بعضی از آدما چرا این شکلین که تا از فیلم خوششون نمیاد سریع میان از فیلم بی هیچ دلیلی انتقاد میکنن. نظرات شخصی تون یک سری حقیقت یا یک چیز حتما درست نیست. آخه چه شکلی میاین… ادامه »
داش سعید
Guest
Member

به کسایی که کنجکاون که ببینن این فیلمو میگم که وقت من حروم شد ولی شما وقتتونو حروم نکنید.
واقعا کلافه میکنه آدمو
خیلی جالبه.سایت imdb بهش ۸٫۵ داده و به فیلم راننده تاکسی هم همین نمره رو داده.خودتون قضاوت کنید.

شهریار
Guest
Member

عاااااالی بود این فیلم

سوسن
Guest
Member

من از این فیلم خیلی خوشم اومد،علاوه بر اینکه سرگرم کننده بود، پیامهای ارزنده ای هم داشت، خیلی با مفهوم بود، دست همه عواملش دردنکنه! از هنرپیشه نقش الکس هم خیلی خوشم اومد، هم خیلی خوب بازی کرد، هم خیلی دوست داشتنی بود، حقش بود بهش جایزه میدادن!!!

sacred
Guest
Member

اول بهتره معنای شاهکارهای سینمایی رو بفهمیم و کارهای برتر بعد نظر بدیم.به علاوه آقای میلاد شما از مرحله پرتی گویا کدوم پیش بینی این نوع کار از اون سال بوده جدید نیست که پیش بینی بخواد و فکر نمی کنم کسی با اوباش هایی مثل الکس و رفتارهای زنندش کنار بیاد.

milad peydavosi
Member
Member

be nazare man porteghal koki naghle zendegie hale hameye ma javonast ke kubrick to sale 1973 pish bini karde.age ba negahi jharf be in film negah konim mifahmim ke ma javona bazicheye dolat marda va bozorga hastim.kubrick vaghean kargardane bozorgie.

Akon
Guest
Member

"یکی" از برترین فیلمهای تاریخ اگه نگیم برترین. البته از نظر من جزء دو سه فیلم برتر تاریخه.