نقد و بررسی فیلم Schindler’s List (فهرست شیندلر)

درام , تاریخی , جنگی
1993
195 دقیقه
R
هزینه تولید: 22 میلیون دلار

خلاصه داستان :فهرست شیندلر، داستان واقعی مقطعی از زندگی اسکار شیندلر، سرمایه دار آلمانی در خلال جنگ جهانی دوم است. اسکار شیندلر در ابتدا با استفاده از شرایطی که جنگ فراهم آورده بود، یهودیان را به عنوان کارگر برای کارخانه اش انتخاب می‌کند تا پول کمتری برای استخدام کارگر داده باشد و درآمد بیشتری بدست آورد. او نیز مانند سران حزب نازی فردی فرصت طلب و اهل عیش و نوش است. او به طور پیوسته در تلاش است تا با سران نازی ارتباط برقرار کند تا در این شرایط بیشترین نفع را ببرد...

برنده اسکار: بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم نامه اقتباسی، بهترین موسیقی، بهترین تدوین، بهترین فیلمبرداری و بهترین کارگردان هنری.

نقد و بررسی کامل فیلم Schindler’s List (فهرست شیندلر) منتقد : راجر ایبرت (نقد فارسی)

مترجم :حسین توتونچی

اگر اسکار شیندلر یک قهرمان عادی بود که برای عقایدش مبارزه می کرد، امروز توصیف کردن او اینقدر مشکل نبود. ویژگی هایی شخصیت او از جمله اعتیاد به الکل، قماربازی، داشتن چندین معشوقه، طمع زندگی او را تبدیل به یک معما کرده است.

ما درباره ی شخصیتی صحبت می کنیم که با آغاز جنگ جهانی دوم به امید پول دار شدن به کشور لهستان رفت تا با راه اندازی کارخانه هایی که کارگرانشان یهودی بودند به اهداف خود برسد. در پایان جنگ او بارها زندگی خود را به خطر انداخت و تمامی ثروت خود را برای دور نگه داشتن یهودی ها از دستان بیرحم آلمانها خرج کرد. او برای ماه های متمادی به آلمان ها رشوه می داد تا کارگران یهودی را به جای سوزاندن در کوره ها به او بسپارند تا در کارخانه ی او برایش کار کنند. کارخانه ساخت گلوله توپ برای ارتش آلمان، کارخانه ای که در تمام دوران فعالیتش حتی یک محصول قابل استفاده برای ارتش آلمان تولید نکرد.

سوال اینجاست که چه چیزی او را متحول کرد؟ -چرا در حالتی که می توانست مثل هزاران نازی دیگر از موقعیت ایجاد شده به نفع خودش استفاده کند و ثروت عظیمی را برای خود و بعد از جنگ پس انداز کند این کار را نکرد؟ چرا به جای یک جنایتکار جنگی او تصمیم گرفت یک انسان باشد؟ و این استیون اسپیلبرگ است که تصمیم می گیرد در فیلمش پاسخی به این سوال ندهد. هر پاسخ احتمالی به این سوال بسیار ساده، ابتدایی به نظر می رسد و البته توهینی به زندگی رمزآلود شیندلر. هولوکاست طوفان کشنده ای بود که با نژاد پرستی و دیوانگی درهم آمیخت. شیندلر توانست در گوشه ای از جنگ که او در آن حضور داشت بر این نیروی اهریمنی فایق آید ولی به نظر می رسد که او برای اتفاق های مرموزی که برای خودش می افتاد هیچ برنامه ای نداشت. در این فیلم که بهترین کار اسپیلبرگ تا به امروز است. او موفق شد داستان شیندلر را بدون استفاده از فرمول ساده تخیل به بهترین شکل به نمایش درآورد.

این فیلم ۱۸۴ دقیقه ای مثل تمام فیلم های بزرگ دیگر به نظر کوتاه می آید. فیلم با معرفی شیندلر (لیام نسون)، به عنوان مردی قدبلند و جذاب آغاز می شود. او همیشه لباس های گرانقیمت می پوشد و اغلب اوقات مشغول خرید مشروب و خاویار برای سران نازی است.  همچنین او یک نشان آلمان نازی را با افتخار روی کت خود چسبانده است. اسکار شیندلر  دوست دارد که با افسر ارشد نازی عکس یادگاری بیاندازد. وی  فرد با نفوذی است که در بازار سیاه افراد زیادی را می شناسد و تهیه اقلام نایاب مثل سیگار، نایلون و مشروب برای او کار ساده ای است. سران نازی از ایده باز کردن کارخانه ای که به ارتش آلمان کمک کند و همچنین بتواند برای آلمان ها آشپزی کند استقبال کردند. چه ایده ای بهتر از استخدام یهودیان، چرا که حقوق آنها بسیار پایین است و بدین صورت شیندلر سریعتر پولدار می شود.

قدرت شیندلر در فریب، رشوه و دروغ گویی به سران نازی است. او هیچ چیزی در مورد راه اندازی کارخانه نمی داند به همین دلیل یک حسابدار یهودی به نام ایزاک استرن (بن کینگزلی) را استخدام می کند تا کارهای او را انجام دهد. استرن در خیابانهای کراکو می گردد تا یهودیان را برای شیندلر استخدام کند.

چون محیط کارخانه از محیط جنگ جدا است کسانی که در آن کار کنند شانس بیشتری برای زندگی دارند. رابطه ی استرن و شیندلر توسط اسپیربرگ به صورت مرموزی محکم می شود. در ابتدای جنگ تنها هدف شیندلر بدست آوردن پول و در انتهای آن حفظ جان کارگران یهودی اش است. ما می دانیم که استرن این موضوع را می داند اما در کل فیلم صحنه ای که استرن و شیندلر این موضوع را بیان کنند، وجود ندارد شاید بدلیل اینکه گفتن حقیقت میتواند منجر به مرگ هر دوی آنها بشود…

قدرت اسپیلبرگ در تمام صحنه های فیلم واضح است. فیلم برداری فیلم را استرن زاییلیان به عهده دارد و نمایش نامه فیلم بر اساس داستان توماس کنالی از روی یک ملودرام تبعیت نمی کند. در عوض اسپیلبرگ سعی کرده است که از یک سلسله اتفاقات واضح و بدون جلوه های ویژه استفاده کند و به کمک همین حوادث ما می فهمیم که چقدر دنیای شیندلر مرموز است.

ما همچنین شاهد یک هولوکاست وحشتناک هستیم. اسپیلبرگ به ما فرمانده آلمانی را معرفی می کند که مسئول کمپ نازی هاست، فردی بیمار به نام گود (رالف فلنس) که نماد کامل یک شیطان است. از بالکون ویلای خود که بر حیاط کمپ اشراف کامل دارد برای تمرین تیراندازی یهودیان را هدف قرار می دهد. (شیندلر این فرصت را پیدا می کند که در یک مهمانی بی ارادگی گئود را در قالب یک مثال به رخش بکشد و این کار را آنقدر واضح انجام می دهد که بیشتر شبیه به یک توهین است).

گئود از آن دسته آدم هایی است که خودشان ایده ای را پایه گذاری می کنند ولی خودشان را از آن مستثنی می دانند. او آلمانی های دیگر را به کشتن یهودیان ترغیب می کند و خودش دختر یهودی زیبایی را به نام هلن را به عنوان خدمتکار انتخاب می کند و به مرور زمان عاشقش می شود. این تنها ظاهر زیبای هلن است که باعث زنده ماندش می شود. نیازهای شخصی گئود برایش از همه چیز مهم تر است، از مرگ و زندگی، درست و اشتباه.  با بررسی شخصیت او ما متوجه می شویم که نازی ها تنها به واسطه ی افرادی مانند جفری داهمر که قدرت فکر کردن داشتند توانستند تا حدودی به اهداف خود برسند.

اسپیلبرگ تصمیم گرفت به سبک فیلم های مستند، این فیلم را سیاه و سفید فیلم برداری کند (تمام اتفاق هایی که در کارخانه  شیندلر رخ میدهد واقعی هستند). او نشان می دهد که شیندلر چطور با سیستم دیوانه وار نازی ها مبارزه می کند. موفقیت های این فیلم حاصل کار همزمان کارگردانی، داستان پردازی، تدوین و هدایت سیاهی لشکر آن هستند. اما اسپیلبرگ کارگردانی که ما او را به واسطه صحنه های به یاد ماندنی و پرهزینه اش می شناسیم،  در عمق داستان محو می شود. نسون و کینگزلی و دیگر هنرپیشگان فیلم نیز همگی به یک سمت و جدا از ظهور قابلیت های شخصی به اجرای یک شاهکار می پردازند.

در انتهای فیلم صحنه های فوق العاده ایی را شاهد هستیم. دیدن افراد واقعی که شیندلر آنها را نجات داد زیبایی این فیلم را دو چندان می کند. در انتهای فیلم یادداشتی وجود دارد که به ما می گوید تعداد افرادی که شیندلر آنها را نجات داد با احتساب خانواده هایشان بیش از ۶۰۰۰ نفر است و یهودیان لهستان امروزه ۴۰۰۰ نفر می باشند. درسی که از این فیلم می گیریم این است که شیندلر به تنهایی بیش از یک کشور برای نجات جان یهودیان تلاش کرد. پیام فیلم این است که یک مرد در مواجهه با هولوکاست هر کاری که توانست کرد در جایی که دیگران تنها نظاره گر بودند. می توان فهمید که تنها یک مرد افسانه ای، بدون فکر و بی توجه به خطر، یک مرد حیله گر و بدون نقشه می توانست کاری را که اسکار شیندلر کرد را انجام دهد. هیچ مرد عاقل و با تجربه ایی تا این حد پیش نمی رود!

منتقد : راجر ایبرت

مترجم :حسین توتونچی

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

158
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
158 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
114 Comment authors
behnam_norozzadeh1Rezaamehrdad karimi55555555 Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
رضا پوراستاد
Guest
Member
رضا پوراستاد

اگرما بخوایم طرف هر کدام را بگیریم چه یهودی و چه فلسطینی ماهم نژاد پرست میشیم ،
چه خوبه که جنبه انسانیت فیلم رو مد نظر قرار بدهیم،از نظر من فیلم بیشتر به این موضوع پرداخته،ممکنه ۶۰۰۰۰۰۰میلیون یا ۱۰۰۰نفر بالاتر یا۱۰۰۰نفر پایین تر کشته شده باشند ،مهم ارزشهای اخلاقی وانسانی که هیچ قوم ونژاد و دین ومذهبی رو نمیشناسه.به امیدی که بهاین ارزشها روندتکامل تاریخ رو داشته باشیم.

سورنا رهبری
Member
Member
سورنا رهبری

این فیلم بزرگترین دروغ تاریخ سینماست!!

این فیلم اونقدر افراط توش بکار رفته که حد و اندازه نداره!!

این فیلم رو اسپیلبرگ(که شخصا از نظر فنی بی عیب نقص میدونم اما از نظرم شخصیت یه فرد متعصبه هیچی نفهم) فقط واسه عفده گشایی ساخته!!!

فاتحان جنگ(یهودیان) تهمت های زیادی زدن به رایش سوم(ادولف هیتلر کبیر)!!
ولی این دیگه نهایت دروغ بود!!

به گفته ی خود اسپیلبرگ!من با این فیلم!انتقامم رو از هیتلر گرفتم!!!!

واقعا که….

mina62
Guest
Member
mina62

آخر فیلم خیلی گریه کردم.آلمانیها تا ابد این ننگ براشون باقی میمونه و با هیچ رنگی هم پاک نخواهد شد.

X-man
Guest
Member
X-man

sajad .h:با سلام در (دقیقه ۰۴و۳۰ثانیه)فیلم یک موسیقی داخل تالار زده میشه گفتم کسی میدونه نوازندش چه کسیه یا لینک دانلود موسیقیشو بذاره
متشکر

اسم آهنگ هست gloomy sunday یه فیلم هم هست به این اسم که اون هم در مورد جنگ جهانی هستش

قاسم
Guest
Member
قاسم

mostafa11:با سلام تازگيا فيلمو ديدم.به بعضيا كه از اسپيلبرگ دفاع ميكنن:يه كم فكر كنين ببينين كسي كه يك يهودي اصيل هست مياد به فلسطينيا كمك كنه(مونيخ) واقعا چرا ما اين حرف ها را ميزنيم ايم فيلم قشنگي بود ولي پشت پرده اش ضد ما مسلمونا بود.ما كه به نام مسلمون شناخته ايم چرا بايد از اينا دفاع كنيم

به نظر من کاش میشد بدور از سیاست زدگی به دنیا نگاه کرد و مسائل و وقایع تاریخی را منطقی بررسی کرد

حامد خلیلی
Member
Member
حامد خلیلی

شارون:به نظر من بهترین فیلم در ژانر خودش هست.و با بازی بی نظیر لیام نیسون زیباییش تکمیل میشه.
اینم که فیلم تخیلی هست یانه باید بگم که هلوکاست واقعه ای بوده که در برهه ای از زمان اتفاق افتاده ,چه هشت نفر کشته شده باشن چه هشت میلیون.

می شه گفت تجاری ترین فیلم در ژانر خودشه دوست من. فیلم پیانیست و به خصوص، زندگی زیباست در همین موضوع ولی با خلاقیت، فیلمنامه و ساختی بهتر و بدون فرمولی هالیوودی هستند.

Abe
Member
Member
Abe

در این فیلم پر از اغراق وجود داشت و نیازی نیست که آدم باهوش باشه تا بفهمه چقدر دروغ در این فیلم وجود داره. فیلم پیانیست هم که یه فیلم جنگ جهانیه فقط ار یهودیان طرفداری نکرده و بعضی جاها آلمان ها رو افراد خوبی نشون داده. اما این فیلم فقط یک جانبه قضاوت کرده و دروغ رو ملاک قرار داده.

mm
Guest
Member
mm

سلام اسم کسی که ویولن میزنه پرمنه 🙄

ali 96
Guest
Member
ali 96

دیگه حالم ازین فیلمها با موضوعهای تکراری بهم میخوره,هرجی فیلم به اصطلاح درجه ۱ نگاه میکنی یا درباره یهودی سوزیو ازین چیزاست یا گریزی به این موضوع زده,میتونم اسم بیش از۱۵ فیلم از فیلمهای برتر سینمارو اسم ببرم که اونام همینطورن,بحثم سیاسی نیست ولی این اتفاق نمیتونه غیر برنامه ریزی شده باشه

sajad .h
Guest
Member
sajad .h

با سلام در (دقیقه ۰۴و۳۰ثانیه)فیلم یک موسیقی داخل تالار زده میشه گفتم کسی میدونه نوازندش چه کسیه یا لینک دانلود موسیقیشو بذاره
متشکر

farha
Guest
Member
farha

dostan man kami az nazarto khondam
jang jange va hame midonim ke koshte shodan ensanha khob nist
va kargardanesh toneste ba in tabhor ino neshon bede
pas dava sare kalamey angor nakonid(ye zarbolmasal)

saeed ako
Member
Member
saeed ako

با عرض سلام واحترام به مسئول سایت وتمام عزیزانی که در این بحث شرکت کرده اند متاسفانه من نتونستم این فیلم رو جایی پیدا کنم و ببینم 🙁 ولی ندیده حدس میزنم فیلم زیباییست. چون خیلی از فیلمهای اسپیلبرگ رو دیده ام واننصافا قشنگ و بیاد ماندنی بودند 🙂 شبکه های خودمان هم که صد سال سیاه عمرا اگر این فیلم رو پخش کنند :-* البته همون بهتر که نکنند! چون فیلم سینمایی ۱۹۵ دقیقه ای میشه فیام داستانی که هروقت ۱۹ و نیم دقیقه برنامه نداشتند مشکلشونو حل کنه! 😆 و با اینکه طولانی می شه ولی اجازه بدید… ادامه »

**** soheil ****
Member
Member
**** soheil ****

با سلام تازگيا فيلمو ديدم.به بعضيا كه از اسپيلبرگ دفاع ميكنن:يه كم فكر كنين ببينين كسي كه يك يهودي اصيل هست مياد به فلسطينيا كمك كنه(مونيخ) واقعا چرا ما اين حرف ها را ميزنيم ايم فيلم قشنگي بود ولي پشت پرده اش ضد ما مسلمونا بود.ما كه به نام مسلمون شناخته ايم چرا بايد از اينا دفاع كنيم

مهدی 1
Guest
Member
مهدی 1

امسال هم یه فیلم سیاه سفید برنده جایزه اسکار شد.
هم صامت بود هم سیاه سفید. the artist
البته فهرست شیندلر چیز دیگست.
ممنون از مطالب جالبتون

saeed TA
Member
Member
saeed TA

شکی نیست که ساخت هر فیلم در هالیوود با مقاصدی صورت میگیره واون مقاصد عمدتا خدمت به صاحبان هالیوود یا همون صهیونیست هاست ولی هر کسی این فیلم رو ببینه واقعا نمیتونه کارگردان این فیلم رو تحسین نکنه واقعا با بعضی از سکانس های فیلم احساس ترس, مرگ,گریه به آدم دست میده حقیقتا اسپیلبرگ استاده ضمنا بهتره بعد از دیدن این فیلم فیلم مونیخ رو هم ببینید

شارون
Guest
Member
شارون

به نظر من بهترین فیلم در ژانر خودش هست.و با بازی بی نظیر لیام نیسون زیباییش تکمیل میشه.
اینم که فیلم تخیلی هست یانه باید بگم که هلوکاست واقعه ای بوده که در برهه ای از زمان اتفاق افتاده ,چه هشت نفر کشته شده باشن چه هشت میلیون.

----
Member
Member
----

قابل توجه دوستانی که دچار توهم نوطئه هستند وفکر میکنند اسپیلبرگ نوکر یهودیاس و فیلم سفارشی میسازه. برید فیلم مونیخ رو ببینید که از فلسطینیا دفاع میکنه.

بی سرزمین
Member
Member
بی سرزمین

Elham Bye:بله، شکی نیست که be sarzamin: ما نیاز به مطالعه و تحقیق داریم تا بدونیم پشت این فیلم ها چه برنامه ای برامون دارن. اما گویا توی دنیای شما برای "مطالعه و تحقیق" منبعی موثق تر از سایت راسخون وجود نداره! ای کاش این تحقیق رو روی تمام جوانب یک موضوع انجام بدیم، نه فقط جنبه ای که منافع خودمون در گروشه. سایت راسخون دلیل نمیشه که رود قضاوت کنی چیزی که مهمه اینه که وقتی در مورد صهیونیسم صحبت میکنی شکی نیست که در مورد دشمن درجه یکت صحبت میشه حالا هرکی این حرفو بزنه.پر واضه که تمام… ادامه »

الهام بای
Member
Member
الهام بای

بله، شکی نیست که

be sarzamin:
ما نیاز به مطالعه و تحقیق داریم تا بدونیم پشت این فیلم ها چه برنامه ای برامون دارن.

اما گویا توی دنیای شما برای "مطالعه و تحقیق" منبعی موثق تر از سایت راسخون وجود نداره! ای کاش این تحقیق رو روی تمام جوانب یک موضوع انجام بدیم، نه فقط جنبه ای که منافع خودمون در گروشه.

بی سرزمین
Member
Member
بی سرزمین

موجودیت رژیم فاشیستی صهیونیسم با ابعادی گسترده تر از فاشیسم آلمان هیتلری دست به کار جعل تاریخ شده و با غلو کردن در آمار کشته شدگان یهودی در طول جنگ جهانی دوم برای حق به جانب جلوه کردن نژاد پرستان (فاشیسم – صهیونیسم) از همه ابزارهای رسانه ای و هنری به سود خود هیاهو به راه انداخته اند. دهه ۵۰ میلادی در اوج روزها و سال هایی که فلسطینی ها کشتار می شدند صهیونیست ها در اروپا و آمریکا دست بکار تحریف حقایق بودند تاکشتار فلسطینان را موجه جلوه بدهند. این در حالی است که تنها یهودیان از جنگ جهانی… ادامه »

sacred
Guest
Member
sacred

نمی دونم چرا گارد می گیریم واسه هیتلر یا یهودیها!اصلا موندم آخه هیتلر مگه چی داد به این دنیااینهمه سنگشو به سینه می زنین یهودیا هم الان نبض جهانن دیگه بحثی نیست.اونایی هم که به همه این وقایع شک دارن که انگار هیتلر باباشونه برن یکم مستند ببینن صحنه واقعی یا برن اروپای شرقی.کارِ اسپیلبرگ واقعا زیبا بود و به یاد موندنی.با اینکه الان مثل اونوقت نیست!

9
Guest
Member
9

دیالوگ‌ به یادماندنی فیلم< اسکار شیندلر (خطاب به اشترن حسابدارش): پدرم همیشه می‌گفت که آدم به سه تا چیز تو زندگی نیاز داره: دکتر خوب، یه پدر روحانی بخشنده و یه حسابدار زرنگ. هیچ وقت به دو تای اولی نیاز نداشتم.

jack
Guest
Member
jack

حیف که دیر دارم نظرمیدم باید یه دوره اموزشی درموردفیلم خوب واسه کسایی که قربون صدقه این فیلم خالیبندی رفتن بذاریم تا بفهمن فیلم خوب چیه.فیلم خوب یعنی its a wonderful lifeنه این خرافات

9
Guest
Member
9

فهرست شیندلر یک درام انسانی است. هربار که به تماشای این فیلم می‌نشینم به یاد این می‌افتم که خود نیز یک انسان هستم و آیا می‌توانم همچون او به ابعاد انسانی روح خویش رجوع کنم؟ دریغ که کار مشکلی است. در انتها به اسپیلبرگ برای انساندوستی بی‌شائبه‌اش و زحمت فراوانی که برای تولید این فیلم متحمل شده است و اشکهایی که هنگام فیلمبرداری (به گفته خودش) ریخته است آفرین و خسته نباشی می‌گویم. مرحبا به بازی زیبای لیام نیسون (اسکار شیندلر)، رالف فاینس (آمون گوت)، بن کینگزلی (ایزاک اشترن) و کارولین گودال (امیلی شیندلر) و تمام بازیگران ریز و درشت… ادامه »

آدولف
Guest
Member
آدولف

دوست من راست میگه > این فیلم رو من دیدم کاملآ ی طرفه بود > کیا میخوان بگن نه !!! > الان که ثابت شده >من فقط برای اینایی که میگن هولوکاست واقعیت داشته ی حرف دارم >> مگه نمیگن قبل از کوره اونا رو تو اتاق های گاز میکشتن > و از گاز zeyclon b استفاده میکردن (سیانیک اسید )خوب این گازاینقدر قوی بود که با یک ملوکولش یک نفر میمیرد > خوب بگیم ی دسته انسان میرفتن و میکشتن > کی میخواست اینا رو در بیاره !!! >حتی با ماسک های امروزی هم نمیشه جلوی این گاز ایستادگی… ادامه »

صبا
Guest
Member
صبا

از کجا این فیلمو تهیه کنم

ardalan
Guest
Member
ardalan

به صراحت میتونم بگم نقد بچه های خودمون از راجرت ایبرت بهتر بود.

ایرانی
Guest
Member
ایرانی

فیلم حرف نداشت یکی از بهترین فیلمهای جهان.

9
Guest
Member
9

امیرر: ali:این فیلم فوق العاده است من بعد از دیدن این فیلم و از شخصیت شیندلر متحول شدم .نمیخوام اغراق کنم اما زیباترین فیلمی بوده و هست که تا حالا تو زندگیم دیدم. فکر میکنم فقط نابغه ای مثل اسپیلبرگ میتونسته چنین فیلم تاثیر گذاری بسازه. در مورد شخصیت اسکار شیندلر هم باید بگم اگر کسی بتونه با تحول خودش به سوی انسانیت , دیگران رو هم متحول کنه بی شک بزرگ مرد با اراده ای خواهد بود و این کاری بود که شیندلر به شکل غیر قابل باوری شجاعانه انجام داد . والبته روایت فوق العاده اسپیلبرگ نقش به… ادامه »

9
Guest
Member
9

این یکی از بهترین فیلمایی بود که تو عمرم دیدم مخصوصا موسیقی جان ویلیامز تاثیر زیادی داشت اسپیلبرگ محشده

امیرحسین
Guest
Member
امیرحسین

به نظرم فیلم نجات سرباز رایان از اسبیلبرگ قشنگتز از فهرست شیندلره اما خود فیلم فهرست شیندلر واقعا از نظر فنی شاهکاره ولی حیف یه ذره اغراق امیزه

hasan ghezelsofla
Member
Member
hasan ghezelsofla

واقعا شاهکار بود.کل فیلم یه طرف اون دختر کوچولو با اون لباس قرمز یه طرف. بعد از تایتانیک این تنها فیلمی بود که آخرش گریم گرفت….

ReZa Parsi
Member
Member
ReZa Parsi

زیرنویس فیلم "فهرست شیندلر" به همراه ترجمه قسمت های آلمانی، لهستانی و متن ترانه ها

http://www.farsisubtitle.com/forum/showthread.php?t=18426

امیرر
Guest
Member
امیرر

ali:این فیلم فوق العاده است من بعد از دیدن این فیلم و از شخصیت شیندلر متحول شدم .نمیخوام اغراق کنم اما زیباترین فیلمی بوده و هست که تا حالا تو زندگیم دیدم. فکر میکنم فقط نابغه ای مثل اسپیلبرگ میتونسته چنین فیلم تاثیر گذاری بسازه. در مورد شخصیت اسکار شیندلر هم باید بگم اگر کسی بتونه با تحول خودش به سوی انسانیت , دیگران رو هم متحول کنه بی شک بزرگ مرد با اراده ای خواهد بود و این کاری بود که شیندلر به شکل غیر قابل باوری شجاعانه انجام داد . والبته روایت فوق العاده اسپیلبرگ نقش به سزایی… ادامه »

amir
Member
Member
amir

برين با با شما هم شورشو دراوردين.مگه چيكارت كرده يهودي متعصب كه ناراحتي؟

sparrow
Guest
Member
sparrow

فیلم قشنگی بود ولی این فیلم کاملا به نفع یهودی ها ساخته شده بود وباید به این نکته توجه داشته باشیم که کارگردان فیلم یک یهودی متعصبه (اسپیلبرگ)!!!!!!!

پدرو
Guest
Member
پدرو

توی اون برهوت رنگ اون دختر بچه با لباس "قرمز"…

saieid
Member
Member
saieid

زمان فیلم ر. اشتباه نوشتید
درستش هست ۱۹۵ دقیقه

بهنام
Guest
Member

از اون دست فیلم هایی که از دوباره حتی چند

باره دیدنش خسته نمی شیم .

ali
Guest
Member
ali

این فیلم فوق العاده است من بعد از دیدن این فیلم و از شخصیت شیندلر متحول شدم .نمیخوام اغراق کنم اما زیباترین فیلمی بوده و هست که تا حالا تو زندگیم دیدم. فکر میکنم فقط نابغه ای مثل اسپیلبرگ میتونسته چنین فیلم تاثیر گذاری بسازه. در مورد شخصیت اسکار شیندلر هم باید بگم اگر کسی بتونه با تحول خودش به سوی انسانیت , دیگران رو هم متحول کنه بی شک بزرگ مرد با اراده ای خواهد بود و این کاری بود که شیندلر به شکل غیر قابل باوری شجاعانه انجام داد . والبته روایت فوق العاده اسپیلبرگ نقش به سزایی… ادامه »