نقد و بررسی فیلم Metropolis (متروپلیس)

کارگردان : Fritz Lang

نویسنده : Thea von Harbou

بازیگران: Brigitte Helm,Alfred Abel,Gustav Fröhlich

خلاصه داستان :

مترو پلیس شهری قرن بیست ویکمی است و رهبر صنایع آن «یون فردرسن» است.شهر به روش برده داری اداره میشود.حاکمان روی زمین در قصرها و کارگران زیرزمین زندگی می کنند.پسر یون « فردر» با حکومت پدرش موافق نیست.او طی یکی از گشت و گذارهایش در دنیای زیر زمینی به ماریا دل می بندد.ماریا دختری است که کارگران را به آرامش دعوت میکند تا پیامبری که نوید میدهد ظهور کند و عدالت و برابری ایجاد شود.اما شورش به راه میافتد و …

ممکن است شما دوست داشته باشید

7
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
مسعود اسمعیلیسجاد سامانمحسن صلاحی راد Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Member
Member

آدم باورش نمی‌شه این جلوه‌ها رو توی سال ۱۹۲۷ بدون هیچ امکاناتی ساختن!
اولین کامپیوتر در سال ۱۹۴۶ اون هم در حد یک ماشین‌حسابی که اندازه یک خونه فضا می‌برد ساخته شد.

مسعود اسمعیلی
Member
Member
مسعود اسمعیلی

متاسفم که این را اعلام میکنم ولی نقد پرده ی شیشه ای مدام به محتوای اثر پرداخت که انتظار میرفت سایت خوب نقد فارسی از ایشان بخواهد تا به اینکه چگونه گفتن چیزی مهمتر از چه چیز گفتن در سینماست تذکر دهد!
ضمنا من رو خیلی به یاد دلواپسان انداختند!

سجاد
Member
Member
سجاد

نقد شماره ۶ از پرده شیشه ای، دقیق ترین تحلیل از محتوای فیلم بود.
صرف نظر از مضامین محتوایی، این فیلم یکی از مهم ترین فیلم ها در تاریخ سینمای جهان به حساب میاد و البته دیدنش بدون آگاهی کافی از سبک اکسپرسیونیسم آلمان، برای مخاطب امروزی میتونه تجربه ای عجیب و ناخوشایند باشه.

سامان نوایی
Member
Member
سامان نوایی

عجیبه که گفتن این فیلم در خدمت هیچ گرایش، حزب یا طبقه‌ای نیست.این فیلم کاملا بر ضد انقلاب کمونیستی ست.مخالفتهایی در اول فیلم با سرمایه داری میشه ولی بعدا به اتحاد با اون میانجامه.در ضمن در اینجا ماریایی که نماینده صلحه و حرف از آمدن منجی میکنه نماینده ای از مذهبه که به نازیسم اشاره داره.

محسن صلاحی راد
Guest
Member
محسن صلاحی راد

از نقدتان مستفیض شدم. نکته‌ای که در طول فیلم نظر مرا به خود جلب کرده بود، شباهت متناظر داستان فیلم بود به داستان موسای پیامبر، و ازآن‌جاکه موسا پیامبر قوم یهود بود، این شباهت ظاهراً بی‌مورد نیست. سرنوشت مردم این شهر بسیار شبیه سرنوشت قوم بنی‌اسرائیل تصویر شده و صحنه‌هایی از فیلم کاملاً متناظر بود با صحنه‌هایی از فیلم ده‌فرمانِ چند دهه بعد (The Ten Commandments 1956)؛ شباهت زیاد است، برای نمونه آن‌جا که زن بتیاره‌ی ماشینی که از سحر دانشمندی مانند سامری خلق شده، مانند گوساله‌ی سامری مردم را گمراه می‌کند، چنان‌که مردم برای به‌دست آوردنش به جان هم… ادامه »

Abe
Member
Member
Abe

فیلم کاملا از نظر محتوا و جلوه های بصری چیزی کم و کسر نداشت و با توجه به اون زمان شاهکاره.

saeed ako
Member
Member
saeed ako

چه فیلمی رو تو چه سالی ساختند…!!! 😳

انیمه ژاپنیش هم حرف نداره… 😳 😳