نقد و بررسی فیلم American History X (تاریخ مجهول آمریکا)

کارگردان : Tony Kaye

نویسنده : David McKenna

بازیگران: Edward Norton, Edward Furlong وBeverly D’Angelo

جوایز :

برنده اسکار:

نامزد اسکار:

خلاصه داستان : درک (ادوارد نورتون) که پدرش به دست تبهکار سیاهپوستی کشته شده است، چند سال بعد به یکی از چهره های شاخص نژاد پرستان مبدل می شود و با جوانانی که مانند او افکار فاشیستی دارند، به آزار رنگین پوستان می پردازند. در پس پرده اعمال جنون آمیز و خشونت بی منطق آنان، کامرون (استیسی کیج) قرار دارد که در نقاط مختلف آمریکا چنین جوانانی را گرد هم آورده است. درک پس از کشتن سه جوان سیاهپوست که شبانه قصد انتقامجویی از او را داشتند به زندان می افتد و …

28
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
28 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
علی نظریhossein hosseinmehrdad karimiادوارد نورتونمیلاد اسکندری Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
ahmadrezam
Guest
Member
ahmadrezam

armando:انصافا خیلی فیلم زیبایی بود . اما من بیشتر از همه دلم برای خود درک سوخت که با عقایدش کل خانواده رو تحت فشار قرار داد و در آخر فیلم بعد دیدن جسد برادرش تو یه جمله میشد حس گناه و پشیمونی و تنفر از گذشتشو فهمید :

" من چیکار کردم … ! "

عقاید درک یا نظرات تحمیلی پردش ،تاکید و تنبیه خونواده واقعا اثر گذاره

ahmadrezam
Guest
Member
ahmadrezam

[quote name=”armando”]انصافا خیلی فیلم زیبایی بود . اما من بیشتر از همه دلم برای خود درک سوخت که با عقایدش کل خانواده رو تحت فشار قرار داد و در آخر فیلم بعد دیدن جسد برادرش تو یه جمله میشد حس گناه و پشیمونی و تنفر از گذشتشو فهمید :

” من چیکار کردم … ! “[/quote]
عقاید درک یا نظرات تحمیلی پردش ،تاکید و تنبیه خونواده واقعا اثر گذاره

Alish poorf
Guest
Member
Alish poorf

یک شاهکار.

علی نظری
Member
Member
علی نظری

فیلم خیلی خوبی بود و تحت تاثیر قرار میداد
بازی ادوارد نورتون بی نظیر بود هرکاری انجام بدی یه روزی خودت به سرت میاد و تقاص پس میدی
کاش در کشور ما هم آزادی ساخت همچین آثاری داده میشد

۸/۱۰

hossein hossein
Member
Member
hossein hossein

very good

mehrdad karimi
Guest
Member
mehrdad karimi

فیلم زیبایی بود با یه پایان بندی تلخ. ولی باید اینطوری میشد تا فیلم نشون بده وقتی نهال نفرت میکاری دیر یا زود درو میکنیش و زنجیره تعصب و نفرت همچنان ادامه پیدا میکنه.
جنبه مهم دیگه ش هم بازی قوی ادوارد نورتون بود. بهترین بازی ای بود که ازش دیدم تابحال.

ادوارد نورتون
Guest
Member
ادوارد نورتون

بسیار فیلم زیبا و شفافی بود

حسام
Guest
Member
حسام

از معدود فیلمایی بود که واقعا هدف داشت و به هدفش وفادار و در احقاق اون موفق…همینطور یکی از خشن ترین فیلمایی که دیدم..صحنه دهن رو جدول کنار خیابون و باقی قضیه واقعا رعشه اور بود

J W .
Guest
Member
J W .

تو یه نظرسنجی به عنوان خشن ترین فیلم تاریخ انتخاب شد
یه فیلم خیلی قشنگ و آموزنده ، با پایانی تلخ و متفاوت
بعد از فیلم The Kid اولین بار بود که اینقدر تحت تاثیر یه فیلم قرار میگیرم

м o н α м м α d
Guest
Member
м o н α м м α d

من فیلم رو بخاطر محتوا و بازی بازیگرای مورد علاقم نگاه میکنم. بنظر بنده فیلم هرچند سرشار از جلوه های ویژه و تکنیک های سینمایی مدرن باشه اما محتوا نداشته باشه یک قِران و دو عباسی هم نمی ارزه. سینما یعنی معنا ،یعنی پیام اخلاقی و در نهایت تحول فکری. "تاریخ مجهول آمریکا " فیلمیه که بشینی ساعتها ازش تعریف کنی. فیلمی که معنا و محتوا رو برای سینما تعریف میکنه.این فیلم بعد از "رهایی از شائوشنگ" بهترین فیلم دنیاست.چون این فیلمها از لحاظ معنایی داری ارزش سینمایی هستن و به دور از پوچی و زرق و برق هستن. نکته… ادامه »

میلاد اسکندری
Member
Member
میلاد اسکندری

$ Al Pacino $:فیلم خوبیه ولی شاهکار نیست … یعنی رتبه ۳۱ تو imdb رو اصلا نمیشه براش توجیه کرد ، خیلی شاهکار های بهتر از این فیلم هست که رتبه خوبی ندارن … در کل فیلم خوبیه ولی شاهکار محصوب نمیشه بنظرم

دقیقا

armando
Guest
Member
armando

انصافا خیلی فیلم زیبایی بود . اما من بیشتر از همه دلم برای خود درک سوخت که با عقایدش کل خانواده رو تحت فشار قرار داد و در آخر فیلم بعد دیدن جسد برادرش تو یه جمله میشد حس گناه و پشیمونی و تنفر از گذشتشو فهمید :

" من چیکار کردم … ! "

knight
Guest
Member
knight

جواد ۱۹۹۱:آقا یه سوال . تو زندان چیزی که باعث عصبانیت درک (نورتون ) از سفید پوستا شد چی بود؟ اون چیزهایی که سفید پوستها به مکزیکیها میدادن. پول بود واسه اینکه کاری بهشون نداشته باشن؟ و به نظرم تغییر کردن نورتون فقط به خاطر نشون دادن دتا صحنه گفتگوش با همکار سیاه پوستش به نظرم واسه تغییر دادن درک خیلی کم بود. هر چند که بازی نورتون عالی بود و هیچ حرفی نداشت اما دلیل تغییرش به نظرم زیاد راضی کننده نبود علتش این بود که دید این نئو نازی های تو زندان، اسما نئو نازی هستن و به… ادامه »

علی خدری
Guest
Member
علی خدری

فیلم خوبیه ولی شاهکار نیست … یعنی رتبه ۳۱ تو imdb رو اصلا نمیشه براش توجیه کرد ، خیلی شاهکار های بهتر از این فیلم هست که رتبه خوبی ندارن … در کل فیلم خوبیه ولی شاهکار محصوب نمیشه بنظرم

Amir
Member
Member
Amir

فیلم خیلی خوبی بود بازی ها؛کارگردانی؛تصویر برداری؛فیلنامه؛ موسیقی و… این فیلم میتونست بیشتر ازین مطرح بشه. راجب اینکه یکی از دوستانمون گفتند: در مقاله شماره ی فلان با کینه و بدون اظهار نظر سینمایی صحبت میشه موافق نیستم…در اصل ما دو نوع نقد داریم: نقد ساختاری که نقد تکنیکی و سینمایی ـه و نقد تحلیلی(نقدی که درباره ی حرفه ای ک فیلم میزنه) و البته هردوی این نقدها در عین مجزا بودن مرتبط هم هستن. بنظرم بهتره یاد بگیریم اگه از چیزی خوشمون نیومد اونو بد یا اشتباه ندونیم.(این هم یه شعاره هم یه راه حل) شخصا از همه این… ادامه »

شاندرمن
Guest
Member
شاندرمن

وداستان ادامه دارد تا همین امروز وتا نزدیکیهای ما…به اطراف نگاه کنیم نشانه های بارز نژادپرستی می بینیم…

جواد 1991
Guest
Member
جواد 1991

آقا یه سوال . تو زندان چیزی که باعث عصبانیت درک (نورتون ) از سفید پوستا شد چی بود؟ اون چیزهایی که سفید پوستها به مکزیکیها میدادن. پول بود واسه اینکه کاری بهشون نداشته باشن؟
و به نظرم تغییر کردن نورتون فقط به خاطر نشون دادن دتا صحنه گفتگوش با همکار سیاه پوستش به نظرم واسه تغییر دادن درک خیلی کم بود. هر چند که بازی نورتون عالی بود و هیچ حرفی نداشت اما دلیل تغییرش به نظرم زیاد راضی کننده نبود

ardy
Guest
Member
ardy

سلام دوستان بعد دیدن فیلم یه دل سیر گریه کردم،به خاطر دنی، چون واقعا تحت تاثیراین شخصیت قرارگرفتم.ای کاش زمانی فرابرسد که سینمای ما جرئت واجازه ی به چالش کشیدن ضدارزش های موجود درجامعه راپیداکند.

2014eldorado
Guest
Member
2014eldorado

دوستان هرکس فکر میکنه که این تصاویر حتی گوشه ای از نژادپرستی آمریکاییه، بهتره یک نگاهی به کتاب تاریخ مردم آمریکا از هوارد زین بندازه
فقط ببینید یک استاد تاریخ آمریکا در مورد کشورش چی میگه

رضا 8
Guest
Member
رضا 8

سلام من واقعا لذت بردم از این نقد چطور اون دوستمون میگه اینا عقده گاشییه من متوجه نمیشم. به نظر من شخصیت تحت تاثیر تو این فیلم دَنی ( ادوارد فیورلانگ ) بود. همین دنی جمله خودشو و درواقع به قول خودش جمع بندیش رو با " تنفر چیز بی خودی است" به پایان میرسونه. نمیدونم یه عده چرا ادا روشنفکری در میارن. واقعا همون دردی که دِرِک تو فیلم کشید یه عده با ادا روشنفکری دارند القاء میکنند. اینکه همه تحت تاثیر هستند. تحت تاثیر حرف های چرت و عوام فریبانه. چون یه نفر یه فیلمی رو نقد کنه… ادامه »

آسمان
Guest
Member
آسمان

// واقعا این جور فیلم ها جای مناسبی برای تخلیه عقده ساندیس خوران و غرب شناسان عسلامیست هست. نمونه دیگه هم فیلم آمریکن بیوتی هست. // ببینین در مقاله شماره ۳، نقد با چه کینه ای شروع می شه. در ادامه نقد هم شاهد هستیم که هیچ گونه اظهار نظر سینمایی ارائه داده نمیشه. و لپ کلام اینه که آمریکا متلاشی و نابود شده است. در حالی که مفهوم فیلم کاملا چیزی فراتر از اینه. // از نقد فارسی خواهشمندم این گونه اظهار نظر ها رو در سایت ارزشمند خودش منتشر نکنه. چون نه تنها شناختی از فیلم و روحیه… ادامه »

12 shmmhs
Guest
Member
12 shmmhs

اسمی به این جلبی((تاریخ مجهول آمریکا))!! مساعل نژاد پرستان نه در امریک بلکه در تمام دنیا وجود دارد.که شاید به خاطر زیاد بودن این مساعل بتوانیم آن را جز تاریخ یک کشور بدونیم اما تاریخ که معلوم نیست. فیلم تارخ مجهول امریکا تلفیقی از خوشنت تمام و عشق می باشد.کارگردان این دو را به بیینده نشان می ده تا خودش تصمیم بگیر که کدوم بهتر.همه انسان ها پس از یک مدتی از اون چیزی که هستن پشیمان می شون و آرزو می کنند که به گذشته برگردن((که دقیقا این صحنه را در زمانی که نورتن زیر دوش می توان دید.))… ادامه »

Abe
Member
Member
Abe

خیلی فیلم خوبی درباره نژاذ پرستی هست. نورتون هم عالیه

saeed ako
Member
Member
saeed ako

به نظرم حقش بود به اسم این فیلم یه اسکار بدهند… 😆 😆 :-*

9
Guest
Member
9

هیچ وقت دلم نمی خواست این فیلمو ببینم همیشه امروز فردا می کردم اما بالاخره چند دقیقه پیش دیدم،و فهمیدم نه تنها ارزش دیدن داره بلکه قطعا آخرین باری نخواهد بود که فیلمو دیدم…من الان نمیتونم خوب منظورمو برسونم واقعا تو حال خوبی نیستم(اگه شماهم فیلمو دیده باشید منظورمو میفهمید)…فیلم به شدت خشنه بلکه طوری که تو بعضی صحنه ها بدنم از فرط انزجار لرزید…فیلم برداری و موسیقی،هر دو شاهکارند…فیلم سرشار اسلوموشنه است که بقدری خوب کار شده (حتی فراتر از اسلوموشن غلاف تمام فلزی کوبریک)…بازی ادوارد نورتون فراتر از تصورتونه و اصلا تغییر شخصیتش تو ذوق نمیزنه…و سکانس پایانی… ادامه »

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

افشار:سلام دوست عزيز
من به دنبال فيلم آفرينش هستم كه سال ۲۰۱۱ از شبكه gem پخش شد لطفا در اين خصوص مر ياريفرماييد ممنون وسپاسگزارم
افشار
شماره من ۰۹۳۷۸۸۰۴۴۴۸

دوست عزیز منظورتون کتاب آفرینش هست؟؟

افشار
Guest
Member
افشار

سلام دوست عزيز
من به دنبال فيلم آفرينش هستم كه سال ۲۰۱۱ از شبكه gem پخش شد لطفا در اين خصوص مر ياريفرماييد ممنون وسپاسگزارم
افشار
شماره من ۰۹۳۷۸۸۰۴۴۴۸

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

فیلم تاریخ مجهول آمریکا یکی از بهترین فیلمهایی بود که در عمرم دیدم.یه شاهکار بی بدیل.بازی ادوارد نورتون و تغییر شخصیتش در این فیلم واقعا معرکست.کارگردانی درخشان تونی کای هم جای تقدیر داره.ممنون از نقد این شاهکار.