Denzel Washington ( دنزل واشینگتون)

بازیگر and کارگردان

دِنزِل هِیز واشینگتن دوم کارگردان فیلم و بازیگر اهل ایالات متحده آمریکا است. از دههٔ ۱۹۹۰، با حضورش در فیلم‌های مختلف و با به تصویر کشیدن زندگی واقعی بعضی از شخصیت‌ها، همچون استیو بیکو، مالکوم ایکس، رابین کارتر، میلیون بی تالسون، فرانک لوکاس و هرمن بون توجهات بسیاری به‌سوی خود برانگیخت.


فیلم هایی که کارگردانی آن را بر عهده داشته

دنزل واشنگتن بازیگر سینما و تلویزیون است. وی سال 1333 چشم به جهان گشود. از مهم‌ترین آثار دنزل واشنگتن می‌توان به بازیگری در فیلم اکولایزر، فیلم پناهگاه و فیلم هفت دلاور اشاره کرد.

دنزل واشنگتن نخستین بار در سینما حضور یافته و سال 1363 در 30 سالگی در فیلم A Soldier’s Story به کارگردانی Norman Jewison بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم اکولایزر، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای دنزل واشنگتن محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون Howard E. Rollins Jr.، Adolph Caesar، Art Evans و David Alan Grier را تجربه کرد.

دنزل واشنگتن در سال 1393 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در اثر مهمی بازی کرده است. اثر مهم دنزل واشنگتن در این سال، بازیگری در فیلم اکولایزر به کارگردانی آنتونی فوکوا محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی دنزل واشنگتن بازی در فیلم اکولایزر بوده است. دنزل واشنگتن سال 1393 در 60 سالگی در فیلم اکولایزر نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان سینما مطرح کند. او در این فیلم با آنتونی فوکوا همکاری داشته است. دنزل واشنگتن توانست با بازی در فیلم اکولایزر تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر مارتون سوکاس، کلویی گریس مورتز، دیوید هاربر و هیلی بنت بر تجارب او افزود.

دنزل واشنگتن علاوه‌بر فیلم اکولایزر، سال 1391 در 58 سالگی در فیلم پناهگاه نیز بازی کرده است. دنزل واشنگتن این‌بار با دنیل اسپینوزا یعنی کارگردان فیلم پناهگاه و هنرمندانی چون رایان رینولد، رابرت پاتریک، ویرا فارمیگا و برندن گلیسون همکاری داشت.

با اینکه دنزل واشنگتن را بیشتر بعنوان بازیگر می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. دنزل واشنگتن علاوه‌بر بازیگر به‌عنوان کارگردان نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار دنزل واشنگتن در حرفه‌ی کارگردان، فیلم حصارها، فیلم مناظره کنندگان بزرگ و فیلم Antwone Fisher است.

در این سال‌ها دنزل واشنگتن با هنرمندان بسیاری تجربه‌ی کار داشته است اما جالب است بدانید که در میان بازیگران James Gandolfini با 3 مرتبه، جان تورتورو با 3 مرتبه، جان لیسگو با 2 مرتبه، کیمبرلی الیز با 2 مرتبه و لیو شرایبر با 2 مرتبه بیشترین همکاری را با دنزل واشنگتن داشته‌اند.ممکن است شما دوست داشته باشید
نظرات