فون‌تریه: تحریک تماشاگران به هر قیمتی مدنظرم نیست

لارس فون‌تریه به جشنواره فیلم کن بازگشته است و این موضوعی نیست که همه از آن هیجان‌زده شده باشند.

به گزارش «ایندی‌وایر»، این فیلم‌ساز جنجالی برای اولین نمایش جهانی فیلمش «خانه‌ای که جک ساخت» به جشنواره کن بازگشت اما خشونت بیش از حد فیلم علیه زنان و بچه‌ها باعث شد که در جریان نمایشش خیلی‌ها سالن را به نشانه اعتراض ترک کنند و در ساعت‌های بعد از نمایش فیلم هم موجی از اعتراض‌های تندوتیز به راه بیافتد. البته این اولین باری نیست که فون‌تریه تماشاگرانش را شوکه می‌کند. او در گفت‌وگو با «یونیورسیتی پُستس» گفت که هیچ مشکلی در تصویر کردن خشونت نمی‌بیند.

فون‌تریه می‌گوید: «من مخالف هر گونه سانسور هستم. به نظرم اگر می‌توانید به چیزی فکر کنید، پس باید بتوانید آن را نمایش هم بدهید.» او در ادامه در توضیح دیدگاه‌های ضدسانسورش از چگونگی بزرگ شدنش و رفتار اجباری والدینش برای حضور در مجامع خاص، به عنوان یکی از دلایل این امر نام برد. با این وجود، فون‌تریه اصرار دارد که بی‌دلیل در فیلم‌هایش از خطوط قرمز عبور نمی‌کند و همیشه دلایل هنری دارد و تحریک و تهییج تماشاگران به هر قیمتی مد نظرش نیست: «آمریکایی‌ها همیشه مرا متهم به برانگیختن تماشاگران کرده‌اند، راستش را بخواهید آن‌ها کمی بیش از حد ریاکار و نجیب‌نما هستند.»

فون‌تریه به خاطر دارد که این رویکردش چه‌طور مانع رسیدن دست‌های او به نخل طلای سال ۱۹۹۶ شد. او در آن سال با فیلم «شکستن امواج» با بازی امیلی واتسن و استلان اسکارسگارد در بخش مسابقه حضور داشت و در نهایت جایزه بزرگ هیأت داوران را برنده شد چون رییس هیأت داوران آن دوره فرانسیس فورد کوپولا بود که باور داشت فیلم او «زشت‌ترین فیلم دنیا» است.

فون‌تریه با این‌که می‌فهمد محتوای فیلم‌هایش برای تماشاگران چالش‌برانگیز است اما خودش هم هیچ لذتی از نوشتن و فیلم‌برداری چنین صحنه‌هایی نمی‌برد. او در گفت‌وگوی تازه‌اش اشاره کرده است که ساختن «خانه‌ای که جک ساخت» کار دشواری بود «به‌خصوص از این بابت که مملو از بیم و نگرانی بود.» او در اعتراف ماه گذشته‌اش هم گفته بود که این فیلم او را الکلی کرد و باعث تشویش وحشتناکی شد، به‌قدری که او می‌خواهد از کارگردانی فاصله بگیرد و مجموعه‌ای از فیلم‌های کوتاه تجربی را به عنوان پروژه بعدی‌اش جلوی دوربین ببرد.

به هر حال هر کسی که فکر می‌کند فون‌تریه در فیلم‌های قبلی‌اش هم پا را فراتر از حد گذاشته است، در واکنش به «خانه‌ای که جک ساخت» خیلی بیش‌تر و شدیدتر واکنش نشان خواهد داد! کمپانی «آی‌اف‌سی فیلمز» پیش از این، حقوق پخش فیلم در ایالات متحده را به دست آورده بود و در فصل پاییز آن را به نمایش عمومی درخواهد آورد.

منبع هنر و تجربه
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of