برگزیدگان بخش‌های دو هفته کارگردانان و سینه فونداسیون جشنواره کن ۲۱۸ مشخص شدند

بیست و یکمین دوره سینه‌فونداسیون کن شب گذشته برندگان این دوره خود را معرفی کرد.

در مراسمی که دیشب برگزار شد برتران بونلو رییس هیات داوران و گروه داوری سینه‌فونداسیون هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن جایزه نخست خود را به فیلمی از شیلی اهدا کرد.

جایزه اول این بخش همراه با ۱۵ هزار یورو جایزه نقدی به فیلم شیلیایی «تابستان شیر برقی» (The Summer of the Electric Lion) به کارگردانی دیگو سسپدس از دانشگاه شیلی – ICEI رسید.

فیلم‌ روسی «تقویم» (Calendar) ساخته ایگور پوپلاهین از مدرسه سینمای نو مسکو و فیلم چینی «توفان‌های خون ما» (‌ The Storms in Our Blood) به کارگردانی شن دی از آکادمی تئاتر شانگهای به طور مشترک برنده جایزه دوم شدند که با جایزه نقدی معادل ۱۱٫۲۵۰ هزار یورو همراه است. فیلم بریتانیایی «بی‌جان» (Inanimate) به کارگردانی لوسیا بولگرونی از NFTS جایزه سوم همراه با ۷٫۵۰۰ هزار یورو جایزه نقدی را از آن خود کرد.

حضور اولین فیلم بلند کارگردان برنده جایزه اول بخش سینه‌فونداسیون در جشنواره کن قطعی است.

کمیته انتخاب بخش سینه‌فونداسیون امسال ۱۷ فیلم (۱۴ فیلم داستانی و سه انیمیشن) را از بین ۲۴۲۶ فیلم ارائه‌شده از سوی مدارس فیلمسازی در سراسر دنیا انتخاب کرد. ۱۴ کشور از چهار قاره انتخاب شده‌اند که فیلم ۲۰ دقیقه‌ای «مثل بچه آدم» به کارگردانی آرین وزیردفتری از دانشگاه هنر تهران یکی از آن‌ها بود.

هیات داوران سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه شامل برتران بونلو به عنوان رییس و خلیل جریج فیلمساز و هنرمند لبنانی، والسکا گریسباخ کارگردان، نویسنده و تهیه کننده آلمانی، آلانته کاویته کارگردان و فیلمنامه نویس فرانسوی – لیتوانیایی و اریانه لابد بازیگر فرانسوی بودند.

سال گذشته «حیوان» به کارگردانی بهمن و بهرام آرک از ایران برنده جایزه دوم بخش سینه‌فونداسیون جشنواره کن شد.

بخش سینه‌فونداسیون را ژیل ژاکوب رئیس سابق جشنواره کن در سال ۱۹۹۸ راه‌اندازی کرد. برگزارکنندگان این بخش با هدف کشف فیلمسازان جدید هر سال بین ۱۵ تا ۲۰ فیلم کوتاه و نیمه‌بلند به کارگردانی دانشجویان فیلمسازی از سراسر جهان را انتخاب می‌کنند.

فیلم «اوج» (Climax) تازه‌ترین ساخته گاسپار نوئه کارگردان فرانسوی متولد آرژانتین در پنجاهمین دوره دو هفته کارگردانان جشنواره کن برنده جایزه سینمای هنری Cicae برای یک فیلم بلند داستانی شد. این فیلم درباره گروهی رقصنده مسحورکننده است که بعد از نوشیدن یک ظرف سانگریا آمیخته با ال‌اس‌دی، سر به جنون می‌گذارند. «اوج» منتقدان و تماشاگران را به یک اندازه به وجد آورد.

برای اولین بار فیلمی به کارگردانی نوئه برای نمایش در بخش دو هفته کارگردانان انتخاب شد. این بخش اساساً غیررقابتی است، اما تعدادی از اسپانسرهای سینمایی، جوایزی اعطاء می‌کنند. نوئه که بیشتر به زبان انگلیسی و فرانسوی فیلم می‌سازد با جشنواره کن غریبه نیست. او با دو فیلم تکان‌دهنده «برگشت‌ناپذیر» (۲۰۰۲) و «وارد خلأ شو» (۲۰۰۹) در بخش مسابقه حضور داشت و در ۲۰۱۵ فیلم «عشق» به کارگردانی او در بخش نمایش‌های نیمه‌شب روی پرده رفت.

از سوی دیگر، فیلم فرانسوی «دردسر با تو» (The Trouble with You) به کارگردانی پی‌یر سالوادوری جایزه SACD جامعه نویسندگان و آهنگسازان دراماتیک را دریافت کرد. این جایزه هر سال به فیلم‌های فرانسوی‌زبان اعطاء می‌شود.

آدل هینل، پیو مارمای، اودره توتو، دامین بونار و ونسان الباز در این کمدی رمانتیک بازی می‌کنند. هینل در «دردسر با تو» نقش یک کارآگاه پلیس در منطقه ساحلی فرنچ ریویرا را بازی می‌کند که همسرش رئیس پلیس سانتی مرده است. یک روز، او متوجه می‌شود که همسرش در واقع یک پلیس فاسد بوده است. او برای این که کارهای بد همسرش را جبران کند، سراغ آنتوان می‌رود که به طور عیرعادلانه هشت سال را در زندان گذرانده است و…

کمدی ایتالیایی «متانت لوچیا» (Lucia’s Grace) به کارگردانی جانی زاناسی جایزه سینمای اروپا را گرفت که به بهترین فیلم اروپایی بخش دو هفته کارگردانان می‌رسد. این جایزه را کنفدراسیون بین‌المللی سینماهای هنری CICAE اعطاء می‌کند که یک انجمن هنری است. فیلم برنده در یک شبکه سینمایی در سراسر اروپا به نمایش درمی‌آید.

آلبا رورواچر در این فیلم نقش لوچیا مادری مجرد را بازی می‌کند که می‌کوشد بین زندگی با دختر نوجوانش، یک رابطه عاشقانه پیچیده و موقعیت کاری خود به عنوان یک نقشه‌بردار ساختمان توازن برگزار کند.

بخش دو هفته کارگردانان را انجمن کارگردانان فرانسه پس از ناآرامی‌های مه ۱۹۶۸ به راه انداخت. این بخش به دنبال کمک یا تبلیغ برای فیلم‌های جدید و آوانگارد از سراسر دنیاست.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of