«ارمانو اولمی» درگذشت

 ارمانو اولمی کارگردان ایتالیایی برنده جایزه نخل طلای کن و شیر طلای ونیز و همچنین همکار عباس کیارستمی و کن لوچ در فیلم سه اپیزودی «بلیت‌ها» در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

اولمی برای فیلم‌های انسان‌گرایانه که در آن معنویت و مضامین اجتماعی را مورد کندوکاو قرار می‌داد، شهرت داشت.

اولمی در بیمارستانی در آسیاگو در شمال ایتالیا درگذشت، جایی نه چندان دور از باسانو دل گراپا که از دهه ۱۹۸۰ در آنجا یک مدرسه فیلمسازی خلاق را اداره می‌کرد. علت دقیق مرگ او هنوز معلوم نیست، اما اولمی مدتی بود با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد.

اولمی از دهه ۱۹۸۰ اداره مدرسه فیلم «ایپوتسی چینما» را بر عهده گرفت. اولمی با فیلم «درخت چوب سندل» جایزه اصلی جشنواره کن ۱۹۷۸ را از آن خود کرد. و جایزه شیر طلای ونیز در سال ۱۹۸۸ برای فیلم «افسانه دائم الخمر مقدس» را کسب کرد. اولمی این فیلم را از روی کتابی نوشته یوزف روت نویسنده اتریشی ساخت. داستان درباره مردی بی‌خانمان با بازی روتگر هائر است که زیر پل‌های پاریس زندگی می‌کند.

او در سال ۲۰۰۸ جایزه افتخاری شیر طلای ونیز را نیز تصاحب کرد.

اولمی آن سال در ونیز خود را تحت تأثیر نئورئالیسم ایتالیاییِ روبرتو روسلینی و ویتوریو دسیکا دانست و گفت: آن زمان تماشاگران نمی‌دانستند در برابر دو شاهکار پس از جنگ روسلینی، «رم شهر بی‌دفاع» و «آلمان سال صفر»، چطور واکنش نشان بدهند. سینمای روسلینی، دسیکا و… سینمای مردان شریف نئورئالیسم است که به شما اجازه می‌دهد خودتان را روی پرده تشخیص بدهید.

او در عین حال با نام بردن از فیلم‌هایی مانند «ستاره» پائولو سورنتینو درباره جولیو آندروتی سیاستمدار معروف ایتالیایی، گفت: در سال‌های اخیر نشانه‌های رنسانس در صنعت فیلمسازی ایتالیا دیده می‌شود. سینما بار دیگر به نقش خود به‌عنوان ابزاری از تمدن پی برده است.

برگزارکنندگان جشنواره ونیز در سال ۲۰۱۱، اولمی را در کنار مارکو بلوکیو و برناردو برتولوچی، یکی از سه فیلمساز شاخص و در قید حیات سینمای ایتالیا توصیف کردند.

اولمی در سال ۲۰۰۵ به همراه عباس کیارستمی و کن لوچ فیلم سه اپیزودی «بلیت ها» را کارگردانی کرده بود.

ارمانو اولمی متولد ۲۴ ژوئیه ۱۹۳۱ در برگامو در لومباردی بود. او در ۱۹۶۱ برای فیلم «شغل» با بازی همسرش لوردانا دتو برنده جایزه دیوید دی دوناتلو بهترین کارگردانی شد و برای  «افسانه دائم الخمر مقدس» دو بار دیگر این جایزه را گرفت. اولمی در ۲۰۰۴ نیز جایزه یوزپلنگ افتخاری جشنواره فیلم لوکارنو را دریافت کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of