واکنش‌ها به درگذشت «میلوش فورمن»

درگذشت «میلوش فورمن« کارگردان برجسته با ادای احترام بسیار از سوی بازیگران، کارگردان‌ها و دیگر همکاران وی همراه شد.

«فورمن» که پس از یک دوره کوتاه بیماری در سن ۸۶ سالگی درگذشت، پرافتخارترین سینماگر تاریخ سینمای چک است که ساخت فیلم‌های مطرح هالیوودی چون «پرواز بر فراز آشیانه فاخته»، «آمادئوس»، «مردم علیه لری فلینت» و «مرد روی ماه» را در کارنامه سینمایی داشت و با دو فیلم اول موفق به کسب دو جایزه اسکار کارگردانی شد.

«مایکل داگلاس» تهیه کننده فیلم «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» که با نام «دیوانه از قفس پرید» نیز شناخته می‌شود پس از انتشار خبر درگذشت «میلوش فورمن» در بیانیه‌ای نوشت: “متاسفانه یکی از بزرگترین کارگردانان تاریخ فیلم را از دست دادیم. این افتخار را داشتم که در یک فیلم با او همکاری داشته باشم و قدردان تمام چیزهایی هستم که از او یاد گرفتم. خانواده من همدردی خود را با همسر و فرزندان «فورمن» ابراز می‌کند.

«لری کارازوسکی» فیلمنامه‌نویس مشترک فیلم‌های «مردم علیه لری فلینت» و «مرد روی ماه»، «میلوش فورمن» را یک دوست و معلم توصیف کرد و ادامه داد: “او یک فیلمساز استاد بود و هیچ کس بهتر از او نمی‌توانست لحظات تکرارناپذیر رفتارهای انسانی را به ثبت برساند. ما در دو فیلم همکاری داشتیم و هر روزی که با او سپری کردیم ماجرایی منحصر به فرد بود. او عاشق زندگی و مردی با استعداد فوق‌العاده بود که دلمان برای حضور او در زمین تنگ خواهد شد.

«ادوارد نورتن» چهره هالیوودی و یکی از بازیگران فیلم «مردم علیه لری فلینت» نیز «فورمن» را یکی از قهرمانان هنری واقعی خود دانست و گفت نه فقط به دلیل این که او فیلمسازی بزرگ بود بلکه به سبب اعتقاد او بر این که روح تک تک انسان‌ها می‌تواند بر ظلم و خفقان غلبه کند و در این پیکار هنر باید برای سلامت جامعه نقشی را ایفا کند.

«جیم کری» بازیگر و کمدین آمریکایی که در فیلم «مرد روی ماه» با «میلوش فرومن» همکاری داشته نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: یک مرد دوست‌داشتنی. خوشحالم که با یکریگر کار کردیم که تجربه‌ای ماندگار بود.

«ژیل ژاکوب» رییس سابق جشنواره فیلم کن نیز به زبان فرانسوی توییت و از فورمن به عنوان تنها کارگردانی یاد کرد که به دنبال ایجاد موج نو در سینمای چک بود و فیلم «پلنگ سیاه» را ساخت. وی از فیلم‌های بزرگ آمریکایی که توسط او ساخته و موفق به کسب اسکار شدند هم یاد کرد و گفت: او عاشق تنیس، کن و حقیقت بود. او همیشه در قلبم عزیز باقی خواهد ماند.

«آنتونیو باندراس» بازیگر نیز به فورمن ادای احترام کرد و نوشت: میلوش فورمن ما را ترک کرد. نابغه فیلمسازی و استاد تصویر کردن موقعیت‌های بشری.

«ادگار رایت» کارگردان-نویسنده بریتانیایی سازنده «بیبی درایور» نیز نوشت: فورمن فیلمسازی بزرگ بود که قلب شورشی و روح انسانی را مستند کرد. وی افزود: بارها «پروزا بر فراز آشیانه فاخته» را دیدم تا بتوانم زبان سکوت فیلم را هم بفهمم. روحش شاد.

«لری کرازوسکی» نویسنده-تهیه کننده آمریکایی که دو فیلم از جمله «لری فلینت» را با فورمن ساخته، از او به عنوان «دوست ما و معلم ما» ‌یاد کرد و افزود: او استاد فیلمسازی بود. هیچ کس بهتر از او نمی‌توانست لحظه‌های دست نیافتنی رفتار انسانی را تصویر کند. ما با هم دو فیلم ساختیم و هر روز با او یک ماجراجویی متفاوت بود. میلوش عاشق زندگی بود. دلم برای خنده‌هایش تنگ می‌شود.

«میا فارو» بازیگر آمریکایی و همسر سابق وودی آلن نیز در توییتر نوشت: او اثبات کرد که درخشان‌ترین فیلمسازان نیز می‌توانند مهربان، نابغه، فروتن و وفادار باشند.

«جاش گد» نوشت: شنیدن این خبر درباره میلوش فورمن خیلی غمگنانه بود، کسی که فیلم‌هایش در میان بهترین فیلم‌های من و همه دوران جای دارند. رزومه‌ای که در آن «پرواز برفراز آشیانه فاخته» و «آمادئوس» جای دارد سزاوار جای گرفتن در کنار بزرگان است. خداحافظ ای نماد. آفرین بر تو.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of